BIN N EN LANIX No. 1556. Zaterdag 18 Mei 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. advertentiEn. Ter Neuzen, 17 Mei. I Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het ^eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- tpuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel raeer f 0,ln Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zeuden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag ii.-tMiiddag BRIE ureii. Oil bl;>d verwcliijiil Dinsdag- en VrijdagaToiii! !»ij H. fi. I» II N T te Ter Neuzen. Blj desee coarant bchoort een bljvocgsel. folitiels; Overzicht. Het bezoek, dat de jl. Zondag te Petersburg aange- komen gezant Schuwaloff den grijzen staatsman Gortschakoff Maandag bracht, was tengevolge diens ziekte slechts van korten duur. Wat tusschen de beide diplomaten werd gesproken, behoort tot de vele geheimen in het Oostersciie vraagstuk, welke nog op oplossing wachten, even als de inhoud van een gesprek, dat tusschen den gezant en den czaar dienzelfden dag plaats had. Men verzekert, dat Schuwaloff geen geschreven voorstelleti overbrengt en aan de Russische regee- ring alleen mededeeling zal kunnen doen van de gevoelens van het Britsehe kabinet, welke hem mondeling ter kenuis zijn gebracht. Niettemin zou hij de hoop voeden, dat de inededeelingen, welke hij persoonlijk te Petersburg kan doen, eene goede verstandhouding zullen vergemakkelijken. Zoodra het besluit van keizer Alexander bekend zal zijn, keert Schuwaloff naar Louden terug, en de onder- handelmgen, welke aldaar door hem zullen voortgezet worden, verkrijgen alsdan een groot gewicht. In dien geest luiden de ineeste berichten over het bezoek van den gezant bij zijne regeering. Men ziet, dat aan zijne zending iang dat gewicht met meer gehecht wordt, dat men er in de eerste dagen aan toeschrtef. iVa eerst in de politieke wateren van het kabinet van St. James het dieplood te hebben uitgeworpen, is hij thans bczig te St. Petersburg dezelfde manoeuvre uit te voeren, om daarna naar Louden terug te keeren en te doen of te laten, wat hij in Ruslands beiang oorbaar aclit dit heet nu de bet'eekenis van het zoo hoog opgevijzelde bezoek van den gezant. A1 te rooskleurige verwachtingen zijn trouwens wel wat heel slecht te rijmen met eene dezer dagen j oflicieel aan de Russen gedane oproeping, tot het bijeenbrengen van vrijwillige gaven voor het orga- niseeren eener vloot, om Ruslands eerlijke zaak te verdedigen, in geval zijn tegenstander een oorlog inocht doen ontstaan. i)e bijdragen worden te St. Petersburg in ontvangst genomeu door den groot- vorst-troonopvolger, en bovendien te Moskou en in alle andere steden. Yelen stellen zich echter van deze zaak weinig voor, omdat werkelijk de geest drift voor een nieuwen oorlog er met den da" atneemt en de verliezen, in den Turkschen oorlog geleden, de officieele opgaven verre blijken te over- trelfen. Een Finlandseh bataljou, dat 1000 man telde, cn dat naderhaud nog tweemaal telkens met 300 man versterkt werd, keerde dezer dagen huis- waartshet werd met veel geestdrift ontvangen, doch van de 1600 man waren nog slechts 700 overgebleven. Men verzekert, dat vele ahdere afdeelingen in dezelfde verhouding geleden hebben. De oppositie in het Engelsche parleinent schijnt weder moed te vatten. Maandag kondigde lord Hartington in het lagerhuis althans aan, dat hij eene resolutie zal voorstellen, welke verklaart, dat het bezigen van Indische troepen buiten Indie in tijd van vrede niet geoorloofd is, tenzij met goedviuden van het parlement. Sir Stafford North- cote Uoopt 21 Mei eene aanvullings—credietwet ter tafel te kunnen bren'gen, en wenscht, dat de be dan plaats hebben. In het hoogerhuis zal lord Granville Donderdag de regeering interpelleeren over de vraag, of het bezigen van Indische troepen met de wet overeenkomt. De Engelsche minister Northcote gaf in het lagerhuis voorloopig reeds eenige inlichtingen. Hij hield vol, dat de maatregel is overeenkomstig de wet. De meerderheid van het kabinet besloot er in be- ginsel reeds 27 Maart toe; lord Derby nam den volgenden dag zijn ontslag. Het is geen oorlogs- maatregel, maar een maatregel van voorzorg, strek- ketide tot het bewaren van den vrede. De geheim- houding werd door de omstandigheden geeischthet toezicht van het parlement is daardoor niet gekrenkt want in geval van oorlog zouden nieuwe flnancieele voorstellen on verm i raadslaging over de resolutie van lord Hartington Door den minister van oorlog zijn uitvoerige voorsc'nriften gegeven, hoe het onderricht van de rekruten der lichting 1878 moet plaats hebben, voornarnelijk wat de theoretische besprekingen aan- gaat. De daaraan te besteden tijd is aanmerkelijk verlengd en verscheidene onderwerpen, die