TER NEUZERSCHE COURANT. Algemeen Nieuws- fn Advertenliehlad voor Zeenwscli-Vlaanderen. BU1TEN LAND. RTJVOEGrSEL Zaterdag 8 Juni 1878. No. 1362. Binnenlandsche Berichten. In tie op jl. Woensdag gehouden ver- gadering van ingelamlen van het calamiteuse watersc'nap Ellewoutsdijk is benoemd tot ontvanger— griffier de heer C. A. Prumers, met 28 van de 36 uitgebrachte stemmen; de heer D. J. Scholten verkreeg 6 en de heer J. Beenhakker 2 stemmen, terwijl tot gezworene is herbenoemd de heer Abraham Leijs. Naar wij vernemen, vertegenwoordigen de gelden, welke bij de hoofdcommissie voor de stichting van een gedenkteeken ter eere van wijlen H. M. de koningin zijn ingekomen, niet een zoodanig bedrag, dat daarvoor een kinderziekenhuis op groote schaal kan worden gebouwd en geexploi- teerd. De hoofdcommissie stelt zich echter voor aan het strand bij Scheveningen een gebouw te doen verrijzen, bestemd tot opneming van zieke kinderen van minvermogenden uit alle oorden van ons vaderland, die de zeelucht en het zeebad be- hoeven. Dit kinder—ziekenhuis zal jaarlijks eenige maanden geopend zijn. Men hoopt den 15 dezer maand met de uitvoering een aanvang te maken. In de laatste dagen van Juni zal het 25jarig feest van den Haarlemmermeerpolder, zooals wij reeds mededeelden, plaats vinden. Eerst bestond het plan bij het polderbestuur en de autoriteiten, doeh nadat dit afgesprongen is, hebben zich eenige ingelanden vereenigd, die nog al flink medewerking voor de zaak bij de bewoners van den polder vonden, zoodat 23 en 24 Juni het feest op ver- schillende plaatsen zal gevierd worden. Op 's rijks marinewerf te Amsterdam is aan een sedert lang bestaand misbruik door den nitre- nieur der werf op gestrenge wijze een eind gemaakt. Het was namelijk gewoonte, dat werklieden van de werf, wien overwerk opgedragen werd, aan de kommandeurs en opzichters een gedeelte van het loon, door het overwerk verdiend, als fooi weg- schonken. Eenige werklieden waren zoo verston- dig met dit fooistelsel te broken, in de overtui- ging dat hun eigen ijver en niet die van de op zichters hun dat loon verwerven deed. Doch toen zorgden de opzichters en kommandeurs we], dat aan de werklieden, die zulke nieuwe begrippen omtrent de toepassing van het fooienstelsel toon- den te bezitten, ook geen overwerk meer opgedra gen werd. Toen dit stelsel van uitsluiting eeni- gen tijd was toegepast, kwam het den ingenieur ter oore, die ouderzoek deed. Het bleek nu, dat door het fooienstelsel op zeer willekeurige wijze met knappe, degelijke werklieden werd gehandeld en dat niet altijd aan de ijverigsten op voorspraak hunner opzichters in drukke tijden loonsverhooging werd geschonken. Ten gevolge van dat feit zijn twee kommandeurs der werf gestraft met schor- sing en degradatie. Bij de tiende trekking van 20 serien a 50 nummers van aandeelen van het Paleis voor Volks- vlijt a 2£, zijn uitgeloot 546 902 1115 1514 1575 1808 2044 2821 3542 3723 4993 5090 5304 5373 6031 6122 6348 6457 6680 7857. Betaalbaar met 3 bij de Associatie-Cassa te Amsterdam Verscheidene Duitschers uit de omstreken van Coblenz, zijn voor Maassluis en Vlaardingen aangeworven, om ter haringvansrst op de logger? gebezigd te worden. De uitbreiding der haring- vloot van die plaatsen doet een groote wanver- houding ontstaan tot het aantal visscherlieden, terwijl door het verongelukken van ruim 50 man, in de laatste 2 jaren, de behoefte aan manschap- pen buitengewoon groot is geworden en de eischen der aanwezigen steeds toenemen. Yroeger heeft men ook voor de haringvisscherij reeds enkele Duitschers gebezigddoor hun kracht en goeden wil, waren zij zeer bruikbaar, hoewel sommigen bij den aanvang der reis aan zeeziekte leden, die echter maar enkele dagen aanhield. Landbouwberiohten. Uit Breda meldt men: De eerste aardbeien wor den aan de markt verwacht. Reeds voor acht h