BU1TENLAN RECHTSZAKEN. IrroHilisseiuents-rechtbank te Miiidelburg. GEMENGDE BERICHTEN. een met zilver beslag, goudeu vingerring, drie j goudeu inutsspelden, een jas, een pet, en vreemde eombinatie een paar flesschfjn met sterken drank. Voor deze corpora delecti geplaatst waarvan enkele van naamcijfer voorzien had de be- schuldigde niet den moed langer zijn onschuld staande te houden. In het verhoor dat hij daarbij onderging, lieeft hij zijne schuld aan de gepleegde gruweldaad volledig bekend. Hij verklaarde daartoe door armoede te zijn gedreven en had nog denzelfden avond voor den moord onderscheidene pogingen aangewend om geld te bekomen. Voorts verklaarde hij met de weduwe Aikema twist te hebben gehad over 't aantal door hem gebruikte borrels. Hij had liaar aan- gegrepen op het oogenblik dat zij zich voorover had gebogen bij den vuurliaard en haar eerst met een pennemes aangevallen en later met een scheer- mes de doodelijke wonden toegebraeht, echter niet dan na eene geduehte worsteling met de ver- slagene, die zich wanhopig had verdedigd. Bij zijne tehuiskomst hebben hij en zijne vrouw dadelijk de kleederen schoongemaakt, die evenwel nog op onderscheidene plaatsen bloedvlekken vertoonen. Blijkens een bij het departement van kolonien ontvangen telegram van den gouverneur—generaal van Ned. Indie dd. 15 Maart, is het noodig ge- weest eenige troepen uit Atchin naar de westkust te zenden ter beteugeling van strandroof en tot herstel der gestoorde rust te Lohong, Noh en Malaboe. De expeditie, die gekommandeerd werd door den overste van Lier, heeft volkomen aan de verwachting beantwoord. De wederspannige hoofden zijn naar ECotta It ad j a gegaan om hunne ondervverping te beeedigen, en de gouverneur van Atchin, die zich persoonlijk naar Malaboe heeft begeven om er den toestand op te nemen, heeft dien bevredigend gevonden. De gezondheidstoestand van onze bezetting wordt gunstig genoemd. De rechtbank heeft in zijne zitting van 18 Maart de navolgende vonnissen uitgesproken A. A. van W., oud 10 jaar, korenmolenaar, geboren te Hontenisse en wonende te Graauw, ter zake van laster; vrijgesproken. J. van D., wed. J. V., oud 50 jaar, werkvrouw, wonende te Hoek, ter zake van mishandeling; veroordeeld tot f 15 boete, subsidiair 7 dayen ge- vangenisstraf. E. J. L., oud 61 jaar, koopman en vleeschhouwer te Ter Neu'zen, ter zake van het loopen op den spoorweg; veroordeeld tot f 3 boete. P. en A. B., polderwerkers te Graauw, ter zake van mishandeling; ieder veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en 8 boete. A. van D., oud 42 jaar, werkman te Ter Neu- zen, en E. M oud 57 jaar, sehipper te Vueren (Belgie), ter zake van mishandeling; de eerste is vrijgesproken en de tweede veroordeeld tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en f 8 boete. I). V., oud 28 jaar, arbeider, en Th. de W oud 21 jaar, polderwerker, beiden wonende te Clinge, ter zake van mishandeling; beiden vrijgesproken. A. van H., oud 36 jaar, arbeider te Clinge, ter zake van hoonveroordeeld tot f 8 bo«te. Ijandbouwberiehton. Bij de Wed. van Vegche] te Middelbeers staat een var ken, dat den ongewonen ouderdom van 10 jaren bereikt heeft; het heeft in dien tijd 25-maal jongen geworpen, nooit minder dan twaalf en nooit meer dan drie en twintig, dit is dus het gemiddelde getal genomen in het gelieel 443; door elkander hebben zij zeven gulden per stuk opgebracht, dus heeft dit varken in bet geheel opgeleverdi de som van 3101 gulden. Jl. Dinsdaginorgen vond men op den stal van een landbouwer te Oud—Beierland een paard, dat naar verwachting binnen kort zou werpen, dood liggen. Bij opening van het lijk kwamen twee, doodo veulens te voorschijn, waarvan het eene meer van een liazerfwindhond dan van een paard had. De kop vooral was precies die van zoo'n bond, oogen ontbraken geheel, ook de plants waarin die behooren te staan; voorpooten waren eveumin op te rnerken. Het andere veulen was goed gescha- pen, uitgezondenl