Tertrck der brimiiail laar Oost-Inflie. BU1TENLAND. ook verscheidene planken over slooten deel uit- maakten. De derde plank, waarover de heer P. wilde gaan, bezweek onder zijn gewicht, en hij tuiinelde in het water. Druipnat kwam hij ein- delijk op de hofstede en vond er niemand, voor wien zijne hulp begeerd werd. Blijkbaar heeft de boodschapper, die geen tijd had, hem eene poets willen spelen, daar later bleek dat de gebroken plank gedeeltelijk was doorgezaagd. Sedert dien tijd is de heer P. niet meer gezond geweest. Naar de Luxemburger Zeitung mededeelt, is op 20 dezer in de hoofdstad Luxemburg eene algemeene vergadering gehouden van het dames- comit6, voor het geschenk, dat aan de toekomstige prinses Hendrik zal worden aangeboden. Drie voorstellen werden gedaan en wel: 1. om een boeket-houder van edel metaal te doen vervaar- digen; 2. een dergelijke armband; of 3. een album met fotografische af beeldingen van de schoonste landschappen in het groothertogdom. Er werd be- sloten om het eerstgemelde voorwerp, vervaardigd naar een teekening van den heer Marc, te Parijs, aan de prinses aan te bieden. POSTER MEN. Via NIEU YVEDIEP, 2 Aug., 6,10 'savonds. Via, BRINDISI, 2 Aug., 8,45 's morgens. Via MARSEILLE, 9 Aug., 8,45 's morgens. Via NAPELS, 11 Aug., 6,10 'savonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwberichten. Ten einde paarden en runderen voor het lastige steken van vliegen te beveiligen, wordt aanbevolen het inwrijven der huid met een afkooksel van notenbladerenbestrijkt men ook de staart en neusgaten met dit vocht, dan doodt men daardoor de eieren, die de vliegen op en in de huid der dieren leggen. In de Boerencourant wordt als middel tegen de aardappelziekte opgegeven, om, als men ziet, dat het loof is aangetast, dat af te maaien en te verbranden en het aardappelveld te bestrooien met zwavelzure kalk (gips). Gips kost 3 per 100 kilo. 300 a 500 kilo's per hectare zullen vol- doende zijn. Ook zonder afmaaiing van het loof wordt dit middel op aangetaste aardappelvelden aangeraden. De veehouder M. D. Leistra, te Heerenveen, heeft om de bijzondere zwaarte aan de waag een springrain doen wegen, die 268 ponden of 134 K. G. woog. Dit raonsterschaap is nog maar 15 maanden oud. Terwijl hier te lande de aardappelen er tot dusver algemeen voortrelfelijk voorstaan, en met het oog op dien gunstigen toestand de fabriekanten van aardappelmeel op dit oogenblik niet genegen zijn hunne grondstof in voorkoop te koopen, wordt uit Berlijn gemeld, dat in de omstreken aldaar sinds eenige dagen de aardappelziekte in die mate zich heeft verspreid, dat op zwaren grond van den oogst zooveel als niets zal terechtkomen. Zulk eene snelle verspreiding der ziekte als nu plaats heeft, herinnert zich niemand aldaar. In het eerste halfjaar zijn uit de noordelijke provinci&n langs en ook uit Zwolle speciaal naar Belgie en Frankrijk verzonden ruim 50,000 stuks vee, eene waarde van ruim 9 millioen gulden ver- tegenwoordigende. Als men daar nu nog bijvoegt, dat in dien tijd p. m. 15,000 vette varkens in diezelfde richting werden verzonden, dan komt men tot de overtuiging, dat veestapel en vetweiderij in het Noorden heel wat beteekent. In de landbouwende streken van Spanje wordt door de droogte veel scliade geleden. Een slechte oogst, de sprinkhanen en de philloxera in den wijnstok hebben veel ellende doen ontstaan in de districten van Andalusie en de boeren komen aldaar tegen de ambtenaren der belastingen in verzet. Het onweder, dat jl. week te Brussel en omstreken woedde, heeft aanzienlijke scliade veroorzaakt. Te Beersel is de oqgst bijna geheel vernicld door een hevigen stortregen; in het gehucht Dworp werden de kelders en de schuren overstroomd, en een huis, toebehoorende aan zes weezen, stortte tengevolge van den stortregen in. Te Momignies is de bliksem geslagen in het huis van een tabakshandelaar. Huis en inboedel enz. brandde af, en veroorzaakte een schade van 50,000 fr. De trein