BINNENLAND. t\o. 1308. Zaterdag 29 Juni 1878. 18e Jaargang. AI g e in e e n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie mi.awl en binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, I'ostdirec- teuren en Brievenbushouderg. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag iiitmiridiig DRIE uren. Dlt blad rerwhljnl Dinsdag- en Vrljdagavond bij ,1. K. C. D li O T te Ter Xenzen. Blj deze coiirant bchoort cen bljroegsel. Politiek Overziclit. Het. congres te Berlijn werkt met ijver voort. Reeds heeft de zesde zitting plaats geliad en ait al hetgeen omtrent de hnndelingen der vergadering bekend wordt, mag men aanneinen, dat de Ooster- scbe kwestie dagelijks gezonder wordt. De eerste vier of zes dagen waren gewijd aan een overzieht van den toestand on aan 'net groe- peeren ler mogendlieden. Daarna werd de Bul- gaarsche kwestie terstond ter sprake gebracht, ter- wijl de leden het door afzonderiijke onderhandelingen inmiddels eens trachtten te worden. Met Engeland en Oostenrijk was dit spoedig het geval, en de onthullingen der Globe over de afspraken tusschen Rusland en Engeland, dienden slechts, oin Beacons- field en Andrassy nog nader tot elkander te bren- oen. Plotseling ecliter schenen de zaken niet te kunnen vorderen, deels omdat de Rnssen geen volstrekte volmacht hadden, deels omdat i'urkije weigerde, voor goed afstaud te doen van de vestmgen in Noord-Bulgarije. Men begon zelfs voor een ongnnstigen afioop te vreezen, toen Vr'jdag avond de°hori»>n weder ophelderde. Waarschijtilijk had den de Russische heeren nieuwe instruction ait St. Petersburg ontvangen; in hunne particnliere gesprekken met de Engelsche en Oostenrijksclie vertegenwoordigers waren zij altnans veel inschik- kebjker dan vroeger. [n le zitting van Zaterdag bleek dit het geval te zijn, zoodat Maandag de vijlde zitting werd ge- houden. Toen is besloten, de vereeniging der ge- westen ten noorden en ten zullen van den Balkan definilief op te geven. Alleen de landstreek ten noorden zal een onafhankelijk vorstendom worden; Varna zal daartoe. behoorenot Sofia er ook bijge- voegd en of Schumla geslecht zal worden, moet nog nader worden uitgemaakt. Aan Oostenrijk heeft Rusland groote concessies gedaan, wat de oostelijke grens van <le zuidebjke landstreek betreft; doch waarin die concessies beslaan, meldt de corres- pondent niet. Men vreest, dat er van gebiedsver- grooting van Griekenland, Servie en Montenegro niet veel komen zal, terwijl Rumenie reeds halt overgehaald is tot het afstaan van Bessarabie. De Times verneemt bovendien nog, dat het con gres in deze zitting een termijn bepaald heett van negen maanden voor het aftrekken der Rnssische troepen uit Oost-Rumelie en Bulgarije. Uit VVeenen ontving het blad nog eene depeche, waarin gezegd wordt, dat er eene overcenkomst tusschen iurkije en Rusland staat gesloten te worden, ten doel bebbende, dat de Rnssen naar Adrianopel terng- trekken en de Turken Schumla en Varna ont- ruiinen en Rumelie verlaten zullen. In hoever men nu al deze berichten als geloot- waardig mag aanneinen, is natuurlijk niet te zeggen voorloopig is hit zeker verblijdend, dat men van alle zijden de beste verwachtingen koestert omtrent het verder verloop der diploinatieke onderhande lingen. Naarmate de gotde verwachtingen toenemen, wordt de toestand in Konstantinopel ongunstiger. De zieke man is als verlamd door schrik en paniek. Hii h eeft zeggen de berichten een aarden wal laten opwerpen random zijne verblijfplaats. Op dezen wal plaatst hij kanonnen, om zich tegen onverwachte aanvallen te vrijwaren. Zoo hschelijk is de toestand (e Konstantinopel, dat de Rujsen en Emjelschen bisloten hebben, Kon stantinopel te bezett.en, zoodra de revolatie begint. Wie, nadat de uraputatie plaats heeft gehad, het overschot van Turkije zal moeten regeeren, is onder deze omstandighoden wel wat raadselachtig. De Duitsche regeeriug is een mooi eind op weg naar de officieele candidatuur. Wel bemoeit zij zich nog niet zoo onmiddelijk' en onbeschaamd met de verkiezingen, als het keizerrijk en de mannen van den 16 Mei in Frankrijk; maar hare organen, de officieuse bladen, kiezen of verwerpen de kandi- daten, en nemen daarbij een toon aan, alsof zij werkelijk de regeering zijn. Zoo heeft de Prov. Corr. aangedrongen op eene groote regeeringspartij en „de vrienden van 't gouvernement" uitgenoo- digd, de leden van zulk eene partij aan te wijzen. En daarop is de officieuse Norddeutsche dadelijk aan 't vverk gegaati. Bennigsen moet niet gekozen worden, zegt het blad, en Lasker ook niet, want die beiden zullen t nooit met Bismarck vinden. Ook zal