BEKENDMAKING. BIN YEN LAND. No. 1366. Za teniae 22 juni 1878. 18e Jaareane. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEM ENT. Per drie incanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie 1 40 Men abonneert zich bij alle Boekh.mdelaarsi Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVEETENTIEl \an 1 tot 4 regels 0,40. Yoor elke regel meer f 0,10. trrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adyertentien gelieve men aan den Uitgever in te zendeii uiterhjk Dinsdag en Yrijdag naiuiddag URIE arm. Bij dcszc conrant bcbuort eeu bijToegsel vcr-clilj.n IMnsd .g. e.. VHjdagaToad bij j. it. G. I> II t te Ter Nenzen. BURGEME ESTER en WETHOU- DLRS van TER NEUZEN brengen ter kennis der belanghebbenden, dat tot het doen der aanvragen om toelating van kinderen op de open- i bare lagere scbolen dezer gemeente, gelegenheid zal bestaan op Woensdag, den 36»t n dezer, des nainiddags van 2 —4 ure, op het gemeentehuis. Ter Neuzen, den 20 Juni 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J- A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zeeland, maken bekend lo. dat de gewone jaarlijksche Paarden- en Veemarkt alhier za] worden gehouden op I)insda»- den 2 Juli 18/8, aanvangende des voormiddags te 9 uren en eindigende des nainiddags te 3 uren. Aan wege de gemeente worden te dier gelegenheid, uitgeloofd elf verschillende premien, naar welke echter geene mededinging wordt toegelaten aan de eigenaren van het grootste getal paarden en vee, die te dier zake in het vorig jaar zijn bekroond, alsmede voor de paarden en het vee, wegens welke alhier, reeds vroeger eene premie als uitmuntende is toegekend, of die na 11 uren worden aan- gebracht. Geen liedjeszangers, orgeldraaiers en dergelijken worden, gedurende den tijd der Paarden— en Vee markt, toegelaten; 2o. dat de Kermis of Jaarmarkt in deze ge meente zal plaats hebben op (Mnsilag den 3 Juli 1878 tot en met Donderdag den 4 dier niaand. Zaamslag, den 7 Juni 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. AAN DIXHOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. JPolitiek: Overzicht. t Is stil in Europa. Alles ziet met spanning uit, naar hetgeen in Berlijn zal worden besloten en in afwachting daarvan schijnt overal de politiek te sluimeren. Maandag namiddag te 2 uur kwam het congres vooi de tweede maal bijeen; alle gevolmachtigden, oo v°rst GortschakofF, namen er deel aan. Een groot publiek was opgekomen, om hen het paleis van vorst Bismarck te zien binnentreden; de heeren hadden ditmaal echter niet hun schitterend offi- cieel kostuum aan, doch waren eenvoudig in het zwart gekleed. AVat er verhandeld, misschien besloten is, is door de verplichte geheimhouding, natuurlijk niet bekend Alleen meent men met zekerheid te weten, dat lord Beaconsfield heeft gesproken, ten gunste van Griekenlands deelneming aan het congres en dat dezellde spreker krachtig aandrong op het ge- ljktijdig terugtrekken van Russen en Eugelsclmn uit de omgeving van Konstantinopel. De Russen zouden het echter ongeraden achten, Beaconsfield s wensch tot terugtrekking ten uitvoer te leggen. Alleen de tegeuwoordigheid van En- gelschen en Russen beweren zij verhindert, dat Konstantinopel in oproer geraakt en met wien moot vrede gesloten worden, zoo er geen sultan is De correspondenten van al de Engelsche dag- en bevestigen de juistheid dezer opvatting. De sultan heeft het hoofd verloren. Hij blijft staats- lieden en ambtenaren afzetten en toont zijne on- genade aan de vrienden en aanhangers van Enge- land. De „Ottoinanische patriotten" hebben al de gezanten gewaarschuwd, dat groote gebeurtenissen op til waren, die echter niet gericht zouden zijn tegen de christenen, maar tegen een persoon van den hoogsten rang. Op raad van Osman-pacha heeft de sultan zijne circassische lijfgarde ontbon- den en de mannen verdeeld onder verschillende regimenten. Een ander punt, dat aan de orde geweest zou zijn, is de bestemming van Candia. Lord Bea consfield heeft, volgens den berichtgever, voorge- steld, Candia tot een vorstendom te verklaren, onder suprimatie van Turkije, doch met autonomic. Bit plan zou voor den khedive, die het oog op het eiland had, eene groote teleurstelling zijn geweest. De Evangelische kerk in Erankrijk berokkent den minister van eeredienst vrij wat moeielijk- heden. De Lutherschen hebben namelijk, evenals de gereformeerden, bij synodaal besluit eene soort van kerkelijke grondwet in 25 artikelen opgesteld, en, evenals bij de gereformeerden, is dit stuk van de orthodoxe