vroeger ten onrechte buiten behandeling bleven, zullen voortaan onderwezen worden. lloiitenisse, 16 Mei. Gisteren heeft door het bestuur der waterkeering van het calainiteus water- schap Walsoorden de aanbesteding plaats gehad vanhet maken van buitengewone werken tot oeververdediging van bovengemeld waterschap aan den Molenpolder. Hiervoor werd het miust in- geschreveu door den heer P. J. van Remortel, te Hontenisse, voor f 6290, Den 13 dezer is te Hulst door den burge- meester den heer Ch. Pierssens, de gedenksteen gelegd van de restauratie van den toren der groote kerk aldaar. Aan de zorgen der com- missie van Rijk—adviseurs voor de monumenten van geschiedenis en kuust heeft men de her- stelling van dit merkwaardig monument te danken, waarvoor jaarlijks (gedurende 5 jaren) eene rijks- bijdrage van 5000 word# verleend. De uitvoering der thans begonnen werken werd bij aanbesteding van 28 Augustus 1877, voor de sotn van/38,000, toegewezen aan de aanneniers Jos. Gustin en W. Keijenberg te Turnhout. oor het gerechtshof te 's Hage werd 14 dezer behandeld de volgende zaak De officier van justitie te Middelburg appellant contra 1°. P. de V., 2°. H. D. IJ., J. J. L ten B., 4o. E. IJ., 5<>. B. B.6°. P. IJ.7°. C. L. M. te Koew'acht en 8°. G. v. W. te Moerbeke, geintimeerden, ter zake van beleediging door gebaren. De uitspraak is bepaald op Maandag a. s. Sedert te Yerseke de oesterkultuur uit- breiding verkreeg, is die gemeente in zielental aanmerkelijk vooruitgegaan. In de laatste 5 jaren klom de bevolking van ongeveer 12 tot 1800 zielen. Naar schatting van verschillende personen, werden nu ongeveer 6 a 7 millioen pannen voor de oesterkultuur bewerkt. Na eerst van de kleine oesters outlast te zijn, worden de pannen op nieuw in kalk gedoopt en gedroogd, om ze in de volgende maand weer zeewaarts te brengen, op hoop, dat het oestej-broed zich daaraan zal hechten. Met den stand der k ultuur staat het echter met zoo voordeelitr als gewenscht en gelmopt werd. Zeer vele jong uitgezaaide oestertjes zijn verleden jaar, hoo"st- waarschijnlijk door krabben, zeesterren enz. ver- slonden. Zeker is het ten minste, dat vele oester- kweekers zich zouden verblijden, indien er 5 pCt. van het verleden jaar uitgezaaide terecht kwam. Op de lijn VlissingenRoosendaal is gelegen- heid gegeven om aan de stations Vlissingen, Middel burg en Goes retourbiljetten naar Parijs te verkrijgen, geldig voor 15 dagen. De prijzen daarvoor zijn gesteld als volgt Station le klasse 2e klasse 3e klasse Goes 35,50 26,75 18,05 Middelburg 37,05 27,90 18,80 Vlissingen 37,55 28,30 19,05. Betretfende het te Tholen voorgevallene in den morgen van den 10 dezer kan nog dit ge- meld worden Een halt uur uadat de persoon, die op den heer Wagtho had geschoten, in handen was ge steld der justitie, liep het gerucht dat de vreemde- ling was een zekere K.. M. Beekraan, oud 45 jaar, vroeger hier woonachtig. Persoonlijk was hij te Tholen weinig bekend, daar hij zich sedert ruiin 20 jaren steeds in huis had gehouden en alleen laat in den avond oi s nachts uitgingmen heette hem menschen— schuw en werkelijk was hij dat ook, want alleen bij verrassing kon men hem te zien of te spreken krijgen. Voor 4 a 5 jaren vertrok hij met zijne hoog- bejaarde moeder naar Amerika, doch kon het daar niet deelen met zijn vroeger daarheen ver- trokken broeder, zoodat hij na een kort verblijf aldaar terugkeerde en zich te Antwerpen vestigde. Voor vreemdelingen had hij niet die angstvaflig- heid als voor de inwoners zijner woon en geboorte- plaats. Men verhaalt, dat hij een zeer grooten haat jegens den heer W. koestert en hij uit Amerika moet zijn gekomen, om zich op den notaris te wreken. Na het lossen van het pistool, waarvan het schot door eene zijdelingsche beweging van den heer W. geen doel trof, heeft hij dezeu met het pistool een paar slagen op het hoofd toegebracht, evenwel zonder ernstige gevolgen. De heer VV. zag te ontkomen en vluchtte, hulp roepende op straat. Imniddels had B. van binnen de deur gesloten, zoodat men, om binnen te ko- men, door een raain moest klimmen. De eerste inklimmers, waaronder de jongste klerk van den notaris, waren, door schrik be- vangen, van meening dat er brand wasal spoedig evenwel ontdekten zij den indringer; in een oog- wenk werd door een hunner de deur ontsloten en Beekman, die bezig v^as zich met een scheermes den hals af te snijden en daarin niet wenschte verhinderd te worden, gevat; alleen door over- macht gedwongen gaf hij het op zich meerdere wonden toe te brengen. De snede was tamelijk diep, zoodat veel bloed- verlies onvermijdelijk was. De dader schijnt zeer sterk van gestel te zijn, althans voor het ougen-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1