duizend frank boete, en de kosten veroordeeld, wegens het ten verkoop stellen van boeken en prenten strijdig met de zeden. Het arrest heeft de verbeurdverklaring der in beslag genomen goederen bevolen. Het schijnt dat de voorraad aanzienlijk was, want men scliat de waarde op eenige duizende franken. Sommige bladen behelzen berichten omtrent een verhoor, dat Nobiling dezer dagen ondergaan zou hebben. Van goederhand verneemt men dat die berichten onjuist zijn. Nobiling is nog niet zoover hersteld, dat de geneesheeren tot een nieuw verhoor hunne toestemming hebben durven geven Den 4 Juli, toen in de Vereenigde Staten allerwegen de gedenkdag der Amerikaansshe onaf- hankelijkheid gevierd werd, brak er over Pittsburg, in Pennsylvaniaeen orkaan uit, met donder, bliksem en hagelslag, welke 10 mijlen in den omtrek groote verwoestingen aanrichtte. De bliksem sloeg in eene petroleumfabriek, waardoor 80000 vaten petroleum verbrandden. Stroomen regen vielen, waardoor een geheel liuis werd weggespoeld en 5 perscnen verdronken. Vijf groote boomen stortteu op een groep menschen, die een buitenpartijtje hielden, waardoor 14 personen omkwarnen en 30 gewond werden. Te Manresa, in Katalonie, hebben ernstige onlusten plaats gehad. Een bende groenteboeren uit den omtrek, verbolgen over de nieuwe stede- lijke accijnsen, trachtte de commiezenhuisjes in brand te steken; de generaal Mola en zijne adju- danten, die hen tot bedaren poogden te brengen, werden mishandeld en moesten in het gemeente- huis de wijk nemen. Dit werd door de troepen bezet, die, daar ook de menigte met geweren, dolken en knodsen gewapend was, ten slotte vuur moest geven, waarop de oproerlingen vluchtten, nadat een aantal personen min of meer zwaar ge- kwetst en een klein kind gedood was. De rechter- lijke macht stelde een onderzoek in en het stedelijk bestuur droeg zijn gezag aan generaal Mola over, die den staat van beleg afkondigde en uit Barce lona versterking ontbood. De nacht liep rustig af, maar met het krieken van den dag hervatten de boeren den aanval en trachtten de burgerwacht uit hare positien te verdrijven. Deze bood echter wederstand, totdat de gouverr.eur der provineie met een bataljon infanterie uit Barcelona aank warn, die in korten tijd de qrde herstelde, niettegenstaande bier en daar uit de huizen geschoten werd en zwakke barrikades waren opgeworpen. Een honderd- tal personen werden in hechtenis genomen. GEMENGDE BERICHTEN. Niet minder dan een 80tal candidaten nemen deel aan de op 8 dezer te Middelburg aangevangen examens voor leerling-apotheker. Onder deze be- vinden zich 24 vrouwelijke aspiranten. Woens- dag jl. is de mailboot Stad Vlissingen, met 186 passagiers, en met voile lading te Vlissingen aan- gekomen. Dit is de eerste maal dat een zoo groot aantal passagiers vervoerd zijn. Het beroemde muziekkorps van de Garde Civique uit Laeken bij Brussel, gaf Zondag te Middelburg een concert, geheel ten voordeele van de armen van aile ge- zindten. Te Delfshaven is een 3jarig meisje, terwijl de ouders afwezig waren, onder het spelen in aanraking gekomen met een petroleumlampje, waardoor het in brand geraakte en zoodanige brand- wonden bekwam, dat het aan de gevolgen is over- leden. Aan boord van de mailboot Conrad zijn dezer dagen te Napels een officier en twee matrozen van de bemanning, die ter redding van een koloniaal in een boot waren gesprongen, tengevolge van 'tomslaan daarvan, verdronken. In de Tuin- straat te Amsterdam is een man gestikt, door dien hem een stuk brood in de keel sclioot. De vrouw, dezer dagen te Amsterdam van een vierling bevallen, is bezweken. De kinderen zijn ook reeds alle vier overleden. Als een bijzonderheid meldt men, dat bij M. B. te Kloetinge zich een rund bevindt dat tot nog toe geen jong geworpen heeft en toch melk geeft. Het kleine meisje, dat onlangs door een liefderijke vrouw te Breda op- genomen werd, toen het door den vader werd rond- gevent, is, weder door den vader teruggehaald. Vrijdag is te Geeraarsbergen de lucifersfabriek Van Leemans