BU1TENLAND. in den hoek der Engelsche afdeeling van het Champ de Mars voor het publiek worden geopend. Vrijdag zal het Spaansche paviljoen van landbouw worden geopend. Het sierlijke paviljoen van Monaco, dat de verschillende voortbrengselen van dit vorstendom bevat, is sedert gisteren geopend. Men verwacht eerstdaags uit Algiers een aantal kapylisehe werk- lieden, die op het Champ de Mars hun bedrijf zullen uitoefenen en de voortbrengselen verkoo- ptn. Zij zullen zich in groote tenten van geiten- vel installeeren in de nabijheid der Algerijnsche sektie. In de afdeeling tuinbouw, dicht bij het zee-aquarium (dat water noch visschen heeft) speelt sedert eenige dagen een tweede orkest van Zigeuners. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbaiik te Uiddelburf. De rechtbank heeft in hare zitting van 7 Juni de navolgende vonnissen uitgesproken S. R., oud 21 jaren, arbeidster te Axel, ter zake van diefsta), gepleegd door een loonbedien "e, ver- oordeeld tot twee maanden cellulaire gevangenisstraf. I L. M. II., oud 27 jaren, arbeidster te Hulst, ter zake van eenvoudigen dielstal; veroordeeld tot 61 weken cellulaire gevangenisstraf. G. van T., burgemeester en ambtenaar van den burgerlijken stand te Hengstdijk, ter zake van over trading als ambtenaar van den burgerlijken stand; i veroordeeld tot eene geldboete van f 3 of 1 dag gevangenisstraf. Landboawberichten. Als een bewijs, dat de pachtsommen voor de landerijen dit jaar veel lager zijn, deelt men ons uit Kuilenburg mede, dat bij eene dezer da gen aldaar gehoudene verpachting, welke ten vori- ge jare 13000 opbracht, thans voor/8000 werd verhuurd. Dit is zeker eene in het oog vallende vermindering, en levert het bewijs, dat daardoor de landerijen ook veel minder waarde krijgen. Oratrent den mol wordt het volgende een tuin- baas naverteld In Zuidholland was ik werkznam bij een heer, die dicht bij zijn huis een stuk land had, dat deels tot moestuin, deels tot weide dien- de voor een achttal koeien. De koeien gaven bes- te melk, waren gezond en hadden overvloed van gras. Daar vcrbiedt, mijnheer op eenmaal het ge- bruik van mollenknippen en vallen omdat hij in geschrilten over den landbouw gelezen had, dat men den mol niet moest vervolgen, veel minder dooden. Ik gehoorzaamde, doch wat was het ge- volg? Er kwain elk jaar minder gras; van acht koeien kwamen we op zeven, van zeven op zes en toen er eindelijk ter naauwernood voedsel voor drie koeien was, vroeg ik mijnheer, of dat nu zoo moest. De nanziei.lijke schade, welke het niet dooden van den mol had veroorzaakt, deed mijn heer besluiten om toch maar weer knippen en vallen te gebruiken. Ik lees ook die bladen aan 1 de belangen van den landbouw gewijd, maar zoo menigmaal men de huis en ringmusschen, de1 spreeuwen, de mollen en meer dieren als hoogst nuttig zelfs voor tuin en akker prijst, kan ik moeilijk een glimlach onderdrukken, Theoretisch zij het heel mooi, practisch is het onwaar. eenige oogenblikken bij voile bezinning gcweest en had hij zelfs reeds een weinig gegeten. Daar hij intusschen gedurig de handen naar het hoofd bracht, is er last gegeven tot een scherper be waking, ten einde hem te beletten, het verband af te rukken. De geneeskundigen, voegt de post er bij, meenen ook met meer zekerheid op het behoud van zijn leven te kunnen rekenen, daar het bij nader onderzoek gebleken is, dat bij zijne poging om om zich van kant te maken wel de hersens door het schot zijn ingedrukt, maar de kogels in het plafond zijn gevlogen. Twee zijner breeders, de een officier bij het 59ste, de ander bij bet 72ste regiment, zijn te Berlijn aangekomen en werden ontvangen door een der voornaamste adjudanten des keizers, op wiens verlangen zij zich terstond bereid hebben verklaard, aan de rechterlijke autoriteit alle verlangde inlich- tingen omtrent hun breeder te geven. Het te koop hangen der portretten van Hodel en Nobeling is door de Berlijnsche politie verboden. Te Londen is een gelithografeerde plaat verschenen, voorstellende een