IER NEUZE1SCHE COURAHT Algcmeen Nieuws- rn Advertentieblad voor Zeeiiwscli-Vlaanderen. BUITENLAND. BIJVOEGSEL Ztiterdag 29 Juni 1878. No. 1368. Binnenlandsche Berichten. Kantongerecht te Hulst. VAN DE Uit de ter goedkeuring aangeboden verant- woorcling van Gedeputeerde staten van Zeeland, wegens de enkel provinciale en huisboudelijke in- komsten en uitgaven over het ult. December 1877 afgesloten dienstjaar 1876 blijkt, dat de inkomsten en middelen over dat dienstjaar, geraaind op f 347,608,75, hebben opgebracht 349,022,43^. Daarentegen hebben de uitgaven en behoeften, inede geraamd op/347,608,75, slecbts/341,847,75 vereischt, zoodateen voordeelig slot van/7,674,68^ verkregen is. Ue kosten van instandhouding van den stoom- bootdienst op de Wester—Schelde hebben in het dienstjaar 1876 bedragen f 29,61)7,43|zijnde f 1302,56^ minder dan de raming. Aan vracht van vervoerdepassagiers werdontvangen/29,929,65, aan vracht van goederen en vee 4,203,65, aan vracht van personen op passagebiljetten 1012,25 en aan vervoer van postpakketten 4000. Uit den staat van het namal vervoerde personen en de daarvoor ontvangen en te ontvangeu vracht in 1877 blijkt, dat zijn vervoerd 43,106 personen en aar. passagiersvracht is ge'ind 29,855,40. Voor vervoerde goederen en vee werd ontvangen 4346,10. De vermoedelijke ontvangsten en uitgaven van denzelfden stoombootdienst in 1879 zijn geraamd de ontvangsten wegens vervoer van passagiers, goederen, vee en postpaketten op 45,000, en de uitgaven op 65,000, zoodat de ontvangsten door de uitgaven vermoedelijk met 20,000 zullen overschreden worden. Ten aanzien der ontvangsten wordt in de memorie van toelichting gezegd, dat de opheffing der recht- bank te Goes en de schorsing van de behandeling van strafzaken gedurende de wintermaanden bij de rechtbank te Middelburg voor de bewoners van het 5e district in het vorige dienstjaar een buitengewoon na- deeligen invloed heeft gehad op het aantal passagiers. Men vlcit zich echter, dat dit nadeel door drukker verkeer zal worden vergoed en daarom is1000 meer dan ten vorigen jare als outvangst uitgetrokken, te meer daar voor 1879 de voile verhooging van belooning voor het vervoer der postpakketten zal genoten worden. Blijkens een in de Wekker opgenomen staat van den uitslag der voorjaarsexamens van 1878 in de verschillende provincien, bedroeg het aantal acten, dat gevraagd is, 2782. Het aantal opge- komenen tot eenig acte—examen heeft bedragen 2679. Van de gevraagde acten zijn 1651 uit- gereikt, terwijl aan 1009 de gevraagde acten niet net konden worden toegewezen. Voor de vakken van het lager onderwijs zijn 1063 acten gevraagd. Voor 1023 is er examen afgelegd, waarvan 570 met gunstigen, voor 442 met ongunstigen uitslag. Het aantal geslaagden voor de vakken van het lager onderwijs of voor hoofd- en hulponderwijzers, hoofd- en hulponderwijzeressen, huisonderwijzers en huisonderwijzeressen bedraagt 55,7 percent, volgens het blad een zeer ongunstig cijfer. Men schrijft aan de Leidsche Ct. het volgende Duidelijk merkbaar is de lente voorbij, want het geroep van menigen vogel, dat bij iiet eerste morgenkrieken werd vernomen, is verstomd. Sedert de helft van Mei is het weer onbestendig gebleven tot voor weinige dagen. De temperatuur was zeer afwisselend, in de voorlaatste week zelfs koud. Voor den moerbezienboom, die goed beladen, en voor den wijnstok, wiens bloeitijd aanstaande is, was het weer ongunstig. Ook de snijboonen zijn bijna niet vooruitgekomen. Warmte alleen kau nu het rijp worden van de moerbezie, den groei van den wijnstok, de teelt van de snijboonen en ander teeder gewas doen gelukken. Hierop bestaat vooruitzicht als de zomer het zoo ernstig blijft meenen, als hij zich heeft ingesteld. Zooals kon verwacht worden komen de aardappelen nu goed aan en zal de Hollandsche markt welhaast bijna overvloed hebben van die vrucht. Van ?appige aardbezien wordt overal een ruimen pluk gedaan en