BINNEN LAND. No. 1550. Zaterdag 27 April 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNIMENT. Ter Neuzen, 26 April. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het treheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men f.bonneert zich bij alle Boekhandelaars, PoStdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENT IlN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Adverteutien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag n.-uuitldag DUIE nren. Ult bind verschljnt Dinsdag- en Vrljdagavond blj J. R. C. D U O N T te Ter Acii/.en. F»olitiel£ Overziclit. Uit Berlijn sclirijft men, dat het bericht, dat men het in beginsel over eene verwijdering der militaire strijdkraehten uit de omstreken van Kon- stantinopel eens is geworden, daar voor juist wordt gehouden. Men beraadslaagt thans over de uit- voering. De Engelsche vloot zou, na voorafgaand terugtrekken der Russen, naar de Besikabaai terug keeren. De stell'ngen der Russische troepen zouden, althans gedeeltelijk, door Turksche troepen bezet worden. Zoo sprekhn verschilletide correspondenten, en, hoewel ilu de telegraaf nog geen officieele be- vestiging gaf, heerscht er evenmin tegenspraak en is het dus niet oumogelijk te achten, dat de over- eenkomst weldra zal worden geteekend. Een be- langrijke stap zou dan voorwaarts gedaau zijn, want, zegt von Bismarck, wat baat het, dat het emigres bijeenkoint, als een niet juist opgevat bevel, als eene daad van inoedwil van dezen of genen Russischen of Engelschen bevelhebber het gebouw, door de diplomatie opgetrokken, als een kaurtenhuisje doet ineenstorten Men verwacht de spoedige bijeenkomst van het congres, doch meent, dat die bloote bijeenkomst nog geen waarborg tot behoud van den vrede oplevert. Het is noodig, dat aan het congres eene oinvangrijke, openhartige gedachtenwisseling vooraf ga. Indien het kabinet van Louden werkelijk het behoud des vredes wenscht, maar toch grootere voordeelen voor Eugelainl denkt te vervverven door vreesaanjaging van Rusland, dan is dit een ge- vaarlijk spel, dat niet tot den vrede, maar tot den oorlog zou voereu. Dergelijke taal is niet geschikt, orn list ver- trouwen op eene spoedige regeling te versterken en dat ook vorst Gortschakolf de zaken nog niet zoo rooskleurig inziet en nog niet zoo toegevens- gezind is, blijkt zeker wel het best uit de feiten. De Russische troepenmacht aan de zee van Marmora lieeft sinds het sluiten van den vrede geen andere vermindering ondergaan, dan dat 800 man van de keizerlijke garde naar Rusland zijn teruggekeerd. Daaren tegen zijn 15,000 man suppletie-troepen te San Stetano aangekomen. Bij Bulair schat de correspondent van de Politische Correspondenz de aanwezige Russische krijgsmacht op 35,000 man. Te Adriuiopel werken de Russen ijverig aan het aanleggen van versterkingen, terwijl de zending van generaal Todleben naar San Stefano ook genoeg stof tot nadenken geeft. Hierbij komt nog de bezetting van vaste posities in Rumenie, -waar Rusland zich door geen protesten laat terug- houdeu en de versterking der vloot, waarvan per tele graaf gemeld werd, maatregelen, waartoe de Russische regeering vermoedelijk niet zou overgaan, indien zij rekende op het behoud van den vrede. Evenwel vinden de Russen voor die militaire maatregelen eenige aanleiding in de houding der Turken. Deze toch zetten met ijver de werk- zaamheden aan de linie Bujukdere-Marlak voort. Hunne strijdinacht in de nabijheid van Konstantinopel wordt geschat op 70 k 80 duizend man, en de versterkingen, welke zij opwerpen bij Bujukdere worden gezegd, van dien aard te zijn, dat zij het Turksche leger in staat zouden stellen, ora de Russen, indien zij eene agressieve beweging tegen Konstantinopel ondernamen, minstens 7 dagen op te houden. .NatUurlijk wordt deze bedrijvigheid der Turken door de Rus»en niet met een gunstig oog gade geslagen. Tijdens de onderhandelingen over het vredes—tractaat lag Konstantinopel voor hen open en bloot; iedere versterking, 't zij in levende, 't zij in doode strijdkraehten, die de Turken zich weten te verschaffen, maakt de posit.ie der Russen minder gunstig. Terwijl zij door de tegenwoordigheid der Engelsche oorlogschepen tot stilzitten gedwongen zijn, arbeiden hunne gewezen tegenstanders, die juist het punt bezetten, dat bij een eventueelen oorlog van het hoogste gewicht zou wezen. En de be drijvigheid van de Turken in Let aanleggen van verdedigingswerken doet tevens bij de Russen de vrees ontstaan, dat, zoodra zij hunne tegenwoordige posities ontruimen, om ze ter bezetting over te laten aan de Turken, deze zich daar z6o vast zouden nestelen, dat het de grootste inoeite zou kosten, hen van daar weder te verdrijven. De houding, welke Turkije zal aannemen, die bij de kwestie