No. 1554. Zalerdaa; 11 Mei 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BIN N EN LAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 10 Mei. GEMENGDE BERICHTEN. Per drie mr.anden hiiinen Ter Neuzen f 1,Door het ireheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Pustdirec- teuren en Brievenbushouders. mum. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Gfrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden aiterlijk Dinsdag en Vrijdag naiuiddas DRIE uren. Kit blad TerMcbijut Uinsdag- cn VrijdasiKond bij J. K. G. n II OAT te Ter Xenzcn. t-N»litieli Overzieht. De meer gunstige betichten ointreut den loop der onrlerhandidingen tusschen Rusland en Enge- land houden aan. Vooral de otficieuse pennen te St. Petersburg en te Weenen worden ljverig in beweging gezet, om te verzekeren, dat de toestand in de laatste dagen een gunstiger aanzien gekregen heeft en de kanseu op 'tiebond des vredes ver- meerderen. Vraagt men echter op welke gronden de zaken door die bladen zoo gunstig worden voorgesteld, dan zoekt ten te vergeefs een antwoord op die vraag. Zij schijnen hunne verwaciitmgen enkel te bou wen op verspreide geruchten van vnend- schappelijker gedachten-wisselingen, welke het ge- wolg zouden aijn van de laatste onderhandelingen tusschen Londen en Petersburg. Eeiten, die op ondubbelzinnige wijze van de verzoeningsgezind- heid der beide regeeringen getuigen, zijn volstrekt niet aanwezig. Maandag kwam het Engelsche parleinent na het Paaschreces weder bijeen en reeds dadelijk word de regeering in het lagerhuis over den tegen- woordigen stand der Oostersche kwestie geinter- pelleerd. Sir Staff'ort Norlhcote verklaarde ongeveer het volgendein den laatsten tijd hebben er tusschen Engelnnd en Rusland levendige onder- handeling plaats geiiad, doch hierover thans uit- voerig te spreken, zou niet in het belang van den staat zijn. De onderhandelingen, betrelfeude de onlusten in Thessalie, zijn nagenoeg afgeloopen. De regeering hoopt daar op eene spoedige bevredigmg. De uitzending van Indische troepen was reeds sinds lang besloteneene vooraigaande aankondiging was ten dezen onnoodig. De heer Pawcett verklaarde, de uitzending der genoeinde troepen af te keuren, en verschillende sprekers stemden met hem in; zij beschouwden de uitzending, omdat zij plaats had gehad zonder toe- stemming van het parlement, als in strijd met de grondwet. Sir Stalt'ort Northcote verdedigde de regeering, onder opmerking, dat die troepen een- voudig van het eene naar het andere gedeelte des rijks waren gezonden en de gedane stap dus met met de constitutie in strijd was. Gelijk de regee ring reeds voor het reces had medegedeeld, stelde zij zich eene vredulievende oplossmg der tegen- woordige verwikkelingen ten doel, en thans bestond er geen reden, om zulk eene oplossing minder waarschijnlijk te achten, dan vroeger. Maar de hoop op dat resultaat kon verijdeld worden, zeide de minister, en daarom had de regeering maat- regelen van voorzorg moeten nemen. De toestand is dus nog volkomen dezelfde, als voor een arietal weken, en naar alle waarschijn- lijkheid zal hij ait ook wel blijven, totdat graaf Schuwalolf te St. Petersburg aangekomen zal zijn en zijne conferenties met de Russische regeering een zichtbaar resultaat opgeleverd zullen hebben. Met 15 Mei a. s. zal de zomerdienst van den spoorweg Ter NeuzenMechelen beginnen; voor de dienstregeling zie men de laaiste kolom van onder dezer couraut. Naar wij vernemen zal met 1 Junia. s. den dienst op den spoorweg Ter NeuzenGent gewij- zi£d worden en wel zoo, dat vier treinen van hier naar Gent zullen rijden en men in een dag van Gent naar Vlissingen en terug zal kunnen keeren. A. Verdonk, beurtschipper van hier op Vlissin gen, nam eergisteren morgen een' vischbak mede op sleeptouw, waarin zich twee personen bevonden n. 1. •J. Geers en H. Gijsel, welke op het kanaal van Vlissingen naar Middelburg wildeu gaan visschen. Daar iiet weder onstuimig werd, toen zij op de rivier kwamen, geraakte de bak vol water en braken de touwen, zoodat genoemde personen in een vrij hachelijken toestand verkeerden. Het ge- lukte echter den schipper hen, met eenige inspan- ning, te redden, doch de bak moest aan de golven worden prijs gelaten. Een sloep van het Neder- landsche loodswezen heeft dezen laatsten opgevischt. Gisteren heeft te Middelburg o. rry de aan- besteding plaats gehadvan wege den polder Walcheren, van het weghnlCn van broed- of mossel- zaad aan de Noord watering, waarvoor het het hoogst werd iugeschreven door V. N. Voermante Philippine, voor 470. Behoudens de vereischte machtiging, is door gedeputeerde staten van Zeeland bepaald, dat de buitengewone vergadering der provinciale staten zal