de aalbes begint te kleuren. De bouwlieden brengen nu langzamerhand hun berg in top met geurig hooi, dat onder een schitteronden zonneschijn wordt binnengehaald. In de kweekerijen en lust- hoven kan een getintel van kleuren, dat de bloemen ten toon spreiden, het oog bekoren. Bovenaan prijkt dit jaar de roos, die vooral wegens het sotn- bere en regenachtige weer niets van haren glans verloor, een rijkdom van knoppen en bloemen aanbood en haren roem, als koningin der bloemen, luistervol handhaafde. Bij het departement van kolonien is het na- volgende telegraphisch bericht van den Gouver- neur-generaal van Nederlandscb-Indie ontvangen, dato 24 Juni/Wegens dagelijksche aanvallen op Edi zijn troepen gezonden naar Gedoeng. Na hevige gevechten werden sterke stellingen door ons genomen. Wij hadden 14 dooden, waaronder 2 lui- tenants en 79 gewonden, waaronder eveneens 2 luitenar.ts. De vijand kreeg 750 dooden en gewon den, in eene versterking liet hij 180 dooden achter, waaronder voorname hoofden. Na die gevechten heeft het hoofd van Gedoeng afstand gedaan van zijn gezag ten behoeve van zijn zoon, die zich persoonlijk is komen onderworpen." Tot toelichting van dit telegram wordt hier aangeteekend, dat het landschap, waar onze troepen een zoo voorbeelde- loozen tegenstand ontmoetten en een zoo buiten gewoon succes behaalden, behoort tot een negental landschappen, die te zamen het bondgenootschap van Passei-Kerti vormen. Twee hoofden van die streek, bestuur voerende te Blanhem en te Moeling, hebben zich in 1874 aan het Nederlandsch gezag onderworpen. De overige hoofden hebben in den laatsten tijd geen slechte gezindheid aan den dag gelegd, behalve de bestuurder van Gedoeng, aan- gaande wiens vijandige plannen onze autoriteiten reeds sinds geruimen tijd herhaaldelijk verontrustende berichten ontvingen. Zitting van 20 .Tuni 1878. P. H., te Hulst, ter zake van het uiten van scheld- woorden tegen iemandveroordeeld tot eene geldboete van f 0,50, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. P. B., te Clinge, ter zake van diefstal van groen niet gehakt hont; vrijgesproken. P. J. B., A., L. A., P. A deB. eu P. J. van den B., alien te Hulst, ter zake van het spelen om geld op de publieke straatveroordeeld ieder in eene boete van f 2, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. A. van H., te Hulst, ter zake van het laten weideri van schapen op een publieken buurtweg; veroordeeld tot eene boete van 3, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. E. van H., te Hontenisse, ter zake van het zcnder recht gaan over eens anders in oogst staanden grond veroordeeld tot eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. A. BJ. E. en P. B., alien te Hontenisse, ter zake als voren; veroordeeld ieder in eene boete van 0,50, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. C. P., te Koewacht, ter zake als voren; veroordeeld tot twee boeteu ieder van 0,50, subs. 1 dag gevang. voor iedere boete en in de kosten. A. S., L. J., J. A. M. en P. L. E., alien te Bosch- kapelle, ter zake van het gaan over eens anders be- zaaiden grond; vrijgesproken. P. van J. en A. van J., te Graauw, ter zake van overtreding van het reglement op het bevisschen der Schelde en Zeeuwsche stroomenveroordeeld ieder in eene boete van 10, subs. 1 dag gevang. en in de kosten. Veroordeeld bij verstek. W. van J., te Graauw, ter zake als voren; vrijge sproken. P. S., te Clinge, ter zake als voren; vrijgesproken. J. van H., te Clinge, en P. D., te Graauw, ter zake als voren; veroordeeld ieder in eene boete van /10, subs. 1 dag gevang en in de kosten. De tweede is bij verstek veroordeeld. P. J. It. en L. de M., beiden te Clinge, ter zake als vorenveroordeeld ieder in eene boete van 4, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. Veroor deeld bij verstek. P. K., te Graauw, ter zake als voren; veroordeeld in eene boete van 10, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. J. P. van