BUITENLAND. 1 Er heeft zich eene commissie gevormd, om een huldeblijk van dankbaro vereering te doan verrijzen voor Hugo de Groot. Eere-voorzittqr dezer commissie is Z. K. H. Alexander, prins'der Nederlanden, Het uitvoerend comite Bestaat uit de lieeren mr. E. J. J. B. Crenlers, voorzitter; mr. F. B. Coninck Liefsting, mr. A. A de Pinto, mr. Joh. Pols, mr. R. J. graaf Schimmelpenninck van Nijenhuis, dr. Th. Cii. L. Wijnmalen, secre- taris-penningmeester; mr. J. T. Buijs, mr. J. E. Goudsmit, mr. J. A. Fruin, mr. B. D. H. Telle- gen en mr. T. M. C. Asser. De circulaire, waarin bet denkbeeld aanbevolen wordt en de groote, verdiensten van Hugo de Groot worden aangetoond, is voorts onderteekend door een groot aantal mannen Van wetenschap- pelijken naam of aanzienlijke positie. In een brochure, te Arnhem verscbenen, wordt het navolgend ameiidement op art. -'13 der ingediende wet op het lager onderwijs voorgesteld „Het schoolonderwijs wordt dienstbaar gemaakt aan de ontwikkeling van het denkvermogen en van het zedelijkheids-bewustzijn, gegrond op de wetten der natuur en de uitspraqk der rede. In dien geest wordt er zooveel mogelijk gestreefd naar vermeerdering van kennis bij de schoolgaande kinde- ren, waartoe de Ieervakken zijn aangewezen." 's Rijks middelen hehben gedurende de maapd1 Maart 11. opgebraclit 9,011,270 tegen f 9,048,694 in Maart 1877, en gedurende de eerste drie maan- den van dit jaar 21,922)214, tegen /21,367,860 in hetzelfde tijdvak van 1877. Het 5/i-j der fn- ming fcedraagt 23,597,206. Het Vaderland verneemt, dat de rechtbank in den Haag de invrijheidstelling be.volen heeft van mevr. P., die twee maanden geleden in hechte- nis werd genomen, ter zake van poging tot ver- giftiging. Zooals men zich zal herinneren, had zij terstond bekend die poging te hebben aange- wend, doch uit een langdurig onderzoek van des- kundigen is het gebleken, dat in het door haar met fosforus toebereide drankje veel te weinig vergifstof aanwezig was, om den dood te kunnen veroorzaken. Dientengevolge verviel de aanleiding tot verdere vervolging, evenals onlangs de schoon- maakster, die gepoogd had eene dienstbode met luciferskopuen te vergiftigen, niet kon worden vervolgd, omdat ook hair poging tot geen resultaat kon leiden; deze vrouw bad namelijk Zweedsche lucifers gebruikt, niet wetende, dat deze niet ver- giftig zijn. RECHTSZAKEN. Arrotnlissenients-rechtbank te tliddelburg. De rechtbank heeft in hnye zitting van 15 April de navolgende vonnissen uitgesproken P. W, schippersknecjit te Philippine, ter zake van gewelddadigheid tegen een agent van de ge- wapende inacht; veroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf. P. V., landb uwersknecht te Axel, ter zake van het toebrengen van kwetsurenveroordeeld tot 1 maapd cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete. A. de B., arbeider te Qssenisse, ter zake van bedelarijveroordeeld tot 4 dagen gevangenisstraf. L. O., arbeider te Axel, ter zake van het toe brengen van slagen en stooten; veroordeeld tot 1 maand cellulaire gevangenisstraf en 8 boete. S. W., te Ter Hole (Hontenisse), ter zake van stnaad ot scheldwoordenveroordeeld tot 15 boete of 5 dagen gevangenisstraf. L. van B., te Koewacht, ter zake van het toe brengen van slagen en stooten; veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete. j. V., korenmolenaar te Stoppeldijk, ter zake van boonveroordeeld tot 25 boete of 7 dagen gevangenisstraf. J. J., zonder beroep te Axel, ter zake Van bedela rij; veroordeeld tot 8 dagen cellulaire gevangenisstraf. P. S., mossed- en kreukelraper te Kieldrecht, ter zake van spoorweg overtrading; vrijgesproken. D. F. de V., landbouwer te Sas van Gent, ter zake van beleediging door gebaren aan een de ge- vrapende macht in handen hebbende agent, veroor deeld tot 25 boete. Landbouwberichten, Bij den veehouder M. Yerwoerd te Bodegraven zijn 29 stuks vee, die lijdende