BINNEN LAND. No. 1370. Zaterdag 6 Juli 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. AANBESTEDEN: De levering van Petroleum en het- geen verder noodig is voor de straat- verlichting, gedurende 1878/79. Ter Neuzen, 5 Juli. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag naiuiddag UK IE ureu. Kit blad rcntchljid Olntdag- en Vrtjdagavoiid bij .1. R. C. W H M T te Ter ^enzcn. BU RGEMEESTER en WETHOU- DERS van TER NEUZEN zullen op Douderdag, den II dezer, des morgens ten 10 unr, in het gemeente-raadhuis aldaar, in het openbanr, bij enkele inschrijving, De betrekkelijke voorwaarden liggen ter inzage op de gemeente-secretarie, alwaar ook den dag voor— en tot het oogenblik van de besteding eene verzegelde bus is geplaatst, tot het ontvangen der inschrijvings-biljetten. Ter Neuzen, den 2 Juli 1878. Burgemeestet en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. F*olitieli Overziclit. Op het congres te Berlijn worden de werkzaam- heden thans met zooveel spoed voortgezet, dat men rekent, dat de behandeling der //hoofdkwestien" uiterlijk 10 of 11 dezer zal afgeloopen zijn, en dat daarna het congres zelf voor goed zal uiteen gaan. Prins von Bismarck zoo luidt een bericht drong op spoed aan, omdat hij, wegens gezond- heidsreden, anders verplicht zou zijn, het presidium neder te leggen en de gevolmachtigden besloten daarom, enkel de hoofdkwestien ter beslissing te brengen en de ondergeschikte punten ter regeling over te laten aan de locale coinmissie, wier arbeid aan eene conference van de gezanten te Konstantinopel ter goedkeuring zou worden voor- gelegd. De beslissing van het congres, waarbij aan Oostenrijk is opgedragen, Bosnie en de Herzegowina te bezetten, wordt van alle zijden bevestigd. Oostenrijk zal de gewesten slechts lijdelijk bezetten, maar de voorwaarden, waarop Turkije de provincien terug kan krvjgen, zijn niet zoo gemakkelijk te vervullen. De porte zal nl. 1°. moeten bewijzen, dat zij in staat is, de gewesten goed en billijk te besturen2o. zal bet aan Oostenrijk de uitgaven moeten restitueeren, die het voor 't onderhoud van duizenden vluchtelingen op zijn gebied uitgaf, en 3o. zullen de Bosniers en Herzegowiners het ver- langen te kennen moeten geven, dat zij onder het Turksche beheer terug willeu keeren. Zonder zich voor profeet uit te geven, kan men gerust voorspellen, dat aan T voldoen .van zulke voorwaarden nog in eene reeks van jaren niet te denken valt. Turkije tocli noemt de christenen honden en zal hun nooit gelijke reehten toekennen, als aan de iMuzelmannen. De aard van den Mohammedaanschen godsdienst brengt dit mede. Wat het tweede punt aangaat, de schatkist der porte ziet er zoo hoi uit, dat het wel eene eeuw duren zal, eer er overvloed aanwezig is, en in dien tijd heeft de stroom der geschiedenis al weer vele wijzigingen te voorschijn geroepen en eindelijk de begeerte der bevolking zal zich wel nooit ten gunste der Turken openbaren, want Turken wonen er niet; wel christenen, die uit berekening Mohammedaansch zijn geworden, en die dit alleen zoolang blijven, als hun belang dit meebrengt De sultan is natunrlijk volstrekt niet gediend met het besluit. Hij verwerpt de beschuldiging, als zou hij niet in staat zijn, het genoemde gedeelte naar recht en billijkheid te besturen en protesteert met kracht tegen de bezetting. Eene bezett.ing voor onbepaalden tijd, zegt men te Konstantinopel, staat gelijk met annexatie. Het voorstel moet door Bismarck gedaan zijn en verdedigd op grond der aanzienlijke uitgaven, (men spreekt Van 10 millioen llorijnen) waartoe Oostenrijk reeds ten behoeve der Bosnische vluchte- linsren genoodzaakt is geweest. Als Turkije mocht weigeren, zal Oostenrijk de zaak toch doorzetten, zegt de Koln. Ztg., gesteund door al de op het congres vertegenwoordigde mogendheden. De vergadering beraadslaagt thans over de vraag- stukkei\ van den Donau. Daar het vooraf in de bij- zondere bijeenkomsten der gevolmachtigden onder- zochte voorstel tot onzijdigverklaring van den Donau door Frankrijk, Duitschland en Italie krachtig ondersteund is, twijfelt men er niet meer aan, of bet zal worden aangenometi. De regeering der Eransche republiek is zeer genadig. Zij toonde dat, door op den grooten feestdag, jl. Zondag, gratie of verlichting van straf te verleenen aan 1279 veroordeelden wegens poli- tieke misdrijven. De vermindering van straf staat nagenoeg gelijk met kWijtschelding, want heeft voornamelijk ten doel, de verbannenen onder regeeringstoezicht naar hun vaderland terug te voeren en hun daar eenigen tijd onder disciplinair verband te houden. Het republikeinsehe feest werd overigens te Parijs met denzelfden luister en evenveel geestdrift ge- vierd, als alle soortgelijke feesten, welke er vroeger door koningen of keizers georganiseerd werden. 