aanvangen den 28 dezer des avonds te half acht uur, ter behandeling van de aanvragen, door eenige polders in Noord-Beveland gedaan om calamiteus verklaart te worden. De heer A. Meeusen, liulponderwijzer te Barendrecht (Zuid-Holland) heeft met goed gevolg exam en afgelegd in de Fransche taal. Bij de herstemming voor een lid van de tweede kamer der staten-generaal te Zevenbergen zijn uitgebracht 1733 stemmen. Gekozen de heer Van de Werk met 901 stemmen. De heer Diepen bekwam 814 stemmen. Het zuider zendingsfeest zal Hit jaar gehouden worden bij 's Heer Arendskerke, bij de hoeve van den heer Yermet, op Woensdag den 19 Juni. De openingsrede zal gehouden worden door dr. Cohen Stuart. Verder worden als sprekers genoemd, de heeren Coolsma, zendeling van de Utrechtsche zendingsverceniging; Theod. A. Eggenstein, van Antwerpen; E. B. Gunning, van Waspik; van den Hoorn, van Tiel'j A. Littooy, van MiddelburgB. van Schelven, van Alkmaar; Teljer van Axel. Te Amsterdam heeft zich eene commissie gevormd met het doel om aan Z. K. H. prins Hendrik bij zijn aanstaand huwelijk met prinses Marie van Pruiseu eene nationale hulde aan te bieden. De inschrijving is voor ieder opengesteld en mag niet hooger zijn dan /10 en niet lager dan f 0,10. Aan het hoofd dezer commissie staan baron Tengnagel uit 's Hage en de heer J Boissevain, directeur der stoomvaart-maatschappij Nederland te Amsterdam. De Willem Barends is 6 Mei uit IJmui- den in zee gegaan. Te lJmuiden waren duizenden nieuwsgierigeu in allerlei vaartuigen en op den wal bijeengestroomd om de kloeke Noordpoolvaar- ders een laatst vaarwel toe te roepen. De officieren van het wachtschip te Amsterdam hebben in hunne stoombarkas de Willem Barends een uur ver in zee begeleid. Gelijk men weet, worden de rei- zigers in October e. k. hier te lande terug verwacht. Door de Vereeniging van Christelijke on- derwijzers" is een adres aan de tweede kamer ge- richt, waarin verzocht wordt, dat bij eene nieuwe regeling van het lager onderwijs tot grondslag worde aangenomenstaatsrechtelijke gelijkstelling van het bijzonder met het openbaar onderwijs, opdat geene bevoorrechting door de overheid langer plaats hebbe van de eene soort van onderwijs boven de andere. Door bestendig helder weder begunstigd, heeft men den voorbijgang van Mercurius voorbij de zon te Groningen geregeld kunnen waarnemen. Hoewel de Z. O. wind eene groote hoeveelheid veendamp had aangevoerd, zoo bleef de zon toch tot dicht aan den ondergang zeer goed zichtbaar. Te 3 uur 40 minuten middelbare tijd van Gro- ning werd de plaueet voor het eerst aan den oostelijken rand aan de bovenlinkerzijde der zon merkbaar. Na een paar minuten scheidde zij zich van den zonrand en vertoonde zich nu als een scherp begrensd zwart cirkelrond schijfje op de heldere zonneschijf. De zon was ook nu, evenals reeds gedurende verscheidene dagen het geval was, i geheel vrij van vlekken. Te Peperga (Weststellingwerf) is een eenjarig kind overleden, ten gevolge van overprikkeling, veroor- zaakt, door het dolzinnig spelen van andere kinderen met de kleine. Scheveningen zal, naar men meldt, tegen Augustus, dus in het drukste van het bad- seizoen, wanneer alle bewoonbare plekjes bezet zijn, verblijd worden met de inkwartiering van 800 soldaten die, zooals bekend is, vrij wat minder betalen dan de badgasten. Voor eenige dagen is het lijk van zekeren M. uit Thorn, te Wessem in de Maas opgevischt. De broeder van dezen heeft zich de vorige week in den koestal opge- hangen. Met 1 Juni a. s. wordt van Nijmegen naar Arnhem verplaatst als hoofdopzichter der genie de heer S. Schreurs. Te Meppel kwam een iimmerman, die zich herhaaldelijk aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, op nieuw be- sehonken te huis, zakte ineen en was onmidde- lijk een lijk. Het noorder zendingsfeest zal op Woensdag den 31 Juli te Winschoten plaats hebben. Te Zutfen hebben den 5 Mei 6 echt- paren het voorrecht gehad hun 25 jarig huwelijks- feest te vieren. Dien dag 25 jaar geleden werden 13 paar door Hymens band verbouden. Een der leeuwinnen van Artis te Amsterdam is verleden j week bevallen van twee welgeschapen welpen. De feestelijke herdenking der droogmaking van het Haarlemmermeer zal door gebrek aan onder- steuning niet plaats hebben. Sedert eenige dagen is de ansjovisvangst in vollen gang; zoowel de Bergen op Zoomsche als de Tholensche visschers maken buitengewoon goede zakenmen herinnert zich geen zoo overvloedig jaar als thans. De eerste lading blokijs, rechtstreeks uit Noorwegen aangevoerd, is te Groningen ontvangen. Zj is bestemd voor eene dier bierbrouwerijen aldaar. Verleden Zondag is de wereldtentoonstelling te

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1