waren aan long- ziekte of daarvan verdacht, onteigend en afgemaakt. Als een bijzondprbeid wordt gemeld, dat bij den1 landbouwer A. Geluk te St. Maartens- dijk, een dendenei geraapt is tor grootte van een ganzenei, terwijl bij het Openen eerst het wit en daarna weder eeil schaal met wit en dooier er in gevonden werd. Te Oldenzaal bestaat eene fabriek van kunst- boter. Als een bewijs van den belangrijken omzet dezer fabriek wordt gemeld, dat de fabrikant de vorige week de enorme massa van 30,000 kilo Ameri- kaansch rundervet heeft ontvangen. Ook groote hoeveelheden melk worden in deze fabriek verbruikt. Uit een schapen stat.istiek blijkt, dat Rus- land het rijkst is aan dit vee. Wei geteld vindt men er niet minder dan 62,076,000 schapen. Australia telt er slec'its een paar millioen minder, daarop volgt de Argentijnsche republiek met 50 millioen. Nederland korat in die opgaaf bijna onderaan met een getal van 901,515. De heer Beernaert, minister van openbare wer- ken in Belgie, heeft in zijne redevoering in den senaat het volgende gezegd, betrekkelijk de over- name der spoorwegen van Vlaanderen Tot hiertoe is het West-Vlaanderen dat het meest verstoken is gebleven in zake van spoorwegen. De senaat weet, dat men er maar als staats- linien vindt, die van Brugge naar Oostende en die, welke te Kortrijk eindigt. De over te nemen lijnen zijn die van Veurne naar LichterveldeOostende naar Armentieres; Brugge naar Blankenberghe, met zijne voliediging tusschen Thielt en Lichtervelde en de vertakkin- gen die er van afhangen van het Westen en van VeurneDuinkerke, Het ontwerp is ook toepasselijk op de lijnen van Lokeren naar Selzaete en van Eecloo naar Antwerpen. Wij zijn het niet eens kunnen worden be trekkelijk de overname van de lijnen van West- Vlaanderen en van Gent naar Ter Neuzen. De coinpagnie van West-Vlaanderen exploiteert een belangrijk netzij kan in hare nood- wendigheden vocrzien en heeft den staat niet noodig; zij heett onze voorwaarden niet aunge- nomen en het zelfs niet noodig geoordeeld hare actionnarissen te raadplegen. Wat de lijn van Gent naar Ter Neuzen betreft, zij is internationaal dn de overneming kan maar geschieden in overeenkomst met het Hollandsch gouverneinent. De afdeeling te St. Nicolaas (Davidsfonds) nam verleden jaar het injtiatief, om den talent- vollen de Beucker, op eene hem waardige wijze te vereerenmen besloot zijn borstbeeld in marmer te doeti beitelen en alzoo een blijvend aandenken in zijne familie te laten berusten. Het borstbeeld is nu voltooid. Het is het werk van van Haver- maet. Dit werk zal den geleerden man, in den aanvang van de maand Mei, te St. Nicolaas zelven worden aangeboden. In den rnorgen van 9 April stiet een werk- 1 man in de kolenmijn St. Margaretha, bij Luik, onverhoeds zijn voertuig tegen de kar van een anderen voerman. Deze greep zijn makker en wierp hern onder zijn kar, waarvan een wiel den ongelukkige verpletterde. Het slachtolfer dier onmenschelijke daad is Karel Brouckart, oud 25 jaren. Zijn aanrander Jozef B is onmidde- lijk aangehouden. De ongelukkige Brouckart is in den nam id dag aan zijne wonden overleden. Vijf weken geleden kwam uit Belgie een jeugdig paar te Roubaix aan, alwaar het zich wilde vestigen en door een huwelijk een einde rnaken aan eene onwettige betrekking. De jongeling was een gewezen politieagent te Antwerpenhet'meisje, jong en schoon, bezat een klem fortuintje. Ver leden Maandag begaf de aanstaande bruid zich naar Rijsel om eenige laatste aankoopen te dtten. Toen zij terugkeerde was de ontrouwe verdwenen met drie akties van honderd frank ieder, drie bankbiljetten van honderd frank, en een reispak, alles toebehoorende aan zijne aanstaande. De politie zoekt den schavuit. Een te Berlijn wonend Aiderikaansch kapi- talist heeft het plan opgevat in de straten der hoofdstad, welke wegens hunne weinige breedte den aanleg van tramways nfet