TER IEUZEISCHE CGURANT \lgemeen i\ieuws- en Advertenliehlad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. B4 JVOEGrSEE Zaterdag 20 Juli 1878. No. 1374. "gImTngde berichten. De afgesneden hand. VAN DE Door de regeering is de heer rar. D. van Eck, lid der t.weede kamer, benoemd om haar op het a. s. letterkundig congres te Kampen te vertegen- woordigen. Aan de kweekschool voor zeevaart te Leiden zal op Maandag 29 dezer eene keuring plaats hebben van knapen, die eene verbintenis in 's rijks zeedienst wenschen aan te gaan. Te i Delfshaven hebben drie kinderen met een nacht- lampje in bed gespeeld; het beddegoed vatte vlam. Een der kinderen overleed aan de aldus bekomen brandwonden. P. van Dijk, landbouwerte Ingen, bad het ongeluk achterover uit een hooiberg te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat bij op de plaats dood bleef. Te Maastricht is een gehuwd persoon in hechtenis genomen, omdat hij buiten de Tongerensche poort zijn kind in de Jaer wilde verdrinken. Te 's Bosch is een 9jarig jongetje, genaaind K., Zaterdag in de Binnendieze gevallen; de lOjarige K. bracht zijn kaineraadje op 't droge. Te 's Hertogenbosch heeft men een germaansch— heidensche begraafplaats ontdekt. De asch-urnen, op ongeveer 1,50 meter diepte gevonden, zijn van ruw maaksel en over het algemeen nog onge- schonden. Te Leeuwarden is aan de veemarkt gewogen een stier, oud 30 maanden, wegende 904 kilogr. Op de werf van de heeren John Elder Co. te Govan, bij Glasgow, is de kiel gelegd van een nieuw 3000 tons stoomschip van 400 paardenkracht nominaal, voor rekening van de stoomvaartmaatschappij „Nederland." Een Amerikaansch kolfiehuishouder noemde zijn koffie- huis „Nergens", zoodat, als zijne klanten des nachts laat of 's morgens vroeg 't huis kwamen en hunne vrouwen wilden weten waar z;j geweest waren, zij gerust aan deze de waarheid konden zeggen. Volgens bericht aan een Engelsch blad, teekende prins Bismarck Zaterdag het traktaat van Berlijn met een arends-pen, welke versierd is met een engel des vredes in gedreven zilver en die hem voor dit doel ten geschenke gegeven was. In 24 uren kwamen Zondag niet minder dan 24 pleizier- treinen te Parijs aan, en brachten 30,000 per- sonen mede. De tentoonstelling werd dien dag bezocht door 116,625 personen. Sedert haar huwelijk heeft Adeline Patti 3£ millioen frs. verdiend. Daarvan is thans 1,600,000 frs. over. Verliest de zangeres haar proces, dan moet zij de helft daarvan aan den markies de Caux uitkeeren. Een kastelein, in de omstreken van Miinchen, door de politie uitgenoodigd om in zijn lokaal geen sociaiisten meer toe te laten, gat ten antwoord, dat zoolang de ontvangers der be- lastingen het geld der sociaiisten bleven aannemen, hij dit ook voor goed hield. Zondagavond toen de tent van den. heer L. Bozzeoa te Schiedam, stampvol was, had een der aanwezigen door schijn misleid de onvoorzichtig- heid brand te roepen. Welk een ontsteltenis daar- door werd teweeggebracht laat zich gereedelijk be- grijpen. Terwijl men zich verdrong om naar bui ten te komen werd in 't gedrang vele kleeding gehavend en geraakte memg artikel van weelde geheel of gedeeltelijk verloren. De politie-agent j. Ten Napel stelde echter de toeschouwers spoe- dig gerust door de verzekering, dat het geroep van brand slechts een loos alarm was geweest, en nam dadelijk de noodige maatregelen om de orde geheel te herstellen waarin hij weldra mocht slagen, zoodat de voorstelling kon wordeu voortgezetdocli nu bleek het dat verscheidene personen, die recht op een plaats hadden, er geen meer konden be komen, omdat ze door een auder was bezet. Een vrij curieuse reden heeft aanleiding ge geven om aan een inilicien eei) gedeeltijke vrijstel- ling van dienst te verleenen. De milicien was een jaar te laat aangegeven, maar de daartegen bedreigde straf wordt nu niet toegepast, omdat het bevolkingsregister en de vader zelf zich een jaar in den ouderdom van den jongeling vergist hebben. Nu diefout is ontdekt; is hij dit jaar in de oogen van hem zelven en zijnen vader van 18 op eens 20 jaren geworden. Men is op 's rijks marinewerf te Nieuwediep tot de ontdekking gekomen van niet onbelangrijke ontvreemdingen ten nadeele