B IJ V OEGSEL TER NEUZENSCHE COERANT. Algemeen iNieuws- en Advertenlieblad voor Zeeuwscb-Vlaanderen. Zaterdag 6 April 1878= No. 1344. Verslag opening school Sluiskil. VAN DE f ,Ui j i j - 1 1 „Het oude is voorbijgegaan; zie, alles is nieuw ge- worden Vraag het ouden van dagen, hoe alles is ver- auderd, hoe alles is verbeterd in een tijdperk van hoogslens vijftig j iren en zij zulleu u wijzen op ver- beterde wegen, die zijn aangelegd; zij zullen u zeggen dat in hun lijd het stoomgebruik eerst in ruiine toe- passing is gebracht, zoowel te water als te lande; hoe met bliksemsnelheid de gedachte van N jovd tot Zuid en van Oost tot West wordt overgebrachtmet ver- rukkiug zullen zij gewagen, hoe men in plaatsen van eeuigen omvang, van uit een punt de geheele plants verlichl; maar met niet mindereu trots zullen zij u op de vcrbetering en den vooruitgang van het ondenvijs opmerkzaam raaken. Was het in hun' jongen tijd een zeldzaamheid, als men lezen en schrijven kon, ook daar- mede is het oude voorbijgegaan en thans is het eene zeldzaamheid, als het tegeugestelde blijkt; de vruchteu van het onderwijs worden dan ook schier overal ge- waardeerd Is het dan te verwonderen, dat het gehucht Sluiskil, met omstreeks twee honderd vijftig bewoners, feest vierde, toen daar de eersle openbare lagere school zou geopend worden; was het gemeeutebestuur niet voor- gegaan, door in zijne laatste vergadering te bgStuiten, dat die school op 1 April 1878 zou ingewijd worden. Weluu, getrouw aau dat besluit, bevonden zich dan ook jl. maandag namiddag te 2 ure de burgemeester van Ter Neuzen, de heer J. A. van Boven, de raadsleden dier gemeente, de heeren G. Dees, Jac. de Feijter, Joz. de Feijter, A. C. N. Grenu, J. C. Harte, P Moes en J. de Smidt benevens den secretaris, den heer J. Diele- man, in het nieuwe schoollocaal, waar de kiuderen, in orde gezeten, onder de leiding van huunen ouderwijzer, hen met een hartelijk lied verwelkomden. Nadat het ruime gebouw met belangstellenden was gevuld, voor zoover er plants was, had de plechtige inwijding plaats, bij monde van den heer burgemeester, met nagenoeg de volgeude woorden: God zij gedacht. Deze drie woorden zijn in meer dan een opzicht beteekenisvol, bij het ingebruik stel- lenof zoo men wiltot plechtige inwijding van dit schoollocaal, en met het oog op het belang der zaak, die het geldt, betaamt het bij de eerste toe- spraak, daaraau te doen dcnken. Sedert laug bestond er behoefte in de streek van Sluiskil en Stroodorpe aan eenegoede school; wij alien weten het, dat Karel de Groote reeds voor duizend jaar verkondigde, dat goed onderwijs een der grootste zegeuingen is voor een volk; welnu, die weldaad, dien zegen, bewoners van Sluiskil en Stroodorpe, outvaugt gij uit handen der gemeentebestureu van Ter Neuzen en Westdorpe. Sluiskil en Stroodorpe hebben daarover blijdschap betoondhet doet de besturen goed, dat Sluiskil en Stroodorpe tooueu te beseffen, hoe krachtig zij inge- nomen zijn met dezeu dag doordien beide gehuchten in eene hoogst feestelijke stemming verkeeren over het overheerlijk gescheuk, hun geschonken; en ik voldoe zeker aan uwen innigsten wensch, bewoners van Sluiskil en Stroodorpewanneer ik de besturen van Ter Neuzen en Westdorpe namens u dank betuig voor het kostelijke geschenk, heden ontvangen, voor u aller welzijn in betrekking tot deze zaak; meen echter niet, dat ik in mijn spreken hen voorbij zie, die voor ongeveer dertig jaren ook hier het onderwijs in het leven riepen; die manneu verdienen lof en dankzij staken de handen uit den mouw, om te voorzisn in het onderwijs en gaven blijken van een' flinkeu geest en krachtsontwik- keling, welke in dezen tijd niet minder navolging verdienen. Dertig jaren is het geleden, dat ook toen te Sluiskil een bestuur tegenwoordig was