T BINNEN CAN D. No. 1549. Woensdag 24 April 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. advektentiIn. Ter Neuzen, 23 April. i Ki! \KI /.KNSI.ili: I »l I! VNT. Uoor het Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1, geheele Kijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grrootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Ultgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmiddag DRIE uren. D II O IV T Ter Neuzen. F*olitieli Overzicht Aan positieve berichten, omtrent het verloop der kwestie tusschen Engeland en Rusland, blijft het nog ontbreken en waarschijnlijk zal de schaarschte aan officieele tijdingen nog wel eenigen tijd aan- liouden, daar de staatsliedeu eene poos rust schijnen te willen genieten. De beide huizen van het Engelsche parlement hebben vacantie genomen tot 6 Mei, en ook Bismarck heeft zich voor eenige dagen naar zijne bezittingen in het Lauenburgsche begeven. Dat naar huis zenden van het Engelsche parle ment in den tegenwoordigen critieken toestand baart hier en daar onrust. Waarom wordt het parlement thans voor zoo langen tijd verdaagd? Het doet denken, dat de regeering de hand vrij wil hebben en dat lord Beaconsfield plannen koestert, welke zelfs de op zijne hand zijnde meerderheid niet zou goedkeuren. De publieke opinie neigt echter bijna algemeen nog steeds tot het geloof, dat de Oostersche kwestie zachtjes zal uitgaan. Wil een mensch gaarne iets gelooven, dan is liij meestal vindingrijk in het uitdenken van omstandigheden en verschijnselen, die voor dat geloof pleiten en zoo wijzen de con- gres-liefhebbers op den 29 April, wanneer keizer Alexander II zijn zestigsten verjaardag zal vieren. Volgens anderen is thans de geheele kwestie van vrede of oorlog eene geldkwestie geworden. Rusland, zegt men, bindt in, om daardoor ver- trouwen te winnen bij zijne pogingen tot het sluiten van eene nieuwe leening van 50 millioen roebels, die weinig bereidwilligheid bij de bankiers ondervindt. Of Rusland even zachtzinnig zou blijven, zoodra de leening gesloten ware, laat zich be- twijfelen. Gelukkig is er veel kans op het mis- lukken der leening. Uit Louden althans wordt getelegrafeerd, dat de aanbiedingen van kleincre bankiershuizen te Amsterdam en Berlijn ten eene- male ontoereikend waren. Het kon wel zijn, dat aan deze omstandigheid het behoud van den vrede zal zijn te danken. Uit Petersburg wordt gemeld, dat in de officieele kringen aldaar eene spoedige bijeenkomst van het congres verwacht wordt, voorafgegaan door eene voorloopige conference der gezanten, die te Berlijn zouden bijeenkomen en krachtens wier besluit de mogendheden tot bijwoning van het congres zouden genoodigd worden, teneinde in overweging te nemen, op welke wijze tengevolge van de gebeurtenissen, die tot het verdrag van San Stefano hebben geleid, de verdrngen van 1856 en 1871 kunnen veranderd worden. Men verwacht, dat deze om- schrijving der taak van het congres de kabinetten van Londen en Petersburg zou bevredigen. De uitnoodigingen tot deze voorconferentie zou den volgens sommige berichten reeds verzonden zijn, maar Reuter beweert, met evenveel zekerheid te weten, dat die berichten alsnog voorbarig zijn. Aan Le Nord wordt uit Berlijn gemeld, dat prins von Bismarck op den aandrang van graaf Andrassj ten slotte toch op zich heeft genomen, om de afgebrokene onderhandelingen over het con gres te hervatt.en, onder voorwaarde, dat het ver- zoek om bemiddeling tegelijkertijd door Oostenrijk en Engeland zou geschieden. Het blijkt niet, dat de voorloopige onderhandelingen hierover reeds gesloten zijn. Busland's goede wil wordt niet betwijfeld, maar men vreest, dat Engeland den toestand van onzekerheid wil doen voortduren, door de bemiddeling van Duitschland niet in te roepen en allerlei voorbehoud te maken. Zoo zingt men het liedje van den vrede op verschillende wijzenmaar uit het kabinet, waar oorlogstuig van allerlei aard huist, komen nog altijd be velen, die een anderen toon hebben, dan verschillende correspondenten aanheffen. Rusland b. v. heeft 12,000 man in Rumenie geworpen en Engeland zond de regeering van Indie bevel, om troepen naar Malta te zenden en i nu beweert men wel, dat de bewegingen van de 1 Russische legers slechts als een gezondheidsmaat- regel moeten worden beschouwd en tracht men het bevel van dc Engelsche regeering te doen voorkomen, als een maatregel van minder gewicht, maar die beweringen kunnen ook even goed eene poging uitmaken, om het wantrouwen te verbloemen, dat achter de schermen, waar de hoogste diplomaten polemizeeren, nog heerscht. En dat niet alles nog couleur de rose is, blijkt te meer, nu Engeland, na de bemiddeling van Duitschland en nadat zelfs reeds eene overeenkomst tusschen Rusland en Oostenrijk