van het rijk. De opperbootsrnan is in verzekerde bewaring genomen, en er ontsluieren zich vrij wat zaken, die een tijd lang ongestraft bedreven werden. De gezagvoerder van een schip, dat in het marinedok gelegen heeft, schijnt ook bij de zaak betrokken te zijn. Bij het exerceeren der schutterij te Zwolle waren eenige militairen van het garnizoen in konflikt gekomen met, de politie en hadden zich daarna uit de voeten gemaakt. Een patroelje rukte uit, om hen te zoeken, en dat ongewone schouwspel lokte wat menschen op de been. Intusschen kwam de schutterij terug en een politie—agent wilde wat onzacht een jongen verwijderen, die zich daartegen verzette en gearresteerd werd, hetgeen bij eenige burgers en militairen groote ontevredenheid ver- wekte, die daaraan door schreeuwen en tieren lucht gaven. Omstreeks 9 uur begaf zich de Biirgemees- ter, de heer van Nahuijs, op het groote kerkplein, sprak de zich aldaar bevindende menigte toe en maande hen aan uiteen te gaan, aan welk verzoek de meesten voldeden. Later had er echter op nieuw een oploop plaats, tengevolge van het arresteeren van een 16 A 17 jarigen knaap. Intusschen was omstreeks half elf alles afgeloopen en Zwolle tot de gewone rust teruggebracht. Een dienstbode, welke voornemens was spoedig in het huwelijk te treden, heeft zich ten nadeele van hare mevrouw meester gemaakt van twee juweelen oorbellen, welke zij verkocht. Haar vrijer, die van de diefachtige herkomst kennis droeg, deelde van de opbrengst mede. Beiden zijn naar de gevangenis gebracht. Het paar paste juist bij elkander, want beiden waren reeds vroeger wegens diefstal veroordeeld. Zondag is te Parijs het eeuwfeest van Rous seau in het cirque Mijers (place du Chateau d' Eau) gevierd. De groote zaal was stampvol. Louis Blanc presideerde. Nadat de Marseillaise was gezongen, hield de afgevaardigde van Carcassonne, de heer Marcou, een redevervoering, die gevolgd werd door de uitvoering van eenige fraaie nummers uit Rous seau's opera „he Devin de Village." Louis Blanc sprak een lofrede uit op Rousseau en hij las een brief voor van Garibaldi, benevens een adres uit Geneve. Louis Blanc's doorwrochte rede was zeer gematigd en zeer concilliant en eindigde met een krachtig beroep op de eenheid van alle fractien der republikeinsche partij. Toen Louis Blanc had geeindigd, werd Mehuls, ,/Chant du depart" aan- geheven. De heer Hamel sprak nog en na het spelen van eenige muziekstukken ging men uiteen. 's Avonds had een diner van 500 personen plaats. Evenals in 1867 zal ook nu bij gelegen- heid van de tentoonstelling door een vasten ballon aan de vreemdelingen gelegenheid gegeven worden om eene kleine luchtreis te doen. De prijs is 20 francs per persoon. De ballon meet in doorsnede 36 meters en weegt met al zijn toebehooren, scliuit en passagiers 17,000 kilogr. De draagkracht van den ballon, die nu gevuld wordt, bedraagt 25,000 kilogram, Uit Woolwich wordt melding gemaakt van een nieuw moordwapen, nl. de hand-torpedo. Deze torpedo kan met de hand in de vijandelijke booten geworpen worden en bestaat geheel uit schietkatoen, tot ballen van een gewicht van 3 a 4 kilo saam- geperst. Daaraan bevindt zich een lange draad, welke in contact is met een soort van wapen in den vorm van een pistool, dat men in de hand houdt. Door het aftrekken van den haan van het pistool ontploft het schietkatoen en de uitwerking ls zooals proeven bewezen hebben groot genoeg om een granietblok van 5 ton te vernielen. In Marienburg is een kastelein veroordeeld tot 3 maanden, zijn vrouw tot 1 maand en zijn zwager tot 8 dagen gevangenisstraf, om dat van de door den kastelein verkochte champagne- en andere wijnen aleen de etiquetten van eene bekende Stettiner firma echt, waren, zooals bij het scheikundig onderzoek van den wijn bleek. Het tabrikaat bestaande uit water, spiritus, suiker en in den rooden wijn aniline, was eigen brouwsel. Er was dus, naar de uitspraak der rechters vervalsching en bedrog. Onder de Great attractions, dezer dagen te Parijs voqrhanden, behoort ook een reus uit Pata- gonie. De lengte van dezen man verklaart niet het druk bezoek, maar het feit dat de man een konijn doodbijt en vervolgens opeet. Gewoonlijk gaat