TER NEUZENSCHE COURABIT Alpieen Nieuws- en Adverteiiliidilail voor Zeeuwsch-Vlaandoren. BIJVOEQSEL Zaterdag 1 Juni 1878. No. 1360. Binnenlandsche Berichten. GEMENGDE BERICHTEN. H ANDELSBERICHTEN. VAN DE Ilontenisse. Het dagelijksch bestuur onzer ge- meente heeft. zich geconstitueerd als sub-commissie tot het inzamelen van gelden voor het huldehlijk aan Z. K. II. Prins Hendrik der Nederlanden, bij gelegenheid van hoogst deszelfs liuwelijk met de Princes van Pruissen aan te bieden. Wolfaartsdijk. Met genoegen werd het be- sluit van den gemeenteraad vernomen, als die, bij de beuoeming van een hoofdonderwijzer aan de openbare school te Oud-Sabbinge, den beer L. H. Dormaar, hulponderwijzer te Axel, op nieuw no. 1 van de voordracht, ditmaal niet is voorbijgegaan, maar hem tot die betrekking, als opvolger yan den heer H. Scholten, benoemd heeft. Jl. dinsdag avond is de buitengewone ver- gadering der Provinciale staten van Zeeland door den commissaris des konings, jhr. mr. W. Six, geopend en zijn de zaken aan de orde gesteld. Het nieuw benoemde lid, de heer F. D. Sprenger, nam zitting. De volgende bijeenkomst is bepaald op heden Vrijdag. De uitslag van de verkiezing in het district Arnhem voor een lid van de tweede kamer is, dat hersteinming moet plaats hebben tusschen de heeren 0. van Rees (liberaal) met 838 en W. C. J. J. Creiuers (katholiek) met 456 van de 2040 geldige uitgebrachte stem men. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage werd de zaak behandeld van A. S., laatst woonachtig te Stoppeldijk, beschuldigd van: kindermoord voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De beschuldigde legde eene volledige schuldbeken- tenis af en toonde veel berouw over haar misdaad. Op de vraag van den president, hoe zij, die reeds moeder van een kind was, er toe had kunnen komen haar tweede kind te dooden, antwoordde zij, dat zij bevreesd was geweest het niet te kunnen opvoeden, zoodat zij reeds vooraf het plan daartoe had beraamd. Advocaat-generaal mr. Gregory requireerde, op grond van verzachtende omstandigheden, 1 jaar cellulaire gevangenisstraf. De verdediger mr. Pape erkende het strafbare, doch wees er vooral op, dat de persoon, die haar verleid heeft, ofschoon niet onder het bereik der wet vallende, strafbaarder was dan de beschuldigde. Reeds bij de geboorte van haar eerste kind, dat nu jaar oud was, had hij beloofd haar te trouwen, welke belofte hij voor de tweede maal had herhaald. Hij had zich echter aan alles ontrokken. Spreker hoopte daarom, dat het hof in ruime mate gebruik zou maken van de bevoegdheid bij de wet van 1854 gegeven en een lichte straf zou toepassen. jl. Dinsdag heeft het hof uitspraak gedaan en A. S. veroordeeld tot 3 jaar correctioneele gevan genisstraf. De minister van binnenlandsche zaken heeft ter algemeene kennis gebracht, dat aan de rijks- kweekscholen voor onderwijzers, met het begin van den cursus 1878/79, aanvang nemende op 1 September 1878, gelegenheid zal zijn tot plaat- sing in het eerste studiejaar van 21 kweekelingen te 's Hertogenbosch, 20 te Haarlem, 20 te Middel- burg, 20 te Deventer en 21 te Gfoningen, ten einde daar op "kosten van het rijk opleiding tot hulponderwijzer te ontvangen. Tot het examen ter plaatsing aan de kweekschool worden toegelaten zij, die tusschen 1 Januari 1862 en 15 April 1864 geboren z'jn. De gevorderde stukken moeten v6or 15 Juni 1878 vrachtvrij worden toegezouden aan den directeur der kweekschool, bij welke men geplaatst wenscht te worden. Landbou wbericli ten. Op de 11. Woensdag alhier gehouden veemarkt waren aangevoerd 31 paarden, 46 stuks rundvee en 23 varkens. De uitgeloofde premien werden toegekend: aan Kerckhoven Lippens, te