No. 1341. Woensdag 27 Maarl 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 26 Maart T Per drie m.ianden binnen Ter Neuzen f 1,Door het neheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. OOIIIIAM, ADVERTENT!®^ Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamidditg DRIE urcn. Dit bind verschfjnt Diiiwditg- en Vrljdagavoii d bij Jl. K. G. I» II O IV' T te Tee Nenzen. Burgemeester en Wethouders van Ter Neuzen, lettende op het betrek- kelijk Raadsbesluit van 22 dezer, bevel en aan de stipste naleving der plaatselijke verordening van 6 Februari 1863, waarbij verboden is: a. in de kora der gemeente harder te rijden dan in een matigen draf. b. te draven 1. bij het wenden om een hoek; 2. bij afwijking van de gewone richting we- gens beletselen op den openbaren weg of de straat, waardoor deze in breedte ver- mindert 3. in eene volksmenigte. Voorts bij het rijden in de kom der gemeente met twee paarden, gespannen voor voertuigen, steeds eene kruislijn te gebruiken, en op de publieke wegen de zoogennamde zwengen niet aan de paarden te 1 laten hangen of slepen. TerNeuzen, 25 Maart 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN, Burgemeester. J. DIELEMAN, Secretaris. I'olitiek Overziolit. De ziekte in het Oosten heeft een uiterst lang- zaam verloop. Men meende, dat, nu eene spoedige bijeenkomst van het congres zeker werd geacht, de crisis eindelijk gekomen was, maar herhaaldelijk doen zich weer verschijuselen voor, die de hoop op eene spoedige genezing doen verzwakken. Onder de meest verontrustende berichten behoort eene mededeeling uit Philadelphia, dat Rusland in stilte groote aankoopen van oorlogsmaterieel doet en de vestingen aan de Zwarte zee in een staat van tegenweer brengt, die een eventueele aanval op die kusten als mogelijk doet schijnen. Een ander bericht zegt, dat de Bntsche gezant te Weenen onderhandelt met graaf Andrassy over het sluiten van een bondgenootschap tegen Rusland en een derde, dat de divan te Konstantinopel, ten- gevolge van uit Londen ontvangen depeches, be- sloten heeft, ingeval van oorlog tusschen Rusland en Engeland, onz'jdig te blijveneen besluit, dat nu wel niet een dapper, maar zeer zeker toch een verstandig besluit genoemd zou mo yen worden. Welke waarde echter aan deze jobstijdingen moet worden gehecht, is niet uit te maken. 't Liefst beschouwen wij ze, als behoorende tot de groote reeks van ongegronde of althans voorbarige berichten, die Europa in den laatsten tijd zijn opgedischt en heohten ons aan de meer gerust- stellende tijdingen en aan de vrij algemeen heerschen- de verwachting, dat het congres binnen vier weken aan den arbeid zal zijn. In Griekenland is het nog steeds onrustig. Herhaal delijk hebben met afwisselende kansen ernstige gevechten plaats. Te Aghia o. a. gelukte het den opstandelingen twee kanonnen te nemen en door dit voordeel aangemoedigd, vielen zij op hunne beurt de Turken aan, die echter toen de stukken 1 hemamen. In een later gevecht waren de opstan- 1 delingen overwinnaars en brachten, naar men ver- zekert, aan den vijand een verlies toe van 600 man aan dooden en gewonden. Het Rumeensche leger is thans, op twee rege- menten na, die in Widdin en Belgradschik liggen, geheel binnen de grenzen van Rumenie terugge- keerd. In Rumeensch-Bessaiabie, bestaan de Ru meensche autoriteiten nog slechts in naam, ofschoon er tot nog toe van eene officieele inbezitneming door Rusland geen sprake is. Alles wat daarom- trent gemeld werd, was voorbarig. Het schijnt, dat de Russen het niet noodig achten, het congres in dit opzicht, voor een fait-accompli te plaatsen, overtuigd als zij zijn, dat Europa de billijkheid zal inzien van hnn wensch, om het liun vroeger ontnomen gebied bij deze gelegenheid terug te erlangen. De Bulgaren houden zich reeds bezig met de vraag, welke de hoofdstad van hun land worden zal. Sommigen stellen Tirnova voor, als eene der oude residentiesteden der vroegere Bulgaarsche koningen; anderen zijn voor Sofia, dat meer in het centrum dos lands ligt. Waarschijnlijk echter zal de keus wel op Philippopel vallen, dat, met het oog op de spoorwegverbinding met Konstanti nopel en andere groote steden, zeker veel voor- deelen aanbiedt. De Oostenrijksche delegatie heeft, nadat de heer Herbst voor het crediet aan de regeering gesproken, en graaf Andrassy op nieuw in het belang van de positie der monarchie voor het voorstel het