een kreet van afgrijzen op in de zaal, vrouwen vallen flauw enz., maar de Great attraction blijft het, en duizenden willen het afzichtelijk schouw spel bijwonen. Reeds was ik veertien dagen in Konstantinopel en in weerwil van den Bosphorus, van Sint Sophia, van moskees en paleizen, begon ik verveling te gevoelen, toen eens bij het passeeren van een nauwe, morsige straat een houten huis mijn aandacht trok. Dat huis had evenwel niets buitengewoons, behalve een zwart marmeren plaat, boven de deur, op welke plaat in relief een afgesneden hand stond, die verguld scheen ge weest te zijn. Die hand prikkelde mijn nieuwsgierig- heid en mijn tolk was slim genoeg dat te raden. Hij zeide: „Die marmeren plaat herinnert mij een oude geschiedenis. Wil ik z'u vertellen?" „Dat wilde ik u juist vragen." Eenige oogenblikken later zaten wij in een koffiehuis, waar men ons kopjes Mocca, die te klein waren en te groote pijpen bracht, waarna mijn gezel het volgende verhaalde „Voor twintig jaren zag het huis, dat wij juist ge- zien hebben, er nog ellendiger uit dan nu en toen vroegen de voorbijgangers zich dikwijls af, hoe een rechtgeloovige in een huis konde wonen, dat een jood of een Rajah te nauwernood zou willen hebben be- wonen. Evenwel leefde en leed men er zelfs in. Op zekeren morgeri lag in een der kamers van die woning een man op een paar slechte, gescheurde strooien kus- sens te roggelen. Naast hem stond een jongen van omstreeds tien jaar, met een slim en vastberaden ge- laat, die den zieke bij de hand hield. De jongen zei: „Moed, vadertje lief!" „Moed," antwoordde de kranke met een zucht, whoe kan ik nog moed hebben. Ik lijd en ik zie u lijden, Mehemet. Er is geen geld in huis en Allah alleen weet, wanneer er geld zal zijn.' „Misschien al binnen eenige ureu," zei het kind, dat den grijsaard een zoen gaf en daarna een korf van den muur nam. De vader vroegWat wilt gij gaan doen?" „Ik ga naar onzen buurman, den bakker, voor wien ik dikwijls boodschappen doe. Hem zal ik vragen, of hij mij wat broodjes wil poffen. Die ga ik dan op het plein Kiabot Khuna verkoopen en ik zou al heel ongelukkig moeten zijn, als ik niets verdiende." „Ga, mijn kind," antwoordde de vader, „en dat Allah u geleide." Na verloop van twee uren kwam het kind terug met roodbekreten oogen, maar toch glimlachend. Hij zeeg hijgend op een voeten- bankje neder en riep„0 vader, vader, nu zijn al onze ongelukken voorbij„Wat is er gebeurd?" vroeg de grijsaard. „Denk eens, vader, voor ik op Kiabut Khuna kwam, had ik de helft van mijn broodjes al verkocht. Blij leunde ik op het plein tegen een boom en ik begon mijn koopwaar aan te prijzen Lang- zamerlmnd werd mijn korf ledig, toen eensklaps een gardist langs kwam, twee broodjes greep en heenliep zonder te betalen. Ik ijlde hem na en eischte mijn geld. Maar hij weigerde en daar hij onder in mijn korf alles, wat ik gebeurd had zag liggen, greep hij toe, toen hij eensklaps onzacht bij den schouder werd gepakt. Hij draaide zich om en bemerkte een lang, statig man, die hem dief! toeriep en daarna tegen twee dienaars van den khadiv zeide: „Pak dien ellendeling mede, opdat men hem oordeele"Nu sloeg hij zijn koftan open en des khadiv's dienaren boger. bun voorhoofd in Let stofToen ondervroeg mij mijn redderhij wilde mijn naam weten en zijn gelaat was zoo goedig, dat ik hem vertrouwelijk al onze ellende verhaalde. loen ik met spreken ophield, hoorde ik hem mom* pelenAnne kleine!" en daarna liet hij in mijn kort deze drie goudstukken glijden. Vervolgens scheurde hij een stuk van zijn gordel, dat hij mij gaf met de* last, dat ik morgen vroeg aan des sultans paleis moest komen. Als ik daar mijn stukje gordel aan den wacht- hebbenden officier vertoonen zal, moet deze mij zeggen wat er te doen is. „Naar des sultans paleis! hoe zonderling!" riep de vader uit. Den volgenden dag stond het kind op den bepaalden tijd aan de poort van het paleis. Zoodra hij het stukje gordel vertoonde, bracht men hem naar binnen en eenige minuten later voerde men hem naar een prach- tigen kiosk, waar hij zijn beschermer op zijden kusseus zag liggen. Hij ijlde in zijn kinderlijken eeuvoud naar

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5