op weg van Moescroen naar Doornik werd van het eene einde tot het andere door den bliksem gevolgd, zonder ongelukken noch schade te veroorzaken. De reizigers zijn er met den schrik en een hevigen schok afgekomen. Te Seraing vlugtten vijf werklieden der fabriek Cockerill in een schuur, welke twee hunner eenige oogenblikken later verlieten. Nauwelijks waren daze buiten, of de bliksem trof de schuil- plaats, drong door het dak en doodde twee der ongelukkigen, welke in de schuur gevlucht waren. De derde werd op den grond geworpen en ver- loor het gebruik zijner beenen. Een der slacht- offers is vader eener talrijke familie. Uit Antwerpen zijn nog berichten ingekomen waarin gemeld wordt van branden te Meerhout, Morkhoven en Zoerle-Parwijs, zoodat het onweder van verleden Maandag en Dinsdag ook aldaar hevig woedde, en veel schade heeft aangericht. Op het oogenblik dat de vaste ballon in de Tuilerien, waarmede men zich 400 meters in de lucht kan bewegen, aller aandacht trekt, geeft de Fransche Luchtvaartmaatschappij nog niet haar plan op, om de Noordpool per luchtballou te bereiken, daar men in Amerika reeds een ge- wichtige stap vooruit is gegaan om ballons te besturen. Prof. Ritcgell aldaar is te Hartford, in Connecticut, opgestegen met een toestel van zijne vinding. Hij ging slechts 80 meter hoog en de lucht was stil; onder bijzonder gunstige omstandigheden derhalve leverde hij zijne proeven maar zij gelukten dan ook volkomen. Hij heeft zijn ballon op de genoemde hoogte in allerlei riclitingen gestuurd en zijn stelsel bleek rationed en praktisch te zijn. De ballon heeft den cylin- dervorm, is 8 meter lang, 4 meter wijd, en weegt slechts 66 kilo. De luchtreiziger zit op een stoeltje en kan met zijne voeten een schroef met acht bladen in beweging brengen, zoo snel dat zij 2800 omwentelingen per minuut maakt. Hiermede be- stuurt hij den ballon naar willekeur. Het begin- sel schijnt dus gevonden, maar in de toepassing zullen nog vele bezwaren moeten worden over- wonnen, hetzij indien men hooger wil stijgen, hetzij bij eenigzins sterken wind. De vermoedelijke dader is gearresteerd van den vijfdubbelen moord op den boerenarbeider Watkin met vrouw en drie kinderen bij Newport gepleegd. Zekere Jozef Garcia, een Spaansch matroos, die eerst des morgens uit de gevangenis was ont- slagen, is aan den avond van den dag, waarop de misdaad werd ontdekt, aangehouden. Zijne handen waren bebloed en zijne klending getuigde van een vechtpartij, zijn mes droag de sporen van kort te voren met water afgewasschen te zijn. Ten over- vloede droeg hij de laarzen, die later als die van Watkin herkend werden. Ook droeg de matroos een bundel vrouwenkleederen onder den arm. Op deze gegevens werd hij als de vermoedelijke dader in hechtenis genomen. Het pantserfregat Preussen ligt op de reede van Colberg. Aan 'de badgasten aldaar wordt ge- legenheid gegeven met een stoombootje de Preussen te gaan bezichtigen, waarvan de dames vooral druk gebruik maken. Onlangs had het bootje een lading van meer dan 40 dames en eenige heeren naar de Preussen gebracht. Er stak, toen zij aan boord waren, een storm op, waardoor het niet mogelijk was de bezoekers weder af te halen. De officieren richtten spoedig een feestje aan en de gevangenen vergaten, dat zij geen vrijwillige gasten waren. Het zoo prachtig in het Rhonedal gelegen dorp Lenk (Loeche), goed bekend aan de mees- ten, die het voorrecht hadden Zwitserland te bezoeken, is door brand vernield. Er is een hevige brand uitgebarsten, die met zulk eene snelheid voortwoedde, dat men bijna niets kon redden. Twee hotels, de kerk, het gemeentehuis en bijna alle particuliere woningen zijn verbrand. Er staat niets meer overeind dan een badhuis, de school, de pastorie en eenige kleine bijgebouwtjes. De geheele bevolking is geruineerd, daar bijna al het roerend goed mede verbrand is. Ook reizigers zijn er, die geen stuk van hunne bagage hebben kunnen redden. GEMENGDE BERICHTEN. De toestand van den minister van oorlog wordt steeds gunstiger. Zijne Fxcellentie zal in den loop der volgende week genezen het ziekenhuis kunnen verlaten. Met 1 Octobor dezes jaars is er ge- legenlieid tot plaatsing van 7 leerlingen aan de rijks kweekschool voor vroedvrouwen te Amster dam. Prof. