Mel fler IrieTBimail liaar OosHai. den. Van regeeringswege, met name door den direc- teur der havenwerken, zijn aanstonds de noodige voorzieningen getroffen, om de achtergelaten betrek- kingen, alsmedc de zwaar gekwetsten, althans van finantieele zorg te ontlietfen. Aanstonds is eene commissie van onderzoek benoemd tot het conslateeren der oorzaak van het ongeval. Hare conclusie sch;jnt te wezen, dat den machinist onachtzaamheid is te wijten, althans, wij vernefnen dat tegen dezen te dier zake wordt geinstrueerd. P O S T E R |J E N. Visl BRINDISI, 19 Juli, 1,'s morgens. Via MARSEILLE, 26 Juli, 1,'s morgens. Via NIEUWEDIEP, 4 Aug., 6,10 'savonds. Via NAPELS, 15 Aug., 6,10 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. RECHTSZAKEN. Arrondissenients-rechtbaiik te JHiddelburg. De rechtbank heeft in hare zitting van 15 Juli het volgende vonnis uitgesproken A. M., oud 25 jaren, polderwerker te Graauw, wegens moedwillige mishandelingveroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangeuisstraf en 8 boete of 1 dag cellulaire gevangeuisstraf. Lnndbouwberichten. Onder Herwen en Aerdt is bij een landbouwer de longziekte onder het rundvee uitgebroken. Uit Zwolle schrijft men: In deze streek bespeurt men lioofdzakelijk onder de vroege aardappelen .eene S9ort loofbederf, dat zich aanvankelijk niet aan de knollen voordoet. Het is te wensclien, dat het bij dit allerwaar- schijnlijkst zeldzaam gunstig aardappeljaar bij loof bederf blijft! Reeds meermalen is opgemerkt, dat afwisselend regenachtig en. beet weer die kwaal veroorzaakt. Men verontruste zich dus niet, wan- neer van elders reeds gesproken wordt van aard- appelziekte. GEMENGDE BERICHTEN. De toestand van den minister van oorlog is bevredigend. De vooruitzichten op genezing blijven gunstig. Een hoefsmid te Amsterdam zou een paard nieuwe ijzers aanleggen. Het hooruachtig binnengedeelte van den hoef snijdende, stootte hij op een hard voorwerp. Dit bleek een gouden ring te zijn, dien bet paard zich in den hoef moet hebben getrapt. In het huis van arrest te I Middelburg bevinden zicli onder de zeer geringe bevolking 3 gemeente-secretarissen, die tevens ont- vanger zijn. Voor drie jaren ontvluchtte een pas gettouwd individu, die drie schapen gestolen had, zijne jonge vrouw en de gemeente Tietjerksteradeel. Thans is hij teruggekeerdzijne vrouw heeft in- middels een trooster gevonden en hij zelf gaat logeeren op 's lands kosten te Leeuwarden. Verledene week zijn een lOOtal kweekelingen van het instruetieschip Anna Paulowna, te Rotterdam die zich door bun goed gedrag hadden onderscheiden, onder geleide van den commandant, met sloepen naar Delft gevaren, ter bijwoning der maskerade. Met trom en pijper trokken zij Delft binnen. De vischsloep Eendracht, van Arnemuiden, is op de Schelde door het Duitsche stoomschip Sakkarah zoodanig aangevaren, dat ze onmiddelijk zonk. De jongste zoon van den schipper is bij het ongeluk omgekomen. Het stoomschip was naar Antwerpen bestemd. Als een bewijs dat de houders van draaimolens goede zaken maken, kan zeker dienen, dat door een ondernemer te Utrecht aan een zijner collega's, die zoo gelukkig was geweest een stand- plaats op de Neude te verkrijgen, 475 voor die standplaats geboden is. De arbeider Jan Scholten te Rolde schoot met een geweer op een duivennest, waarop de duif zat. Het schot trof en de duif zat dood op het nest. Jan Scholten klom nu in den boom om zijn boutje er uit te lialen, maar viel en brak zijn schouder. Koning Leopold heeft aan den 'ourgemeester van Schaerbeek 1000 frcs. doen ter handstellen voor de ongelukkigen door den laatsten brand aldaar. In het begin van Septem ber zullen te Parijs groote harddraverijen plaats hebben op Hollandschen leest geschoeid. Het geschenk der BeJgische vrouwen aan de koningin, bij gelegenheid van haar zilveren bruiloft, zal bestaan in een zilveren kroon met brillanten, benevens een kanten sluier, waarin de wapenen der negen provin cial gewerkt