Vertrek ier MraaD laar OosMni. BU1TENLAND. POSTER IJ EN. Via BRINDISI, 7 Juni, 1,'s morger.s. Via NAPELS, 9 Juni, 5,45 's avonds. Via MARSEILLE, 14 Juni, 1,'s morgens. Via NIEUWEDIEP, 21 Juni, 5,45 's avonds. De Eransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. Landbonwberichten. Het vee, dat in Amsterdam te zien is geweest op 29 Mei 1878, als bestemd voor Parijs was meestal Noord-Hollandsch rns(van Eriesche afkomst) wit en zwart bont. Wat de afmetingen betreft, schrijft de heer Amersfoordt, werden namens hem vier dieren ge- meten, met de volgende uitkomstenEen stier twee jaren oud, lengte van kop tot staart 2,30 M., hoogte, 1,65 M., singel 2,30 M., kruis 0,40 M. Uit Kampen bericht men, dat de graslanden der bovenkerk, die voor dezen f 3300 opbrachten, dit jaar publiek zijn verhuurd voor 2300. Men schrijft de mindere waarde daar ter plaatse hoofd- zakelijk toe aan de vervaardiging van kunstboter, waardoor de boterprijzen zoo gedrukt worden, 't welk weder invloed uitoefent op de waarde van het grasgewas. Den 11 Juni zal in Belgie volgens een nieuw stelsel gekozen worden. De wijze is zeer eenvoudig en als volgtvoor elk honderdtal kiezers zal er voor het minst een lessenaar in de wachtkamer zijn. De kiezers worden alphabetisch opgeroepen. Daarna gaat hij naar den president en ontvangt een stembriefje, waarop een stempel geslagen wordt. Met dit briefje gaat hij naar een lessenaar, doet het open, en ziet boven de namen der candidaten een rood of blauw vierkant staan. De namen zijn ook in beide kleuren, en achter de namen is ook een vierkant, rood of blauw. Beide kleuren be- teekenen de een of andere partij, b. v. rood catholiek, blauw: liberaal. Wil men nu voor alien stemmen dan zet men een kruisje in net vierkant boven de namen; voor enkelen slechts kruisjes in het vierkant achter de namen der candidaten. Wanneer men gereed is, vouwt men het stembriefje, zooals het geweest is, met het stempel naar buiten, toont het den president en steekt het in de bus. Degenen, die briefjes vervalschen, of kiezers onder 't stemmen vallen, worden streng gestraft. Zondag middag ten 2£ ure werd bij een wandelrit „onder de Linden" weder op den Keizer van Duitschland geschoten. Twee schoten uit een geweer met groven hagel en schroot geladen, trollen den Keizer aan de rechterzijde van het aangezicht, het hoofd en den rug en aan den rechterarm, ter- wijl de mantel geheel doorboord werd. Hij was eerst. twee minuten van het paleis verwij- derd en op weg naar de Diergaarde, alleen vergezeld van zijn lijfjager en zijn koetsier. Onmiddelijk nam zijn lijfjager naasl Z. M. in het rijtuig plaats en keerde de keizer naar het paleis terug, alwaar hij onder geneeskundige behandeling werd gesteld. Dertig schrootkorrels werden uit de wonden verwijderd, welke wel veel bloedverlies veroorzaakten, doch niet gevaarlijk bleken te zijn. Men heeft eenige be- zorgdheid voor bijkomende wondkoortsen. De moordenaar geeft voor dr. Nobiling te heeten. Hij studeerde vroeger aan de academie voor land- bouwkunde te Halle en woonde thans 2 jaren onder de Linden te Berlijn. Hij zeide ook ver- bonden te zijn aan een ininisterie, dat van koop- handel of binnenlandsche zaken. Volgens latere berichten is dit echter niet waar. Hij heeft bekend ten doel gehad te hebben den Keizer te dooden, maar verzwijgt de beweegredenen, die hem daartoe geleid hebben. Hij had zich in zijn kamer opgesloten met het doel zich het leven te benemen, doch het schot faalde, alhoewel hij zich ernstig wondde. Hij is eerst in zijn kamer bewaakt, omdat men bevreesd was, dat het volk in de eerste opgewondenheid zelf recht zou verschatfen. Later is hij gebonden en in den gevangenwagen naar het crimineel politie bureau vervoerd. Nobiling is ecu man van 30 jaren, de zoon va11 een pachter van domeinen in de nabijheid van Birnbaum in Posen. Hij heeft gestudeerd te Halle en later te Leipzig en is spoedig in de handen der sociaal-democraten gevallen. Hij bevindt zich sedert October van het vorige jaar te