P U B LIC A TIE. BINNENLAND. BUITENLAND. Zaterdag 13 Juli 1878. 18e Jaar^ang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. No. 1572. ABONNEMENT. VEIild\1\i I ill fiEllEE\TEHnn ^eim voor ken was- Het werd gesloten slechts VLnniblil \U bill UCiflRiEirV I nn/IAII. weillige dagell) na,1at de orereenkomst tusschen Ter Neuzen, 12 Juli. TEH NEDZENSGHE COIHAM Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door he: geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Rrievenbusbouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iiiimlaldag lUSH' nren. Dlt bind verschljul Oln»diig- en Vrijdagiivoml bij J. H. G. D H O A T te Tee Neuzen. onbekend waren met bet bestaan dezer overeen- komst, dan is daarop bet antwoord, dat algemeen geloofd wordt, dat bet contract volstrekt geen ge- De BURG EM EES! MR en WEI HOLDERS der j Rusland en Engeland was aangegaan, bij welk gemeente ZAAMSLAG, provincie Zf,eland, doen te weten dat door ben in bunne vergadering van heden is be])aald, dat de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, ter vervanging van wijlen den heer L. DE REGT, die in 1879,moest aftreden, zal |>laats bebben op Dinsdag den 30 Juli 1878, en de herstemming, zoo die vereischt wordt, op Dinsdag den. 13 Augustus daaraanvolgende. Gedaan ten gemeentehuize van Zaainslag, den 12 Juli 1878. De Burgemeest.er en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. folitiek Over*ziclit. Omtrent bet lot van Batum, de laatste twistappel op bet congres, schijnt eene beslissing genomen te zijn altlians men verzekert, dat Batum aan Rusland blijven, maar tevens eene vrijhaven zal worden, terwijl een telegram uit Berlijn meldt, dat het congres zich met de regeling van eenige bijzonder- heden omtrent Batum heeft bezig gehouden. De afstand van Batum aan Rusland werd in den beginne heftig door lord Beaeonsfield bestreden, en 't is niet dan na de verklariug van Ruslands ge- volmachtigde, dat zijne regeering niet anders beoogde, dan Batum te inaken tot eene degelijke handels- baven, dat lord Beaeonsfield zijne toestemming tot dien afstand gaf. Rusland verkrijgt thans in Azie drie zeer ge- wichtige punten n. m. Ardihan, Kars en Batum, terwijl het afstand heeft gedaan van Bajazid en eenige andere punten bij bet tractaat van San Stefano bedongen. De afstand van Batum vooral is voor Rusland van groot gewichtwant de verklaring, dat het eene vrijhaven zal worden, wat in zich sluit de vornietiging van alle fortificatien en battenjen, daar eene vrijhaven niet versterkt mag zijn, is vrij wel een wassen neus, welke moest dienen als basis, otn lord Beaeonsfield, die wat te stout was opgetreden, in staat te stellen, op eervoile wijze toe. te geven. Maar Beaeonsfield heeft blijkbaar reeds een voorgevoel gehad, dat hij op enkele punten zou inoeten toegeven en nu en dan den edelmoedige spelen. Hij, die Bulgarije prijs gaf en Batum zelfs aan Rusland lietdeed dit niet zonder tijdig maatregelen te bebben genomen, die een evenwicht in de scbaal zouden leggen. Van die maatregelen deed hij^ na het besluit over Batum, mededeeling. Hare majesteit de koningin van Engeland en keizorin van Indie zeide hij heeft een defensief verbond gesloten met den grooten beer van Turkije, en dat verbond waarborgt aan de verhevene porte de onschendbaarheid van geheel haar gebied in Klein-Azie. Daarentegen heeft de Sultan bet recht om Cyprus te bezetten, 't welk onmiddelijk zal geschieden door de Indische troepen, thans op Malta. Vraagt men, of Gortschakoff en von Bismarck contract Engeland reeds in beginsel den afstand van Batum en de vestingen benoorden de Araxes aan Rusland bad aangenomen. De inderdaad ge- wichtige tijding werd door de hooge vergadering immers ontvangen op eene wijze zoo koel, dat men wel tot de overtuiging moet komen, dat de heeren het reeds lang onderling eens waren. Wat onder zulke omstandigheden zulk een lang- durig gekibbel over Batum beteekende, waarorn die kwestie als dreigend aan Europa werd voorge- steld, en men zelfs sprak van het af breken der onderhandelingen, is voor ons, die niet te huis zijn in de sfeeren der hoogere politiek, inderdaad een raadsel. Het doet er trouwens ook minder toe, of dit ons J al of niet duidelijk is, wanneer slechts de hoofd- zaak geen raadsel meer is, n. m. of men al of niet tot den vrede zal geraken. En daaraan wordt niet meer getwijfeld. De. voornaamste werkzaam- lieden van het congres toch zijn thans afgeloopen en men verwacht, dat "het slot-protocol het stuk dat op nieuw den