Tertrek ier Meteiiall laar OosMi®. BINNENLAND. No. 1305. Woensdag 19 juni 1878. 18e Jaareana. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 18 Juni. POSTER IJ EN. Tl fi IVEUZENSCHG COIIIUMT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Kijk f 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbusbouders. DII bind verathijnt Dhiwd.ig- en VHjdiigaroiiil ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlyk Dinsdag en Vrijdag iiiimiddag DRIE uren. J. K< G. KnOSIT te Ter Nenzen. J'olitieli Overzicht,. Donderdagmiddag werd boven het paleis van Duitschlands rijkskanselier de Duitsche vlag ge- hesclien, waardoor der wereld verkondigd werd, dat het congres geopend was. Men hield dien dag slechts eene korte zitting, zeggen de berichten. Alleen eenige kwesties van etiquette waren aan de orde en deze werden naar genoegen afgedaan. Von Bismarck is het presidium opgedragen en Maandag zullen de heeren weder bijeenkomen, om met de eigenlijke beraadslagingen een aanvang te maken. Hoeveel tijd zal de vergaderiug bijeen zijn? Dit is eene vraag, die nieraand beantwoorden kan; maar ook niet voor het einde zal men met zekerheid weten, wat in het belar.g van Europa gedaan is. Strenge stilzwijgendheid hebben de comparanten moeten beloven, wat eene niet geringe teleurstelling is voor de Europeesche pers, die hare beste ver- tegenwoordigers naar Berlijn zond en nu getuize moet zijn, dat hare afgevaardigden met de handen in den schoot zitten, als in de vergaderzaal de hoog wijze diplomatieke vertoogen der deftige staats- lieden weerklinken. Maar, 't zijn hare beste speurhonden, welke de pers zond en hun aantal is legio en gaandeweg zullen deze vechters om de prioriteit wel iets van het verhandelde weten te ontdekken, in weerwil van de strengste afsluiting der vergaderzaal. In Turkije's hoofdstad is men niet erg gerust. Z. K. H. heeft een voorgevoel van een naderend onheil en hij schuwt alien, die tot zijne naaste omgeving behooren. Hij schijnt het dan ook bij zijn eigen volk wel erg verbruid te hebben. Slechts 7 grootviziers of eerste ministers werden sedcrt 1 Januari jl. door den sultan benoeind en weer naar huis ge- zonden, zonder eenigen vorin van proces. In eene paniek riep hij den bejaarden en zeer geeerden Mehemed-Ruchdi te hulp, noemde liem zijn ge- liefde Baba (vader) en acht dagen later vond de grootmachtige heer goed, zijn koffiezetter naar den miuisterraad te zenden, om Mehemed-Ruchdi te verkondigen, dat de porte in hare goedertieren- heid had besloten, hem van zijne gewichtige taak te ontslaan. 't Volk schijnt minder met die goedertierenheid gediend te wezen: „Het is de wil van Alia," roepen bejaarde Turken uit, „dat onze Sultan een ezel en dat zijne schoonmoeder een varken is. Deze lieden zijn geschapen, opdat Europa weten zou, dat de roem der Osmanli verdwenen is, zoodat het onze heerschappij van ons kan wegnemen Dit vertellen althans de Engelsche ministerieele organen en 't is slechts een klein staaltje van de oneerbiedige wijze, waarop die organen zich thans over den Turkschen souverein uitlaten. Er gaan geruchten, dat men in Turkije den Sultan wil verjagen en daarna de republiek uitroepen, zeker met het doel om het ontredderde scheepje voor goed tusschen de klippen te brengen, want 't is wel de grootste dwaasheid, den hoogsten vorm van zelfregeering te wenschen voor een volk, dat zelf nog in de kindsheid der beschaving leeft. Von Bismarck is thans zeer prikkelbaar en't zijn de socialisten, de mannen van den vierden stand, verheft zich tegen hen die hem zorg baren. Hij I in zijne voile krachtmaar velen, die den moedigen, scherpzinnigen staatsman hoogachten, zien hem niet j gaarne in den strijd tegen beginselen. Zij hopen althans, dat hij de physieke macht, die hem ten dienste staat, niet zal gebruiken tot een opinien- jacht. Die oproer maakt, die de hand uitstrekt tot vorstenmoord, dat hij hem vervolge en strademaar, dat hij niet beproeve, volks-overtuigingen geweld aan te doen, want de sterkste gaat in dien strijd j ten onder. Weldra zal de stembus verkondigen, wat het volk zegt van de politiek van von Bismarck tegen het socialisme. Geeft het hem de macht, om te handelen naar welbehagen, dan hopen alle verstandigen, dat hij velen zal women door groot te wezen en dat kan hij, die sterk is. i Gedurende de tweede helft der maand Mei zijn van het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden: J. Willems, te Antwerpen; Wed. D. H. Minni- cher, te Middelburg; C. W. Meijer, te New-Castle; L. Ranters, te