zijn. Te Spezia, werd 11 dezer in tegenwoordigheid van koning Humbert en diens gemalin, het Italiaansche pantserschip Dandolo te water gelaten. Aanvankelijk goed van stapel loopen- de, bleef het vaartuig evenwel, voor drie vierden in het water steken, en alle pogingen om het door sleepbooten tot verderen adoop te krijgen mislukten. Te Vlaardingen is een brutrale diefstal ge- pleegd bij eenvoudige burgermenschen. Des morgens bij het ontwaken bemerkten de bewoners dat de secretaire openstond, en bleek weldra dat daaruit een zakje geld, inhoudende circa 100, ontvreemd was. De diefstal is gepleegd in de kamer, waar de bewoners met 2 kinderen sliepen. De politie doet ijverig onderzoek. Te Bom ineren wilde de kapitein van de schroef- boot ,/Ielegraaf II" op zijne laatste reis de 5 cents sluisgeld betalen met 3 Hollandsche en 2 Belgische centen, wat geheel niet naar den zin was van den sluiswachter. Toen de kapitein niets anders verkoos te betalen, hield de sluiswachter de sluis- deuren 2 uren gesloten. Toen kwainen de Hol landsche centen voor den dag en de kapitein kon wegvareu. De politie heeft thans proces—verbaal opgemaakt tegen den kapitein, omdat hij, in strijd met de wet, Belgische centen in omloop trachtte te brengen. le Neurenberg kwam dezer dagen een vrouw een protetantsche diakones om hulp vragen, daar haar man was gestorven en zij geen veld had om hem te laten begraven. De diakones hield een collecte bij predikanten en kennissen en was zoo gelukkig de arme weduwe een aardig sommetje te kunnen brengen. Zij vond het lijk van den man slechts met een laken overdekt op den vloer van het vertrek liggen, en bracht de vrouw de onvoeg- zaamheid hiervan onder het oog. De wenk werd in dank aangenomen, er was nu geld en het lijk zou een passender ligging krijgen. De diakones verwijderde zich daarop, doch liaar parapluie in het sterthuis achtergelaten hebbende, keerde zij eenige oogenblikken later terug, en wie schets hare ver- bazing en verontwaardiging, nu de gewaande doode aan tafel met zijn vrouw het bedrag der collecte zat te tellen. Dit geval is niet eenig. Ook te Amsterdam werd voor eenigen tijd der- gelijke oplichterij beproefd. De man echter die uitgezonden was om de zaak te onderzoeken doorzag spoedig het bedrog en vroeg aan de vrouw, of ze geloofde, dat ook thans nog dooden konden levcnd worden. Op haar ontkennend antwoord, zeide hij//dan zult ge 't nu zien." Hij gaf toen den /doode" een flinken schop. En jawel, de /doode" stond verschrikt van den grond op. Te St. Odilienberg (Limburg) heeft men bij het graven naar de oude fondainenten van eene voormalige kerk zeer belangrijke ont.dekkingen voor de oudheidkunde opgedaan. Voornainelijk werden in den tuin van den pastoor twee nog prachtige beelden opgedolven, voorstellende de" apostelen Johannes en Jacobus, herkomstig uit de 12e eeuw. Het eerste beeld houdt in de linkerhand een vaantje, met het volgende opschrift: Diligamus invicem quia charitas ex Deo est; het andere beeld houdt op de borst een geopend boek, met het opschrift": Amicus seculi hui's inimicus Dei constituitur. Deze beelden hebben ongeveer de hoogte van een meter het eene is een weinig beschadigd, terwijl het andere er zeer goed uitziet. De //Chist au tombeau," (Ohristus in het grat) van den beeldhouwer Vosselot aan den ingang van de Iransche sectie op de Parijsche tentoon- stelling is verbrijzeld. Een stuk van het zwartmar- merenlijkkleed, dat het hoofd van Christus omgeeft, werd op den grond gevonden. De oorzaak is onbekend. De Fransche veearts Moreau heeft bij de lijkopening van een aan dolheid omgekomen bond, terwijl hij aan de omstanders verzekerde, dat na den dood van het dier het speeksel niet meer be- smettelijk is, den rug van een zijner handen be- streken met speeksel en slijm uit den bek van het dier. Ongeveer drie wekeu later stierf Moreau aan hondsdolheid. - Te Mantes verschenen dezer dagen op de mairie een paar jongelieden, die een wettig huwelijk