staan ait 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 pre- mien. Be collecte wordt geopend op Maandag 26 Augustus 1878 en gesloten op Zaterdag den 7 September 1878. Delrekking van deonderscheidene klassen geschiedt veertien dagen de eene na de andere. Die van de eerste klasse vangt aau den 23 September terwijl in de vijfde klasse de laatste 100 nommers getrokken worden op Zaterdag 14 December 1878. Blijkens opgave van bet bureau Veritas zijn in de maand Mei verongelukt 92 zeilschepen, en wel 40 Engelsch-e, 12 Arnerikaansche, 9 Fransche, 4 Duitsche, 4 Deensche, 4 Noorweegsche, 3 Ne- derlandsche, 2 Zweedsche, 2 Italiaansche, 1 Spaansch, 1 Grieksch, 1 Mexicaansch, 1 Portugeesch schip en 8 met onbekende vlag. Voorts 6 stoombooten, ill. 5 Engelsche en 1 Nederlaudsche. Tot de geschiedenis van den dag te Zwart- sluis behoort het' volgende leerrijke voorval. Ben schipper bestelt aan een smid twee ankers. Toen ze gereed waren, neemt de schipper ze in ontvangst en legt ze op den boeg. Na drie dagen vervoegt hij zich echter weder bij den smid, beklaagt zich dat de ankers niet willen heehten (uit jalousie de metier had een andere Tubal-Kain er het zijne van gezegd) en weigert de betaling. De smid, onge- neigd de ankers terug te nemen of zich met een minderen prijs tevreden te stellen, sommeert den schipper per deurwaarders exploit om te betalen. De vrouw neemt, bij afwezigheid van den man, de dagvaarding in ontvangst, doch hij, weinig ge- sticht over de lijdelijke houding zijner ega, zendt spoedig den knecht met het papier" naar den deurwasrder terug. Deze laat den knecht gaan met de boodschap aan zijn baas, dat hij wijs zou doen met dadelijk aan den deurwaarder het geld te bezorgen. De schipper, onthutst, haast zicht hieman te voldoen, de exploit kost,en extra betalende. Wei nig in zijn humeur oyer de geleden nederjaag, laat hij echter om zich op dpp smid te wrekei), bij bekkenslag bekend maken, dat hij twee door den smid v. D. mismaakte apkers te kopp aan- biedt. Hij wordt nu vervolgd wegens overtreding van artt. 1408 vv. B. W., zoodat hij nogmaals met de rechterlijke macht in aanraking zal ko- men. Dure ankers De leeuwin met hare beide welpen, in de diergaarde te Amsterdam, trekt de bewondcring van stadgenoot en vreem deling. Het is dan ook een eigenaardig schouwspel de twee jeugdige goed ontwikkelde afstammelingen der vorstelijke dieren- familie, thans zoo groot als poedels, in overmoed te zien spelen met den staart van mevrouw de leeuwin, of al vechtende over elkander te zien duikelen, waarbij zij reeds hun jeugdig gebrul laten hooren. En bij dit alles ligt de moeder haar spelende welpen met het duidelijkst zelfbeliagen te bespieden, steekt haar geweldige klauw naar een van de kinderen uit om er eens even in te laten bijten door de dikkoppige spruiten of pakt ze in een aanval van teederheid met den bek op, om ze hier of daar in een hoek eens recht hartelijk te liefkozen. In het Bumeensche district Tekuch, nabij het dorp Funder, is groote ontsteltenis teweegge- bracht door <le plotselinge verschijning van een tot nu onbekend dier, eene soort van mol, geelachtig van kleur, 20 centimeters lang en 8 centimeter in omtrek, met de gedaante van een adder. De ongenoode gasten verwoestten reeds meer dan 120 hectaren graaneen gedeelte van den grond is zoo totaal uitgevreten, dat het onmogelijk zou zijn te zeggen, wat er gezaaid is geweest. Gedurende den dag verdwijnen de schadelijke beesten in diepe hojpn onder den grond, welke zij des nachts ver laten om hun verwoestingswerk te beginnen. De oudste bewoners van het district herinneren zich niet ooit een dergelijk dier gezien te hebben. GEMENGDE BERICHTEN. RECHTSZAKEN. Arrondissenieiits-mlitbank te M iildelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 22 Juli het volgende vonnis uitgesproken J. van den B., oud 27 jaren, geboren en wonende te Axel, thans gedetineerd te Middelburg, wegens twee wanbedrijven van eenvoudigeh diefstal; ver- oordeeld tot 3 maanden cellulaire gevangenisstraf. Landbouwberichten. In