No. 1574. Zaterdag 20 Juli 1878. 18e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. H E R IJ K MATEN EN GEWICHTEN. BINNENLAND. ABORNEMENT. Ter Neuzen, 19 Juli. Per cine ir.nanden biunen Ter Neuzen f 1,Door het gci.eele Uijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men r.bonneert zich bij alle Boekhandelaars, l'ostdirec- teuren en Brievenbushouders. COIJRAIMT. A D V E It T E N T I E N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zends1 uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uauiiddag DR1E nreu. DH bl.nl verocliijnt Dinsdag- en Vrijdagavonsi bij JK. ft. D K O X T te Tee Neiizcn. Bij tieze courant bchoort een bijvoegsel. DER BURG E M E ESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN raaken bekend: dat de herijk der maten en gewichten in die gemeente zal plaats liebben in het oede sehool- lokaal aldaar, op den 39, 3ft en 31 dezer. dage- lijks van 8 tot 13 lire des vonrmiddags en van 1 tot 4 ure des namiddags dat dit jaar alle maten en gewichten aan den herijk zijn onderworpen, en dat de ten herijk aangeboden maten en gewich ten behoorlijk schoon en droog moeten zijn om onderzoclit te kunnen worden, en de aanbieders het aan zich zel'ven te wijten hebben, indien, bij niet machtneming van dit voorsebrift, de maten of gewichten onherijkt worden teruggegeven. Ter Neuzen, deu 16 Juli 1878. Burgeineester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgeineester. J. DIELEMAN, Secretaris. J-*olit,i«l£ Ovei'ziolit. De verwacbting, dat Zaterdag de vertegen- woordigers der groote mogendheden hunne werk- zaamheden eindigen en het verdrag van Berlijn teekenen en bezegelen zonden, is niet beschaamd. Nauwelijks drie uren dunrde deze laatste zitting, door alle leden bijgewoondongeveer 4 uur's na middags had de homologatie plaats van het ge- wichtige document, dat een eind beet te maken aan de troebelen in het Oosten. Voor de sluiting, nadat door alien het tractaat was geteekend, bedankte graaf Andrassy, namens de congresheeren, den voorzitter voor zijn uit- stekende leiding. Op het oogenblik, zoo sprak hij, dat door onze pogingen eene algemeene ver- standhouding is bereikt, zou het ons onmogelijk zijn, geen hulde te brengen aan den uitstekenden staatsman, die onze werkzaamheden beeft geleid en steeds het behoud en de bevestiging van den vrede op het oog had. Met dat doel heeft hij al zijne krachten ingespannen, om het verschil van meaning uit den weg te ruimen en zoo spoedig mogelijk een einde te maken aan de onzekerheid, welke zoo zwaar op Europa drukte. De wijsheid en onveraioeide geestkracht, waarmede da voor zitter onzen arbeid heeft geleid, hebben in liooge mate bijgedragen, tot het spoedig gelukken van bet werk des vredes, door ons gemeenschappelijk oudernomen. Na het uitspreken dier woorden stonden al de aanwezigen op, om hunne voile instemming te betuigen met het gesprokene. Von Bismarck nam nu bet woord en betuigde zijn dank voor de be- leefde woorden. Hij zeide, dat al de gevolmacbtigden hem zeer behulpzaam waren geweest in liht vol- brengen der taak. Het congres had zich ver- dienstelijk gemaakt jegens Europa. Men moclit de hoop koesteren, dat zijn arbeid heilzame vruchten zal dragen en aan de volkeren van het oosten ontwikkeling en voorspoed zal verzekeren. I Kort daaroji vereenigden zich alle congresleden, behalve Gortscbakoff en Beacor.sfield, aan een gala- diner, dat de Kroonprins van Duitschland hun 1 aanbood. De gastheer bracht daarbij namens den keizer hulde aan de wijsheid en verzoening, welke tot zulk een gelukkig resultaat hebben geleid. De congresleden hebben daarop oniniddelijk Berlijn verlaten, om naar hunne haards'eden terug te keeren. Het verdrag bestaat uit 63 artikelen en wordt reeds nu in de Times medegedeeld. Garibaldi moet reeds zijne ontevredenheid hebben betuigd, dat Italie geheel niets van de buit krijgt. Frankrijk moet ook maar ten halve tevreden zijn, maar men verzekert, dat de minister Waddington zijne regeering reeds onder de hand gerust gesteld heeft met de verzekering dat er nog wel een kluifje zou overschieten. Italie eh Frankrijk had men trouwens ook wel in den vorm van presentiegeld een of ander eiland I kunnen toeschikken. Eilanden schijnen toch inter- natiale pasmunt te worden, waarmede de staten elkander onderling beloonen, en Turkije kan vrijeljjk worden geplunderd, want het contract wijst gendeg aan, dat men de porte redelijk wel onder curateele heeft gesteld. In Konstantinopel is Woensdag ter nauwernood eene omwenteling voorkomen. Een der samen- zweerders verried het com