der gelijktijdige outrunning van zoo overwegend belang is, is tevens hoogst moeilijk te voorspellen. Te Konstantinopel, van ouds een brandpunt van intrigue, kampen nog steeds twee partijen om den voorrang; de eene, die aansluiting bij Emzeland wenscht en de andere, die alleen van Rusland heil verwacht. Van den uitslag van dezen strijd hangt de houding van Turkije af. De laatste veraudering in het Turksche ministerie, die Stadyk pacha in de plaats stelde van Aclimed Vefik pacha, lieelt hierover geen beslissing gebracht. De af- getreden Achmed Vefik pacha neigde zeer naar Engeland, doch zijn opvolger behoort niet tot de Russische partij. Bij deze onzekerheid omtrent de stemming te Konstantinopel wordt eene veraudering in het status quo slechts te moeilijker. Nu evenwel eens de onderhandelingen over eene wijziging in het status quo zijn aangevangen, zou eeue inislukking het gevaarlijke van den toestand hoogst waarschijn- lijk verhoogen. Gisteren avond, ongeveer elf ure, had aan het kanaal van hier naar Gent een droevig ongeval plaats. Een rijtuig, waarin zich drie personen bevonden, nl. de voerman H. de Meij, D. van Rompu en J. Braal, komende van de verkooping bij J. Scheele Pz. te Sluiskil, geraakte, dicht bij het overzetveer van J. Buijse, met de drie zich daarin bevindende personen, door het steigeren van het paard te water, met het noodlottig gevolg dat H. de Meij en J. Braal benevens het paard ver- dronken. Rompu wist zich gelukkig nog te redden, door uit het rijtuig te springen en door het water heen den wal te bereiken. Heden morgen zijn de lijken gevonden; de voer man de Meij lag in het rijtuig met de leidsels nog in de lianden geklemd; het lijk van J. Braal lag op den bodem van het kanaal. Bij Prov. blad no. 47 is gevoegd een besluit van den commissaris des konings in Zeeland, waarbij bepaald wordt dat de aflevering van de bij de nationale militie, voor de lichting van dit jaar, in te lijven manschappen uit de ge'meenten van dit district, zal geschieden op Donderdag 2 Mei 1878, 1e Ter Neuzen op de beurs, des voormiddags te 10 ureu. Gedurende de tweede helft der maand Maart zijn van het postkantoor alhier de volgende onbe- stelbare brieven verzonden I. B. G. Meijer te Amsterdam, L. E. de Bruiue te Amsterdam en K. Jacobs te Nisse. De beer L. H. Dormaar, hulponderwijzer aan de openbare school te Axel, staat no. 1 op de voordracht voor de betrekking van hoofdonder- wijzer te Wolfaartsdijk. Koewacht, 25 April. Gisteren namiddag ont- lastte zich alhier een' verschrikkelijke donderbui; de bliksem sloeg in de schuur van den landbouwer Breijhaert, welke tot den grond is afgebrand met de zich daarin bevindende tweehonderd bossen stroo en eenige zakken aardappelen de twee koeien werden uit de vlainrnen gered; het geheel was slechts voor eenige honderden franken tegen brand- schade verzekerd, zoodat genoemde landbouwer eene aanzienlijke schade lijdt. Blijkens het verslag omtrent den toestand van het kroondomein over 1877 zijn in dat jaar in de provincie Zeeland weder de tienden afgekocht in het rentambt Middelburg 9 blokken, tot een bedrag van 42,904,85in het rentambt Tholen 5 blokken, voor 3978,32; in het rentambt Goes 20 blokken, voor 28,967,30; en in het rentambt Zierikzee 20 blokken, voor /38,012,17i- Bij de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Zevenbergen, jl. Dinsdag gehouden, zijn uitgebracht 1684steminen; hiervan bekwam de heer Diepen (katholiek) 650, de heer Van de Werk (liberaal) 549 en de heer Wijnifialen (anti-revolutionair) 476 stemmen; er moet dus eene herstemming plaats hebben tusschen de heeren Diepen en Van de Werk. Tleden is verschenen het koninklijk besluit tot regeling der opleiding van under—officieren en mindere militairen tot officier en waarin bepaald wordt, dat ter opleiding van onder-oflicieren en mindere militairen voor den rang van officier zijn bestemd drie militaire scholen, te wetentwee voor de wapens der infanterie en kavallerie en de militaire administrate, gevestigd te Haarlem en 's Hertogenbosch, en een voor het wapen der artillerie, gevestigd te Delft. Naar het schijnt heeft het kleine Nederland thans even als een paar eeuwen geleden over vrede of oorlog te beslissen. Zooals bekend is, tracht Rusland, om oorlog te kunnen voeren, bij andere volken geldleeningen te sluiten en is Nederland een dier landen, waar bijna nimmer vergeefs tot dat doel wordt aangeklopt. Eenige jaren geleden stond een der voornaamste Amerikaansche banken op het punt van springen en werd eindelijk, toen het bestuur der bank in alle landen schipbreuk had geleden, in Nederland het geld gevonden. Toen werd dan ook Nederland hemelhoog geprezon. Zullen onze geldmannen, die het in hunne hand

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1