Friesland hebben zich bij de onlangs ge- houden hooilandsverhuringep soins geyallen voor- gedaan, dat er geen enkele gegadigde was opgo- komen en de notaris onverrichter zake huiswaarts moest keeren. Sommige stukken hooiland zijn dan ook voor bespottelijk lage prijzen verhuurd. Zoo heeft o. a. een stuk land, dat, in den jongsten winter voor ruim 32,000 was aangekocht slechts 200 huur kunnen opbrengen. Uit Parijs wordt gemeld dat de tijdingen over den oogst in het oostelijk gedeelte van Frank- rijk heel ongunstig luiden. De koornopbrengst zal, wat de hoeveelheid betreft, zeer ver beneden de verwachting blijven. De heer dr. G. van Hennekeler, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Middelburg, is be- noemd tot directeur en leeraar aau die school. De landbouwer Verhage te Betranchement wilde toen hij zaadstroo binnenhaakle, de reep over het v°er wat vaster aanhalen. Bij het aantrekken brak het tou,w, waardoor hij het evenwicht verloor en achter over van het voer viel, en zich erg bezeerde. In sommige Noord-Hollandsche dorpen zullen evenals in de gemeente De Bijp kolossale baro meters worden geplaatst ten dienste van 't pu- bliek. Te Heijenoord onder de gemeente Arn- hem hebben een lOOtal spoorwegarbeiders het werk gestaakt, om hooger loon te verkrijgen. Te Bheden is in den ouderdom van 90 jaren over- leden Engel Hagen, een der weinige overgebleven krijgers van het Fransche leger, die met Napoleon den veldtocht naar Busland deden en behouden v^ daar terugkwamen. Een agent van politie te 's Hijrtogenbosch is, vergezeld van een publieke vrouw, met de noorderzon vertrokken, voor zijn bpdroefde vrouw met 5 kinderen een brief achter- latende, waarin hij meldt, dat zij hem nimmer zullen wederzien. Ten stadhuize te Amsterdam werd door den burgemeester aan 24 leerlingen der 21- open bare kqstplooze scholen, elk een zih veren horloge met inscriptie uitgereikt, wegens betoonde vlijt en goed gedrag in het afgploopen jaar. Tqgen een lid van het Amsterdamsche nachtwachtsgilde is eene vervolging ingesteld, om- dat hij aan nieuwe bronzen centen een zilveraclitig aauzien gaf door ze met kwik in ,te wrijveu, waarna hij ze voor kwartguldens mtgaf. Te Maastricht i is..een. ge!u,wd persoon in hechtenis genomen, omdat hij zijn kind wilde verdrinken. Een driejarig knaapje vap den veehouder B. S, te Nijeveen, was in. een onbewaakt oogenblik in een sloot bij de woning geraakt en toen men het wilde op- zoeken, was het reeds verdronken. Te Geer- truidenberg zijn twee aldaar in garnizoen liggende artilleristen bij het baden verdronken. De een was van Tilbu^j de ander van Hilvarenbeek. In Seville is het' zoo warm, dat de stad besl.oten heeft tot, den aankoop van zoovele waaiers als er leden van den gemeenteraad zijn. De leden ver- klaarden zonder dit verkoelingsmiddel niet te kunnen vergaderen. Als zeker wordt gemeld, dat de tentoonstelling te Parijs eene maand langer geopend zal blijven dan aanvankelijk bepaald was. Alzoo zal ze tot 1 December bezichtigd kunnen worden. Toen de Oostenrijksche minister van justitie aan den scliach van Perzie werd voorgesteld, rnaakte deze ten blijke dat hij de beteekeuis van den titel begreep, eene bewegi.ng met de hand aan den hals. In Duitschland zijn, na den aanslag van Nobiling, m t geheel 387 personen wegens majes- teits—beleediging, tot te sameu 666 jaren gevan genisstraf veroordeeld. Het verzoek van vele personen in Duitschland, die den naam Nobiling dragen, om dien naam te mogen veranderen, is toegestaan. Zij zullen dien voortaan Edeling schrijven. Uit Astrakan wordt gemeld, dat de haringvangst aldaar dit jaar buitengewone resultaten gaf. Er werden niet minder dan 150 miilioen stuks gevangen. Te Havre zijn direct ui£ New- York aangekomen dertig Arnerikaansche dames, die den moed hebben zonder cavallier de wereld- stad te gaan bezoeken. Dat in Berlijn de lief- hebbers van rooken de tabak niet altijd zuiver genieten, bleek hieruit dat van de 20 monsters, uit verschillende winkels genomen, slechts 2 enkel uit tabak bestonden