en nu dat oude ge bouw is verlaten en verwisseld met "dit nieuwe; nu past het een woord van hulde aan die mannen te wijden; hunne nameu zijn: P Lijbaart en F. Dekker; zij hebben het voorreclit genoten, vele vruchten te zien wassen zoodat de school alras te klein werd, om aan alle kiuderen tnegang te verleenen Door het vertrek van den vorigen onderwijzer, was men hier volkomen van onderwijs verstoken en omdat bijzondere personen daariu niet. kuunen voorzien, heb ben de besturen van Ter Neuzen en Westdorpe he- grepen. dat op hen een' dur,; plicht rustte, en zij hebben niet alleeu gehanaeld v )lgens de wet, maar evenzeer naar de uatuurlijke inspraak van verstand en geweten. Wij begroeten dezen stoud met blijdschap en hoe goed zou het mij zijn, als ik van deze plaats den in- specteur in Zeeland en den schoolopziener van dit district kon toesprekenbeiden echter worden verhinderd tegen woordig te zijn, de eerste wegens mgesteldheid en zulks smart oils, de laatste door ambtsbezigheden; beiden evenwel gaven per brief blijken van belang- stelling en hun leedwezen te kennen, niet tegenwoordig te kunnen wezen. Laat ons, heeren, van onzen kant, ook daarover ons leedwezen betuigen en hopen, dat de ongesteldheid van den inspecteur spoedig moge voorbijgaan. Ook het dagelijksch bestuur, leden en secretaris der gemeente Westdorpe, waren uitgeuoodigd, om hier tegenwoordig te zijn, hetwelk door hen is aangenomen dooh het minder goede weder van dezeu morgen heeft aanleiding gegeven, op dat besluit terug te komen; het spijt mij, daar ik van de ambtsbroederlijke ge- voeleus der gemeente Westdorpe bezield, zoo gaarne op dezen stond, den eersten stond, die mij daartoe in staat zou stellen, den heer Kerckhaerl als burgemeester, den nestor der burgetneesters in deze streken zou begroeten. Zoodra in Ter Neuzen in overweging werd geuomen, omden band, die TerNeuzenen Westdorpe verbindtdoor o'derwijs, niet af te breken maar te bevestigen, besloot de gemeente Ter Neuzen, deze school ook toegaukelijk te stellen voor kiuderen van Stroodorpe en ter eere van Westdorpe zij gezegd, dat het met e lele handen het aau- bod heeft aangenomen en heeft het bestuur daardoor, naar mijn inzien, getoond, dat hetde handelwijze van Ter Neu zen waardeert; om de goede betrekkiugen van Ter Neuzen en Westdorpe op dat gebied is dan ook een duurzame band gelegd Laat ons hopen, dat de loop der tijden verder zal aantoonen, dat men door elkauders belan- gen te bevordereu, niets auders bevordert dan het algemeen welzijnhetwelk hier weder. door ecndrach- tig samenwerken, zoo luisterrijk is uitgeblonken. Geleid door dezelfde gevoelens, kom ik tot u heeren, leden der vroegere schoolcommissieuwe te- genwoordigheid is niet alleen eigenaardig maar mij ook zeer aangeuaam; ik dank u voor de medewer- king tot het rnaken van het ontwerp schoolgebouw gij alien hebt reden tot tevredenheid over uwen arbeid gij hebt aan de stichting van dit gebouw een werk- zaam aandeel gehadin de Natuur is de winter voorbijgegaan en de lente aangebroken, evenzoo is ook hier voor het onderwijs de winter voorbij, en kunt gij u verlustigen in het aanschouwcn van den dageraad van een' schoonen lentedag. Leden van de tegenwoordige schoolcommissieuwen arbeid als zoodanig telt nog geen jaren maar dagen, doch als treffende blijken van toevertrouwde belangen mag ik u gcluk wenschen, dat geluk is vooral voor u, Grenu, van zeer groot gewicht, daar uw geachte vader, als lid van den gemeeuteraad, tegenwoordig was bij de inwijding der eerste school te Sluiskil, nu dertig jaar geleden. Ik kom tot u, hoofdonderwijzer dezer school; waren mijne woorden niet het eerst tot u gericht, in mijne gedachte uaamt gij de eerste plaats inmoet ik uit- voerigheid vermijden, auderzijds moet ik bedacht zijn, om niet door