P U I! L I C A I I K. BLNNENLAND. No. 1346. Zalerdag 13 April 1878. 18e Jaargang. Alge meen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Ter Neuzen, 12 April. Het is gebleken, dat de Dorpsvereeniging, van welke het voorstel is uitgegaan, om de jaarlijksche vee,markt in dit jaargetijde te houden, de zaak zeer juist heeft ingezien. Bij vele koopers was er teveus veel maer vee dan gewoonlijk ter markt gebracht en ofschoon in paarden niets omging, was de handel in rundvee ongekend levendig. Tin m:i!zi:\sciik coiiiunt. ABONNEMENT. Per drie mnanden birinen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonueert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Rrievenbushouders. A 1) V E R T E N T I fi N. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag M.-iinirfdag OKIE nren. Oil blad vcrschijnt Dhisdag- en Vrijda&aveiid bij J. K. G. DUO T tc Ter Neuzen. De BIT RGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAM8LAG, provincie Zeeland, brengen ter kennis van de belangliebbenden, dat door hen op Ntitindag den £98ten April 1878, eene sdiouwing zal worden gehouden over de buurtwegen en voet- padbn in deze gemeente, voorkomende op de door Gedepuleerde Staten dezer provincie, krachtens art. 7 van het reglement, vastgestelde tableaux, en noodigen mitsdien de onderhoudsplicbtigen uit om te zorgen, dat de bedoelde wegen en voetpaden in behoorlijken staat van onderlioud en bruikbaar- heid verkeeren. Gedaan ten gemeentehuize van Zaamslag den 12 April 1878. De Burgemeester en Wetliouders voornoemd, L. VAN PIXHOORN, Voorzitter. E. II. WORTMAN, Secretaris. Politiek Overzielit- De Russische pers te Petersburg en vooral te Moskou, blijft nog altijd eene zeer oorlogzuchtige taal voeren, uiaar het schijnt, dat ditmaal uit de dagbladen niets te besluiten is, omtrent de houding en voornemens der regeering. Uit de talrijke be- richten van verschilliende correspondenten, ook uit Petersburg, blijkt integendeel, dat de vredespartij meer en meer invloed begint te krijgen en eene vreedzame oplossing daardoor weder meer waar- schijnlijk wordt. In bet begin dezer week liepen in Engeland reeds allerlei vage geruchten, over eene gunstige wending in den toestand, zoo zelfs dat men bier en daar kon vernemen, dat alle gevaar voor oorlog reeds geweken was; de reden voor dit optimisme kende echter niemand, doch in den loop van den dag namen de geruchten een stelliger vorm aan. „Een belangrijke brief, zeide men, was uit Berlijn ontvangen, waarin aangespoord wordt concessies te doui, teneinde een Europeeschen oorlog te vermijden. Hoe het zij, dit schijnt vrij zeker, dat de Duitsche regeering hare passieve houding vaarwel zeide hare goede diensten werden niet gevraagd, maar er is reden te gelooven, dat zij met blijdschap aange- liomen zijn, en reeds is de hoop op een congres herleefd. Met het oog daarop heeft generaal Igna- tieff zijn vertrek naar Konstantinopel uitgesteld,1 omdat het plan bestaat, dat hij, als een congres bijeenkomt, als tweede gedelegeerde prins Gort- schakoff naar Berlijn zal vergezellen." Duitschland dus heeft den Russischen vriend, die zich zelf in eene zeer gevaarlijke positie bracht, de broederhand toegestoken, en deze werd dank- baar door Rusland aangenomen. Aan den wil ontbreekt het, naar het schijnt, te St. Petersburg niet, om tot het denkbeeld van een congres terug te keeren; maar de vraag blijft altijd, hoe men aan Engelands eisch voldoen zal, zonder tegelijkertijd aan eigen waardigheid en prestige te kort te doen. Te Konstantinopel drijft nu eens de Engelscbe, dan weer de Russische invloed boven, en wij zouden van deze uit den aard der zaak zeer natuurlijke schommelingen geen melding behoeven te maken, ware bet niet, dat voor de momentaneele zegepraal van den Engelschen invloed eene eigenaardige ver- klaring door de Standard gegeven wordt. De Khedive zou namelijk, volgeus dit blad, aan de porte kennis gegeven bebben, dat hij zich van haar onafhankclijk verklaren zou, indien zij een verbond tegen Engeland sloot. Is dit bericht juist, dan zal zeker niemand over de bron in twijfel verkeeren, waaruit deze waarschuwing ontspruit. De vorst van Rumenie gedraagt zich, of hij eigenlijk de man is, die het rijk van den sultan heeft ten onder gebracht. Voor eenige dagen heeft Gortsehakoff gezegd, dat de czaar zich des noods met de sabel meester zou maken van Bessarabie, en daarop heeft nu de vorst van Rumenie geant- woord, natuurlijk niet in een otficieel stuk//Zeg aan prins Gortsehakoff, dat het Rumeensche leger vertnorzeld kan worden; maar dat het niet ont- wapeml zal worden, zoo lang ik leef/'" Men ziet, de miniatuur vorst slaat een hoogen toon aan. In het Engelsche parlement is thans aan de orde het