Moerbeke, voor den schoonsten hengst.; aan P. Moes, te Ter Neuzen, voor het sphoonste ruinpaard aan H. Wolfert, te Hoek, voor het schoonste merriepaard, het grootste getal paarden en de beste baatgevende of kalfdragende koe aan Ivo Lambrechts, te Ertvelde, voor den schoonsten springstier; aan Mattele, te Overslag, voor het schoonste stuk rundvee uit de kantons Hulst en Ter Neuzen aan J. van Boven, te Ellewoutsdijk, voor het schoonste stuk rundvee van buiten die kantons aangevoerd en voor het grootste getal runderen aan L. Kesbeke te Axel, voor het grootste ge tal varkens. In het tijdperk van vier weken, 21 April tot 18 Mei 1878, zijn, blijkens ingekomen aoqbts- berichten doorlomrziekte aangetastin Noord-Brabant 1 rund, in Zuid-Holland 76 runderen, in Friesland 7totaal 84 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 88 runderen door die ziekte aangetast. Dagelijks worden uit het Westland te Utrecht nieuwe aardappelen aangevoerd, die gereede koopers viuden. Als het weer gunstig blijft, zullen de nieuwe aardappelen op de hovenierslanden dit jaar een maand vroeger gerooid kunnen worden dan voorleden jaar. Uit Leeu warden schrijft men, dat de levenslange gevangenisstraf van Jut van geen langen duur zal zijn. De beruchte moordenaar is zeer ernstig ongesteld, zoodat ieder oogenblik het einde wordt verwacht. De kinderen der Christelijke zondag- scholen in den Haag zullen Z. K. H. prins Hen drik ter gelegenheid van H. D. aanstaand huwe- lijk een prachtigen bijbel aanbieden. Het voor- nemen bestaat, naar men mededeelt, om bij elk bataljon infanterie een straf kompagnie in terichten.- Voor de betrekking van tweeden klerk aan het hoog militair gerechtshof te Utrecht, jaarwedde /"500, hebben zich niet minder dan 101 sollicitanten aan- gemeld. Door een laaghsrtige hand zijn van een melkkoe, die onder de gemeente Zuilen in <le weide liep, de 4 tepels van den uier gesneden; de eigenaar heeft, toen hij het ontdekte het dier dadelijk laten slachtenhet is te hopen dat de dader of daders worden ontdekt. Te Scheveningen had zekere A. O., terwijl hij in zijn kosthuis het middagmaal nuttigde, het ongeluk dat een stuk vleesch in zijn keel bleef zitten, waardoor hij on- middelijk een lijk was. Te Twijzelerheide hing een oud man met moeite een briefje aan den telegraafdraad, in de meening, dat het onmiddelijk aan het adres zou worden bezorgd. Wat dus vaak als een aardigheid wordt gedebiteerd, heeft in waar- heid plaats gehad. - Ter raadsvergadering te Zeven- bergen werd behandeld een adres nagenoeg van den volgenden inhoud: „Ik geef u kennis, dat ik mijn bond heb verkochtik verzoek dus af- schrijving van mijn hond, die zich noemt Tomas Pieters." Vrouw B. in de Zilversteeg te Utrecht, heeft in een flanellen hemd, dat zij voor de familie van L. moest wasschen, /1700 aan papieren geld gevonden. De eerlijke vrouw heeft het aan de familie onmiddelijk terug bezorgd. Te Vlaardirgen is reeds de eerste nieuwe Schotsche maatjesharing aangevoerdeen partijtje van 15 ton van zeer goede hoedanigheid. Te Rekken onder Eibergen is eenlandbouwer onder een neer- stortenden boom geraakt; zijn nekbeen werd door het zware hout verbrijzeldeenige uren daarna stierf hij. Hij laat eene vrouw en een kind na. Te 's Gravenhage zal binnenkort een kosthuis voor den werkman verrijzen. De bouw is reeds aan- besteed door de verleden jaar daartoe gevormde maatschappij. Als een bewijs, dat de suiker- industrie in Nederland nog zoo slecht niet is, kan dienen, dat de Hollandsehe suikerraffinaderij te Amsterdam over het boekjaar 1877 een dividend uitkeert van 8'/io pCt. Over 1876 bedroeg dit 37 pCt. Dat de Hagenaars liefhebbers zijn van gerookte paling