beknoptheid den schijn te doen ontstaau, dat spreken hier enkel voor den vorm geschiedt, of dat het van ons alien slechts een ijdel vertoon zou zijn. Wanneer ik in aanmerkiug neem, dat gij de eerste onderwijzer aan de openbare school te Sluiskil zijt en dat dit de eerste school is, waar gij de hoofdouder- wijzersbetrekking bekleedt, dan is het voor u als 't ware een' dubbel ernstige zaak en op mij rust de eervolle betrekking, u daarop te wijzen, om dat aan- gevangen werk te voltooien. l)e betrekking aan deze school is des te meer klem- mend voor u, daar gij aan het hoofd eener school staat van twee gemeenten dus twee gemeentebesturen toezicht houdeu op de rechtinatige uitvoering van het voorschrift der wet strengelijk vorderendemet andere woorden, dat gij geroepen zijt, om den eerbied te bewijzen, aan ieders godsdienst be- grippen verschuldigdmen zegt meermalen, dat het een moeielijk artikel is en als wij het bestaan daar- van inzien, dan noern ik het een geluk voor Ter Neu zen, dat ik daar niets anders van hoorde, dan dat daar op de school alle godsdienst begrippen in acht worden genomen, dus zulks bewijs't, dat het artikel wei toe te passen is; in Ter Neuzen ziet men opeu- baar en bijzonuer onderwijs vreedzaam opgroeien, hand aan hand gaande, om te samen de onkunde te be- strijden en elke school werkt daar tot opbouwing van zijn eigen tempel als om strijd, wie den eereprijs zal ontvangen. EU, onderwijzer van Dijkbegroetende, doet het mij oed, van u zoo te kuunen sprekenhad ik gaarne oeweuscht het hoofd der bijzondere school van Ter Neuzen en den hoofdonderwijzer van de openbare school te Westdorpe ook hier te zien, zij toch waren ook uit,- Ige.noodigd, doch beiden zijn verhinderd te komen; niemand,' dan gij, had minder reden, aan de uitnoo- idiging gevolg te gevenmaar daar gij hieraan hebt j voldaan, is het mij eene behoefte, te zeggen, dat u de eeuigste zijt van alien, wien het voorrecht ten deel viel, bij de opening der eerste school, nu dertig jaar geleden, tegenwoordig te zijn en deze plechtige opening thans bijwoont; de herinnering daaraan zal bij u een blij gevoel teweeg brengeu, en schoon het sinartelijk verlies door u geleden, hebt gij begrepen, hier tegen woordig te moeteu zijn, gij hebt een' edele daad ver- richt; ik dank u, dat gij het zoo begrepen hebt. Ik kau begrijpen, hoe bij het verwisselen van het oude gebouw redelijke tischen werden gesteld voor de nieuw te bouwen school te Sluiskil, het brengt mij vau zelf tot den aannemer; het doet mij genoegen, u, namens het bestuur, dank te betuigen voor de uit voering; zal het geldelijk voordeel voor u niet zoo hoog zijn, als gij wellicht verwachttet, het smart ons, doch wij hopen, dat gij later gelukkiger moogt zijn; vergeet echter niet, dat men bij tegenspoed geroepen is, dien kalm en geduldig te dragenuitgeuoodigd door u, om den eersten steeu aan dit gebouw te leg- gen en dat belangrijk gebruik willende bestendigen, heb ik die uitnoodiging overgedragen op mijn' zoon, het doet mij genoegen, uw imam, mijn zoon, op den eersten steen van de eerste openbare scho >1 te Sluiskil te zien prijken en naar ik heb vernomen, hebt gij die taak wel volbracht; als burgemeester en als vader, breng ik u daarvoor dank Na den aannemer, ben ik ook verplicht, u, gemeente- bouwmeester, onze tevredenheid te betuigen, iuderdaad vele toebereidselen voor den bouw waren er noodig benevens het dagelijksch toezicht en in aanmerking nemende den verwijderden afstaud, hebt gij een uit- stekend toezicht gehouden; wij hopen, dat de tijd het stempel zal drukken der waarheid uwer woorden om- trent de deugdelijkheid van het gebouw. Een woord van erkentelijkheid op deze zaak be trekking hebbende, wegens de hulp ondervonden van

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 5