men veilig haudelen, met von Benda niet te kiezen, hoewel hij verklaard heeft, voor maat- rsgelen tegen de socialisten te zijn. Men is niet zeker van hem. Gneist en von Treitschke mag men, hoewel zij liberaal zijn, toch benoeraen. Zoodoende komt langzamerhand eene proscriptie- lijst klaar. ne jeugdige koningin van Spauje is Donderdag middag ten 12,35 uur overleden. Haar sterven wordt diep betreurd door haar innig liefhebbenden echtgenoot en door het geheele Spaansche volk, dat in den korten tijd, dat het haar vergnnd was de kroon van Spanie te dragen, door hare min- zaaraheid reden heeft gehad zich in het bezit van zulk een koningin te veheugen. Ter Neuzen, 28 Juni. In de heden morgen ten 10 uren gehoudene vergadering van den gemeenteraad, welke door al de leden werd bijgewoond, zijn o. a. de twee op 4 Juni 11. gekozene leden, de heeren Mr. J. P. Dronkers en C. J. A. Fercken, dour den voorzit- ter plechtig ge'installeerdtevens werd tot wethou- der benoemdin plaats van wijlen den heerJ. J. Fercken, de heer J. Lensen met 5 van de 9 gel- dig uitgebrachte stemraen; in een volgend nutn- mer geven wij ons gewocn verslag over die zitting. Donderdagnamiddag viel aan de Oostsluis een kind van A. van Aalst van de beschoeiing in i het kanaaleen 15jarige knaap, Cornelis van Dijk, zoon van den hoofdonderwijzer der openbare lagere school alhier, die aan de overzijde stond te visschen, haastte zich, om met de op de sluis voorhandene reddingsboei toe te Snellen, die den drenkeling toe te werpen, onder het roepenvpakken, pakken en had het geluk, zijne welberadenheid beloond te zien, door bet kind van een anders hoogst waar- schijnlijken dood te redden. In de zomervergadering der Provincialen Staten van Zeeland, die op 2 Juli a. s. zal aan- vangen zijn o. in. de volgende onderwerpen aan de orde een adres van A. Praet c. s., houdende bezwaren tegen de wegsverbetering in de gemeente Clinge en mededeeling van een dergelijk adres van F. J. van Driesen c. s. aan den commissaris des konings en de daarop genomene beschikking. De voorstellen van Gedeputeerde Staten hebben betrekking op de volgende onderwerpen een adres van P. Dhond c. s., om wijziging van art. 52 van het reglement op het beheer en het onderhoud en op de politie der buurtwegen en voetpaden, voor wat betreft het gebruik van den korten dissel verkoop van grand aan den weg van Schoon- dijke naar Yzendijke; verkoop van een gedeelte sloot aan den weg van Hulst naar Walsoorden vaststelling van het on( werp-reglement op het beheer en onderhoud van de Nol tusschen den Kouden- en Lovenpolder; Nog zijn twee verzoekschriften ingekomeneen van burg, en weth. van Clinge. om verhooging van het verleende renteloos voorschot tot uit- breiding der wegsverbetering, en een van de be- sturen van den Sophia-polder, den Thoornpolder en het waterschap voor de Nol van Ouwelek, om dat waterschap op te heffen. Iloek, 27 Juni. In de heden alhier gehoudene vergadering van stembevoegde ingelanden van den Koudenpolder is benoemd tot Ontvanger-Griffier I van dien polder, in plaats van wijlen den heer J. J. Fercken, de heer C. J. A. Fercken te Ter Neuzen. Met ingang van 1 Juli a. s. is benoemd tot hulponderwijzer aan de openbare lagere school te Zalt—Bommel, de heer L. P. Weisfelt, thans te St. Kruis. In de Maandag gehoudene algemeene ver gadering van de stoomvaartmaatschappij Zeeland" is gebleken, dat ook het afgeloopen jaar nog verlies heeft opgeleverd, doch met het oog op het toe- nemend aantal passagiers en goederen en op de uitstekende en goed varende booten, die nu in de vaart zijn, had men alle hoop vpor de toekomst. Naar men verneemt is de heer De Roo, minister van oorlog, in het land teruggekeerd en heeft hij Dinsdag in het stedelijke ziekenhuis te Rotterdam eene belangrijke operatie ondergaan, die met het beste gevolg is verricht. Fir best.aat grand, om eene goede genezing te verwachten. Den 21 dezer had in de cellulaire gevangenis te Goes het volgende vooral plaatsEen wegens diefstal aldaar gedetineerde misdadiger, sloeg toen de bewaarders R. en N. en de cipier hem 's avonds kwamen "bezoeken, den bewaarder R. met een kruishout op den nek. De bewaarder R. ging uit de eel om de anderen ruimte te geven en viel daarbij van den trap. De gevangene sprong uit de eel en viel eveneens van den trap, boven op den bewaarder, waarop men hem spoedig meester was. Later is hij, met voldoende begeleiding naar het gesticht Couwater, bij Rosmalen vervoerd, omdat men verrcoedt, dat hij de daad in cen aanval van krankzinnigheid bedreven heeft. E CQURANT. I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1