BEKENDMAKING. ADVERTENTIEN. No. 1342. Zalerdaa; 30 Maart 1878. 18e Jaargang. AIge m een Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABO^NEMENT. Per drie maanden bimien Ter Neuzen f 1,Door het gelieele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdireo- teuren en Brievenbushouders. COURANT. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke r.egel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag namlddag DRIE arcn. Dil bind verse hijiit Diusdng- en Vrijdag.ivond bij J. K. G. D II O IV T te Ter Neuzen. Bij deze couraiit behoort een bijvoegsel. f olitieli Overzielit. De vraag, welk verloop de Oostersche kwestie eiudelijk zal nemen, wacht nog altijd op een voldoend antwoord. En hoe meer wij rneenen, de oplossing van dat vraagstuk te naderen, telkens worden wij weer in onze hoop teleurgesteld; integendeel schijnt de vervulliug van den wensch, dat de politieke hemel voor goed gezuiverd moge worden, momenteel weer minder nabij, dan voor eenige weken. Wij eischen, dat gij de bepalingen, vervat in het verdrag van Sdn Stefano aan de bespreking en goedkeuring van het congrcs zult onderwerpen, zeide de Eiigelsche regeering tegen Itusland, en Rus- land ahtwoordt eenvrtudig, dat het aan dien eisch niet zal voldoeu, omdat Engeland geen recht heeft, zoodanigen eisch te stellen. Met die weigering in zijn zak, weigert Engeland op zijne beurt, tot het voorgenomen congres mede te Werken; want, zegt de Engelsche regeering, wanneer Itusland onzen eisch als ongemotiveerd beschouwt, is het houden van een congres nousens en daarmede schijnt de kans op de bijeenkomst der hooge diploinaten bijna voor goed vervlogen, Dit gevoelen aithans beheerscht momenteel de geheele staatkundige wereld. De pers vervalt daar- door in beschouwingen, over hetgeen thans zal gebeuren, in welke red'eneeringert men echter te vergeefs een antwoord traeht te geven op de vraag, welk tooneel zich aan onze oogen zal ver- toonen, warineer de nevel, die nu weer den politieken hemel bedekt, opgetrokken zal zijn. Blijkens de reeds bekende opgaven komen de veranderingen, welke door het vredestractaat van San Stelano in Europeesch Turkije gemaakt worden, neder op het volgendeMontenegro krijgt eene vergrooting vain 58 vierk. geogrfifische inijlen met 45000 inwoners, onder welke zich 15000 muzel- mannen bevinden. Servie erlangt eene strook lands van 164 vierk. mijlen, met 216000 inwoners, onder welke 92000 muzelmannen. Het vorstendom Bul- garije zal 2562 vierk. inijlen beslaan en 3,822,000 inwoners hebben, onder welke 1,430,000 muzel mannen. Kortom, Turkije verliest, met inbegrip van de Dobrudscha, in Europa 2938 vierk. mijlen en 4,457,000 inwoners, dus bijna 3/j van zijn grondgebied en van zijne bevolking. Telegrammen uit Athene spreken onophoudelijk van plunderingen, brandstichtingen en moorden op de chnstenen, waaraan de ongeregelde Turksche troepen zieh schuldig maken in de dorpen van Thessalie en den Epirus. Tengevolge van de ver- ledeu week door de opstandelingen geledene neder- laag, zouden niet minder dan 20000 vrouwen en kinderen (de Koln. Ztg. plaatst een vraagteeken achter dit cijfer) in het klooster Melympion Dionysios, op den berg Olympus in Thessalie, gevlucht zijn. Assaf-pacha was met een aantal geregelde troepen en Tscherkessen op weg gegaan, om hen aan te vallen. Gelukkig echter ontving admiraal Hornby van sir G. H. Wyndham, waarnemend Engelsch gezant te Athene, bericht van T gevaar, dat er een bloedblad onder hen zou worden aangericht. De admiraal zond er het gepantserde schip Zuby heen, om wreedheden te voorkomen en de ge- zinnen hulp te verleenen. Ilobart-paclia heeft met zijne vloot elke ver- binding der insurgenten over zee afgesneden. Graaf Stolberg heeft de betrekking van plaatsver- vanger van den Duitschen rijkskanselier en die van vice-president bij het Pruisische ministerie aange- nomen; hij vertrekt heden naar Weenen, waar bij Duitsch gezant was, om zijne zaken aldaar te regelen en daarna zijne nieuwe betrekking te aanvaarden. De onderhandelingen met den Berlijnschen burge- ineester Hobrecht over de portefeuille van