Tertrek der teeveiail naar Oost-Iiii. POSTER IJ EN. RECHTSZAKEN. Arromlisseinents-rcclittyuik te Hiddelburg. Landbouwberichten. "gemengde berichten. zijn land in cen poel van jainmereu stortte, om zijne dynastie te redden. Sikkelen werden toen gesmeed tot zwaarden landbouw, nijverheid, handel, alles stond stil kanonnen en milrailleurs, gnnvelijkc moordtuigen, zouden Europa overtuigen, dat aan de Seine de hoogste macht resideerde der aarde. 0, ijdelheid! Erankrijk heeft geboet, is vertrapt, vernederd en wijs geworden. Niet op den oorlog, niet op't ruwe jfeweld, niet op |)hysieke kracht was sedert net oog des geestes gericbt van bet levenslustige Fransche volk, maar cp den arbeid, die zijne vrienden afnoudt van verkeerdheden, die afleiding geeft bij droefenis, troost bij alle leed. En die arbeid heeft resultaten geliad. Nooit heeft het Fransche volk met jneer ijver gewerkt dan na den oorlog; over de gehcele aarde worden connecties aaugeknoopt om goederen te ver/.enden een werklust vvordt er aan den dag gelegd, die bewonderenswaardig is, zoodat de nijvere band, door het denkeiule hoofd bestuurd, de groote uitgaven van de oorlogsrampen reeds lang heeft vergoed. Door den arbeid voorwaarts, dit werd hier de spreuk! Men schrijft uit Amsterdam van jl. Zondag Heel de buitenkant was liedftn als bezaaid met nienschen om getnige te wezen van het vertrek van de „Willein Barendsz." naar IJmuiden om morgen zee te kiezen. ,/tiet scheepke," gesleept door een stoombootje, werd uitgeleide gedaati door een aantal belangstellenden. In den och'end was bet opgewekt en prettig; men zag duizcnden en duizenden die het vaartuig wenschten te zien uit- zeilen zonder een penning te hebben geoiferd voor dezen tocht, die onze eer als zeevarende natie inoet ophouden. Met dr. Wap roep ik de bemanning toe V A A Ivv£:i^! AANT DE WILLEM BARENDSZ., OP ZIJN TOCHT NAAti iMOVA-ZEMBLA. MEI, 1878. Met gloeiemh: h;irteu naar 't ijskoude Noord, zoo waeht U de schittreude Driekleur aan boord laat kronklen haar bauen, de pool te gemoet, waar de achtbare sf.him II van Bareudsz. begroet plant daar onzon Standaard ill 't hart van dat strand, en breng er den groet van het Volk en van 't Laud, dat eens uit zijn middey eqn kroost rijzen zag, oin woudren te seheppen voor de Eer van zijn vlag. Doch, als gij ilw voet op dieu ijsbodem zet, verzuini niet, 0111 'teerst in een Zeemansgebed, rond-Hollandsch <ieu Heuiel te brengen den lof, den dank en den prijs voor het lot. dat (J trof, om wter, na drieJ eeuweti, op glansrijke baan, in 't Spoor der onsterflijke Vadreu te gaan; en, heeft uw geiqoed daar dieu dank nitgebracht, zoo voeg er den Eed bij van 't jeugdig gesl&cht, waaraan onze toekoimt. edns toe is Vertrouwd, dat nooit le vcrgeefs op zijn vrouw wordt gebouwd, inaar waar 't onafhanklijjce Vrijheid ooit geldt, '8 Lands Veau hier zal wappren ler zee en in 't veld, en de lauweroogst. bier, voor drie eeuwen vergaard, door 't Nhkroost vermeerderd, in Eer blijft bewaard. Te Delft. 15 April, 1878. Dr. WAP. Via BlilNDlSI, 1U Mei, 1,'s inorgens. Via NIEUWEDIEP, 10 Mei, 5,15 'savbmls. Via MARSEILLE, 17 Mei, 1,— 's morgens. Via N ABELS, 19 Mei, 5,15 's avonds. De Eransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang met aan. De rechtbmik lieeft m hare zittnig van 6 Mei de navolgemle vonnissen uitgesprokeu J. T. van tier V., timmermansknecht te Hulst, ter zake van sinaad en scliehlwoorden; veroordeeld tot 8 boete of 1 dag gevungenisstraf. J. de S., werkman te Philippine, ter zake van diefstal; vrijgesproken. 