toelaten, zooge- naamde elevated railways te boilwen, met andere Woobdenluchttramways, op dezelfde wijze irige- richt als den staatsspoorweg door Rotterdam. Er zijn nl. op 10 meters afstand sterke ijzeren pijlers opgericht, die zich van. boven in twee armeu verdeelen en waarop de rails vastgemaakt. zijn. Het gewicht der wagens verhindert dat zij kunnen deraillceren. Op sommige purjten heeft men op de eerste verdiepingen der huizen wacht- kamers ingericht, van waar men door middel van een brug in de wagens kan stappen. In de Egyptian Hall, te Louden, is een man te zien van inderdaad reusachtige afuietingen, Zijne omvang om de schouders is acht voet, om het midden 7 voet. Als kind van 4 maanden woog hij 56 pond, en als jongen van 10 jaar 250 pond. Hij is thans 23 jaar oud. De heer Carnpteli, zoo heet onze reus, beweegt zich tamelijk vlug; zijne jonge, niet onbevallige Vrouw, wier afuietingen eehter die van een gewoon sterveling zijn, vergezelt hem overal. GEMENGDE BERICHTEN. De minister van finantieu brengt ter kennis, dat het getal nmnmers van de 5de klasse der 296e staatsloterij, bestemd om op den 19 dezer te worden getrokken, getrokkon zal worden op Maandag den 15 April. De schapenkoopman P. B. is tusschen Goes en 's Heerenhoek door het op hoi slaan van zijn paard tegen den grond ge- worpen en kort daarop overleden. TeOostburg is een hulpouderwijzer nuinmerverwisselaar geworden. Thans is de school met circa 250 leerlingen ge- heel zonder hulponderwijzers. Een trekhond te Berg-Ambacht, die verleden jaar aan 14 jongen het leven schonk, heeft er nu weder 18 ter wereld gebracht. Een driejarig kindje is nabij Zeven- bergen door een molenwiek doodelijk getrolfen. Van de oesterbanken, die op 10 dezer te Bergen op Zoom verpacht werden, hebben 70 perceelen nog geen /7000 opgebraclit. Het vorige jaar bedroeg de pacht daarvan ruim 23,500. Te Broek bij de Joure had een visscher zijne kast bij een boer in huis. Hij kwam dezer dagen tot de ontdekking, dat daaruit /2000 aan waarde was ontvreemd. Men is, hoewel men vermoeden heeft, den dader nog niet op het spoor. De brood- en meelfabriek te 'a Gravenhage keert over het afgeloopen jaar een dividend van 15 per aandeel van /100 uit; de Etrechtsche keert over 1$77 10 pet. Als een bijzonderheid wordt medege- deeld, dat het tweejarig zoontje van J. Yarke, opperman te Naaldwijk, niet minder weegt dan 62 halve Nederlandsche ponden en 4 ons. De nieuw benoeinde burgemeester van Utrecht, mr. Boer, heeft ontslag genomen als raadslid, omdat hij het beter acht die betrekking niet met die van burgemeester te vereenigen. In de gemeente Opsterland heeft een boelgoed plaats gehad bij J. G. V. te L., waar tot ieders verbazing niet min der dan 400 zakdoeken, 1000 beddenlakens, 200 tipmutsen (ondermutsen bij een Friesche kap te dragen) en 200 kussensloopen werden verkocht. Te Amsterdam bestaat het plan, om eerlang op verschillende puuten der stad bussen te plaatsen, tot het opnemen van mededeelingen omtrent. ge- breken aan bestratiug, riojeeri.ng enz. Door de politie te Arnhem is de hand gelegd op een zoo- genaamden wonderdocter, die verscheidene patienten onder zijne behandeling had. Voor eenige dagen is door den ontvanger der domeinen in Grasse verkooping gehouden van de voorwerpen, die Ba- zaine bij zijn vlueht gediend hebben. Het touw, waar langs hij zich uit zijn venster heeft laten afzakken, vond een liefhebber voor 225 franc. Te Marseille zal een vkatholieke bank" met een kapitaal van 20 millioen opgericht worden. Direc- teur zal de vroegere onder-gouverneur der bank van Frankrijk, markies de Ploeuc, worden. Te Brugge is een 77-jarig man door een slachterswagen omvergeworpen. Toen men den ongelukkige ter hulp snelde, was hij reeds een lijk. De vermaarde Engelsche brouwer Allsopp heeft van lord Beetioe zes koeien aangekocht van Durhamras,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2