't Feest begon met de onthulling van een kolossaal beeld der republiek op het Champ de Mars. De minister Marcere hield daarbij eene zeer toege- juichte redevoering, waarna officieel door de muziek- korpsen de Marseillaise werd aangeheven. Dit verwekte onbeschrijfelijke geestdrift en den geheelen dag hoorde men het lied zingen. Geen huis bijua was er, of het vlagde en 's avonds waren de woningen, die niet verlicht waren, te tel- len. In alle arrondissementen werden volksfeesten gehouden. In den tuin der Tuilerien werden twee monster-concerten gegeven en de dames de la Halle hadden op de vischmarkt een bal georgani seerd. De toevloed van vreemdelingen was bijzonder groot. In do jl. Dinsdag gehoudene zitting der Prov. I Staten is op voorstel van den heer Fransen van j de Putte besloten, om Gedep. Staten te verzoeken in eene zoo spoedig mogelijk te beleggen buiten- gewone zitting, een nader voorstel te doen, betrek- kelijk den Thoornpolder, waarvan het verzoek tot calamiteusverklaring in de vorige buitengewone bijeenkomst is afgewezen. Boschkapelle, 4 Juli. Tot wethouder en ambte- naar van den burgerlijken stand alhier is benoemd de heer H. de Moor in plaats van den heer M. N. A. van de Vijver, die als zoodanig ontslag heeft ge- nomen. lloiit4Miis.se, 6 Juli. Naar men verneemt zal onze harmonie op Zondag, den 7 Juli e. k., haar eerste zomerconcert geven, en wel op het dorp Groenendijk. Het tweede concert zal plaats heb- ben te Walsoorden op Zondag den 4 Augustus e. k. Plaats en datum der overige zijn nog niet bepaald. Bij ministerieele beschikking zijn de chefs der korpsen gemachtigd, aan de miliciens der lich- ting van 1875, na afloop der najaarsoet'eningen, vergunning te verleenen, om zich in 't huwelijk te begeven. De miliciens, die om eene of andere reden aan die oefeningen geen deel behoeven te nemen, kunnen die vergunning al dadelijk verkrijgen. Het bestuur der vissclierijen op de Schelde en Zeeuwsche Stroomen, gevestigd te Tholen, is voornemens op Vrijdag den 12 Juli aanstaande, des voormiddags 10 ure, in het Foffiehuis „de Draak" van den beer Trimbos te Bergen-op-Zoom, ten overstaan van den aldaar resideerenden notaris M. Bax, in het openbaar te verpachtenlo. per- ceel 401 in de Ooster—Schelde, op dezelfde voor waarden als die, waarop de verpachting op den 10 en 11 April dezes jaars is geschied2o. de perceelen 1, 6, 7, 8, 9, 18, 20, 25, 30, 33, 35, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 54, 57, 61, 62, 67 en 71, zijnde de vroeger in coucessie uitgegeven mosselbanken nabij Yerseke gelegen, en de perceelen 448 tot en met 471 in de Ooster-Schelde voor Wemeldinge, Gorishoek en Stavenisse, op de voorwaarden ver- meld in de boekjes met de kaart, die van af 5 Juli aanstaande, tegen betaling van 25 cents per exemplaar, verkrijgbaar zullen zijn ten kantore van den secretaris-penningmeester te Tholen. De aanwijzing, die zich bepaalt tot de grenzen der perceelen, zal geschieden door den hoofdop- ziener der visscherijen op den 5 en 6 J uli aanstaande. Heden zal ten stadhuize te Amsterdam verga- deren de hoofdcommissie voor het nationaal liulde- blijk aan Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden. In deze bijeenkomst zal van gedachten worden irewisseld over den aard van het aan te bieden O geschenk (waarvoor thans ruim f 60,000 is inge- komen,) alsmede over de ornamentatie van het album, waarvan de vervaardiging aan eene voor- name boekbinderij te Weenen is opgedragen. Bij het regiment grenadiers en jagers, de acht regimenten infanterie, de vier regimenten hussaren en de compagnien hospitaal-soldaten zijn de miliciens-verlofgangers der lichtipg van 1875 onder de wapenen geroepen van 7 Augustus a. s. tot 14 September daaraanvolgende. Bij de op 1 dezer te Utrecht getrokken serien van aandeelen premieleening Weerbaarheid, zijn de navolgende uitgekomen, te weten 882, 1057, 1752, 1967, 2225, 2325, 2851, 3061, 3221, 3492, 3556, 4131, 4872, 5547, 5837, 6976, 7064, 7498, 7724 en 7790, totaal 20 serien elk van 50 aandeelen, alien betaalbaar met 3. De voorzitter van den geneeskutuligeu raad voor Overijsel en Drenthe heeft de aandacht ge vestigd op het door de firina Heeremans Co. te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1