B1NRENLAND. No. 1376. Zaterdag 27 Juli 1878. 18e Jaargang. AI g e m e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT Het bouwen eener verdieping op de beurs, ten behoeve van het Kantongerecht aldaar Ter Neuzen, 26 Juli. TER NEllZENSCHE f.OIHim. Per d rie maanden binnen Ter Neuzen f 1, Door het eeheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTIEN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve meu aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nainiddag DR1E uren. Oil bind verscliijiit Dinsdag- en Vrljdagavond hij J. K. C" 11 T te Ter Burgemeester en Wethpurlers van f,i TER NEUZEN maken bekend, dat op Donderdag, den 8 Augustus 1878, des voormid- dags ten elf uur, op het genieenteraadhuis aldaar, ina het openbaar, bij enkele inschrijving, door hen zal worden aanbesteed: De betrekkel'jke voorwaarden liggen, van Dins dag a. s., ter fnzage op de gemeente-secretarie en zijn, van hetzelfde tijdstip, aldaar tegen betaling van /"0,50 verkrijgbaar. Inlichtingen kunnen al aanstonds worden ver- kregen bij den gemeentebouwmeester, door wien plaatselijke aanwijzing zal worden gedaan op Maan- dag en Dinsdag, den 5 en 6 Augustus a. s., telkens van 's morgens 10 uur tot 's namiddags 6 uren. Ter gemeente—secretarie is den dag voor— en verder tot bet oogenblik van de besteding eene gesloten bus geplaatst tot het ontvangen der in- schrijvingbilletten. Ter Neuzen, 25 Juli 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. D1ELEMAN, Secretaris. F»olitielt Overziclit. De beweging in Italie is nog geenszins aan het afnemen, integendeel in een groot aantal steden worden bijeenkomsten georganiseerd, ten gunste der vereeniging van Trient en Triest met Italie. Zoo werd Zondag eene vergadering gehouden in het ruime Politiama theater te Rome. De zaal was door ongeveer 4000 personen bezet en talrijke woordvoerders trachtten, meermalen in alles behalve lieflijke woorden, de staatkunde in de Oostersche kwestie te veroordeelen. Alles, wat voor doorhaling vatbaar was, werd doorgebaald: de gevolmachtig- den op het congres ieder voor zich en in massa; Oostenrijk en de Ocstenrijksche bezettingde monar- chale regeering in het algeineen en die van Italie in het bijzonder. Wanneer wij het tractaat slechts ellendig en schandelijk noemen, verklaarden de sprekers, dan drukken wij ons slechts zeer geinatigd nitde man, die zich Corti noemt, teekende zijn naam in gezelschap van den kwakzalvcr Beaconsfield, den zielverkooper Andrassy en den Mezzano (koppe- laar) von Bismarck. Ten slotte werd een in wijdsche termen gesteld besluit genomen, waarbij, op grond van verkrachting van het nationaliteits beginsel en dat van de volks- souvereiniteit, door het congres van Berlijn, het tractaat wordt afgekeurd en herinnerd, dat er nog breeders zuchten onder vreemde heerschappij. Geven de ontevredenen wel wat op zonderlinge en onpraktische wijze aan hunne ontevredenheid lucht, de ernst der beweging, die de uitdrukking van de verbittering over de besluiten van het congres bij het energiekste en doortastendste deel der Italiaan- sche bevolking is, valt niet te miskennen. Vooral in Oostenrijk ontmoet de Italiaansche beweging sterke tegenspvaak. De ministerieele bladen zeggen rondweg, dat Italie wel mag bedenken, welke de gevolgen van deze beweging zullen zijn en dat het gevaarlijk is, met vuur te spelen. Ook in Engeland is men nog geenszins alge ineen met de besluiten van het congres ingenomen. Eorster, een bekend lid* van het lagerhuis, hield eene toespraak bij een jaarlijks feestmaal van de Cobden-club, waarin hij in sterke bewoordingen afkeurde, dat Engeland cen tractaat met Turkije gesloten had voor het eiland, als prijs. Daardoor zal Engeland genoodzaakt zijn, zeide hij, oin groote staande legers te onderhoudendaar Rusland van de eerste gunstige gelegenheid de beste gebruik zal maken, om Turkije aan te vallcn en met lurkije, volgens het gesloten tractaat, Engeland. Ook in eene meeting der liberale partij, ge houden in Bermondsey, een pedeelte van London, werd in denzelfden geest gesproken. Gladstone hield bier eene redevoering, waarin hij heftig op- kwam tegen het tractaat met lurkije en tevens tegen de besluiten van het congres. Bessarabie, j zeide hij, is verkocht aan Rusland, Griekenland aan Turkije en Bosnie aan Oostenrijk; dit alles noemde hij eene dwaasheid, Engeland onwaardig. Hij drukte de hoop uit, dat er weldra een veroor- deelend vonnis mocht worden uitgesproken over de staatkunde dor regeering. Koningin Victoria heeft aan lard Beaconsfield de orde van den Kouseband verleend. De