adres van antwoord aan H. M. de koningin, op hare boodschap inzake de oproeping der reserve. In dit antwoord wordt II. M. voor hare zeer ge- nadige boodschap dank betuigd. Bij de discussien werd door lord Beaconsfield, nadat bij de bezwaren tegen bet tractraat van San Stefano had uiteen gezet, bet volgende gezegd: Al de mogendheden zijn gewapend, waarom zou Engeland ongewapend blijven? De regeering is wel overtuigd, dat het congres het beste zou zijn, wat in de tegenwoordige omstandigheden kan worden verricht, maar daar het uitzicht daarop vervlogen is, heeft het bewind besloten voorzorgsmaatregelen te nemen. De op te roepen reserve geeft een cijfer van 70000 man. Als Engeland in een grooten oorlog werd betrokken, zouden de strijdkrachten zeer sterk vermeerderd kunnen worden. Er is eene geweldige verandering tot stand gekomen de vrijheid van Europa wordt bedreigd en T Engel sche rijk moet door dezelfde krachtige vaderlands- lievende pogingen worden gehandhaafd, die het in 't leven hebben geroepen. Het hoogerhuis heett het adres na uitvoerige discussien zonder stemming, dus eenparig, aan genomen. Ilet lagerhuis nam nog geen besluit, maar men verwacht, dat het voorbeeld van 't hooger huis wel gevolgd zal worden. Hontenisse9 April. Heden heeft alhier de aanbesteding in drie perceelen plaats gehad, van het verbeteren en met keien bestraten van den weg, aanvang nemende bij bet dorp Rapenburg, gemeente Stoppeldijk, loopende door het dorp Ilengstdijk, om te eindigen aan den provincialen weg HulstWalsoorden, dicht, bij bet dorp Klooster- zande, gemeente Hontenisse, ter lengte van 6455 meters. Het eerste perceel is aangenomen door P. J. van Remortel te Hontenisse voor 6290het tweede perceel door Hoven zoon te 's Graven- hage voor 45400 en het derde perceel door D. den Doelder te Ter Neuzen voor f 7295. Hontenisse, 10 April. Op de heden alhier ge houden veemarkt, waren aangebraeht: 3 hengsten, 2 merries, elk met haar veulen en 12 andere paarden van verschillenden ouderdom en soort, 10 stieren van onderscheiden ouderdom, 12 koeien, 5 vaarzen en 4 pinken, benevens een schaap. De premien werden toegewezen als volgt: Voor den besten hengst 7,50 aan C. van Overbeken te Kampen (Ossenisse)voor de beste merrie met veulen 7,50 aan J. G. van Liuden te Honte nisse, voor den besten springstier f 7,50 aan J. A. Pateer Ez. te Hontenisse; voor de beste kalf- dragende of melkgevende koe 7,50 aan J. J. van Arenthals te Hontenisseaan D. Hartog te Hulst 7,50, als kooper van het vetstc stuk rund- vee; aan Eduard de Kegele te Ertvelde 7,50, als kooper van het schoonste stuk rundvee, welke laatstgenoemde teveus de door de Dorpsvereeniging alhier uitgeloofde premie van 10 erlangde, als kooper van het grootste getal ter markt gebrachte koeien of ander rundvee. Moge dat in volgende jaren nog verbeteren In de zitting van Dinsdag heeft de kamer, na uitvoerige discussien met verwerping van alle voorgestelde amendementen, het ontwerp betreffende de bedelarij onveranderd aangenomen met 41 tegen 25 stemmen. Ook zijn aangenomen enkele onteige- ningswetten en de overeenkomst. met de Hollandsche spoorwegmaatschappij. In December, Januari en Eebruari is, volgens de bij de regeering ontvangen ambtsberic'iten, slechts een geval van hondsdolheid in het rijk voorgekomen. Een hond te Philippine is in Decem ber 1877, als verdacht van dolbeid, gedood. Na lijkopening zijn kenteekenon dier ziekte gevonden. Vertnoedelijk is dit dier in eene der naburige ge- meenten Assenede of Selzaete in Belgie, alwaar zich gevallen van hondsdolheid hadden voorgedaan, besmet. Behalve voor Philippine werd ook voor Sas van Gent het bevelschrift, bedoeld in art. 3 der wet van 5 Juni 1875, uitgevaardigd. In een der gemeenten van Limburg was door het gemeentebestuur een oproeping gedaan van sollicitanten naar de betrekking van hoofd- otiderwijzer tegen de schitterende jaarwedde van f 460. Na herhaalde oproepingen bood zich een candidaat aan, die echter te voren met het ge meentebestuur een accoord had gemaakt, dat zijn jaarwedde niet 460 maar 550 zou bedragen. Men springt in Limburg dus aardig met de onderwijzers om. Uit Parijs sclirijft men van het terrein der wereldtentoonstelling, dat van de buitenlandsche afdeelingen, die van Nederland reeds het verst gevorderd is. Reeds nu kan men oordeelen over de groote beteekenis, welke voor dit land de tentoonstelling van de openbare werken zal hebben. Uitgcstrekte wandvlakten zijn geheel overdekt met kaarten, waarop de groote openbare werken van Nederland zijn afgebeeld. De modellen van die werken worden reeds opgesteld. De zaal voor de afdeeling zeevaartkunde en alles wat ophetgebied

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1