finantien schijnen ook tot een bevredigend einde te zullen leiden. T Zal een zegen zijn, als de paus zoo gesproken heeeft. De regeering van Spanje wil den goeden weg op. Bij de beraadslaging in de kamer over de openbare schuld, verklaarde de minister van finantien, dat het kabinet onherroepelijk besloten is, om de overeenkomst; in 1876 met de houders der schuld - brieven gesloten, ongeschonden ten uitvoer te brengen en geenerlei wijziging daarin toe te laten. Het kabinet zal voor geen offers terug deinzen, om zijne verplichtigen na te komen. Voor de houders van obligation van Spaansche schuld is dit een troost. Niet zoo geruststellend zijn de berichten voor de crediteuren van Egypte. De Khedive heeft eene eigenschap, die echt Europeesch is, hij benoemt voor alles commission. Nu is er weer eene nieuwe commissie benoemd, om te onderzoeken, waar het toch van daan komt, dat de opbrengst der ont- vangsten niet zoo groot is, als die door deskundigen, ook in commissie, indertijd is getaxeerd. De heer de Lesseps, de landengte-deskundige, is president I dier commissie. Heden overleed ons geliefd kindje JAN JACOB, slechts zeven weken oud. Ter Neuzen, 28 Maart 1878. F. STURM. C. P. STURMW.vlraven. Algemeene kennisgeving. oor de vele bewijzen van belang- stelling eu deelneming, ondervonden gedurende de ziekte en bij het overlijden van haren echtgenoot, betuigt de ondergeteekende ook namens kinderen en behuwdkinderen haren op- reckten dank. Ter Neuzen, 25 Maart 1878. J. M. ROOKUS, Wed. D. Tholens. ■E^1 Hartelijk dank aan alien, die ge- durende de kortstondige ziekte en bij het overlijden van mijn geliefde echtgenoot belang- itelling hebben betoond. Ter'Neu^en, 30 Madrt '78 Namens mij en mijne kinderen, Wed. J. C. KOOLELeunis. Bij ons vertrek naar TEXEL roepen we onze vrienden en kennissen een hartelijk vaarwel toe. Sas van Gent, 30 Maart 1878. M. P. TROELSTRA. A. TROELSTRA—Visser. Landbonwberichten. De middenprijzen van het vette vee op de voor- I r.aamste markten van Belgie, gedurende de verle- dene week van 18 tot 23 Maart, waren als volgt: Ossen 92 centimen tot 1 franc 9 centimen, stie- reri 77 tot 99 centimen, koeien en runderen 70 centimen tot 1 franc 2 centimen. Opslag 2 cen timen. Kalveren 1 franc 5 centimen tot 1 franc 45 centimen. Alles per kilo levend gewicht. De markten waren redelijk bezet. De middenprijs der vette varkens was 94 cen timen tot 1 franc 4 centimen. Afslag 2 centimen. De markten waren eveneens tamelijk bezet. De graanhandel ging goed tegen ruim vorige prijzen. In vlis is geene verandering te nofeeren daRr de prijzen dezelfde bleven. Naar werk is voortdu- rend veel vraagde beste kwaliteit ging iets hooger. Uit het Noorden des lands meldt men, dat de verzendirig van op kalven staande koeien jong vee en schapen, als met den dag toeneemt. Men besteedt op nieuw hooge prijzen. 't Meeste vee gaat naar Belgie en Pruisen. Te Adorp heeft zich bij twee paarden van een landbouwer de kwade droes voorgedaan. Na onteigening zijn beide paarden afgeinaakt en be- graven. 1 Zij, die dezeu winter in hunne be- hoeften gesteund zijn door het Kerk- en Gemeentebestuur en door de Loge, betuigen j bij dezen daarvoor hunnen hartelijken dank. Ter Neuzen, 28 Maart 1878. i Het Bestuur der Waterkeering van de cala- miteuse polders MARGARETHA, KLEINE-HUIS- SENS en EENDRAGT, maakt bekend, dat de door den dijkraad vastgesteldo begrooting der in- komsten en uitgaven van het waterschap opgericht voor het besturen, beheeren en bekostigen van de zeewering en oeververdediging van bovengenoemde polders, over het dienstjaar 1878/79, gedurende acht dagen, te rekenen van Zaterdag den 30 dezer niaand, ten kantore van den Secretaris-Ontvanger, ter inzage van de besturen en grondeigenaren van de polders, die bij de zeeweringen en oeverver dediging van dit waterschap zijn betrokken, is nedergelegd en tegen betaling der kosten voor hen verkrijgbaar gesteld. Zaamslag, den 29 Maart 1878. Het Bestuur voornoemd, JAN SCHEELE, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris- Ontvanger.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1