Berlijn, teneinde naar eerie betrekking uit te zien. Hij logeerde in het Busch's hotel „onder de Linden" op een kamer der tweede verdieping. De daad van Hodel heeft hij goedgekeurd, doch daarbij opgemerkt, dat hij zijn aanslag niet goed volbracht had. De eerste, die de kamer, waar de moordenaar zich bevond biunenstorinde, was de eigenaar van het Lindenhotel Holtfeuer, die door den moordenaar met een revolverschot in de hals werd getrotfen, waarop hij het wapen tegen zichzelven keerde. Een jong officier sloeg hem het wapen uit de hand, waarna men zich van hem meester maakte. Het werd toen geconstateerd, dat de moordenaar op den Keizer geschoten had met een buks met getrokken loop en schrootkogels no. 3 en 4. Toen de heer Holtfeuer uit het huis gedragen werd iiield het volk hem voor den moordenaar en met ongeloofelijke moeite slaagde men er in hem aan de woede van het volk te onttrekken. Te Constantine is tusschen zouaven en joden eene bloedige vechtpartij ontstaan, toen eerst ge- noemden eenige joden, die een Europeaan hadden inishandeld, wilden gevangen nemen. Twaalf per- sonen zijn gekwetst, twee ernstig. Eenige boos- doeners maakten van die verwarring gebruik, om drie winkels te plunderen. De militaire overheid heeft maatregelen genomen en de rust is nu her- steld. Volgens eene andere lezing hadden de Tunesische joden verleden zondag de post der zou aven aan de poort El Kantara mishandeld. Om daarover wraak te nemen, werd den daaropvoigen- den Dinsdag de wijk der joden aangevallen door inlandsche tirailleurs en zouaven, die met sabel- houwen ieder verwondden, die zij tegenkwamen. Zestien joden zijn gekwetst. GEMENGDE BERICHTEN. lastig De minister van oorlog heelt den Haag verlaten, om eenigen tijd in Spa door te brengen tot her- stel van gezondheid. Te Rotterdam zijn op de Maas zoogenaamde pennybootjes in dienst gekoinen. Zij zullen de geineenschap tusschen de Boompjes, Eijenoord en Charlois zeer gemakkelijk maken. In de Noorderstraat te Amsterdam, heeft zicli een man door een pistoolschot van het leven beroofd. In de vest bij de Overtooin is een schuitje met vijf personen omgeslagen; een daarvan verdronk. De vrienden vierden het winnen van een deel der f 20,000 uit de staatsloterij. Te Almelo werd een beer door de stad geleid. Aan den Bornschen straatweg, waar men hem op stal wilde zetten, greep hij plotseling een fabriekarbeider aan; met moeite en niet zonder gevaar gelukte het een der geleiders den erg aan het hoofd gewonde uit de klauwen van het woedende beest te bevrijden. Te Westzaan is een kindje, dat in een on bewaakt oogenblik naar buiten was geloopen, in het water geraakt en verdronken. Vrijdag jl. trachtte een man te IJmuiden een meisje van 15 jaar, dat bij hem logeerde, den hals af te snijdeu. Het meisje is gewond, maar buiten gevaar. De dader is in hechtenis. De gemeenteraad van 's Hertogen- bosch heeft besloten, al de gronden, die ten ge- volge van de opheffing der stad als vesting, be- schikbaar zijn gekomen, van het rijk over te nemen. De te Gouda bestaande creche wordt zoo ge- waardeerd in den laatsten tijd, dat een tweede gebouw hoogst noodzakelijk is, daar er reeds kinderen moesten worden weggezonden uit gebrek aan de noodige ruimte. Het beroep van den burge- meester van Schayk van het raadsbesluit, waarbij hij als ambtenaar van den burgerlijken stand werd ontslagen, is door gedeputeerde staten van Noord- Braband ongegrond verklaard. Te Brussel werd een persoon wegens beleediging van een politie agent tot een kleine straf veroordeeld. Toen hij de gereclitszaal verliet, schold de veroordeelde denzeltdeii agent voor ,/luiaard" uit. Onmiddelijk werd hij teruggebracht an veroordeeld tot 2 maanden ge- vangenisstraf. Een nieuwe vliegende man zal te Parijs met den luchtreiziger Eliquet te la Vilette in een luchtbal opstijgen tot een hoogte van 1500 a 2000 meters. Voerzien van twee groote vleugels, die hij met handen en voeten beweegt, zal hij op die hoogte in de lucht springen om vlug als een vogel rond