de kop, die ook veel op een hondenkop geleek. Als eene bijzonderheid wordt ons gemeld, dat bij den landbouwer A. Til. Bergsma te Welsrijp, een eenjarig schaap op den 11 April 1877 vier lammeren wierp, en dat zelfde schaap, thans 13 Maart 1878, zijn eigenaar vijf lammeren sohonk. Bij de beraadslaging in de kamer over het budget van openbare werken heeft de Antwerpsche afge- vaardigde Eugeen de Decker o. a. gewezen op het groot verschil dat bestaat tusschen de lasten, welke in de Hollandsche en de Belgisclie havens op een scheepslading drukken. Zoo zeide hij betaalt een stoomboot van onge- veer 1700 ton te Antwerpen, aan rechten en lasten, 1607 fr. 24 centiernen. Diezelfde stoomboot betaalt sleclits: Te Ter Neuzen 781 fr. 35 centiernen. Te Vlissingen 863 fr. 65 centiernen. Te Rotterdam 890 fr. 85 centiernen. Te Amsterdam 1797 fr. 50 centiernen. Alleen in de haven van Amsterdam is dus de prijs hooger; maar onze grootste con- currenten zijn de drie eerstgenoemde havens en daar zijn de lasten voor eene scheepslading bijna de helft minder dan hier. In de Hollandsche haven, zegt de heer de Decker, betaalt men geen vuur- en baakrechten meer en hiervoor betaalt ten onzent een schip als dat waarvan wij spreken, 205 fr. 75 centiernen. De haven— en bassin-rechten beloopen altijd voor gemeld schip, te Antwerpen, 885 fr. 50 cen tiernen, terwijl deze rechten te Rotterdam en in andere havens zijn afgeschaft. Nu vraagt men in Holland weder de afschaffing der kanaalrechtenwerd deze vraag toegestaan, dan zou een schip betalen Te Amsterdam 1031 fr. 18 centiernen. Te Rotterdam 718 fr. 71 centiernen. Maar te Antwerpen zou het betalen, zooals hooger gezegd is, 1607 fr. 24 centiernen. Hoe kunnen wij het hier te Antwerpen, tegen die concurrence volhouden? Indien de stad zicli niet spoedig verstaat met het gouvernement, over de vermindering dezer lasten, zal Antwerpen groote nadeelen ondervinden. Terwijl men Vrijdagavoud te Antwerpen nog bezig was met lading scheep te doen aan boord van het Portugeesche stoomschip ,/Rio Douro," via Havre naar Lissabon bestemd, hoorde men een knal in het ruim en stond eenige oogenblikken later de gansche bodem in brand. Drie vverklieden zijn totaal verbrand, terwijl andere personen min of meer zwaar gewond zijn. Er wordt vanwege de overheid een onderzoek ingesteld naar de oorzaak. Verledene week had een verschrikkelijk ongeluk plaats aan boord van de Belgisclie stoom boot Vaderlai.d, liggende te Antwerpen. Een daglooner werd doodelijk gewond door het om- vallen eener ijzeren kraan, waarmede men een gewicht van 2930 K. G. ophief. De man kreeg het zware voorwerp op het lijf en al zijn ledematen werden verpletterd. De ingewanden spatten uit het lichaain. Het slachtoffer heeft zijne verschrikkelijke wonden slechts eenige minuten overleefd. Te Breslau heersc'nt eene pestaardige typhus, waaraan een aantal personen sterven. Erger nog lieerscht de tvpus in Petersburg. Dagelijks komen er drie a vier honderd zieken bij. De ziekte heeft een bijzonder snel verloop. De lever en milt worden aangetast en bij de lijkopening vindt men bijna altijd, dat de dood veroorzaakt is door ver- wijtling van de hartwanden. Vele studenfen zijn reeds het slachtoffer der ziekte geworden, en er is sprake van om de universiteit tijdelijk te sluiten. De verzendingen van Amerikaansch gedroogd ooft naar Europa nemen verbazend toe. SintsJuni 1876 tot einde Mei 1877 verzonden de Vereenigde Staten voor eene waarde van 5,500,000 dollars, tegen 600,000 dollars in gelijk tijdvak 1875/76. Gedroogde appelen komen daaronder voor een aanzienlijk bedrag voor; in genoemde tijdruimte 1876/77 bedroeg de uitgevoorde hoeveelheid 6 millioen K. G. tegen 261,000 K. G. in 1875/76. Deze snelle toeneming staat in verband met nieuwe vindingen betrekkelijk het drogen en het goedhouden van ooft, Elke Amerikaansche gemeenschappelijke boerderij zal voortaan evenzoo hareu droog-toestel, als hare kaas- en ciderfabriek