Nijmegen. Dezer dagen zijn in betrekkelijk korten tijd zeven verschillende diefstallen gepleegd van geld, kleeren enz. waaronder met braak op de hofstede van de weduwe F. Mahu te Graauw. De dader F. de K. is door den wachtmeester de le Lijs en den marechaussee de Wolf der brigade Hulst opgespoord en overgebracht naar het huis van arrest te Middelburg. Zekere C. T. R.die aldaar zonder middel van bestaan rondzwervende was en eerst als dader daarvan verdacht stond, is tevens als landlooper door genoemde beambten aangehouden en mede in handen der justitie geleverd. De heer A. J. van Vessem, ambtenaar ter secretarie te Nijkerk, is door burgemeester en wet- houders te Middelburg tot commies ter gemeente- secretarie aldaar benoemd. Uit Goes meldt. men dat er tegenwoordig volslagen gebrek is aan kleine burgerwoonhuizen. E^n gezin, dat sedert kort daar woonachtig is en tijdelijk bovenkamers had betrokken, ziet zich ver- plicht, bij gebrek aan een fatsoenlijke woning weer naar Holland terug te keeren, niettegenstaande aan meest alle timmermansbazen last was gegeven naar een verblijf uit te zien. Met het oog op den tegenwoordigen toestand van Goes is dit geval wel opmerkelijk. Voortaan zullen van den 16 den tot den 25sten van elke maand, op de gewone kantoor- uren, ten kantore van alle betaalmeesters, voor zoover de voorraad strekt, voor ieder op aan vraag verkrijgbaar zijn bronzen stukken van een cent, geslagen naar de wet van 28 Maart 1877, en J zulks in sommen van niet minder dan twintig J cents, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, hetwelk voor minstens een vierde zal moeten bestaan in Nederlandsche koperen centen. De Staats-Ct. van jl. zaterdag bevat de in het Staatsblad no. 95 afgekondigde wet van 9 •Tuni 1878, tot nadere wijziging der wet van 13 Mei 1859, op het recht van successie en van overgang bij overlijden. Met het oog op den ongelukkigen toestand, waarin het noordoastelijk deel van Noord-Brabant i verkeert, met betrekking tot afwatering en dijk- wezen, hebben een aantal besturen van gemeenten, polders en waterschappen een adres gericht aan den minister van waterstaat om te verzoeken, dat de minister zoodanige maatregelen uioge nemen of voorstellen doen, daar waar het behoort, als kunnen leiden tot sluiting der overlaten van Heerewaarden, maar vooral en in de eerste plaats tot geregelden en tijdigen afvoer van het zomerwater, waarmede de landstreek, door hen vertegenwoordigd, jaarlijks j is bezwaard. 's Rijks middelen hebben gedurende de maand j Mei 11. opgebracht 8,264,505, tegen /8,377,498 in Mei 1877, dus minder 112,993, en gedurende de eerste vijf maanden van 1878 38,246,216, 'tegen 37,732,848 in hetzelfde tijdvak van 1877, dus meer f 513,368. Het s/12 der raming be- draagt f 39,328,678. Te Amsterdam is in het gasthuis een man en vrouw opgenomen, naar men meent ongesteld door vergiftiging, en wel door het gebruiken eener oplossing van bella dona, die aan de vrouw door een geneesheer in den vorm van oogenwater voor- geschreven was. De jeugdige echtgenoote, die eene groote hoeveelheid van dit vergif heeft ge- bruikt, en nog in zorgwekkende omstandigheden verkeert, moet het gif onwetsnd hebben ingeno- inen. Haar man, die de hoeveelheid zoo klein heeft gebruikt, dat hij reeds weder hersteld is, heeft het vrijwillig ingenomen. De justitie heeft een onderzoek ingesteld. Via NIEUWEDIEP, 21 Juni, 5,45 'savonds. Via BRINDISI, 21 Juni, 1,'s morgens. Via MARSEILLE, 28 Juni, 1,'s morgeus. Via NAPELS, 30 Juni, 5,45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbouwbericliten. Volgens verschillende berichten zal het graan dit jaar buitengewoon goedkoop worden. De vrede opent het vooruitzicht op vrijen handel naar de havens van de Zwarte zee en de oogst uit de Krim en geheel zuidelijk Rusland zal zonder beletsel tot ons kunnen komen en onder zeer gunstige voorwaarden, aangezien het graan nu niet per spoorweg naar het noorden zal behoeven te worden verzonden, waaraan groote kosten zouden gepaard zijn. Doch er zijn meer oorzaken. Men kent den rijkdom in granen van Europeesch Turkije. Nu deze niet uitsluitend zullen behoeven te dienen tot voeding van de oorlogvoerende partijen, zal er een groot deel beschikbaar blijven voor verzendin;; naar Marseille, Antwerpen, Liverpool en Londen. Spanje is dit jaar in het bezit van een oogst, welke in overvloed die van 1873 evenaart. Daarbii komt, dat de onzekerheid omtrent het al dan niet uitbarsten

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1