0. Jj- van 1)., werkman te Kapellebrug, ter zake van taishandeiing; veroordeeld tot 15 dagen cel- lulaire gevangenissiraf en 2 boeten elk vail 8, of 1 dag celluiaire gevangenisstraf voor iedere boete. B. K.., urbeider te Cliuge, ter zake van mjelian- deling; veroordeeld tot f 15 boete ot 7 dagen ge- vailgenisstrat. Door den tninman W. Bloemink, uit Twello, werden Yrijdag te Deventer de eerste nieuwe aard- appelen op den kouden grond geteeld, ter markt gebracht. De in het vorig jaar door burg, en weth. van Deventer genomen proeven ter bemesting van verschillende weilanden met ammoniak-water zijn goed geslaagd. Met het bemesten der weilanden met dat water zal thans voorgoed worden voort- gegaan. Daar men meent, dat bij de jongste verkiezing van een raadslid voor Tiel omkooping van kiezers heeft plaats geliad, is er een gerechtelijk onder- zoek ingesteld. De vesting-artillerie te Nijmegeti, bestaande uit 2 compagnien, wordt met Aug. a s. nair elders verplaatst. Te Zwolle is een stuk iveiland van ongeveer are, grenzende aan bet eigendom des koopers aan de stadswandeling, aan- gekocht voor 17001). Uit Etten is naar het huis van arrest te Breda ovefgebracht de persoon van A. V., oud 51 jaar, landbouwer, verdacht van zijn eigen 'Tiuis in brand te hebben gestoken. Eenige leden van den gemeenteraad van Gorinchem hebben voorgesteld het marktgeid voor st.aan- plaatsen op de kermis zoodanig te verboogen, dat indirect de kermis daardoor wordt verij leld. Te Gestel, bij Eindhoven, is een huis, bestaande uit vier woningen, in de asch gelegd. De inboedel is nog gedeeltelijk gered. De brandweer kon door gcbrek aan water weinig uitvoeren. De oorzaak is onbekend. Alles was verzekerd. De le en 9e komp. van het 3e reg. vesting-artillerie, sedert twee jaren te Doesburg in garnizoen, vertrekken met Aug. a. s. naar Naarden, De artillerie-maga- zijnen in eerstgenoemde stad worden ontruimd. Te Arnhem is een voermansknecht nabij de sluis over de Rijnbrug, in de rivier gevallen en ver- dronken. 't Is een oppasseind man van 23 jaar; bij laat eene vrouw en kind achter. Te den Andel (Groningen) is een korenmolen at'gebrand. De bijgelegen woning blet'f behonden. De oorzaak Van den brand is onbekend. De molen was tegen brandschade verzekerd. Een tramvvagen te Amster dam is in botsing gekomen met een sleperswagen waarop een verhuisboedel geladen was; al bet goed sloeg qp straat en daardoor was het verkeer eeni- gen tijd gestremd. Het. 300jnriir hestaan van het meisjeshuis t< Delft, is jl. week feestelijk gevierd. Door het vertrek der iuittenrj rijdende artillerie en de opheifing van het garnizoen te Roermoud, hebben de neringdoenden enz. een ge- voelig verlies geleden, aangezien er jaai'lijksch ougevqer eene sum van 120,000 a f 130,000 werd besteed. Een melkverkooper te 's Huge werd Zaterdai, te,rwijl bij bezig was een zijner klanten te bediepen, door een beroyrte geti'otfeii, die onmiddelijk de-n dood tengevolge bad. Lam bert Kas, oud 15 jaar, diamantslijper, te Ant- werpen, heeft bij vergissing petroleum gedronkenl Hij werd m een erbarmelijkeri toestand naar het gasthuis gebracht waar luj eenige uren later1 over- leed, eene weduwe met. 8 kinderen achterlatende. Niet minder dan 26 inuziekcorpsen hebben zicli Woensdag hij de opening der tei'toonstelllng te Parijs doen hooren, en een nieuwe marscii gespeeld, getiteld //Vive la Francef" Op de tentoon- stelling zal een huishouden voor een ineisje van 5 jaar prijken. Dit kinderspeelgoed kost slechts de kleinigheid van 1700 frc. Te Arlon is de Ojarige Leome Libert van Fprrieres door een loko- motief verrast en overreden De dood was oogen- blikkelijk. Twee Parijsohe velocipedisteu hebben een toertje .oiidernynnen door bet oost.en, het mid den, het ziiiden en bet znilwesteii van Erankrijk Noord-Italie en Zwitserlan.l. Zij waren 40 dagen op reis, waarvan 15 werden besteed om rust te nemen en een en ander te bezien. In de 27 dagen legden zij 90 Fransche mijlen af. Jlvrijdag nacht ontwaarde een schildivacht, geplaatst aan de houtloodsen van de stnpel- en constfuctie—magazijnen te Delft., dat twee inanneii bezig waren over de palissadeering t.e klimmen, waarschijnlijk met het doel om iets weg te nemen. De schildwacht loste zijn geweer op hen, doch zijn scliot miste en de dieven maakten zich nit de voeten. De bewoners van de Elandsgracbt, te Amster dam, waren jl. Zaterdag in rep en roer. Honderdou menschen, de een met een ernstig, de ander met een lachend gelaat, badden hunne