bezitten. In den gemeenteraad van Vlissingen is door den heer Oallenfels het voorstel gedaan, om de kermis in de gemeente Vlissingen at te schafl'en. De gemeenteraad te Goes heeft tot gemeente— opzichter bencemd den heer J. W. P. Couvee, thans bouwkundig opzichter te Gouda. Van de hand van mej. M. Kruseman zal weldra een novelle verschijnen in het Bat. Handelsblad. De algemeene Nederlandsche vrouwen-vereeniging Arbeid adelt, afdeeling Amsterdam, heeft dezer dagen een legaat van 200, vrij van successie- recht, ontvangen. In het gasthuis te ''s Ilage is dezer dagen een man opgenomen, die al 33 jaren blind en verlatnd is. In een voornaain hotel te Utrecht viel een brandende gaskroon van 12 pitten onder groot gedruis oinlaag. Onge- lukken werden niet veroorzaakt, maar de ont- steltenis der gasten was groot. In verband met de verwondiug van den gemeente—veldwachter te Tjalleberd, die met een flesch op het hoofd werd geslagen, zijn de personen O. en A. in hechtenis genomende getrolfene verkeert in zorgelijke om- standigheden. Het dividend der Amsterdamsche oinnibus-maatschappij is bepaald op 8| pet. In 1877 zijn vervoerd 4,908,961 personen. Naar wij vernemen, zal tegen het einde van April een tweede veiling worden gehouden van gronden, be- hoorende tot de St. Agatha-goederenIn de Bethaniestraat te Amsterdam zijn twee kinderen (tweelingen), op een bakje te vondeling gelegd, met een briefje, vermeldende dat ze elf maanden oud zijnde zaak heeft zich aldus opgehelderd De kleintjes waren door hun wtttige moeder, bij den wettigen vader, een kleermaker, die gescheiden van haar leeft, aan huis bezorgd. Pe ont- ploffing nabij Glasgow, die kortelings aan 15 mannen het leven kostte, werd gevolgd door eene andere in de Unity Crook Colliery, te Kersley, nabij Bolton. Bij deze jongste ramp zijn naar gissing 35 arbeiders omgekomen. Zekere Coene, stoker op een locomotief, te Gent woonachtig, die te Aalst moest afgestapt zijn, was onderweg in slaap ge- vallen en alzoo te Brussel aan het station der Allee Verte aangekomen. Hij wilde met een vertrekkende trein terugkeeren, doch over de rails stappende, werd hij door een locomotief getroffen en onmiddelijk gedood. Volgens Figaro moet de familie Rothschild te Parijs 1,207,330 francs aan inkomsten-belasting betalen. De Fransche academie zal in 1880 een prijs van 20,000 frs. uitreiken voor het beste werk, in de laatste vijf jaren verschenen, over den maatschappelijken toe- stand der vrouw. Volgens la France liep op de beurs het gerucht, dat de groote mode-maga- zijnen du Petit Saint Thomas, Faubourg St. Martin te Parijs, op groote schaal zullen liquideeren, en de gebouwen reeds verkocht zijn; dit, bericht is later bevestigd. Van les Cloches deCorneville is te Parijs de 300e voorstelling gegeven. De directcur van les Folies Dramatiques stehle bij die feestelijke gelegenheid het grootste deel van de plaatsen nagenoeg gratis open. Over Eigen Hulp hebben thans ook de dienstboden, of liever eene dienstbode, haar oordeel uitgesproken. Wij vinden dit geformuleerd in eene advertentie in de Dordrechtsche Courant in de volgende bewoordingen vDaar we vernomen hebben als dat er tegens- woordig zoo veel heeren zicli met de keuke en de leveransiers bemoeijen om daarmee accoordjes en dingen aan te gaan, en op zoon manier een cerlijke dienstbooi der wettig venal dat haar van regswege toekomt te onthouwen, zoo noodigt een fatsoendelijke keukenmeid alle andere booijen uit om bij die heeren die plezier hebben zich zelfte helpen, zich niet te verhuren als met 10 persent." Op een Drentsch dorp is, naar men verhaalt, het volgende voorgevallen. Een rijke boerendochter, misschien wat al te keurig, kreeg onlangs bezoek van elders van een keurig uitgedoscht, oud jongeheer, die haar onder vertoon van een brief barer hand, een lietdesverklaring kwain doen. Ongelukkig wist de schoone van den brief niets af, de vrijer kon

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2