TER NEUZENSCHE COURANT Algemeen Nieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwscli-Vlaandcren, BU1TENLAND. BIJVOEQSEL Zaterdag 25 Mei 1878. No. 1358. RECHTSZAKEN. Arronriisseiiients-rechtbank te Midilelburg. De reehtbank lieeft in hare zitting van 20 Mei de navolgende vonnissen uitgesproken ft. M. H., weduwe van E. J. H., tapster en winkelierster te Clinge, ter zake van overtreding der rijks belasting; veroordeeld tot eene geldboete van 11,70 en in de kosten. J. van den B., arbeider te Axel, ter zake van diefstal- veroordeeld tot 183 dagen cellulaire ge- vangenisstraf. Liiindbonwberich ten. Men schrijft uit Zierilkzee: Het vete vee op ons eiland begint nagenoeg ge- heel op te ruimen. Men schat het nog voorhanden aantal op slechts eenige honderden stuks. In dit voorjaar werden ongeveer 5 a 6000 vette ossen en koeien uit dit eiland voor de Hollandsche markten, voornarnelijk voor die van Rotterdam, afgeleverd. De prijzen, die daarbij besteed werden, waren gemiddeld van 0,35 tot 0,40 per kilogram. Bij den opmerkelijk verslappenden handel in meekrap en den daardoor bijna gehee.l verlaten bouw van dit gewas, wordt in deze streek, meer dan vroeger, zorg besteed aan de veeteelt. De qualiteit, zoowel als de quantiteit, van het uitge- voerde vee toonen dan ook aan, dat dit niet zonder succes geschiedt, daar toch zeer veel van het verkochte vee 3a/ 400 per stuk opbracht. Yan Januari tot 11 dezer zijn te Hoorn ter markt gebracht, 15,890 schapen en op de laatste twee marktdagen 4300 lammeren, welke alien, meestal tot zeer hooge prijzen, zijn verkocht; niettemin is er in die streken nog overvloed van schapen en lammeren. Voor eenige dagen zijn te Deventer Saksische aardappelen van puike qualiteit aangevoerd, die bij publieken verkoop tegen nauwelijks f 2 per hecto liter verkocht werden. Het paleis van koning Leopold te Brussel zal, zegt men, eenige veranderingen ondergaan. De voorgevel, waarvan bijna iedereen het nietsbeduidend karakter erkent, zal herbouwd en de paleizenplaats vergroot worden. In plaats van, zooals nu een uitspringenden, zal het park een inspringenden hoek maken, gelijkvormig aan den hoek door de gebouwen van het paleis zelf gevormd. De bas-fonds, door Peter den Groote en het gevecht van 1830 beroemd geworden, zullen gevuld en bij de paleizen plaats gevoegd worden. Het park zal daardoor met ongeveer twee hectaren verminderd worden. De wandelwegen zullen er echter niet door verminderd worden, daar men op de plaats een squars zal inrichten, en de bas-fonds voor de wandelaars ge- sloten zijn. Het nieuwe tweelingschip, dat tusschen Calais en Dover vaart, een veel verbeterde editie van de bekende Castalia, welke mede in de vaart tusschen de beide genoemde havens wordt gebezigd, voldoet uitmuntend aan het doel. Tegen wind en storm in heeft de Calais en Dover, zoo heet het schip, den overtocl t gemaakt in 1 uur 38 minuten. Het vaartuig bes;aat uit twee scheeprompen door middel van een vast dek aan elkander verbonden, het heeft 4 stoommachines, gezamentlijk van 400 paarde- kracht. Op het dek zijn de prachtige kajuiten gebouwd, die gezamenlijk 1000 reizigers kunnen bevatten. De lengte van het schip is 300, de breedte 60 Fransche voeten. GEMENGDE BERICHTEN. De leden van de eerste kamer zijn ter ver- gadering bijeengeroepen tegen Maandag 27 Mei e. k., des avonds ten 8 ure. Dezer dagen vierde in zeker gezin te Amsterdam de moeder haar verjaardag, tevens die van twee barer kinderen en beviel nu weder op dienzelfden datum van haar derde kind. Men vindt in de Steenwijker Courant letterlijk de volgende advertentieDoor bijzondere omstamligheden wordt ter overcame aangeboden een half dozijn flinke, voor vooruitgang vatbare leden van den Raad, waaronder een stotteraar." Te bevragen aan ft bureau dezer Courant, onder ft motto ,/Gomelastieken Raad." Te ft Hage doen zich gevallen voor van keelziekte (diphtheri tic) een had reeds doodelijken afloop. Terwijl deze week in de synagoge aan den Helder eene trouwplechtigheid zou worden voltrokken, zonk een der aanwezige bloedverwanten ineen en was terstond een lijk. Op den straatweg van Lonneker naar Glanerbeek zijn vier woningen totaal afge- brand. De oorzaak van den brand is onbekend. Zekere wagenmaker P., woonachtig in de Ooster- straat te Delft, is in zijne woning plotseling dood gebleven. Toen men hem vond, stand er een glas jenever voor hem. Oscar Carre liet bij eene laatste kindervoorstelling in den Haag onder al de aanwezigen, grooten en kleinen, een pounv verloten. Het zoontje van een broodbakker was de gelukkige winner. De knaap was buiten zich- zelf van vreugd met ft prachtig beestje. De schade, door den brand te Zaandijk veroorzaakt, wordt op twee ton gouds berekendbijna alles was verzekerd. Uit de Betuwe meldt men, dat, met het oog op het afwisselend weder, dat dezer dagen heerscht, nog niet kan worden gezegd, of de kersen veel of weinig zullen opleveren. Een soldaat van het 7e regiment infanterie te Nijmegen heeft een zijner meerderen in rang gestagen. Hij heeft daarvoor zes jaren kruiwagenstraf ontvangen met vervalleti verklaring van den militairen stand. Volgens de laatste berichten is het cijfer der dooden 14 en dat der zwaar gekwetsten 28, bij de ontplofling in de rue Beranger. Er zijn voor de ongelukkigen ruim 47000 frs. ingekomen. De schade wordt op 2 millioen frs. berekend. Uit Havana wordt bericht, dat te Venezuela een aard- beving heeft gewoed, waarbij 600 mensschen het leven verloren hebben. Te Reeth, in Belgie, heeft iemand in beschonken toestand zijn schoon- vader gedood, door hem met een stoel op het hoofd te slaan. De Berlijnsche dagbladen deelen mede, dat eene fabriek aldaar, die „gezondheids- koftie" maakt, haar fabrikaat vervaardigt uit het koffiedik, dat zij telken dage per wagen ontvangt uit eenige koffiehuizen in Weenen, die het dik in voldoende hoeveelheid overhouden in hun be- drijf. De Maharaja van Buck Rehar, is te Brussel aangekomen met een talrijk gevolg In- dianen, en vergezeld door de Engelsche officieren Simpson en Kueller. Die Indiaansche vorst be- geeft zich naar Parijs, en is te Brussel in het hotel de Belle Vue afgestapt. Hij denkt vooraf eenige dagen te Brussel te verbliiven. Het Gentsche Volksbelang heeft naar aanleiding van de groote politieke discussie in de Belgische kamer een hoofdartikel met het opschritt„Het Ministerie op het deugnietsbanksken." Te Weenen is thans een afschuwelijk proces aanhangig tegen een 17 jarigen jongeling uit Gumpoldskirchem, die zijn beide buurmeisjes Elisabeth en Maria Rieger, 21 en 17 jaren oud, heeft vermoord uit wraak, omdat zij zicn over zijn slecht gedrag hadden uitgelaten. De jengdige moordenaar erkent zijn daad volkomen. Sedert eenigen tijd worden verschillende streken afgereisd door zekeren Mieg uit Rotterdam, die, zonder eenige bevoegdheid tot de uitoefening der geneeskunst, zich als doctor, ook wel als profes sor, laat tituleren en lijders van allerlei kwalen met zelf meegebrachte geneesmiddelen behandelt. lnzonderheid geeft hij zich uit als specialiteit voor het genezen van kanker, waartegen hij eene zalf verkoopt, afkoinstig van een slager uit Delft, die vroeger daarinede goede zaken deed, speciaal voor zijne beurs. Tot de secte der Darbisten behoorende, zorgt deze Mieg tevens voor het zieleheil zijner patienten en voegt hij gebed en zegeningen bij zijne kuren. Men wachte zich voor schade. Onder Ambt Delden werden op 18 dezer achtereenvolgens een molen, een daarnaast staand woonhuis en eeiie qp eenigen afstqnd daar van ge- legen boerenhehuizing door den bli'ksem getroffen, hetgeen ten gevolge had, dat binnen