meerderheid der synode uitgegaan; doch het vindt bij de liberate meerderheid der gemeenteleden weinig bijval. Toen het dus aan de kamer van afgevaardigden voorgelegd werd, om kracht van wet te verkrijgen, heeft de commissie van rapporteurs eenige wijzigingen in de verschil lende artikelen voorgesteld. De orthodoxen echter, zoowel de clericale katholieken als de rechtzinnig- evangelischen, beweren, dat er geen sprake van wijziging zijn kan; de synode vertegenwoordigt tegenover den staat het kerkgenootschap en hare gelootsartikelen kunnen wel door den staat aan- genomen of verworpen, doch in geen geval ge- wijzigd worden. De heeren de Broglie, Buffet en Ohesnelong zijn de warmste verdedigers dezer theorie. De liberalen evenwel schijnen zich hier tot verdedigers van de meer vrijzinnige gemeente leden te willen opwerpen en hebben de ministers verzocht, de zaak nog eens tot een onderwerp van gezette overweging te maken. Een practisch resultaat is natuurlijk eerst na het hervatten der zittingen van het parlement in het najaar te ver- wachten. De keizer van Duitschland gaat dagelijks in beterschap vooruit. Ook de keizerin van Rusland is reeds zoo goed als hersteld. In Petersburg women reeds geen bulletins meer uitgegeven. Ter Neuzen, 21 Juni. Onze vorige stadgenoot, de heer A. Meeusen, hulponderwijzer te Barendrecht, is als zoodani^ benoemd te Dirksland. In de vergadering van den polder Oud Vogelschor is tot dijkgraaf benoemd de heer J. F. Goethals en tot plaatsvervangend dijkgraaf de heer ti. de v leeschouwer. De tweede kamer heeft jl. Maandag het alge meen debat over het ontwerp tot herziening der wet op het lager onderwijs aangevangen, bijgewoond door een talrijk publiek, waarotider men opmerkte o. a. generaal Grant en den Amerikaanschen gezant. De petitie der katholieken, zooals De Tijd die geeft, is zeer kort en duidelijk. Zij zegt een voudig, dat de petitionarissen in het wetsontwerp- Kappeyne de bestendiging zien van alles, wat op de openbare school onbruikbaar maakt, en het streven om aan de bijzondere school het bestaan onmogelijk te maken. Zij verzoekt daarom aan de tweede kamer want aan deze is de petitie ge richt het ontwerp niet te willen goedkeuren Hoort de tweede kamer niet, dan zullen de katho lieken zich wenden tot de eerste, daarna tot den koning. In het Utrechtsch Dagblad van 19 dezer leest men: Dezer dagen is verschenen bij G. A. van Hoften alhier en alom verkrijgbaar gesteld z/de tramwegen, haar oorsprong, ontwikkeling en toekomst." Deze brochure, van een onzer bekvvame spoorweg-ambtenaren den heer S. Hamelink, chef de bureau bij de maatschappij tot Exploitatie van staatsspoorwegen, verdient zeer de aandacht. De schrijver toont aan, dat men van de vroewste tijden werkzaam is geweest, om langs een gemaakt spoor de voertuigen te doen bewegenvan liever- lede zijn verschillende verbeteringen aangebracht en nu is de tramway zoo in te richten, dat hij bij goede exploitatie ook de verwachte voordeelen op zal brengen. De mededeelingen van den heer H. zijn voor den handelstand op prijs te stellen, voor het publiek lezenswaardig en voor ieder spoorweg- ambtenaar ter kennisneming aan te bevelen. Uit Middelburg meldt men: „De volgende maand zal ons gemeentebestuur inoeten voldoen aan zijne verplichting tot betaling van een halve ton gouds als bijdrage in de kosten van het droog- dok alhier. Geschiedt die uitkeering, dan word! daardoor gekonstateerd, dat het dok, na een iaar geleden opgeleverd te zijn, proefondervindelijk deu»- delijk is bevonden. Aan dit laatste bestaat trouwens voor het oogenblik niet de rainste twijfel en tal van schepen hebben dit achtereen volgens onder- vonden. t. Dok is bijna onafgebroken bezetop dit oogenblik staat het barkschip Luctor et Emergo van de reederij den Bouwmeester, Borsius van der Leije, op de blokken. Met het dok gaat het dus goed. Jammer maar, dat hiermede ook alles goeds van hier gezegd is. t Gaat hier evenals in het naburige Vlissiicen de verwachtingen, die men bij den aanleg'der grootsche Zeeuwsche werken koesterde en voort- durend bleef koesteren, worden niet verwezenlijkt 't Is en blijft doodsch, akelig doodschMet de scheepvaart is het uiterst treurig gesteld. Zelfs de schepen, die van hier zijn uitgegaan, worden op andere plaatsen ter thuiskomst gedirigeerd. Men zou schier wanen, dat de reederij der firma van Zeijlen en Decker, over wier vestiging alhier men zich, en terecht, zoozeer verblijdde, hier niet bestond. mi Oil bind i

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1