tien dagen zouden zij daar gekomen zijn, zoo niet aan- houdend regenachtig en kil weder het aanrijpen had tegengehouden. Uit Wageningen schrijft men 3 Juni: In het einde dezer week zullen in dezen omtrek de groote kersenverkoopingen plaats hebben. Daar men dit jaar een overvloedig gewas verwacht, ge- looft men, dat de prijzen niet hoog zullen loopen. Op de paardenmarkt te Utrecht waren aan- gevoerd 934 stuks, die den prijs van f 180 tot f 1000 bedongen. De handel zoo wel voor binnen en buiteuland was zeer levendig. Twee spannen zwarten en isabellen werden voor 3500 verkocht. Bij de te Amsterdam gehoudene veiling van koolzaad van de maatschappij tot droogmaking van een gedeelte der legmeerplassen te Nieuwer-Amstel, was de opbrengst van 248,53 hectaren/45243,80 of gemiddeld /"182 per hectare. Wij vernemen nog de volgende bijzonderheden, omtrent den moordaanslag op den Duitschen keizer. Volgens mededeeling van dr. von Langenbeck, be vinden zich in het hoofd van den keizer 15 schrootkogels, in de beide armen 30. Zij zijn er nog niet uitgehaald kunnen worden, omdat de keizer te veel bloed verloren had. De keizer be- vindt zich overigens redelijk wel; koorts heeft zich nog niet vertoond. Nobilings moeder en zijn stiefvader, een gepen- sioneerd majoor, zaten Zoudagnamiddag juist voor het raam hunner woning in de Hinterstrasse, toen een hofrijtuig voorbij joeg en kort daarna met proffessor Langenbeck terugkeerde. „Er is zeker een groot personaadje plotseling ziek geworden," zeide de majoor. Een half uur later hield een droschke voor het huis stil en eene doodsbleeke dame in het zwart steeg uit. „Goede Godwat scheelt mijn dochter?" riep de vrouw en snelde de trap af. De dochter gaf geen autwoord, voordat zij in de kamer was; toen vroeg zij: Was Karel van daag hier?" „Neen," hernam de majoor, z/hij is gisteravond hier geweest." En weet gij niet wat zooeven Onder de Linden isgebeurd? Er is op den keizer geschoten," Verschrikt sprongen de majoor en zijne vrouw op. //Wie heeft dat gedaan?" Snikkend antwoordde de dochter: „De moordenaar. heet Karel Nobiling. Men roept zijn naam in alle straten; ik hoorde het en kwam hier, om te hooren, waar Karel is." De moeder viel in onmacht, de majoor stond als verpletterd. Weder hield een rijtuig stil. Twee heeren kwamen binnen en verzochten den majoor en zijn vrouw, aan het politiebureau te komen. Zij gingen, vergezeld van hun dochter en onder- steund door de beide heeren, hooge politiebeambten, in het rijtuig. Onderweg sprak de moeder geen woord; als wezenloos zag zij het gewoel op straat en hoorde zij de verwenschingen, die tegen haar zoon werden geuit. De ontmneting van moeder en zoon moet hartverscheurend zijn geweest. Karel, Karel", riep de oude vrouw. //gij zult weldra voor Gods rechferstoel staan. Verlicht dan om Godswil uw hart; noem uwe medeplichtigen, eer het te laat is. Heeft men u geld beloofd of gegeven om den keizer te vermoorden?" ,/Neen," antwoordde Nobiling. Heeft u het lot getroffen?" vroeg de moeder weder. „0, Godzuchtte de ramp- zalige, wien allengs zijn krachten begaven. Nu nam prokureur-generaal Tessendorf het woord /./Gij wilt dus zeggen, dat u het lot getroffen heeit?" //Ja". //Het is dus een komplot?,, Ja." //Wie zijn uw medeplichtigen?" //Dat kan ik niet zeggen." Hier eindigde het verhoor, daar Nobiling zijn bewustzijn verloor. Zoo die relaas al waar is, blijft het nog de vraag, of Nobiling waarheid gesproken heeft, ja of hij nog wist, wat hij zeide. De rue Bdranger te Parijs, de schouwplaats van de vreeselijke ontploffing, waarvan wij te zijner tijd melding maakten, is, ofschoon het nu reeds drie weken geleden is, sedert het ongeluk plaats vond, nog steeds van den morgen tot den avond met nieuwsgierigen gevuld. Een viertal agenten van politie hebben handen vol werk, om de circu- latie voor de rijtuigen open te