plot, waardoor de uit- i voerders intijds machteloos werden gemaakt. Aan- zienlijke perscnen hadden in dit complot tegen den sultan deelgenomen. De tweede kamer heeft in zijne zitting van giste- ren het wetsontwerp schoolwet aangenomen met 52 tegen 30 stemmen. Voor stemden de heeren: Viruly, Mees, van Stolk, van der Werk, Gevers, Bergsma, van Delden, Dijckmeester, Godefroi, Schepel, Storm, van der Kaay, Bredius, Begram, Kops, Wybenga, Borgesius, Lenting, van de Putte, Zijlker, Roell, van Ileu- kelom, Rutgers, Ver.ing Menisz., van Eck, van Naamen, Mirandolle, Cremers, van Tienhoveu, de Meyier, Patijn, Moens, Grataina, Bastert, van der Loeff, de Jong, Idzerda, Hengst, van Rees, Sand- berg, van Harinxma, de Beaufort, van Kerkwijk, Holtzmau, Blusse, Sickesz., Bredius, Roinbacb, de Vos, van der Eeltz, Schagen van Leeuwen en de voorzitter. Tegen de heeren Ileydenrijck, Yader, de Casem- broot, Arnoldts, Barge, Verheyen, Hatfmanns, van der Sehrieck, van Berkhout, Insinger, Borret, Mac- kay, van der Iloeven, van Baer, de Jonge, Scliim- melpenninck van der Ove, Wintgens, Bichon, de Bieberstein, van den Bercb van Heemstede, van Nispen, Kerens, Bergmann, Brouwers, Lainbrechts, Corver Hooft, Luyben, Reekers, van Ascb van Wijck en Schimmelpenninck. Hierna is behandold het ontwerp nopens de maatregelen tegen de longziekte in het spoeling- district, welk- ontwerp werd aangenomen met 77 tegen 3 stemmen. Na aanneming in comite van de huishoudelijke begrooting, is de kamer tot nadere bijeenroeping gesclieiden. Hoek, 16 Juli Heden overleed alhier in den ouderdom van 96 jaren Reinier de Fouw, die, zoo niet de oudste inwoner van dit district, althans zeker de oudste dezer gemeente was. Stoppeldijk, 18 Juli. Zondag 21 dezer zal het vijf en twintig jaren geleden zijn, dat de Edelachtbare beer J. Vereecken als burgeraeester der gemeente Stoppeldijk benoemd is. Dinsdag 23 dezer zal zijn jubile door een prachtigen optocht, eerepoorten, vlaggen, eere each ten te paard en te voet enz. feestelijk gevierd worden. Te beginnen des voormiddags 9 ure. In de te Amsterdam gehoudene zitting van de commissie, belast met bet afnemen van het le natuurkundig staats-examen, is aan de navol- gende heeren uit Zeeland het diploma uitgereikt: N. Hocke Hoogenboom, geboren te Zonnernaire L. P. Karol de Fouw, geboren te Axel en G. F. W. Geill, geboren te Nisse. De bladen geven haast elken dag berichten omtrent den toestand van den lieer de Roo, zegt de Zutph. Ct. Ze noemen dien maar altijd gun- stig, daar er vooruitziclit z.ou bestaan op genezing. Hoe gaarne wij den minister van oorlog weder een werkzaam deel aan de regeering zouden zien nemen, vreezen we tocii zeer, dat de berichten omtrent 's ministers waarscbijnlijk geheel herstel niet vol- komen juist zijn, daar ons dezer dagen van zeer geacbte zijde de verzekering werd gegeven, dat er weinig hoop bestaat, dat de heer de Roo nog weer de plaats zal hernemen, die hij zoo kort heeft ver- vuld. Door de ondergane operatie toch zou de heer de Roo het spraakvermogen hebben verloren. De maatschappij van landontginning, geves- tigd te Apeldoorn, is in hooger beroep gekomen van het vonnis, door de recbtbank te Zutfen op 6 Juni jl. uitgesproken, waarbij haar verzet tegen het vonnis van faillietverklaring en de eisch tot opheffing van den staat van faillissement worden afgewezen. Uit een door de gezondheidscommissie te Kampen ingesteld onderzoek van meel, brood en melk, die daar worden verkocht is gebleken, wat het meel betreft, dat 3 van de 6 onderzochte monsters, boonen en aardappelmeel en 1 bijna 10 pCt. krijt bevatte; dat van het brood, in 2 der onderzochte monsters sporen van krijt en gips zijn aangetroffen. Het onderzoek van' de melk gaf aan, dat de meeste monsters rijkelijk met water aaiigelengd waren. Burgemeester en wethouders van Kampen het resultaat van bet onderzoek bekend makende, her- inneren belanghebbenden dat bij het wetboek van strafrecht is bepaald, dat ieder, die den kooper bedrogen zal liebben in de soort van eenige waar of koopmanschap, strafbaar is. Zij onthouden zich tlians de nainen bekend te maken van ben, wier meel, brood of inelk is onderzocht. Wanneer echter bij verder onderzoek, ook van kruidenierswaren, op nieuw van ergerlijke vervalschingen moclit blijken, behouden zij zicb voor die namen ter algemeene kennis te brengen. De ingezetenen vail Kampen zullen ongetwijfeld bet dagelijksch bestuur zeer dankbaar zijn voor zijn Sink optreden in deze. T Is een voorbeeld dat liavolging verdient.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1