te zweven of als een steen op den grond neer te ploffen. Te Brugge heeft een hevig onweder gewoed. In verschillende liuizen moest men den voorraad uit de kelders redden, en tot laat in den avond was men bezig het water dat gedurig klom, meester te worden. De schade in de omstreken aan de velden toegebracht, is belangrijk. Een zekere D kantoorbediende te Brussel, had voor zijn patroon 8000 fr. gehaald bij de Union du Credit. De bediende vertoefde eenigen tijd in een bierhuis en ontdekte toen hij vertrok, dat de bankbiljetten hem ontstolen waren, die hij onvoorzichtig genoeg in een buitenzakje van zijn jacket had gestoken. Volgens een telegram uit Panama is men, naar de Zuid-Ainerikaansche bladen melden, te Maldonado, in Uruguay, weder bezig, door het uithangen van valsche vuurbakens schepen op rotsen te lokken, ten einde vervolgens de wrakken te plunderen. Het aantal vreemde- lingen te Parijs neemt van dag tot dag toe. Uit officieele gegevens blijkt, dat in de eerste helft dezer maand 120,664 gemeubileerde kamers waren bewoond. Heden bedraagt het aantal 122,891 en is derhalve vermeerderd met 2,227. Als een merkwaardig staaltje van juist treffen bij het schijfschieten meldt men, dat door den lsten luitenant Van den Bergh, van de dienstdoende schutterij te Tilburg, op eene schietoefening, dd. 27 Mei 11., in eene serie van 5 schoten, achter- eenvolgens op 200 passen gedaan, 5 rozen zijn geschoten. De roos had eene middellijn van 30 centimeters. Bij den brand van de Protestantsche kerk te Raainsdonk, had het volgend aandoenlijke feit plaats Sedert onheuglijke tijden was er op het dak der kerk een ooievaarsnest; op dat nest zat bij den brand de oude met drie jongen, welke nog niet konden vliegen. Toen de vonken op het nest be- gonnen te vallen, spreidde de oude zijne vleugels uit om zijne jongen te beschermen, maar dit konde bij den aanhoudenden vuurregen niet lang duren. Eindelijk nam de oude een voor een zijne jongen in den snavel en bracht ze in de nabijheid in veilig- heidhier zijn en de oude, die nog al erg gebrand was, en de jongen opgenomen en worden thans bij den WelEd.Gestr. heer Mr. Heere, burgemeester van Raarnsdonk, verpleegd. Een jeugdige dienstbode te 's Hage had sedert de kermis haar dienst verlaten, zonder dat eenig spoor van haar te vinden was. Haar vader deed onophoudelijk onderzoek, totdat hij haar Donderdag- avond, in gezelschap van een paar ,/heeren," in de Spuistraat aldaar ontmoette. Vrij onzacht vatte hij zijn doehter bij de ooren en diende haar een duchtig pak slagen toe, tot ergemis van de ,/heeren," die op hun beurt den vader aanvielen en hem stompen en slagen toedienden. De man liet zich nogtans niet van zijn stuk brengen, hield zijn doehter stevig vast en bracht haar, onder een toevloed van nieuwsgierigen, naar het ouderlijke huis, waar de kastijding door een tweede editie gevolgd werd. De cafe-chantants te Elberfeld worden be- zocht door leerliugen van verschillende instellingen van onderwijs of bij eenig industrieel bedrijf. De politie heeft een middel bedacht om dit tegen te gaan. Bij elk cafe-chantant staat namelijk een politie-agent, om de namen van alle jeugdige be- zoekers op te schrijver., waarna van die aanteeke- ning bericht wordt gezonden aan de ouders of den patroon. Een voorbeeld dat navolging verdient. Aangaande de hoos in Wisconsin, wordt aan de Times geseind, dat daardoor honderden ge- bouwen vernield en zoover bekend is 30 personen omgekomen, 50 gewond zijn. Verscheidene lijken werden ver medegesleept en eindelijk tegen den grond geslingerd. Eene geheele school met onder- wijzer en kinderen werd ettelijke „rods" (een „rod" ruim 5 meter) medegevoerd, waarbij drie kinde ren het leven verloren, doch ongedeerd bleven. eenige volkomen Van alle ziekten, die dagelijks de sterllijst vermeer- deren, is de longteering zeker de meest algemeene, de meest wanhopende voor de huisgezinnen. De ondervinding heeft eerst te Brussel en later J.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2