BU1TENLAND. ADVERTENTIEN. BRANDWAARBBRG-MAATSCHAPPIJ BEKENDMAKING. Bij Retranchement werd door een vreemden jager een vogel geschoten, die op den zoogenaamden slijkberm viel. De jager waagde zich op het moeras en zonk er al spoedig tot onder de armen toe in. Zijn knecht en onderscheidene andere personen durfden er niet heen gaau, maar Jacobus van Grol, van Retranchement naderde den zinkende met een stuk plank en redde hem. De uitslag van de herstemming voor een lid der tweede kamer in het kiesdistrict Arnhem is dat de heer O. van Rees gekozen is met 1201 van de 1835 geldige stemmen. De heer Cremers verkreeg 634 stemmen. Aan inzenders van Nederlandsch vee ter Parijsche tentoonstelling zijn de volgende prijzen toegekend Yoor stiereneerste prijs aan de vereeniging het Rundvee-stamboektweede prijs aan den heer Hulleman te Twisk; derde prijs aan den heer Robert te Parijs; vierde prijs aan den heer Klaj te Mijdrecht; vijlde prijs aan den heer Teboven te Mechelen. Voor koeien eerste prijs aan den heer Teboven te Mechelen; tweede prijs aan den heer de Goedc te Purmerend; derde prijs aan den heer C. Brantjes te Purmerend; vierde prijs aan de vereeniging Rundvee-stamboek; vijfde prijs aan den heer N. Brantjes te Purmerend. Voor schapentweede prijs aan den heer Vas Visser te Doom; derde prijs aan den heer Rezel- man te Alkmaar; vierde prijs aan den heer Ak- kerman te Alkmaar. De wereldtentoonstelling had bij gelegenheid van het Pinksterfeest een buitengewoon talrijk be- zoek. Den tweeden Pinksterdag bedroeg het aan- tal bezoikers 198,709, waaronder 180,963 beta- lenden. Dit getal zou nog veel grooter geweest zijn, indien niet de voorraad entree-biljetten ten laatste uitgeput geraakt was. In 1869 bedroeg het grootste aantal bezoekers op een dag 172,000. Onder Eerde, bij Heusden, heeft, naar men verneemt, een gruwelijke misdaad plaats gehad. Twee personen, vader en zoon, bekend als vechters- bazen, hebben twee anderen (broeders) zoodanig verwond, dat de een op de plaats dood bleef en de andere een gevaarlijke wonde aan het hoofd bekwam. De daders bevinden zich reeds in handen der justitie. Ruim een jaar geleden brandde de sigaren- fabriek ,/de Java" van de heeren v. d. Wijk Smith en Eerkes te Nieuw Pekel-A af. De verzeke- ringssom bedroeg toen 40 mille. Jl. Zaterdagnacht had hetzelfde ongeluk wederom plaats, en wel zoo, dat de geheele fabriek met alle grondstof en zelfs de boeken daarbij vernield werden. De oorzaak is niet bekend. Door dit ongeluk zijn talrijke werklieden zonder verdienste. Landbouwberichten. Uit het noorden des lands wordt bericht dat, wat niemand daar zich herinnert ooit gezien te hebben, nu is gebeurd, nl. dat de rogge er in de meimaand bloeide! Ook met de aardappelen staat het er thans bijzonder goed voor. Semper Virens geeft, voor de groote cultuur in het open veld, tegen de slakken als afdoend middel aan de hand, orn alle groenten en den grond daartusschen te bestrooien met stofdroge fijne kalk. Men bewerkstcllige dit des morgens zeer vroeg, wanneer de dauw de planten en de aarde nog bevochtigt, en het heeft vooral den besten uitslag, indien diezelfde bestrooiing een uur later nog eens herhaald wordt, want dan krijgen de slakken voornamelijk den genadeslag. De kalk, die daartoe gebezigd wordt, is ongebluschte, gemalen en uitgezeefde kluitkalk, ook wel bloem van kalk genaamd. De 11 Juni was voor Belgie een allergewich- tigste