Co. geheel verbrand. De oorzaak is onbekend en de schade zeer aanzienlijk, daar al de werktuigen vernield zijn. Tegen een notaris te Amsterdam is een klacht ingediend bij den officier van justitie, wegens het nemen van 18,000 voor het in orde brengen van een onderhandschen verkoop van een gebouw ter waarde van f 110,000. Een bakkersknecht in de gemeente Koevorden, die schandelijk misbruik maakte van sterken drank, werd levenloos op den vloer van de bakkerij ge- vonden. Naar wij vernemen heeft te Delft een vrij hevige brand gewoed in de Nederlandsche- gist- en spiritusfabriek, directeur de heer J. C. Marken. Te Schellingwoude is zulk een sehaarschte aan drinkwater, dat door sommigen voor een emmer 10 ct. betaald wordt, en het dan nog wel een kwartier gaans moet gehaald worden. Door de zes Vlaardingsche haringjagers zijn te samen aangebracht 2090 tonnen haring; in 1877 werden slechts 702 tonnen door vijf jagers aangebracht. Te Nieuwediep is Maandag een vreeselijk ongeluk gebeurd. Bij het salueeren ter reede is van den adelborst de hand, van een ander de voorarm af- geschoten. Beiden zijn in het marinehospitaal op- genomen en hebben de amputatie ondergaan; een der ongelukkigen verkeert in bedenkelijken toe- stand. De barak voor minvermogende kinderen, die de zeebaden moeten gebruiken, is verleden week weder te Scheveningen sreopend. Reeds zijn meer dan 20 kinderen ter verzorging opgenomen. Een krachtig bewijs voor de behoefte aan zulk een inrichting. Een soldaat van het le reg. infanterie, te Leeuwarden in garnizoen, heeft zich in de kazerne doodgeschoten. Vroeger bekleedde de ongelukkige een hoogeren rang als militair, en reeds meermalen trachtte hij zich van het leven te berooven. Gedurende de maand Juni zijn te Dieppe alleen 11000 reiziger uit Engeland aangekomen, zich naar Parijs begevende. De heer de Kerckhove, burgemeester van Gent, is naar Madrid vertrokken als 's konings vertegen- woordig:er bij de uitvaart voor koningin Mercedes. Een zijner derde attaches is de heer Boyaval, legatie-secretaris te 's Gravenhage. Het hof van cassatie heeft besloten dat Fortamps te gelijk met 't Kind voor de assises moet verschijnen. Hodel heeft den socialistischen advocaat Freytag tot verdediger gekozen4 dezelfde die in '71 als verdediger van Liebknecht in het proces wegens hoogverraad optrad. Te Luik heeft het gemeeu- tebestuur bepaald, dat boterhandelaren, die tevens kunstboter verkoopen, deze waar van een duide- lijk opschrift moeten voorzien: Beurre artificiel" (kunstboter), op straffe van 1 tot 25 frs. boete en 1 tot 7 dagen gevangenisstraf. Het gemeentebestuur van 's Hage is voor- nemens de komsf van Prins Hendrik met zijne gemalin daar ter stede feestelijk te vieren. Er zullen op verschillende plaatsen eerepoorten worden opgesteld, terwijl de Vijverberg en het Voorhout zullen worden geillumineerd en muziekuitvoeringen het feest opluisteren. Het gedenkteeken dat ter nagedachtenis van koning Leopold I in het park van Laeken moet worden opgericht, zal het werk zijn van een zeker aantal artisten, naar het plan van den heer de Curte. Het beeld van den koning, vervaardigd door den heer G. Geefs zal geplaatst worden onder een heme], een gothische toren voorstellende, 40 meters hoog. De allegorische beelden der 9 pro- vincien zullen er omheen geplaatst worden. Dergelijke gedenkteekens, b. v. het Albert Memo rial te Londen en dat van Walter Scott te Edim- burg, worden in Engeland aangetroffen. Zekere Derre in de Sainte-Anna-straat te Parijs, heeft ten aanzien van alle voorbijgangers, eenen Verard twee dolksteken in de rug en een in de borst toegebracht, zoodat hij voor dood werd weggedragen. Derre werd gevat en gaf zijne hoop te kennen, dat hij zijn slachtoffer werkelijk afgemaakt had wat echter niet het geval was. Derre was indertijd in Verards dienst geweest, maar niet betaald, hetgeen hem in grooten nood had gebracht. Drie jaren lang had hij te vergeefs getracht zijnen voormaligen patroon, die zich uit de voeten gemaakt had, terug te vinden, om