blijkt, daar op de Haagsche kermis vooF f 75,000 d90r 84 verkoopers is verkocht! Ook te Amsterdam bestaat het voornemen een melkinrichting tot stand te brengen, die onder streng toezicht goedkoope en goede melk zal trachten te verschaffen. Het te Tubingen door den senaat der universiteit pit- gevaardigd verbod om groote honden te houden, heeft de studanten bewogen zeer kleine bpkjes te nemen, die zij gemuilband meenemen op h,un wandelingen. Zondag jl. was er te Wetteren een groote menigte tegenwoordig, om het buiten gewone vuurwerk bij te wonen, ter gelegenheid van het 100 jarig bestaan van het buskruidma- gazijn, van den heer van Cromphoudt, die sedert 50 jaar directeur is van deze belangrijke instel- ling. In de Belgische afdepliug der Parijsche tentoonstelling is voor eenige dagen brand ont- staan, die gebluseht werd zonder veel schade te veroorzaken; maar twee schilderijen zijn met een peqnemes mogdwillig bedorven. Een apotheker te Londen is voor den rechter betrokken wegens het verkoopen van een arsenikhoudend violet-poeder, aan het gebruik waarvan de dood van een zuige- ling wordt toegeschreven. Een nader onderzoek heeft aan het licht gebracht, dat door dit poeder kortelings niet minder dan dertien kinderen het leven verloren hebben. Een arbeider te Kuilenburg zag dezer dagen aan de egge, waarmede hij een stuk land bewerkte, een voorwerp hangen, dat ua onderzoek een gouden ring bleek te zijn. Uit de naamletters, die er op gegraveerd stonden, was de verliezer spoedig gevonden en bleek het gevondene zijn trouwring te zijn, dien hij ruim 30 jaren geleden verloren had. Te Deventer stonden de manschappen van het aldaar in garnizoen liggende regiment huzaren gereed om met de paarden een wandelrid te ma ken. Een der paarden begon te steigeren en zette zich daarbij geheel op de achterpooten. Ongelukkig verloor het hierdoor het evenwicht, zoodat het achterover viel, den nek brak en bijna onmidde lijk dood was. De ruiter kwam er zonder onge- lukken af. Uit het Bestedelingenhuis te Amsterdam ont- vluchtte een man, die aan verstandsverbijstering lijdt. Drie verpleegden werden den vluchteling na- gezonden een kreupele, een eenarmige en een met zeer gebrekkigen lichaamsbouwde vluchteling was een krachtig man. Op den Amstel hadden zij hem echter bereikt en gevat, maar in een aan- val van woede schudde hij zijn wachters van zich af, waarop de politie hem oppakte en hem naar het gasthuis bracht. Onmiddelijk na den door Hodel gepleegden moordaanslag, hebben twee sigaren-fabriekauten te Wertlier aan hunne werklieden kennis gegeven, dat zij geen leden van eenige sociaal-democratische vereeniging in hun dienst wilden hebben. Door een dezer firma's zijn reeds 40 werklieden, die na drie dagen van beraad geen besluit genomen had den, ontslagen. De beste inner van kwade schulden is Billy Bangs" te Philadelphia. Hij gaat aldus te werk Hij draagt een enorm grooten hoed, waarop in duidelijke letters te lezen staatBad bills collected, d. i. kwade posten worden door mij gei'nd. Het spreekt van zelf, dat slechte betalers het zeer onaan- genaam vinden zoo iemand dagelijks bij hen te zien aanbellen en een hunner leverde zelfs een aanklacht tegen Billy inj de rechter sprak hem evenwel vrij en verklaarde er niets aan te kunden doen, zelfs niet als hij een heele toren op zijn hoed wilde zetten. Wegens den Hemelvaaartsdag zijn er geen mar/clen gehffudm. %97ate S t a a t s 1 o t e r ij. Prjjzen van f 100 en daarboven. lste Klasse. Trekking van 28 Mei. 20000 no. 521. 5000 6744. f 1500 18648 20768. 1000 9549. 400 7778. 200 2758 5®3 20522. 100 6416 7056 9998 12619 14579 16223 19395 16803.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5