wenschten aan te gaan. Op het beslissende oogen- blik weigerde echter de ambtenaar van den burger- lijken stand zijn ministerie, op grond dat de bruid tot het mannelijk geslacht behoorde. Het register van den bnrgerlijken stand verklaarde dit ten stelligste en zoo de jonge dame een huwelijk had widen sluiten met eene andere dame, had de ambtenaar er zich niet tegen kunnen verzetten. Of de bruid al verzekerde, dat zij wezenlijk eene vrouw was, het baatte nietde ingezetenen moesten niet wijzer willen wezen dan de overheid en de officieele waar- heid zegepraalde over de wezenlijke waarheid. Evenwel slechts tijdelijk. De bruid heeft thans de hulp der rechterlijke macht ingeroepen om be- hoorlijk in het gemis harer rechten als man hersteld te worden. Een pond aluin in twee liter water opge - lost is een afdoend middel tegen ratten, muizen en ander ongedierte. Kokend beet wordt het mengsel in de reten en spleten van kamervloeren en wanden gegoten, waardoor men weet of vreest dat het ongedierte voor den dag komt, of worden er meubels mee bestreken die besmet of verdacht zijn. Hout en sommige steensoorten zelfs nemen de aluin—oplossing op; als het water verdainpt, blijft de aluin in kristallen in het hout van vloeren en beschotten. Waar het middel gebruikt is ver- toonen zich de lastige gasten niet meerook vliegen vermijden de vertrekken welker muren gewit zijn met kalk waarin wat aluin gemengd is. Op de gezondheid van den mensch heeft de aluin geen nadeeligen invloed. Genieenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Dinsdag 16 Juli. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig al de leden, behalve'de heerea J. de Smidt en C. J. A. Fercken. De secretaris leest de notulen der vorige zitting, waarna die worden goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde kwam het behandelen van een brief van den commissaris des konings in Zeeland, dato 12 Juli, waarin mededeeling wordt gedaan, dat de minister van waterstaat, handel en nijver- heid genegen is, op zijne begrooting een post uit te trekken tot het doen uitvoeren en het plaatsen eener waterkeering op het rnarktplein, mits de gemeente zich verbinde, om de helft der kosten in 's rijks schatkist te storten en het onderhoud op zich tie me. Het dagelijksch bestuur stelt daaromtrent aan den raad voor, in den gewenschten zin van den minister een besluit te nemen en daarvau aanden commissaris des konings mededeeling te doen, welk voorstel met algemeene stemmen is aangenomen. Tevens wordt besloten, nadat de heer Lensen den raad opmerkzaam had gemaakt op de bezwa- ren, die de eigenareo der huizen zouden kunnen hebben, wier huizen buiten de te plaatsen water keering vallen, dat de raad aan Burgemeester en Wethouders machtiging geeft, om, zoo zich bezwa- ren voordoen, die naar omstandigheden te behan delen. Het dagelijksch bestuur werd, naar aanleiding van een brief van den kantonrechter, gemachtigd, zoo spoedig mogelijk de aanbesteding te doen plaats hebben tot het bouwen van een lokaal tot het houden van zittingen voor het kantongerecht. Omtrent het opslaan van een barak tot het opnemen van zieken van uit zee komende schepen was van den Minister van Oorlog aan Burgemeester en Wethouders een brief ingekomen tot het aangeven van terrein, waar de gemeente de plaatsing het geschiktst acht; de voorzitter zegt dezen brief ter sprake te brengen, om ook den leden gelegenheid te geven tot het opgeven van plaatsen. Nadat het dagelijksch bestuur en de ineeste leden het eilandje in het kanaal dicht bij het terrein van de losplaats en de zoogenaamde halve maan aan de Westsluis het best geschikt acliten, wordt besloten de bepaalde aanwijzing aan burgemeester en wethouders over te laten. Nog wordt als kennisgeving aan den raad het volgende door den voorzitter medegedeeld. lo. Dat bij de aanbesteding, geliouden 11 Juli jl., tot het leveren van petroleum enz. voor de straat-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2