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft sedert haar oprichting in 1864, is 23 dezer plotseling overleden. Al de nachtwachthuisjes, waarin sedert tal van jaren de Amsterdamsche wachts langs de grachten zaten te dutten, worden gezamenlijk in publieke veiling verkocht. Als een bewijs van den grooten uit- voer van frambozen, blijkt dat de firma II. Abra hams, te Rotterdam, verzonden heeft naar Enge- land en Schotland, 500 oxhoofden frambozen, we- gende elk vat 150 kilo. Tegen een wethouder der geineente NieuwStadt is proces—verbaal opge- maakt, wegens frauduleusen invoer van gedistil- leerd. In den tijd van vijf dagen zijn in Fries- land niet minder dan zfeven boerenplaatsen afge- brand, alien tengevolge van hooibroeien. Een aanzienlijk ingezetene te Amsterdam miste een twaalftal stukken zilver. Hij verdacht zijne dienst- boden, liet een onderzoek instellen door de politie, en deze ontdekte dat de zoon des huizes de dief was en het zilver beleend had. Te 's Hage kregen twee broeders onder het middagmaal twist. De een stak dientengevolge den ander met een vork in het oog, dat dientengevolge verloren zal gaan. Een tweejarig kind heeft te Leminer, terwijl het zonder toezicht gelaten werd, water gedronken, dat op vliegenpapier stood, en zich daardoor ver- giftigd. Er is gelukkig spoedig een tegengif in- gediend en daardoor is er kans den kleine in 't leven te houden. Te 's Hertogenbosch, is een bakkersknecht, weinig ervaren in de zwemkunst, in de Dieze gaan zwemmen. Hij zonk en niet- tegenstaande men hem spoedig te hulp kwam, is hij verdronken. Te Rotterdam is het lijk van een 35 a tOjarige neger opgevischt,. waarschijnlijk een zeeman. Deze week is een kudde schapen over den spoorweg van Ostende naar Plassendale loopende, eensklaps door een trein verrast. De herder trachtte zijne kudde van de baan te drijven hij werd door de loeomotief gegrepen en met zeven schapen gedood. Te Weeneti is de vermaarde ontleedkundige baron Rokitansky overleden. Hij was president der academie van wetenschappen en lid van het Oostenrijksche heerenhuis. Als een bewijs van de grootte van het vrijheidsbeeld, op het terrein der tentoonstelling opgericht, dient, dat in het hoofd 36 menschen kunnen plaats nemen. De ruimste zitplaatsen zijn die in de neusvleugels. Te Montreal is onlangs een man van 98 jaar in den echt getreden met een vrouw van 50. De echtgenoot, een Franschman, Lessard geheeten, maakte onder Napoleon I den veldtocht in Egypte mede. Hij is nog kras en in het bezit van al zijn vermogens; zijn vader werd 122 jaar oud, naar hij zegt. Hodel heeft geen gratie gevraagd en ook den termijn laten verstrijken binnen welken hij in hooger beroep moest gekomen zijn. Men betwijfelt het nog altijd of de keizer het vonnis zal onderteekenen. In een kleine herberg op de Geldersche kade te Amsterdam kwam jl. vrijdag omstreeks 10| uur een persoon die een zwaren ringbaard had en die de bejaarde vrouw, die in het buffet zat een borrel bestelde. De man bleef voor de toonbank staan en bracht, terwijl de vrouw hem den drank toe- reikte, haar met een scherp voorwerp een diepe wonde toe aan de linkerzijde van den hals. Hij liep hierop haastig weg en trok de deur achter zich dicht. De vrouw bezat evenwel genoeg tegen- woordigheid van geest; zij sloeg een ruit aan de straat in riep hulp en moord. De persoon in kwestie ging hierop aan den haal, doch werd door twee schippers staande gehouden en later aan twee dienaren van politie overgegeven, die hem naar het bureau van politie aan de Oudebrug in arrest brachten. Hier gekomen, had hij evenwel geen

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2