woord had gevoerd, met 39 tegen 20 stemmen het crediet van 60 millioen ingewilligd. Men begint weder te spreken van de wensche- lijkheid, dat het parlement voortaan te Parijs en niet meer te Versailles bijeen zal komen. Met het oog op den geregelden gang der zakeu ware dit zeker zeer wenschelijk, en vrees voor belemme- ring der vrijheid van discussie noemt men, sedert het ministerie Dufaure—Marcere meer dan vier maanden aan het bewind geweest is, geheel hersen schiramig. Men acht het niet onmogelijk, dat tegen 1 Mei, den datum, waarop de wereldtentoon- stelling officieel geopend wordt, Parijs weder in zijne rechten als hoofdstad zal worden hersteld. Volgens een gerucht te Berlijn is er sprake van een voorstel aan den Rijksdag, om te be- palen, dat de regeering over Elzas-Lotharingen voortaan steeds zal worden opgedragen aan den kroonprins van het Duitsche rijk, onder den titel van souvereinen vorst. Bij koninklijk besluit van 20 Maart jl., is tot le luitenant benoemd, de 2e luitenant J. M. Smeets, magazijnmeester der artillerie van de 3e klasse te Ter Neuzen. Het gerechtshof te 's Hage deed gisteren ochtend uitspraak in de zaak van A. A. Verman- del, te Hulst, appellant en geintimeerde ter zake van oplichting, die vrijgesproken en van alle rechtsvervolging ontslagen werd. Advocaat-generaal mr. Gregory gaf het Hof te kennen, dat hij zi'ch het recht reserveerde om binnen drie dagen van deze uitspraak te komen in hooger beroep. De min. van binnenl. zaken heeft bepaald, dat de behandeling van zaken, betreffende het ver- voer van buskruit en de strandvonderij, voortaan bij het departement van waterstaat, handel en nijverheid tehuis behoort. Te St. Janstee.n kwam den 17 dezer F. Peijk ten huize van E. Bousens met een geladen geweer, om het tegen een ander te ruilen. In- tusschen kwam daar ook F. Aerts met eene bood- schap en had de onvoorzichtigheid, het geweer, niet wetende dat het geladen was op te nemen en den haan te spannen. Daar deze hem ontglipte, ging het schot af, waardoor Bousens boven den rechter elleboog eene vrij hevige verwonding be- kwam, die zich gelukkig niet ongunstig laat aanzien. Vrijdagavond ongeveer te zes urcn heeft zekere H die des morgens, uit Engeland te Mid del burg aangekomen, zijn intrek in het hotel „Antheunissen" had genomen, zich door een pistool- schot van het leven beroofd. Den ganschen dag was hij onrustig, en geen wonder, daar de justitie reeds in last had het oog op hem te houden, wij] hij verdacht werd van valschheid in geschrifte, en reeds eenigen tijd voortvluchtig was. Door dat hij in den loop van den dag naar Amsterdam telegrapheerde, kwam de justitie op het spoor van zijn verblijf. Bij binnen komst van de rijks- veldwacht zat de bewuste persoon, die 25 jaar oud en gehuwd was, met den hotelhouder te praten, doch staakte plotseling zijn gesprek, ver- bleekte zeer, en begaf zich naar zekere plaats. Daar werd hem kennis geven, dat er iemand was om hem te spreken, en op zijn vraag of het de politie was, ongeveer geantwoord, dat het wel iets er van had. Plotseling hoorde men toen een schot, en bij onderzoek vond men den ongelukkige, die zich met een pistool in den mond had geschoten; doodulijk getrotfen. Hij gaf dan ook eenige oogen- blikken later den geest. Uit Brouwershaven wordt van 21 Maart gemeld: Heden nac.ht begaven zich de rijks-veld- wachters mat het rijks-politievaartuig, alhier ge- stationeerd, naar de rivier ter surveillance. Door windstilte dreef het vaartuig met den fellen stroom tegen een der ducdalven; de schipper Roelof Bakker, tevens rijks-veldwachter, den kurken zak buiten boord willende hangen, had het ongeluk het even- wicht te verliezen en overboord te vallen, waarbij hij jammerlijk verdronk. Zijn medgezel, de bri gadier Vos, ware bijna het slachtoffer geworden bij zijn pogingen om hem te redden, doch kon gelukkig wadende den oever bereiken. De verongelukte was een ijverig en oppassend huisvader en laat eene weduwe met tweejeugdige kinderen na. De afdeeling Deventer van volksonderwijs heeft besloten een adres aan de tweede kamer te richten, om aan te dringen, dat bij de rege- ling van het lager onderwijs het behoud der plaatselijke schoolcoramissien niet facultatief, maar verplichtend gesteld worde, ten minste in ge- meenten boven 2000 zielen. Uit Parijs wordt geschreven Naar men zegt,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1