dag, die sinds vele weken met spanning en zorg is tegemoet gezien; die dag toch zou be- slissen op de groote vraag, of de catholieken ook in het vervolg nog over de parlementaire meer- derheid zullen beschikken en daardoor het catho- lieke ministerie staande houden, dan wel het on- derspit zouden delven. Volgens de Belgische constitutie moet de senaat orn de vier en de kamer om de twee jaar gedeeltelijk vernieuwd worden. Van beide kamers moet nu tegelijk ongeveer de helft der leden aftreden. Door het toenemen der 'oevolking is een vermeerderiug van een aantal zetels noodzakelijk geworden, zoodat in het geheel 36 senatoren en 69 afgevaardigden moesten ge kozen worden. Al de negen provincien moesten deel nemen aan de verkiezing. Antwerpen, Bra bant, West-Vlaanderen, Luxemburg en Naraen voor den senaat; Oost-Vlaanderen, Henegouwen, Luik, en Limburg voor de kamer, terwijl buitendien wegens de 12 nieuwe zetels de arrondissementen Gent, Soignies en Verviers ook elk een senator en Brussel, Antwerpen en Kortrijk elk een afge- vaardigde moesten kiezen. De stemming heeft volgens een nieuw stelsel plaats gehad, dat we in een vorig nummer beschreven hebben. Hoewel de uitslag nog niet officieel bekend is, kan men wel uit de raining opmaken, dat de val van het katholieke kabinet zeker is. Blijkens het tot dus- ver te Brussel officieel bekend gemaakte resultaat zullen de liberalen een meerderheid hebben van 10 stemmen in de kamer en van 3 stemmen in den senaat. Te Antwerpen zegeviert de liberale lijst met 72 stemmen, te Gent met 500 stemmen. Te Soignies, Verviers, Nivelles en Huy werden liberalen gekozen; te Fames, Virtou, Eecloo, Ter- monde en Yperen daarentegen katholieken. Men verzekert dat het ministerie reeds zijn ontslag heeft ingediend. Te Gent en Antwerpen hangen vlaggen uit. Te Brussel bewoog zich tot laat in den avond een luidruchtige menigte in de straten. Evenals te Brussel waren ook te Antwerpen de troepen des avonds geconsigneerd en moesten alle officieren zich ten 8 uur in de kazernes bevinden. Hoewel de werkzaamheden dien dag stilstonden en de geestdrift der bevolking groot was, hebben er tot dusver bekend geen ernstige wanordelijk- heden plaats gehad. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Donderdag 13 Juni. Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig de heeren J. de Jonge, J. Lensen, Joz. de Feijter, Jac. de Feijter, J. C. Harte, G. Dees, A. C. N. Grenu en P. Moes. Afwezig de heer J. de Smidt; benevens twee vacaturen. De notulen van de vergaderingen van 7 en 24 Mei worden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter stelt aan de orde het onderzoek van de ingezondene geloofsbrieven der twee nieuw benoemde leden van den raad, namelijk de heeren Mr. J. P. Dronkers en C. J. A. Fercken; eene commissie van drie leden, de heeren Moes, Grenu en Dees, met dat onderzoek belast, brengen rapport uit, waaruit blijkt, dat de commissie de geloofs brieven in orde bevonden heeft; waarna zonder discussie tot de toelating van de twee leden met algemeene stemmen wordt besloten. Op de vraag van den voorzitter, daar de werk zaamheden zijn afgeloopen, of een der leden nog iets voor te stellen heeft of het woord verlangt, zegt de heer Grenu, het dagelijksch bestuur op- merkzaara te willen maken op de slechte ligging van het klinkerpad bij zijne woning in de Nieuw- straat, waardoor bij stortregens het water