groot vierkant van zakksn, gevuld ieder met 5000 pond sterling, te samen uitmakende 6 millioen ponds, het bedrag dat voor oorlogsmaterieel door het parlement werd gevoteerd. Daarnaast is vermeld dat men voor deze sum kan bouwen: 80 korken, 80 kapellen, 810 scholen, 80 hoogere scholen, 80 bad- en waschinrichtingen, 10 gasthuizen, 80 verbeterhuizen, 10 instituten voor blinden, 100 reddingbooten, met stations, 1300 landhuisjes voor menschen die in kelders wonen, 20 musea, 1000 drinkfonteinen, voor menschen en vee, 10 openbare boekerijen voorts blijft dan nog geld genoeg over om voor zendelingsgenootschappen 100,000 pond sterling beschikbaar, te stellen, 100 oudgedienden te pen- sioneeren, 200,000 pond sterling te verdetlen onder de matigheidsgenootschappen en 200,000 pond te geven aan het bijbelgenootschap en 200,000 pond te schenken aan de hongerenden in China en om aan te koopen 1,000,000 KG. vleesch, 5,000,000 KG. brood, 506,000 KG. thee en 1,000,000 KG. suiker. Tusschen Henri-Chapelle en Clermont Belgie is op den openbaren weg een moord gepleegd. Een knecht van den brouwer Laoureux te Thimister, keerde met zijn wagen terug met eene aanzienlijke som geld, die hij van de klanten ontvangen had. De man werd, zwaar gewond, dood naast zijn wagen op den weg gevonden. Een knecht welke hem vergezeld iiad, is verdwenen. Men weet niet, of deze ook het slachtotfer ge- worden is, of misschien niet vreemd aan het schelmstuk is. Nobeling is steeds nog bewusteloos. Nu en dan opende hij de oogen, doch herkende niemand, zelfs niet zijne moeder, die hem heeft bezocht. Daar zijn iriond steeds vast gesloten bleef, kostte het veel moeite, hem voedselte doen genieten. Volgens de post, die een later bericht schijnt te hebben, heeft hij echter herhaaldelijk de oogen geopend en is hij in den loop van den voormiddag Een soldaat stond deze week voor den krijgsraad te Parijs te recht wegens ongehoorzaam- heid aan de bevelen van zijn officier. De voorzitter van den krijgsraad vroeg den beschuldigde, die reeds eenige inalen was veroordeeld, waarom hij geweigerd had te werken. Omdat ik er den brui van gaf, geld te verdienen voor een troep leegloopers, van welke de raad een ploeg is, luidde het antwoord. De commissaris van het gouvernement (de ambtenaar van het openbaar ministerie) wees op den hoon, den rechters in eene openbare zitting aangedaan en nam voorts zijn repuisitoir ten opzichte van het oorspronkelijke punt van aanklacht. De beschuldigde voegde hierop den voorzitter toe: Gij zoudt wel doen met den commissaris wat te drinken te geven, want hij heeft zooveel ge- sproken, dat hij dorstig moet zijn. De raad heeft hem hierop wegens ongehoor- zaamheid aan de bevelen van zijn officier veroordeeld tot twee jaren gevangenisstraf en wegens het be- leedigen zijner rechters tot tien jaren dwangarbeid. GEMENGDE BERICHTEN. Volgens bericht is aan de vereeniging het Rund- vee htamboek de le prijs toegekend voor stieren, ter Parijsche tentoonstelling ingezonden. Het gerechtshot te s Gage heeft met vernietiging van een vonnis der rechtbank te Rotterdam, beslist, dat de handel in dividenten handelmaatschappij met weddingschap gelijk te stellen is. Nabij Voorhuizen is een Sljang man dood op den weg gevonden. Hij was kort, te voren uit het gesticht te Ommerschans ontslagen. De katoen-stoom- spinnerij der firma van Delden te Gronau, is met al wat zich daarin bevond, door brand vernield. Het noordelijk evangelisch zendingsfeest te Win- schoten te houden is op Woensdag 31 Juli be- paakl. De brievenbesteller, die zich voor eenige maanden te Utrecht schuldig maakte aan het openen en bestelen van brieven met geldswaarde, is bij arrest van het gerechtshof te Amsterdam tot 2 jaren celstraf veroordeeld. Te Ursem werd een grasmaaier dood in 't land gevonden. De man leed aan vallende ziekte; men vermoedt, dat hij door een toeval getrolfen en in 't lange gras ge- stikt is. Te Vlaardingen is eene vrouw be- schuldigd twee meisjes van de jongedochters vereeni ging behekst