zich te wreken. Al dien tijd had hij het mes, opzettelijk tot het plegen van den beraamden moord gekocht, bij zich gedragen tot hij eindelijk Verard toevallig ontmoette. Naar aanleiding van de verschrikkelijke nota, die de Shach van Perzie in een hotel te Fontai- nebleau moest betalen, wordt het volgende mede- gedeeld. Een Engelschman, een reisje door Zwit- serland makende, bestelde in een hotel een kop bouillon. De eigenaar van't hotel rekende daarvoor 10 fr. Eenige dagen later kreeg hij een ongefran- keerde brief van den volgenden inh.oud„Mijnheer uw bouillon was goed, maar een beetje duur." Van tijd tot tijd kreeg de hotelhouder een dergelijken brief uit verschillende plaatsen. Eens kwam een pakje uit de kolonien, waarvoor hij de vracht moest betalen en dat bij het openen niets bleek te be- vatten dan den brief: ^Mijnheer uw bouillon enz." De hotelhouder durfde geen ongefrankeerde brieven weigeren; de Engelschman had de zaak in de Engelsche bladen ruchtbaar gemaakt en het gevolg was, dat de gasten wegbleven en de eigenaar ge- ruineerd werd. Eene boerin wilde haar man den lust benemen des avonds naar de herberg te gaan. Zij haalde daarom haar broer over, om Hannes, als hij naar huis kwam, bang te maken, door voor duivel te spelen. De broer wachtte dan ook zooveel mogelijk in traditioneel duivelscostuum zijn zwager op, toen deze laat en niet heel nuchteren uit de herberg terugkeerde. Toen Hannes voorbij de plaats kwam waar zijn zwager verscholen lag, rees deze van achteren een boschje op. „Wie ben j e vroeg Hannes, die volstrekt niet ontstelde. „Ik ben de duivel," zei de ander. „Geef me dan de hand, Joost," zei Hannes, „want ik ben met je eigen zuster getrouwd." Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 11 Juli. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren J. de Jonge, Mr. J. P. Dronkers, J. Lensen, Joz. de Feijter, Jac. de Feijter, J. de Smidt en G. Dees. Afwezig de heeren Grenu, Moes en Fercken met en de heer Harte zonder kennisgeving. De voorzitter deelt aan de vergadering rnede, dat de heer Mr. J. P. Dronkers, die in. de vorige zitting als wethouder is benoemd, de benoeming heeft aangenomen. De notulen der vorige vergadering worden, na lezing van den secretaris, goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het behandelen van een brief, ontvangen van den kantonrechter bij het kantongerecht te Ter Neuzen, waarin hij kennis geeft, dat de minister van justitie zich vereenigt met het door de gemeente ingezonden plan en teekening voor het bouwen van een lokaal tot het houden van zittingen van het kantongerecht tegen een jaarlijksche huur van 250, doch wat de tijd van 12 jaren huur betreft, de minister zich daar- mede niet vereenigt, maar voorstelt de huur te doen plaats hebben telkens voor een jaar, zoo niet door een der partijen 6 maanden te voren opzegging geschiedt; nog stelt de minister als voorwaarde, het onder- houden en bemeubeleeren van het lokaal ten koste der gemeente. Het dagelijksch bestuur stelt voor, aan het verzoek van den minister te voldoen, hetwelk na eene korte beraadslaging met algemeene stemmen wordt aangenomen. Tevens wordt besloten hiervan aan gedeputeerde staten kennis te geven en in eene latere vergade ring te beslissen of voor de benoodigde gelden eene geldleening zal worden aangegaan, of tot ver- vreemden van een gedeelte kapitaal, ingeschreven op het Nederl. grootboek. Nog waren ingekomeu lo. briet van gedeputeerde staten tot goedkeuring van af— en overschrijving op de gemeente begrooting. 2o. idem tot goedkeuring van in erfpacht uitge- geven grond. 3o. brief van den commissaris des konings, waarin hij bericht, het verzoek van den raad bij den minister, om eene spoedige beslissing omtrent de waterkeering alhier te nemen, te hebben onder- steund, hetwelk voor notfficatie is aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde, sluit de voor zitter de vergadering. Aanbestedingeni Op Vrijdag, 19 Juli 1878, des voormiddags

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2