den ingeuieur ran den waterstaat, welke ook door ambtsbezigheden verhinderd is, tegenwoordig te zijn. Gedacbtig aan uwe dure taak, hoofdouder vijzerheb ik nog een woord tot u te spreken, die taak is moeie- lijk en niet vrij van bezwaren, al schijnt uwe baan effen geteekend te zijndit watervlak dat voor mij ligt, geeft daartoe gereede aanleidiug; het water, dat groote middel van verkeer kan zegen en welvaartver- spreiden over lauden en volken, in den beeten zomer brengt het verfrissching aan voor mensch en dier en dat scliijnbaar kalme water, de jongste stormen kunuen het nog getuigen, kan de grootste ellende en een too- neel van smart aanbiedenwelnu, wat in dat kalme water zieh afspiegelt, spiegelt zich ook af in het on- derricht van het gegeven onderwijs; onderwijs kan tot zegen, maar ook een oorzaak var. bitteren rampspoed zijn; de wet heeft u de verplichting opgelegd, »het onderwijs dienstbaar te mnken aan alle christelijke en maatschappeljjke deugden," maar ook gij zult weteu, dat in het oog van velen, die waarborg, aan het onderwijs gegeven, een' aanstoot is; voor mij is die waarborg het sieraad der wet, de christelijke deugd is voor mij de zon waaraan alle deugden haar licht ontleenen. 0hoofdonderwijzer mocht ge dat met mij eens zijn en dat gij steeds zult vourtgaan in het leeren van christelijke deugden, ora oprecht te leven in alle omstandigheden des lei ens, twisteu schuwende, listigheid yerwerpende, en ofschoon tegenwoordig aan de grenzen, plant een' geest in de kinderen alsof de school midden in het land siond zooals eertijds, waar verdraagzaainheid wordt geleerdleer niet zoe- ken naar stoffelijke dingen; maar als een arbeider, die zijn loon waard is; want zeker waar is het, dat de onderwijzer in het or derwijs zijne beloouiug moet zoeken, in de overtuiging zijn plicht te hebben vol- bracht, zelfa op rijperen leeftijd is dat het hpogste loon. Aan u, kinderenhet laatste woordgij alien zujt een feestgeschepk ontvangen, houdt dat in waarde; zijt gehoorzaam aan uweu hoofdonderwijzer en weesi dankbaar jegens hem. En hiermede, mijne vrienden en bewoners van Sluiskil en Stroodorpe, en niet allerminst aan uvertegen- woordiger eeupr bestaande en oplfouwende pers, <(gpk voor uwe tegenwoordigheid, ik zou kunuen besluitpn, het gesproken woord zal ras vervliegen, maar vvij den- ken steedsAan Godes zegen is alles gelegetiGod zij gedacht. Wil, o God I dees' school gedeoken, Daaraan Uwe weldaan schenken, Rijk deal Uw zegen op haar neer, Om Sluiskil, Stroodorpe, ssmeu, 't Ouderwijzen eu bekwaineu, Het volk tot heil enU tot ear! De eerste opeubare school te Sluiskil is ingewijd. Nadat de kinderen een lied gezongen hadden, nam de hoofdonderwijzer, de heer G. L P. van Ham, het woord hij betuigde zijnen dank aan den heer burge- meester voor de warme fn welwillende woorden, in het bijzonder tot hem gericht; was door de plechtige opening van het locaal een nieuw tijdperk voor het onderwijs van Sluiskil en Stroodorpe aaugebroken, hij hoopte dat zoo het mocht blijkeu, dat er steuu noodig zou zijn, hem die werd geschouken niet zonder schroom was hij naar Sluiskil gekomen eu hij wenschtte, dien steun te uugen blijveu ondervinden, welken hij reeds acht maaudeu van het bestuur en de schoolcominissie mocht geuieteu en eiudigde met de volgende woorden tot zijne leerliugen te richteu: vergeet nooit, dat de ge- meentebesturen van Ter Neuzen eu Westdorpe, dat voor u gedaan hebben en zeg met mij, als blijk van instemmiug: Lang leve het gemeentebestuur van Ter Neuzen en Westdorpe! Nadat deze welgekozeue rede was uitgesproken, out- vpigen de leerliugen benevens de legger van den eersten steen, uit bauden van den burgemeester een geschenk, bestaande in een' plaat, voorstelleude een' gewichtige gebeurtenis uit ouze vaderlandsche ge- sehiedenis met een tocpasselijk bijschrift Het muziekggjfelschap Apollo" van Ter Neuzen h id zjjne rnedeweckjpg jfpioofd tot het ijnluistejpn van het ippst, in gericht dopr het te Sjniskil bestaande >es- gezelschap „Door leziug outwikkcliugten ongeveer vier ure werden dan ook door bovengenoemd gezel- sohap (le yppschillppde yolksspelen geopend, bestaande in: roeiwedstrijd, raastkliminen, gaaibollen en zakloopen, welke spelen tot aller genoegeu alliepen. Ten zes are gaf het muziekgezelsohap een concert in het nieuwe sohoolgebouw en h°t was wel een woord, uit aller hart gegrepen, toen aan het einde de burge meester een woord van dank en lof toebracht aan den president, den kapelmeester eu de leden voor de wel willende medewerking, geschonken tot opluistering van de plechtige opening der eerste openbare school te Sluiskil; hij bracht de dankbaarheid der bewoners daarvoor over en wees op de vorderingen, welke dat gezelschap heeft gemaakl en eindigde met: Leve Apollo, hoera! De heer J. Sturm beantwoordde, als voorzitter van het muziekgezelsohap, deze toespruak, waarin hij te kennen gaf, dat zoo later Sluiskil de hulp van ApoJJe noodig had, het daarop kou rekenpn, daar ook zijne bewoners inwouers van Ter Neuzen zijn pn dat hij reeds meermalen in eone andere betrekking lieeftgetoopd, debe- langen van Sluiskil voor testaan; hij uitte den wensch Leven de bewoners van Sluiskil eu Stroodorpe! Een vuurwerk besloot des avonds ten 8 ure het feest.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 6