aldaar zoo hoog stijgt, dat de woningen moeilijk te be- reiken zijn; de voorzitter geeft de verzekering, dat het klinkerpad zal verlegd worden. Niemand meef het woord verlangende, si uit de voorzitter de vergadering. %97ste itaatsloterij. ^oor ('e ve'e bewijzen van belang- stelling, ondervonden bij ons 35jarig huwelijksfeest, betuigen wij onzen liartelijkcn dank, Ter Neuzen, den 14 Juni 1878. JACOBUS KOLIJN. LIJNTJE N1EWELINK. Een Hoofdonderwijzer aan eene bloeiende Roomscll-Katholieke Jon- genssehool in eene gunstig geltgen stad van Zeeland wenscht na de zomervakantie eenige jonge lieden bij zich in huis te nemen om hun eene godsdienstige en wetenschappelijke opvoeding te geven. Zoo noodig kunnen zij worden voorbereid tot eenige hoogere inrichting van onderwijs. Be- halve in de gewone leervakken wordt onderwijs gegeven in de drie moderne talen, de wiskunde en op verlangen ook in het teekenen, de Kymnastie, muziek en de beginselen van het latijn. Host- en leergeld 400 gulden 'sjaars. Aanvragen onder het motto „Kostschoo 1" aan het Bureau van dit blad. voor de provincie Zeeland, GEVESTIGD TE MIDDELBURG, A. P. I) E W IJ S. COMMISSARISSEN brengen, ingevolge art. 31 der statuten, ter kennis der belanghebbenden, dat in de op heden gehouden Algemeene Vergadering door den Directeur is overgelegd de Rekening zijner administratie over 1877; welke rekening is goedgekeurd door de aanwezige deelgenooten, aan wie alstoen is gegeven een algemeen overzicht, waaruit blijkt dat gedurende 49 jaren door de deelhebbers voor Itrandschaden en ,'dministratie- kosteil te samen, gemiddeld per jaar slechts is betaald gewordenvoor gewone woonhuizen 62 cent en voor boerderijen 68 cent van de duizeud gulden verwaarborgde sorn; terwijl het kapitaal der JVlaatsehappij is gekloinmen tot het aanzienlijk bedrag van 22,370,218, Middelburg, den 6 Juni 1878. De Commissarissen voornoemd, M. VERBRUGGE. BEC1US. SCHORER. Tot deelneming in bovengenoemde maatschappij vervoege men zich bij de heeren Correspondenten S. A. DE SMIDT, te Axel; J. WISKERKE, te Ter Neuzen; en M. J. VAN ARENTHALS Pz., gem. Hontenisse. Het Bestuur van den SMIDS KOEGORS- SCHORRE c. a. polder mankt bekend Dat de rekening en verantwoording van die polder over het dienstjaar 1877/78, alsmede de begrooting voor 1878/79 met de memorie tot toelichting van af den 17 tot en met den 25 dezer maand, zal zijn ter inzage gelegd, ten kantore van den Ontvanger-Griffier te Sas van Gent; dat eene vergadering van steinbevoegde inge- landen zal gehouden worden op Rinsdag 25 dezer maand Juni 1878, 's voormiddags 10 ure, ten huize en herberge van August de Rechter, te Sas van Gent; en dat ten kantore van gezegden Ontvanger- Griffier van voormelde rekening en begrooting af- schriften verkrijgbaar zijn gesteld tegen betaling der kosten. Westdorpe, den 13 Juni 1878. Het Bestuur voornoemd, (Get.) G. VAN WAES, Dijkgraaf. H. VAN DE WATTIJNE, Ontvanger-Griffier. Prijzen van J 100 en daarboven. 2de Klasae. Trekking van 11 Juni. 5000 no. 10748. 1500 15098 16216. 1000 11539 13680. 200 2841 4570 9134. 100 1928 9097 9507 11233 15629 20151. Trekking van 12 Juni. 20000 no. 19134. 2000 16752. 1000 92 7616 7880. f 400 2795 12849 15848 16361 18712. f 200 18634. 100 2535 3244 4087 7526 8981 12111 14691 17966 18941. Trekking van 13 Juni. 200 no. 7474. ONDER DIRECTIE VAN DEN HEER

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2