te hebben, en wel omdat zij weigerde. den gevraagden zegen over die meisjes uit te spreken. Zij werd als eene tooverheks mishaudeld. Te 's riage viel een negenjarig jongentje aan 't Om en Bij bij 't vischjes vangen voorover in de gracht en verdween in de diepte. Een tuinman, die 't zag, trachtte hem te redden, maar toen hij den knaap op t droge bracht, had deze reeds den geest gegeven. Te Nijmegen is een 7Ojarig metselaar uit een dakgoot gevallen van een huis op het Keif kensbosch, waar hij eenige werkzaamheden had te vernchten. Een Z'jner beenen was ver- morseld. Hem is dadelijk geneeskundige hulp verleend, waarna nij in het R. K. ziekenhuis is opgenotnen. Zijn toestand schijnt hopeloos. Te Hudson, in den Amerikaansche Staat, trad des Zondags een paar in het huwelijk. Den daarop volgcuden Dinsdag ging de bruid met eene intee- kenlijst rond, ter verzameling van fondsen voor een ech.tscheidings-proces. Te Berlijn zal van 16 Juli tot 31 Aug. a. s. eene internationale ten toonstelling worden gehouden van papier en van voorwerpen daaruit vervaardigd. Er zijn staats- medai Ijes uitgeloofdde onverkochte voorwerpen worden vrij teruggevoerd. De scbach van Perzie heeft na den moordaanslag Berlijn met ondenkbaren spoed verlatenhet Perzische bijgeloof wil namelijk, dat een ongeluk, dat een gastheer treft, ook nood- zakelijk den gast moet overkomen. De gemeente- raad van Marseille heeft besloten op alle openbare gebouwen en gedenkteekenen en zelfs op alle kerken het opschrift: Vrij held, Gelijkheid, Broederschap" te laten aanbrengen1600 frs. zijn daarvoor be schikbaar gesteld. Volgens een buitenlandsch dagblad heeft de sultan van Turkije eene bezuini- ging gebracht op het aantal zijner vrouwen. De dames zijn namelijk van 378 op 371 gebracht. Dat zal veel helpen 1 In en random Wurzen werden voor eemgen tijd 233 menschen ziek ten- gevolge van het eten van vleesch, worst, enz., afkomstig van een koe, die aan miltvuur had ge- leden. Zes personen overleden aan de ziekte. De landbouwer, die de koe had verkocht en de slager, die het vleesch, enz. had gedebiteerd, werden beiden veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf. Een gevaarlijke poging tot brandstichting is te Leiden gedaan, doch tijdig genoeg ontdekt om te mislukken. Een jongen had eene rol, bestaande in papier, lappen en drukinkt, met petroleum be- streken, brandende op het dak der signrenfabriek van Voorhoeve Co. geworpen. Hij bevindt zich in politiebewaring. Uit het voorloopig ingestelde onderzoek is gebleken, dat in deze aan eene kwajongensbaldadigheid te denken valt. Naar eene globale berekening moet voor het i nationaal geschenk aan prins Hendrik, thans on- geveer twee ton bijeen zijn. In Amsterdam weigerden duizenden belasting- schuldigen tot het geschenk bij te dragen, omdat i door het besluit van den gemeenteraad om uit de stedelijke kas eene som van 12,000 voor een afzonderlijk geschenk beschikbaar te stellen, zij reeds indirect daartoe bijdragen. De justitie te Maastricht heeft de hand ge- legd op een zekeren H., die nauwelijks uit de gevangenis ontslagen en in Belgie nog wegens diefstal met inbraak vervolgd, zich in Limbnrg aan onderscheidene diefstallen heeft schuldig ge- maakt. De gearresteerde, een vagebond van de i ergste soort en in het Politieblad gesignaleerd, be- hoort tot een fatsoenlijke familie en heeft zelfs een zoon, die aan eene militaire academie in 't buitenland zijn opleiding geniet. Te Lunteren heeft een windhoos verschei- dene zware boomen in de buurtschappen Neder- en Overwoudt ontworteld of geknakt.; ook zijn en- kele gebouwen min of meer beschadigd. Een bot- boer werd van den grintweg met kruiwagen en leege manden in een sloot aan den overkant ge worpen; op eenigen afstand vandaar werd een land bouwer met paard en kar in de sloot geworpen. De hoos bewoog zich vrij langzaam van West naar Oost. Verscheidene bewoners vluchtten bij de nadering, door 't geweldig gesuis verschrikt, uit

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2