vrede zal geven zal kunnen worden geteekend. De Servisclie Skuptschina is geopend. De troon- rede, door vorst Milan bij de opening uitgespro- ken, geeft de mot.ieven voor den tweeden oorlog tegen Turkije aau, wijst met voldoening op bet tractaat van San Stefano, het welk Servie onaf- hankelijkheid en uitbreiding van grondgebied schenkt, spreekt de verwachting uit, dat het congres deze belangrijke resultaten des oorlogs bekrachtigen zal en eindigt met de uitnoodiging aan de vertegen- woordiging, om zich tot de dringendste werkzaam- heden te bepalen, alsvaststelling van het nieuw budget, bekraehtiging der gedurende den oorlog uitgevaardigde wetten en behandeling der inva- liedenwet. De vergadering juichte de woorden van den vorst herhaaldelijk met warrnte toe. Door het postkantoor alhier zijn gedurende de maanden April, Mei en Juni 11. de volgende onbestelbare brieven verzonden: J. Tollenaar, te Michigan (N. A.); Coppens, te St. Gilles (Belgie); J. Huijsges, te Hamburg; L. Sartorius, te Parijs. Hontenisse, 12 Juli. Heden morgen te 6 uren ontstond in deze gemeente op bet geliucht Kuitaart bij den slaapsteehouder E. de Waal brand. Aan deze affaire was nog verbonden een winkel en een landbouwersbedrijf. Alle gebouwen met inboedels werden een prooi der vlammen, docb de naast ge- legene gebouwen werden behouden. Van de dieren is alleen een varken verbrandde betrekkelijk groote afstand van bet water bemoeielijkte het blusschen. De oorzaak is onbekend. Naar men meldt, was alles verzekerd. Gedeputeerde staten van Zeeland bebben eene circulaire gericht aan de gemeentebesturen in de provincie betreffende eene nadere regeling van de jaarwedden der gemeente-ontvangers, naar aanlei- ding van de verlioogiug der jaarlijksche ontvangsten in vele gemeenten. In de zitting der tweede kamer van Woens- dag jl. heeft de heer de Casembroot aan den minister van kolonien gevraagd officieel mede te deelen wat er is van de geruchten, die loopen omtrent den militairen toestand op Atchin. De minister antwoordde, dat bij de regeering officieel of officieus niets anders bekend was dan het telegram van 30 Juni, dat in de Staats-Cou- rant is opgenomen. Het ontbreken van nadere berichten is, naar de meening van den minister, geen onrustbarend teeken. Het binnenvaartuig „de twee Gebroeders/' schipper Dobbelaar, van Ter Neuzen, geladen met steenen voor de oeververdediging te Hoedekens- kerke, stiet in den namiddag van 9 dezer, vlak bij de plaats zijner bestemming, ep eene onder- zeesclie steenlaagtengevolge waarvan het lek sprong. Men had nog den tijd, den inboedel te redden en een anker achter den dijk te brengen, maar weldra was van bet schip niets meer dan mast en voorsteven te zien. Men zal trachten het vaartuig te lichten, maar met weinig hoop op een gunstigen uitslag. Schip noch lading was verzekerd. De gemeenteraad van Middelburg heeft in zijne zitting van 10 dezer met algemeene stemmen besloten, zich te vereenigen met het advies der rechtskundige commissie ten aanzien der uitbe- taling van 50,000, als subsidie der gemeente aan het droogdok aldaar. Dat advies strekt om de in hare hariden gestelde concept-quitantie, welke voor- loopig in de plaats zal treden van het contract als verbindtenis voor den tegenwoordigen bezitter van het dok, goed te keuren en daarop de betaling van f 50,000 aan den heer J. F. van Leeuwen te doen volgen, mits voornoemde quitantie notarieel worde opgemaakt. De minister van marine brengt ter kennis van belanghebbenden, dat jongens bij hunne aan- neming in den zeedienst, voor het tegenwoordige, den ouderdorn van 15 jaren moeten bereikt bebben en dat zij alleen bij een krachtig gestel en oogen- schijnlijken aanleg voor den zeedienst, opl4jarigen leeftijd worden toegelaten. De drie plannen, die door de hoofdeommis- sie voor bet nationaal huldeblijk aan Z. K. H. Prins Hendrik zijn voorgelegd, om daaruit een keuze te doen, zijneen monumentale fontein op Soestdijk, een zilveren theeservies en een verza- meling schilderijen. De algemeene synode der Ned. hervormde kerk is tegen den 17 Juli samengeroepen. Zij bestaat behalve uit de vaste leden den secre taris en den quaestor-generaal uit 21 personen, van welke 2 praeadviserende en 19 steinheb- bende leden. Men berekent dat van de 19 leden 5 tot de orthodoxen, 7 tot de Evangelischen en 7 tot de modernen behooren. Het hof van assises van Braband heeft de boekverkoopster Sluys tot een jaar gevangenisstraf,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1