BIN NEN LAND. No. 1575. Woensdag 24 Juli 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT Ter Neuzen, 23 Juli. Per drie mnanden binnen Ter Neuzen f i,l>oor het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, I'ostdirec- tenren en Brievenbushouders. ADVERTENTIfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Yrijdag iiauilddng DRIE nren. Dlt bind vcr»cliijnl Dinndag- en Vrijdagiivonf! blj K. G. D U M T te Tcr Neuzen. Folitieli Overziclitt Wij mask ten reeds melding van de ontevreden- heid, in Frankrijk en ltalie gewekt door het tractaat van Berlijn, inaar vooral door de annexatie van Cyprus aan Engeland en het is zeker niet te ver- wonderen, dat de stemming der beide natien nog steeds van onvoTdaanheid en wrevel getuigt. Deze beide mogendheden, voor wie de vrijheid der Middellandsche zee eene levensvoorwaarde is, kunnen het niet anders dan met leede oogen aan- zien, dat die zee hoe langer zoo meer in een reusaclitig Engelsch meer wordt herschapen. In het bezit van Gibraltar, Malta en Cyprus, tengevolge van den bekenden aankoop der aan- deelen in het Suez kanaal en van den treurigen finantieelen toestand, waarin de Khedive verkeert, een overwegenden invloed in Egvpte nitoefenende, is Engeland op de Middellandsche zee opper- machtig, kan het met zijne gednchte vloot, die tengevolge van het jongste tractaat met den Sultan zeker nog eene belangrijke uitbreiding ondergaan zal, de vaart op de Middellandsche zee naar wille- keur aan elken vijand beletten. In Frankrijk begrijpt de pers evenwel, dat zij zich in 't belang des lands wat intoomen moet en geeft die wrevel zich in half bedekte termen lucht. In ltalie daarentegen kornt een dec] des volks onverholen er voor nit, dat het der regeering zeer euvel duidt, met ledige handen het congres te hebben rerlaten. In eene volksvergadering te Napels is het met zoovele woorden gezegd, dat Trente en Triest met hunnen omtrek, dal al het land, waar de bevolking Italiaansch spreekt, tot ltalie terugkeeren moet. Voorshands kan men in deze beweging niets anders zien, dan een berg, die een muis baart, indien slechts die muis ten slotte niet een staartje krijgt. De Italiaansche regeering zal orn het bezit van genoemde landstreken wel geen oorlog tegen Oostenrijk beginnen; maar de wolk van misnoegen, die thans aan den gezichteinder opkomt, kan ten slotte eene onweerswolk worden. Men vreest, dat Engeland door zijne baatzuehtige staatkunde in Europa en Afrika men denke aan den Trans vaal Frankrijk en ltalie ten slotte zal dwingen tot een oorlog, ten einde het evenwicht ter zee te herstellen en den Europeeschen handel aan Enge- 1 land's opper'neerschappij te onttrekken. Bij den tegenwoordigen toestand van ons werelddeel zou zulk een krijg de reusachtigste afmetingen aan- nemen en zouden de namen van Trente en Triest licht weer op het tapijt komen. Eene andere belangrijke kwestie is, in hoeverre het Oostenrijk en Griekenland zal gelukken, zich met de porte te verstaan, voor Oostenrijk over de bezetting van Bosnie en de Herzegowina, voor Griekenland over den afstand van het, door't congres aangewezen, grondgebied. De Turken trachten, bij de thans met Oosten rijk plaats hebbende onderhandelingen, blijkbaar zooveel mogelijk te talmen. De porte is veel- eischend, want zij persisteert bij haar eisch, dat Oostenrijk erkenne, dat aan Turkije de opperheer- schappij over Bosnie en Herzegowina behoort, eer een soldaat van het Oostenrijksche bezettingsleger zijn voet over de grenzen heeft gezet. De Temps meldt thans, dat Andrassy in dien eisch toestemt, mits die souvereiniteit slechts in naam besta en geen beletsel zij voor het burgerlijk en millitair gezag, dat Oostenrijk, ingevolge het besluit van het congres, onbelemmerd moet uitoefenen. Onverschillig echtcr hoe de verdere loop der ge- beurtenissen en het besluit der porte mogen zijn, zal de bezetting voor het einde van Juli beginnen. Ook ten opzichte van Griekenland schijnt de porte maar volstrekt niet geneigd, zich naar den raad van het congres te gedragen en neemt zij krachtige maatregelen tegen eene eventueele poging van Griekenland, om zich met geweld in't bezit van het begeerde te stellen. Men wil, dat de porte hoogstens bereid zal worden bevonden, aan Griekenland af te staan het district, dat zich van Volo tot Arta uitstrekt, met Larissa en Selveda er bij. Wanneer Grieken land hiermede niet tevreden mocht wezen, zou Osman-pacha aan 't hoofd der Turksche troepen in de Grieksche provincien worden gesteld, om elken aanval van Grieksche zijde af te weren. Vorst Karel van Rumenie hield bij het sluiten der kamerzittingen eene weinig opbeurende toe- spraak. Het congres, zeide hij, heeft een vergelijk over zeer gewichtige vraagstukken tot stand gebracht, die