blikken ge- vestigd op 'net dak eener woning, waarop zich bevond een aapje, dat zijn hokje ten huize van een bakker ontvlucht was en nu een wandeling over de daken maakte. Niemand kon het diertje bereiken dan een groote kraai, die met den aap een woedend gevecht aanving, daar 't zwartje be- vreesd was dat Sim zijn nest zou verstoren. De. aap moest het onderspit delven, nam de vlucht en is nog niet teruggevonden. Te Asperg heeft zich dezer dagen een gevnl van watervrees voorgedaan bij een gemeente-bearabte, die meer dan twee jaar geleden door zijn bond een kleine beet in den arm ontving. Hij was toen onmiddelijk geneeskundig behandeld, en de wond genas seliijnbaar gunstig. Drie jaren nadat zich de vreeselijke verscliijnselen van watervrees bij den ongelukkige vertoonde, overleed hij. In den avond van 30 April jl. en een ge- deelte van den daaropvolgenden nacbt waren er in de tentoonstellingsgebouwen te Parijs niet minder dan 35,000 werklieden bezig met de groote op- reddering voor het feest van 1 Mei, zooals bet wegbreken van steilingen, het wegdragen van planken, bet in elkaar slaan van kisten, enz., enz. Het was een schouwspel, alsof eene kleine wereld opgebroken werd. Het ijzeren geraamte van het tentoonstel- liugsgebouw te Parijs vertegenwoordigt een gewicht van 27,690,000 kilogram plaat- en gietijzer, waar van 17 millioen kilogram voor de machinezaal en en annexes en 10,690,000 kilogram voor de overige rui.int.en. Voor bet dakwerk der galerijen voor oudlieidkunde en schoone kunsten waren 700,000 kilogram ijzer noodig. Tot het volledig beklinken van alle onderdeelen werden 11 millioen bouten vereischt en ongeveer 23 millioen gaten geboord. Voor die gedeelten van het dak eindelijk, welke met zink zijn gedekt, waren 1800 kubieke meter bout, noodig, en de met zink beslagen oppervlakte van het latwerk bestaat uit 81,683 vierkanto meter. Alweer heeft men te Parijs een in stukken gesneden lijk gevonden. Een koopman, die zijn schuit schoon maakte, welke voor de bad—inrichting Baillet lag, heeft, uit de Seine opgevischt een zorgvuldig digt gemaakt pakje, dat waarschijnlijk door den st.room was medegesleept. Dit pakje be- vatte de lfeh'denen in de dijeu van een mensch. Weldra hoopt men nadere bijzondyrhedeu van deze nog in het duister gehulde zaak te kenneu. De Times mehlt een zeer merkwaardig leit dat zeer onwaarscliijnlijk zou klinken, indien het niet door een officieel geneeskundig rapport werd geconstateprd. In het krankzinnigengesticht Prest- wieh-asyluin te Louden, is nainelijk een krank- zinnige gestorven, in' wiens lichaain men 1811 voorwerpen vond, namelijk 20 gespen, 11 stukjes glas, 10 kiezelsteenen, 3 einden bindgaren, 1 stuk koper, een schoenmakersels, 1 naald, 9 koperen knoopen en 1782 spelden! De man had de manie alles te verslmden, wat hem voor de hand kwam. In Gorlitz heeft een leerling van het stede- lijk gymnasium, die voor de t.weede maal niet was overtregaar. in een hoogere klasse, zich door nnd- del van een pistoolschot van het leven beroofd. De ongelukkige was de zoon van een vroeger daar woonachtig aanzienlijk koopman. Om zijn voornemen uit te voeren, begaf hij zich naar het kerkhof, ging op het graf zijner onlangs overleden moeder zitten, en volbracht daar de daad van wanhoop, die aan zijn leven een einde maakte. Men herinnert zich bij deze golegenheid, dat ook zijn vader, die wegens een bankroet zijne woon- plaats vcrlaten had, een einde aan zijn leven heeft gemaakt, door zich in een der Zwitsersche meren te storten. Uit ^Copenhagen wordt het volgende aan de Pall Mall Gazette gemeld Eene arme vrouw van meer dan 50 jaar, de vrouw van een daglooner, zag eenige inaanden geleden drie kinderen door het ijs in een meer vallen en redde hen met levensgevaar. De koning besloot, die daad te belooneu. De arme vrouw werd naar de hoofdstad ontboden; zij kreeg daar eene kamer in het paleis en hleef er twee dagen om al het merkwaardige van Eopenhagen te zien.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2