houden. De in- schrijving, die ten behoeve der slachtoffers van die ramp geopend is, heeft reeds 150,000 frs. opge- bracht. Verscheidene processen zullen uit dit ongeluk voortkomen. De opruiming der puinhoo- pen, die van overheidswege is uitgevoerd, heeft eene uitgaaf veroorzaakt van 15,000, die de staat voornemens is later, wanneer zal zijn vast- gesteld, wie voor het onheil aansprakelijk moet worden gesteld terug te vorderen. Op verzoek van den prefekt, van politie zijn door de rechtbank des- kundigen benoemd, om over den omvang der werk- zaamheden, in 't belang der openbare veiligheid uitgevoerd, rapport uit te brengen. GEMENGDE BERICHTEN. De heer L. H. Dormaar, hulponderwijzer te Axel, heeft voor de benoeming tot hoofdonderwijzer aan de openbare school te Oud-Sabbinge bedankt. De bijna 83jarige wed. M. te Kloetinge viel bij het naar bed gaan achterover, met het noodlottig g&olg, dat zij haar been brak. Naar men ver- neemt zijn te Sint Philipsland, op last des burge- raeesters, door den gemeenteveldwachter een zestal processen—verbaal opgemaakt tegen ingezetenen aldaar wegens overtreding der Zondagswet. Zekere A. J. v. R., heeft te Sluis, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. De vrouw van een arbeider te Rietveld, bij Woerden is bevallen van een kind zonder armen of beenen. Te Amsterdam is eene koe op den Zeedijk door de ruiten van een water— en vuurnering gesprongen. Het kostte veel moeite het beest weer op straat te helpen. Twee dooiers in een ei behoort niet onder de zeldzaamhedenmaar toen de echtgenoot van P. d. V. te Smilde voor een paar dagen een gewoon ei tot gebruik stuk sloeg, vond ze in dat ei een volslagen goed gevormd klein ei ter grootte bijna van een spreeuwenei; dit mag, dunkt ons, wel tot de zeldzaamheden gerekend worden. Amsterdam telde, volgens het gemeenteverslag over 1877, op 31 Dec. 1877 302,266 inwoners, van wie 141,473 tot het mannelijk en 160,793 tot het vrouwelijk geslacht behoorden. Te 's Bosch is een meisje overleden, dat den vorigen avond brandwonden had bekomen door dat hare kleederen met de petroleumlamp in aanraking waren gekomen. Bijna 24 uren heeft zij de hevigste pijn geleden. Zij was bijna geheel verkoold. Te Amsterdam is de eerste steen gelegd van een stoomdiamantslijperij, groot 27 molens, die den naam zal dragen van ^Sophia, Koningin der Nederlanden," gedachtig aan de weldaden, waarmede wijlen H. M. steeds den tak van nijverheid der diamantslijpers heeft begunstigd, In de vorige week zijn te Waspik ondertrouwd Louis van Kuyk, van Loon op Zand, oud vijf en zeventig jaar, van beroep zwavelstokken verkooper (alias bedelaar,) en Trijn van Dubbe (bijgenaamd ,/Zotte Trien,") oud drie en zeventig jaar, van beroep vodderaapster en opkoopster. In de meisjesscholen te Londen zullen voortaan ook de beginselen der kookkunst worden onderwezen. Volgens een Engelsch tijdschrift wordt in Cochin- China met goed gevolg een afkooksel van stramo nium als geneesmiddel tegen watervrees aange- wend. Bij een over Richmond, in Missouri, losgebroken orkaan werd de halve stad vernield. Het grootste hotel stortte in en alien, die daarin waren, werden onder het puin begraven. De balken en steenen werden mijlen ver medegesleept, waardoor tien menschen om het leven kwamen en 40 gewond werden. Het verbruik van likeuren te Londen wordt op 80 millioen liters jaarlijks geschat, hetgeen zoo ongeveer op vier milliard glaasjes neerkomt. Voorts heeft men berekend, dat die hoeveelheid vloeistof eene rivier zou uitmaken van negen kilometer lang, 40 meter breed en drie en een halve meter diep. Stelt men de be- volking van Londen op drie millioen inwoners, dan is de gemiddelde consumtie van likeuren onge veer zes—en—twintig liters per hoofd 'sjaars. Betreffende den voor een paar dagen te VAN D£

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5