voor de kleine staten levenskwestien waren, doch met het oog op de Europeesche belangen als vraagstukken van den tweeden rang behandeld wer- den, Vooral Rumenie was hot opgelegdaan den wereldvrede de grootste en pijnlijkste offers te brengen. „Wij zullen Europa," zoo spreekt de vorst, „door eene waardige houding, door verstandige en vaderlandslievende maatregelen doen inzien, dat Rumenie meer van net congres had mogen ver- wachten. Tot gemeente geneesheer te Oud—Vossemeer is benoemd de heer J. Hoogkamer, genees-, heel- en verloskundige te Hoek, die deze betrekking heeft aangenomen en zich weldra aldaar zal vestigen. De jaarlijksche njkstoelage is verleend aan twintig leerlingen aan de kweekschool voor onder- wijzer te Middelburg. Uit Zeeland zijn geplaatst A. Verschuur, Goes; A. Haringx, Zierikzee; C. P. Visser, Kapelle; J. de Bruijne en C. J. Cornelis, Groede; J. E. van der Slikke, Poortvliet; A. L. Engelvaart, Tholen; W. Carels, Cadzand. Uit Bruinisse schrijft men, dat de heer C. M. van Yessem aldaar een zijner meekrap- fabrieken heeft ingericlit tot een fabriek voor ver- dunrzaamde levensmiddelen ter verzending naar Oost- en West-Indie, waarin vele handen werk vinden aanvankelijk slaagt hij in zijne onderneming gunstig, daar hij zich reeds in vele en groote verzendingen mag verheugen, en o. a. dezer dagen eene vclle lading heeft afgezonden ten behoeve van het schip de Nieuwe Waterweg I en meer andere schepen. Naar men meldt, is er ernstig sprake van het agentschap van Krupp, vroeger van Vlissingen naar Rotterdam verplaatst, weder te Vlissingen te vestigen. De toestand van den nieuwen waterweg moet tot dit plan aanleiding geven. Om dezelfde reden zou ook een voorname Rott.erdamsche ree- derij voornemens zijn haar kantoor naar Vlissingen te verplaatsen. XJit het verslag nopens het armwezen in Nederland ovet 1875, blijkt dat van de 1130 ge- meenten des rijks, in 40 door de gewijzigde ar- menwet de gemeente uitgaven voor het armwezen zijn verzwaard en dat van die 40 slechts 7 tot de groote gemeenten behooren, dat 16277 perso- nen of onderstand erlangden of deelden in de gunsten van 5309 instellingen van weldadigheid dat door al die instellingen te samen voor onderstand werd uitgegeven ruim 9^ millioen gulden. In aandoenlijke, hartverscheurende woorden verhaalt de schrijver van het karaeroverzicht in het Dagblad, hoe onze tweede kamer de kroon op het werk heeft gezet en het geweten van den armen, hulpeloozen medeburger te koop gesteld voor een paar zilverlingen, die de staat hem aanbiedt om niet van honger te sterven. Wat de bejloeling van deze kerinende ontboezeming is, zou niemand gissen, zegt de Arnh. Ct. „De opheldering volgt echter: aan ouders, wier kinderen in de termen vallen om te leeren en die hun geen onderwija doen geven, wordt behalve geneeskundige hulp, zoo die vereischt wordt geen onderstand van overheidswege verstrekt. Dit nu vind het Dagblad vreeselijk! Zoo'n brave, godvruchtige vader, die zelf honger lijdt, waarschijnlijk ook niet ten gevolge van zijne uitstekende opvoeding, laat zijne kindertjes in het wild opgroeien, en zendt ze niet naar school, omdat daar maar lezen, schrijven en reke- nen en een paar andere vakken geleerd wordt en geen onderricht in den bijbel wordt gegevenZijn gemoed zegt, dat zijne kinderen dan maar liever in 't geheel niets moeten leerenEn voor zulke gemoedsbezwaren trekt men zich het harnas aan en noemt het een onrecht, dat de man, die zich op deze wijze misdraagt tegenover zijn kinderen en de maatschappij, van de zijde dier maatschappij niet gevoed en gekleed en gehuisvest wordt als hij behoeftig is. De man moet nu kiezen tusschen te doen, wat zijn geweten hem oplegt. en een „paar zilverlingen", met welke verouderde munt het Dagblad goedvind hier te rskenen, misscbien om dieper de harten te roeren't is onraenschelijk." Volgens het Ev. Zondagsblad zal een adres aan den koning geteekend worden, waarin tegen over het volkspetitionnement, dat als volksmisleiding beschouwd wordt, de verklaring wordt afgelegd: dat de onderteekenaren onschuldig zijn aan deze zonde; dat zij, zooveel in hun vermogen is, lmn invloed willen aanwenden om hen, die mochten meenen den koning te moeten beschuldigen van gebrek aan be- langstelling in hun zieleheil, van hunne dwaling te overtuigen; ten slotte wordt gevraagd om milde uitvoering van die bepalingeu der wet, welke op het gods- dienstonderwijs betrekking hebben. Allen, die aan dit protest wenschen dee! te nemen, worden uitgenoodigd zich bij brief kaart ten spoedigst.e aan te melden bij de redactie van het Ev. Zondagsblad. De minister van financien heeft vastgesteld de 298ste staatsloterij en bepaald dat die zal be-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1