f No. 1340. Zaterdag 23 Maart 1878. 4 Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. B1NNENLAND. 18e Jaargang. Ter Neuzen, 22 Maart. GEMENGDE BER1GHTEN. T-— 4 TBit v:i 7,K\si:iih i A B 0 N N E M E N T. Per drie m.-.an'den binr.en Ter Neuzen f 1,Door het gekeele Rijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Bpekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVEUTENTlfiN. Yan 1 tot 4 regsls f 0,40. Vobr elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentlen gelieve men aan den- Uitgever in te zenden uiterlijk Ilinsdag en Yrijdag nitinlildag URIE uren. Wit bind verscliijut Dinsdag- en Yrljdagavoud bij Jl. K. G. OKOIVT te Ter Rciizcn. I-*olitieli Overzicht. Door de regeeringen van Rusland en Turkije zijn de vredesvoorwaarden jl. Zondag te Peters burg bekraclitigd. De bijzondere koeriers zijn daarop uit Petersburg vertrokken, tenein le den tekst. der preftniilia'iicfti en hit Verddag van San| Stepbano aan de groote mogendhedfen mede te1 deelen, en eerst wanneer die mededeeling heeft plaats gehad, zal er algemeene publiciteit aan ge- geven worden. Tot zoolang nog zullen wij dus onze nieuwsgierigheid naar de voorwaarden, der porte voorgescbreven, moeten opscborten. Tusschen RWsland en Turkije is nu de zaak ten einde en komt bet cqngres aan de beurt. De bericbten zeggen, dat dadelijk, nadat de bij zondere kouriers aan hunne plaats van bestemming aangekomen zijn, de uitnoodigingeu door Duitsch- land zullen worden verzonden en bet congres reeds den 2 April zijne zittingen zal kunnen aanvangen. Over de vermoedelijke resultaten is men het nog volstrekt. niet eens. De gerucbten strekken geenszins, om groote verwachtingeii op te wekken, integendeel geveii zij maar al te zeer blijk vaVi het wantrouwen, dat nog voortdurend tusschen Engeland en Rnsland bestait. Zoo blijft, Engeland bij zijn eisch persisteeren, dat het geheele vredesverdrag aan bet oordeel der conferentie zal worden onderworpen. Rusland daarentegen, verzekert men, beschouwt. het ge- teekende tracfaat als verbindend. Geen titel of jota zal mogen worden verahderd aan de bepalingen, die de czaar dicteerde met het zxvaard in de hand en op het veld, waar duizenden zijner onder- danen zijn gesneuveld voor de vrijheid en zelf- standigheid van verdrukte volken. Dientengevolge Zendt Engeland steeds meer schepen naar de Middellandsche zee en Rusland nadert tegelijk met zijne legerbenden meer en meer de kusten. Tien batterijen zijn bij de zee van Marmora aangekomen en in positie gebracht, bijna alle dorpen om Stamboul zijn door Russische troepen bezet en bet wemelt van soldaten voor de wallen van Konstantinopel. De. dreigende taal in de Engelsche pers, zelf? van be&adigde bladen als de 'l imes en de Daily News, daarbij in aanmerking nemende, wordt het vooruitzicht op eene spoedige finale oplossing der Oostersche kwestie op het congres volstrekt niet gunstiger. Ttgenover deze ongunstige tijdingen staan echter een paar andere, welke den toestand wat meer rooskleurig doen schijnen. In de eerste plaatsen noemen wij daarvan de pogipgen, welke door den ijzeren man van Varzin zouden worden aangewend, om de kwesties langs vreedzamen weg op te lossen. Hij zou, zegt men, alles apnwenden, om de tusschen Engeland en Ruslandbestaande moeielijkheden uit den weg te ruimen, en, waar een von Bismarck zich met die taak belast, mag men met groud hopen, dat de stem der bemiddeling zal gehoord worden, dat ver- schillen uit den weg worden geruimd, die zonder diens tusschenkomst ongetwijfeld tot eene botsing hadden gevoerd. Daarbij zegt de Weener Montags- revue, dat uit de openbaarmaking der vredes— prelirainairen zal blijkeu, dat er aan een groot deel van Engelands wenschen voldaan is en dat er geen reden is, om te vreezen, dat men het omtrent een en ander niet eens zal worden. Wat we van de a. s. bijeenkomst te hopen °f te vreezen hebben, valt dus nog niet uit te maken. De vredeS-voorwaarden zullen echter nu wel spoedig bekend worden en mogelijk daaruit met eenige zekerheid kunnen worden opgeinaakt, of Europa veel ofweiuig van hot onderhandelen der diplornaten verwacliten mag. De aanvraixg van Andrassy om een oorlogscrediet vau 60 millioeu florijnen zal waarscbijnlijk worden toegestaan. Verschillende sprekers van de Hon- gaarsche en Oostenrijksche delegatie hebben zich voor het toestaan der aanvraag verklaard, doch zeiden tevens, in weerwil zij zich voor het crediet verklaarden, op eene v reedzame oplossing der Oos tersche kwestie te blijven hopen. Wellicht is heden het dofinitief besluit gevallen. Het is nu uitgemaakt, dat de Pruisische miniJtbr van financien, Camphauseu, zal aftreden, en dat graaf Otto zu Stolberg Wernigerode, Duitschland's gezant te Weenen, het