plechtig- heid der opneming in de orde had Maandag ochtend te Osborne plaats. De Grieksche kwestie schijnt wat gunstiger te staan. Althans zegt Daily News, dat er gegronde redenen bestaan voor het vermoeden, dat eene vredelievende schikking met Griekenland zal tot stand komen. Prins Milan heeft een besluit afgekondigd, waarbij in Servie de staat van beleg opgeheven is. De bezetting van Bosnie en de llerzegowina is nog altijd geen fait accompli. Er komen nu weer ongunstige tijdingen uit Bosnie, die doen vreezen, dat de orthodoxe partij en de Mohammedanen zich tegen het bezetten van die provincie door Oosten rijk zullen verzetten. Jl. Dinsdag is te Middelburg de algemeene ver gadering van de Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland geopend. Zij werd talrijk bezocht, o. a. door den Commissaris des Konings, een commissie uit Gedeputeerde Staten en den Burgemeester. De voorzitter, Mr. Picke, hield eene kernachtige rede, met de betuiging van blijdscliap over de vie- ring van het 35jarig bestaan der Maatschappij. De rede werd warm toegejuicht. Eenige huishoudelijke werkzaamheden werden daarna verricht. Hulst werd aangewezen als plaats voor de volgende algemeene vergadering. Vervolgens ging men over tot de bespreking van vraagpunten. De vraag: is de oprigting van beetwortelsuikerfabrieken in Zeeland aan te raden Werd tot nader onderzoek aangehouden. Op de vraag: Verkreeg men door kruising van Zeeuwsch ras met Noordduitsch paardenras betere bouwpaarden? luidt bet antwoord bevestigend. Na enkele andere besprekingen werd de ver gadering gesloten. Zuiildorpe, 22 Juli. Gister avond overleed de oudste persoon dezer gemeente nl. Isabella Theresia Gijsel in den ouderdora van 97 jaren en 1 maand. De oudste inwoner is thans Livinus van ooren, geboren in 1792, oud strijder van Waterloo, be- giftigd met de zilveren medalje en thans gepen- sioneerd veldwacbter, welke dienst hij te Zuiddorpe trouw en eerlijk gedurende ruim 44 jaren heeft vervuld. Dat deze ouderling nog vlug ter been is, kan liieruit worden afgeleid, dat hij dezen zomer nog zelf zijne kersen van de boomen heeft geplukt, een werk, dat vele jongens hem niet durfden nadoen, van wege de hoogte zijner kersenboomen. De bij het 3e reg. inf. benoernde de luit.-kol. W. G. Weier is aangewezen voor het kom- mando over de bataljons te Vlissingen en zal daar tevens optreden in de betrekking van garni- zoens-kommandant. De provinciale schietwedstrijd in Zeeland werd Maandag te Zierikzee gehouden. Des morgens arriveerden aldaar per spoorboot de schutters van Middelburg en van Vlissingen met bet Muziek- korns van eerstgenoenide schutterij. Het Zierik- zeesche schutterskorps baalde de provinciale collega's met muziek af en geleidde hen naar den Galgen- polder, alwaar te 11 uren de schietwedstrijd een aanvang nam. In den namiddag kwam een zware onweersbui de genoegelijkc stemming verstoren, welk intermezzo nog al eenigzins heeft ge'influen- ceerd op den kamp der laatste schutters. De korpsprijs werd bebaald door de Zienkzeescbe schutterij. De officiersprijzenle prijs door den heer Nes Van Meerkerke, 2e luit. te Zierikzee; 2e prijs door den heer J. A. 1 okker, 2e luit. te Vlissingen; 3e prijs door den beer Boone, le luit. te Middelburg. Bij de schuttersprijzen werden van de 26 uitgeloofde de 3 eerste behaald door: 1. den sergeant Wilson, vim Zierikzee; 2. den sergeant Van Wacben, van Zierikzee en ,3 den fourier Laarnoes, van Vlissingen. Bij den voorzitter der hoofdeoramissie voor bet nationaal huldeblijk aan prins Hendrik is vanwege den prins een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld dat 1 Id's, keuze zich thans bepaald heeft tot een fontein, die, als een nati onaal aandenken van het a. s. huwelijk des prinsen met H. K. H. prinses Marie van Pruisen, te Soestdijk opgericht zou kunnen worden." Er is goede tijding van de Barendsz. De kleine scboener, die de Nederlandsche vlag weei in de zee van Barendsz wapperen doet, is volgens een bericbt uit Vardo daar even aangeweest om brieven op de post te doen. lot zoo ver was de tocht met den besten uitslag bekroond. Allen waren wel. Vardo of Wardoe ligt in het oostelijk dcel van Noorweegscb Einmarken, op een eiland van dien naam, op: 70° 22' 35" N.B. en 31° 5' O.L. van Greenwich. De beer Zeeman te Amsterdam zegt, dat de bijbel en de katechismus xip de school de eisch is, die men tot vervelens toe hoort. Intus- schen als men beweert, dat vroeger, toen beiden op de school waren, de kinderen godsdienstiger en I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1