als geklonken rnoet worden beschouwd, nog altijd dezelfde uiterst gercserveerde stelling blijft innemen. De Grieken zijn niet tot bedaren te brengen. Zij hebben spijt, zoo lang gewacht te hebben met den opstandreeds vdor maanden hadden ze de in verset gekomen broeders moeten helpen. In Epirus en Thessalie duren de ram pen van den oorlog voort, en daar de Turken overal elders de handen vrij hebben, kunuen de Grieken niet verder komen. In Servie worden thans doodvonnissen voltrokken aan van hoogverraad beschuldigde personen. Ook de heer Thumitsch, voormalig president-minister, de brigadier Markortz en een veertigtal andere personen zullen deze straf na paschen ondergaan. Vijftig andere personen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld, terwijl op verzoek van het ministerie van verdere vervolgingen is afgezien. weggeslingerd en muren als het ware omgewrongen en verzet; bij G. van de Voorde is geheel het teel- rek opgenomen en door de ramen in het huis geworpen, nog een huisje van Asse.lman heeft bijna De 2e luitenant van het 3e regement infanterie J. Stom, in garnizoen alhier, is op zijn verzoek overgeplaatst naar het leger in Oost—Indie. Ilnlst, 23 April. Gisteren middag omstreeks 4 ure ont.laste zich boven deze stad een verschrik- kelijke donderbuionder het vreeselijk gerommel van den donder viel er een stortregen, welke ruira een half uur aanhield. De bliksem sloeg op een huis bij de Bagijnenpoort, wierp eenige pannen van het dak alsmede een steen uit den schoor- steen, zonder evenwel brand te veroorzaken. Liimswaarde, 22 April. Ileden avond omstreeks 5 ure woedde alhier en in de omstreken een aller- j verschrikkelijkst onweder vergezeld van stortregen, hagel en een' orkaan. De orkaan was zoo hevig, dat bij de landbouwers A. Voet, G. van de Voorde en J. Totte de verwoesting ongekend isde schuren zijn uiteengerukt, de daken ruim 100 meters ver Staatsblad no. 23 behelst het koninklijk be sluit van den 11 April 1878, tot vernietiging van het besluit van burgemeester en wethouders der ge- meente Krabbendijke, van 6 Februari 1878, be- trekkelijk de benoeming van J. Nierstrasz, predikant bij de Ned. Hervormde gemeente aldaar, tot tijdelijken secretaris en tijdelijken ontvanger van eerstgemelde gemeente. Op 1 Januari 1878 bedroeg de bevolking van het geheele rijk 3,924,792 zielen, waarvan 1,943,408 mannen en 1,981,384 vrouwen. De toename in het jaar 1877 was in het geheel 59,336 I zielen, waarvan 29,922 mannen en 29,414 vrouwen. Het bevolkingscijfer der provincie Zeeland op 1 Januari jl. bedroeg 92,758 mannen en 95,764 vrouwen, samen alzoo 188,522. In den loop van 1877 is de bevolking toegenomen met 741 man- I nen en 735 vrouwen, samen 1,476. In strijd met de loopende geruchten omtrent eene voorgenomen opheffing van het garnizoen te Middelburg, heeft de minister van oorlog een onderzoek doen instellen, in hoeverre aldaar en in de omstreken terrein aanwezig is voor de noodige gebouwen, schiet- en oefeningsplaatsen, bestemd voor twee bataljons infanterie. Voor het gerechtshof te 's Gravenhage stond jl. Donderdag terecht Maria L., eene 16jarige dienstbode, die te Leiden uit eene linnenkast in de woning harer meesteres herhaaldelijk geld en bankpapier had weggenoraen, na de deur dier kast telkens door krachtige trekken te hebben doen openspringen. Het ontvreemde bedroeg bijna 200 en word op eene curieuse manier door de beschuldigde besteed. Zij kocht daarvoor nl. een gouden hor- loge met dito ketting, een gouden medaljon met dito ketting, eenig lirmengoed, honderd bidprentjes en een bijbel. Waartoe die prentjes en de bijbel? Het is bijna ongeloofeljjk. Teneinde hare meesteres geen argwaan te doen krijgen omtrent de herkomst van de gouden voorwerpen, die zij droeg, vertelde zij in liefdesbetrekking te staan met zekeren Johannes Reuvens (die niet bestond). Eerst heette die jongeling een spekslagersbediende, later zeide zij, dat het een student was en van dezen ontving zij het medaljon met de ketting. Teneinde nu ook het horloge te Aurven dragen, liet zij haar student sterven en zich dat horloge met ketting bij wijze van legaat door zijn breeder ter hand stellen. Opdat de meesteres dit alles gelooven zou, kocht zij 100 bidprentjes en liet daarop drukken: „Bidt vooi,- de ziel van Joh. Reuvens, overleden aan (hen Hoogen Rijndijk. onder Soeterwoude en aldaar begraven" en daar- onder r „Waakt en bidt; w ant de ure komt dat de Heer des Huizes komen zal." In den bijbel, dien zij kocht, liet zij ook een blaadje drukken, waaruit het zou moeten schij- ne» alsof zekere niet best? lande pastoor Theophano liaar dien om hare deugd geschonken had. In weerwil van al die huiohelarij werden hare ft

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1