meest in aanmerking kqrtit voor de betrekking van vice-kaiiselier, d. i. plaits- vervanger van v. Bismarck, als deze verhinderd'is, zijne functieu waar te nemen. De graaf is tegen- woordig te Berlijn en werd reeds vroeger dikwijls genoemd, als Bismarck's vermoedelijke opvolger: Camphausen zou als minister van financien, door Burgbart, generaal—directeur der indirecte belas- tingen, opgevolgd worden. Provinciaal blad no. 35 bevat de door gedep. staten van Zeelaud bij besluit van 1 Eebr. jl. riader geregelde en door den koning goedgekeurde jaarwedden van burgemeesters en secretarissen der gettiieriten in deze provincife. Het bedoelde be sluit bevat tevens de volgende voorwaarden a. dat de jaarwedde van den secretaris met een deVde zal worden verrainderd, wanneer die be trekking gelijktijdig met die van burgemeester wordt bekleed b. dat ingeval de tegenwoordige titularis eene hoogere bezoldiging mdcht igeiieten, dan vol^ens dit besluit voor hem is vastgesteld, hij in het genot van die hoogtere bezoldiging zal blijven zoolang zijne functie duurt; en c. dat deze meuwe regeiing ingaat met 1 Juli eerstkomende. Met intrekking der best.aande bepalingen omtrent het gebruik en de inrichting der be- stelkaarten voor boekwerken, enz., wordt nader, met ingang van 1 April e. k., een nieuw model ingevoeid. In het kiesdistrict Ilaarlemmermeer is Dins- dag tot lid der tweede kamer gekozen de heer Mr. Reekers van Amsterdam met 518 van de 997 geldige siemmen. Op vermoeden dat L. S., weduwe I. de K. te Waarde, op het laatst, van Eebruari in het geheiin zou bevallen zijn, is door den burgemeester jl. Maandag eeri ondttffcotJk mgesteld, 't welk ten- gevolge heeft gehad dat een kinderlijkje, onder de bedstede in hare woning begraven, gevonden is. De officier van justitie, de recntercommissaris en de griffier kwamen Dinsdagnamiddag om het onderzoek voort te zetten en naraen bij hun ver- trek de vrouw en bet lijkje met zich naar Middel- burg, waar eerstgenoemde naar het huis van arrest is overgebracht. Te Rotterdam is eene ergerlijke baldadig- lieid gepleegd. Bij vier winkeliers op de Noord- blaak zijn de winkelruiten ingegooid. Daarvan had er een ongeveer 60, de tweede 100, de derde 185 gekost; de vierde was eene kleinere I ruit van gewone soort. Het feit is bedreven door middel van groote keisteenen, die aldaar ten ge- bruike bij de bestrating op de kade gereed liggen. Bij het eene huis is de steen op een binnenblad afgestuit en naar buiten teruggekaatst. Bij de drie andere bewoners vond men de steenen binnens- huis. Blijkbaar hebben de daders bij ieder der bedoelde winkels een worp gedaan. Het zoogenaamde chagrijnleder is, zooals ieder weet, een product uit Duitschland. In ons land heeft men tot dusverre op verschillende wijzen getracht dat Ieder na te maken, evenzoo met ver- lakt Ieder en gekleurde bazanen, doch steeds zonder gunstig gevolg. Het buitenland, vooral Duitsch land en Engeland spanden in qualiteit altijd de kroon. Thans heeft de toenemende energie onzer fabrieken en looierijen een proef genoraen met runderhuiden, als chagrijnleder op te werken, speciaal voor dames— en heerenwerk. Dit pro duct ziet er prachtig uit en kon wel eens een artikel worden dat den buitenlandschen fabri- kanten groote coucurrentie aandeed. Nieuwe proe- ven worden genomen. Ijandbonwberichten. De middenprijzen van het vette vee op de voornaainste markten van Belgie, gedurende de ver- ledene week vau 10 tot 16 Maart, waren als volgt: Ossen 90 centimen tot 1 fr. 06, stieren 68 tot 97 centimen, koeien en runderen 68 tot 98 cen timen, kalveren 1 fr. 05 tot 1 fr. 45 centimen. Opsiag 2 tot 4 centimen; alles per kilo levend gewicht. De markten waren flauw bezet. De middenprijs der vette varkens was 96 cen timen tot 1 fr. 06. Afslag 1 centiem, mede per kilo levend gewicht. De markten waren eveneens sleeht bezet. Op de veemarkt te Leeu warden was een stier, oud 3 jaar, die 870 kilogram vvoog. De Hollandsche Premie- en Rentebank, onder de firma Carl Brtick Co., te Amsterdam, is in liquidatie getreden. De heer P. C. Groen, pastoor in de parochie van Middelburg, herdacht jl. Dinsdag de 25jarige vervulling dier betrekking aldaar. De gezagvoerder van het schoonerschip Elisabeth Kloosterboer, T. D. Muller, is op reis van Falmouth naar Liverpool, met nog 4 man der opvarenden, jammerlijk omgekoinen. In eene diamantslijperij te Amsterdam hebben twee leerjongens zoo gevochten, dat de een den ander met een tang een oog heeft uitgeslagen. De behandeling der zaak van de heeren H. J. F. Munzebroek en H. C. Cruys, in hooger beroep voor het gerechtshof te Amsterdam, is bepaald op 1 April e. k. De burgerkiesvereeniging te Arn-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1