korten tijd al die gebouwen een prooi der vlammen werden. Van de inboedels is betrekkelijk Weinig gered. De woonhuizen en inboedels waren tegen brandschade verzekerd. In den koninklijken schouwburg te ft Gra- venhage heeft verleden week met de kermis een ongeval plaats gehad, dat getukkig nog al goed afliep. In het stuk „Neptunus en Tuimelaar," een ker- misstuk, komt voor dat eenige zee'bewoners in een gouden zeehoorn van den bodem der zee naar de aarde opstijgentoen nu deze aardevaart gebeurde, brak er iets en tuimelden de zeebewoners, waar onder mijnheer Neptunus met zijne ega, zoon en schoonpapa uit den hoorn. Daar men nog niet veT van den bodem der zee verwijderd was, heeft nie- mand zich erg bezeerd, maar onfhutst was men genoeg. Mevr. Albregt scheen zich een weinig te hebben bezeerd; althans gedurende den geheelen avond bleef zij blijkbaar onder den invloed van den schrik. Een passagierstrein uit Hagen is bij het station Blettenberg tegen een aldaar staanden goederen- trein (uit Siegen) geloopen. De voorste wagens van den goederentrein werden zoodanig verbrijzeld, dat alles verbrokkeld op een hoop lag samengeperst. De postwagen van den passagierstrein is in den daaraan verbonden goederen wagen vastgewrongen. Een paar coupeeft 2e klasse werden platgedrukt. Een paar rijtuigen 3e klasSe vlogen uit het spoor. Slechts drie rijtuigen bleven onbeschadigd. De machinist, een stoker en 18 reizigers zijn gekwetst. Eene vrouw is ten gevolge van den schrik krank- zinnig. Het tot nog toe duistere punt, op welke wijze Hodel aan de betrekkelijk groote som gelds was gekomen, die hij in de laatste dagen had verteerd, is thans opgehelderd; het veelbelovende jonge mensch had, alvorens een moord te willen plegen zijn ouders bestolen. Eerst later kwara men tot de ontdekking, dat hij bij zijn laatste bezoek den spaarpot van de oude lui, waarin 168 mark, had inedegenomen. Het socialistische blad Vorwarts beweerde tot nog toe, dat Hodelft zinnen door armoede en gebrek waren verbijsterd, toen hij den moord wilde plegen. Na de gedane ontdekking is dat beweren moeielijk voltehouden; Hodel was er de persoon niet naar om gebrek te lijden, daar hem blijkbaar geen middelen te slecht waren om aan geld te komen. Omtrent den oorsprong van den naam Tro cadero schrijft men: Het eigenlijke Trocadero is eene hoogtedie aan de baai van Cadix, tegenover de stad van dien naam, gelegen is, aan welker voet de Franschen in t begin van deze eeuw een veldslag wonnen. Ter herinnering aan deze gebeur- tenis, werd de heuvel tegenover het Champ de Mars, Trocadero genoemd. Op eenige groote landgoederen in Bohemen houdt men er hazentuinen op na. Dat zijn klei- ne, afgeslotene parken, waarin op 10 vrouwelij- ke hazen 1 mannelijke haas gefokt worden. De mannelijke jonge hazen worden op zekeren leeftijd vrij gclaten. De voortplanting van de hazen is in deze parken soms verbazend groot. Van eene en- kele zoodanige familie van 11 stuks bedroeg de nakomelingschap binnen een jaar 156 dieren. De Mahomedanen bepalen hunne tijdrekening naar de maan, en hun jaar heeft dus slechts 354 dagen of afwisselend een maand van 29 en een van 30 dagen. Het is dus voor de Moslems van groot belang, waarnemingen op de maan te doen van niet minder gewicht is het echter voor hen de sterren gade te slaan, daar van dezen het uur van hun avondgebed en het begin en het einde van hunne vasten afhangen. Deels om die reden, deels ook uit liefde voor de wetenschap, heeft sultan .Abdoel Hamid in zijn zomerwoning Yildiz Kiosk een klein observatorium laten bouwen, en hij ver- waarloost inenigmaal de sterren van zijn harem, om die van den hernel te bestudeeren. Den 6 dezer heeft de khalif zelf den doorgang van Mer- curius langs de zon waargenomen. VAN DE

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5