J., te Graauw, ter zake als voren; ver oordeeld in eene boete van 10, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. B. de R., te Hontenisse, P. H. en J. H., beiden te Graauw, ter zake als voren; vrijgesproken. J. G., A. de W., P. C. P. en P. C. van de H., alien te Clinge, ter zake als voren; veroordeeld ieder in eene boete van f 10, subs, gevang. van 1 dag en in de kosten. Veroordeeld bij verstek. Landbouwberichten. Van 19 Mei tot 15 Juni zijn, blijkens inge- komen ambtsberichten, door longziekte aangetast 64 runderen, als in Gelderland 5, in Zuid-Holland 55, in Noord-Holland 2, in Utrecht 1 en in Friesland 1. In het vorige tijdperk van vier weken waren 84 runderen door die ziekte aangetast. Bij een veehouder te Oud-Gastel openbaarde zich deze week eene vreemde ziekte onder de melkkoeienhet vee werd woest, kreeg eene aan- doening der oogen met gedeeltelijke blindheid en nam bijna geen voedsel; de beesten stonden met opgetrokken buik en sommige waren als razend, zoodat ze gekneveld moesten worden. Een dier stierf plotseling en uit het deskuudig onderzoek is gebleken, dat eene boosaardige kop- en darm- katarh op den stal heerschte, die echter niet van besmettelijken aard is. Ofschoon alle dieren lijdende zijn, begint men bij eenigen beterschap te be- speuren. Te Midwolda zijn bij den boomkweeker J. Lindemulder verbouwd aardbezien, waarvan sommigen de dikte hebben van een gewoon kip- penei. Drie stuks hebben de zwaarte van een hektogram. Gedurende het jaar 1877 zijn in Engeland inge voerd van het vasteland 179,236 stuks runderen, 848,315 schapen sn 18745 varkens; van de Ver- eenigde Staten en Canada 19,187 stuks vee, 23, 395 schapen en 810 varkens; van de kanaaleilan- den 2638 stuks vee en 2 varkens; en uit andere landen 5 stuks vee, 449 schapen en 17 varkens. Uit Ierland werden nog ingevoerd 649.441 stuks vee, 630,774 schapen en 585,427 varkens; in het geheel 2,958,441 dieren, tegen 3,226,948 in 1876. Om zich een denkbeeld te geven van hetgeen te Gent gedurende 11. Zondag is verbruikt zullen wij slechts zeggen, dat men in de Rocher de Cancale aan achttien honderd personen voeding heeft verschaft; dat in den restaurant St. Jean voor tweeduizend francs vleesch is verbruikt en dat de restaurant van Bouard van 10 ure des morgens tot 10 ure des avonds, zoo boven als beneden, vol van bezoekers was. Er waren eters in de gangen, op de plaats, op de trappen tot zelfs in de vensters. De bedienden konden hunnen dienst niet meer voortzetten en de verbruikers liepen zelve naar de keuken, om hunne besteliingen af te halen, terwijl de kelder in korten tijd zoo vol ledige fleschen stond, dat men de vollen niet kon bereiken.' Het hof van cassatie te Brussel heeft uitspraak gedaan in de voorziening van de heeren Langrand Dumonceau, graaf de Liederkercke, graaf Duval de Beaulieu, De Decker, Coumont en Prosper Crabbe, waarbij die heeren vernietiging vraagden van het arrest van 10 Augustus 1877, dat hen verwees naar het hof van Assises van Braband. Het hof heeft dit arrest vernietigd, zonder de beklaagden naar een andere rechtbank te verwijzen. De in- structie, die twaalf jaren geduurd heeft, is uitge- loopen op een arrest van niet—onvankelijkheid. Acht overheidspersonen, die gedurende al dien tijd de beschuldiging van valschheid in geschriften bleven v dhouden, zouden zich dus twaalf jaren iang vergist hebbenDeze uitspraak heeft zoowel ver- bazing in de juridische kringen, als ergernis bij 't groote publiek verwekt. De bewoners van de wijk St.-Georges te Parijs zagen dezer dagen een versehijnsel, dat hen in de verbeelding gebracht zou kunnen hebben, dat het plotseling winter was geworden. Een aan tal witte vlokken, die veel overeenkomst hadden met sneeuwvlokken, dwarrelden door de lucht. Bij onderzoek bleken zij afkomstig te zijn van eenige katoenboomen, die den tuin van baron Rothschild

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5