terwijl de overige 18 een mengsel waren van tabak, beetwortelbladen, zee- gras, enz. Het lot van 25,000 francs, van de leening van Antwerpen, bij de laatste trekking uitgekomen, is gewonnen door eene dienstmeid° Iheresia van Mol genaamd. De gelukkige winster woont reeds gedurende 8 jaren in denzelfden dienst ofschoon zij nu in eens rijk is geworden, wil zij hare meesters niet verlaten. Onder de kermisvermakelijkheden te Leeuwar- den behoort ook een gedresseerde aap, rondgeleid op een bond. De aap verrieht allerlei toeren, danst, scherrof, speelt op de viool, schiet een ge- weer af, enz. Deze laatste kunst heeft Dinsdag een jongetje van 14 jaar een oog gekosthet scliot trof hem zoodanig, dat het oog voor goed verloren zal zijn. Eene dienstbode te Amsterdam heeft aan eene dame, aan wie zij de godspenning in een papiertje terugbracht, een bordpapieren, in plaats van een eehten rijksdaalder in handen gestopt. loen zij deswege door de politie ondervraagd werd, bleek, dat niet aan opzet moet worden gedacht. Zij was gewoon een rijksdaalder van bordpapier, dien zij op St Nicolaasavond in een portemonnaie van haar vrijer had ontvangen, steeds in den zak te dragen en heeft alzoo dezen rijksdaalder bij ver- gissing in het papier gewikkeld. In den dierentuin te Brussel verwacht men 15 Hindoes, 9 mannen en 6 vrouwen. Zij zullen daar Indiaansche hutten van bamboes enz, bou- wen. Deze vreemde bezoekers brengen onder- scheidene dieren mede, o. a. 4 drommedarissen, 4 olifanten, enz. De Brusselsche dierentuin, die nog onlangs te koop werd aangeboden, gaat thans naa,r 't scliijnt eene betere teekomst te gemoet De inrichting wordt met staatssubsidie door de gemeente Brussel beheerd. Te Llangibby, een klein dorp in Wales, niet ver van Newport werd een gezin, bestaande uit vader, moeder en twee kinderen, in een huis dood gevonden. Allen haddeij wonden in de borst het bed, 'waarop de kinderen lagpn, was in brand gestoken en hun lijken waren half verteerd. De oudste dochter was een dag te voren in eeni betrekking gegaan. Later vond men nog een klein kind met afgesneden hals in het bed. De woning was geheel geplunderd en overal lag gebroken huisraad. In de nabijheid van het dok te Wilhelms- haven, is weder een onheil aangericht door een der gepantserde fregatten. De Deutschland liep met zulk een vaart tegen een drijvende kraan, dat het werktuig slechts met groote moeite vlot kon worden gehouden door de stoomspirit. Gelukkig was men in de onmiddelijke nabijheid van een der1 dokken, waar het tijdig geborgen kon worden. Te Saarlouis is een man van 76 jaren ge vonden, die nu sedert 1827. aan een ketting lag, die hem alleen ruimte liet om in en uit zijn bed te komen. Hij was in 1825 soldaat en toen we gens krankzirinigheid naar een gesticht gebracht, maar twee jaren later als ongeneeslijk ontslagen, en de directeur van het gesticht moet toen, in scherts of in ernst, 's mans bloedverwanten heb ben aangeraden den ongeliikkige aan een ketting te leggen. Die raad is letterlijk opgevolgd, maar overigens werd de patient goed behandeld. Zijne kamer en zijn bed waren zindelijk en zijrt eten was goedzijne gezondhhid liet ook niets te weri- schen over en van den ketting kon hij niet losge- maakt worden. Trouw tot in den dood mag men wel zeggen van den grijzen zadelmaker Zarecky, uit een llongaarsch stadje. Er ontstoud brand in zijn buurt en ook zijn woning werd door de vlammen aan- getast. De grijsaard ging naar buiten, doch was even spoedig weder in het brandende gebouw verdwenen. Zijn 80-jarige gebrekkige vrouw wilde hij redden, doch zijne krachten schoteu te kort. Men riep hem toe, dat hij ten minste zijn leven zou redden, maar hij weigerde zonder vrouw zijn woning te verlaten. De omstanders achtten het gevaar te groot om hulp te bieden en bij het einde van den brand, vend men de twee verkoolde lijken naast elkander. I wee jaren geleden hadden zij, onder algemeene deelname der bevolking, hun gouden huwelijks- P feest gevierd. kap.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2