Vertrek der Mevenmail naar Oest-Indie. BUITENLAND. Bij aanschrijving van het ministerie van oorlog is bepaald dat miliciens, die voor her- halingsoefeningen onder de wapenen komen, niet langer dan zes weken onder de wapenen mogen blijven. Ook dan niet wanneer de milicien nog straf heeft te ondergaan, en zulks overeenkomstig het bepaalde bij de grondwet. Een ,/criticus" schrijft na een zeer aan- dachtige beschouwing van onze nieuwe centen aan den Standaard: Jammer, dat zelden een muiit- stuk ten onzent volmaakt is. T Springt althans spoedig in het oog, dat zij niet rond zijn, 't geen vooral aan de zijde, waar het randschrift staat, duidelijk blijkt. De 18 is vrij wat kleiner dan 77. De twee eerste letters van //Koningrijk" zijn even- eens te klein en ook de cirkel om den leeuw is niet zuiver. De verhouding van de C tot die van NT aan de andere zijde is evenmin goed te noemen. M. i. verdienen zij alleen wat den ge- ringeren omvang en de aanduiding der waarde betreft, de voorkeur boven de oude." Als men dagelijks de kroniek van misdaden, ontvreemdingen en valschheden in geschriften na- gaat, doet het een ieder, wiens hart voor beschaving klopt, treurig aan, daarin namen te vinden van personen, die door hun stand en opvoeding, tegen elke verdenking gewaarborgd moesten zijn, en niettemin zicli schuldig maken aan misdrijven, waardoor zij hunne geheele familie onteeren. De luxe, de overdreven eischen, die de tegenwoordige wijze van leven stelt, de verleiding en het toenemend aantal van vermakelijkheden, mogen, //het inoeten meedoen," als verontschuldiging doen geldenniet altijd mag dit in de schaal der gerechtigheid een tegenwicht geven. Zoo lezen wij nu wedcrom dat een commies van het postkantoor te Rotterdam, des nachts in zijne woning in hechtenis getiomen werd, onder ver denking van zich schuldig te hebben gemaakt aan ontvreemding van gelden, die in den laatsten tijd gemist werden. In onzen tijd mag het inderdaad gezegd worden, dat het sterke beenen inoeten zijn, die de weelde kunnen dragen. Men schrijft uit 's GravenhageDe vergif- tigingsgeschiedenis, die hier nog altijd de gemoe- deren in opschudding brengt, neemt met den dag onrustbarender verhouding aan. Men valt van de eene /liaison" in de andere. Wijd en zijd zijn de vertakkingen verspreidin de Haag, Parijs, Brussel, tot zelfs in Indie hoort men van min- naars en ininnaressen, die als getuigen zullen worden opgeroepen in de zaak, waar van freule v. d. S. het middelpunt uitmaakt. Op wien de ver- giftiging eigenlijk gemunt was, is nog niet recht duidelijk. Zooveel is zeker, dat bij de openbare behandeling van de zaak, waaraan waarschijnlijk eene langdurige instructie vooraf zal gaan, het relaas van het getuigenverhoor wederom eene saillante bijdrage zal leveren tot de ,/chronique scandaleuse" van de moderne satnenleving. De kantonrechter te Beetsterzwaag heeft ver- scheidene overtreders van de wet op 't maten— en gewichtenstelsel gevonnisd, nadat de politie van Smallingerland eerst processen-verbaal had op- gemaakt. Een van de overtreders had niet minder dan 7 bekeuringen op zijn lijf, en werd gecondemneerd tot een boete van 70. Voorzeker een waar- schuwing voor vele neringdoenden, die nog altijd onwettisch meten en wegen. POSTER IJ EN. Via BRINDISI, 1 Maart, 1,'s middags. Via N1EUWEDIEP, 8 Maart, 5,45 's avonds. Via NAPELS, 17 Maart, 5,45 's avonds. Via MARSEILLE, 22 Maart, 1,'s middags. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Palembang niet aan. RECHTSZAKEN. Vrronilissenients-reclitfoank tc Hiddelburg. De rechtbank heeft in zijne zitt.ing van Vrijdag 22 dezer het volgende vonnis uitgesproken tegen: A. P., ;32 jaren, geboren te Koewacht en wonende te Hulst, ter zake van eenvoudigen diefstal; ver- oordeeld tot drie maanden eenzame opsluiting. Volgens een mededeeling van de Unita Catholica over den duur van de conclaven sedert het jaar 1447 heeft in al dien tijd slechts een conclave, nl. dat van 1623, korter geduurd dan het tegen woordige. Het duurde een dag; voorts hebben twee conclaven, dat van 1492 en dat van 1846, toen Pius IX gekozen werd, 3 dagen geduurd. De langste conclaven waren die van 1769, 1775 en 1800, die respectievelijk 106, 131 en 104 dagen duurden. De rechtbank te Rome heeft voorloopig eene gunstige beslissing genomen in het proces van gravin Lambertini tegen de breeders van wijlen Antonelli. ter zake vrn zijne nalatenschap. De rechtbank heeft beslist, dat de getuigen zullen ge- hoord worden, om de afkomst van de gravin te staven, en zij heeft de broeders van Antonelli ver- oordeeld in de kosten van dit eerste incident. Deze uitspraak vult niet minder dan 40 zijden gezegeld papier. Bij de rechtbank te Berlijn wordt thans een proces gevoerd tegen den schrijnwerkersknecht Thiirolf, onder de volgende beschuldigingen1°. dat hij den 6 April des vorigen jaars de wed. Sabatskv aldaar den schedel verpletterd en den hals heeft afgesneden, vervolgens in haar vertrek alles heeft opeugebroken en geld en kostbaarkeden medegenoinen; 2°. dat hij den 2 Juni den schrijn- werker Lude, te Grunewald, de hersenen heeft in- geslagen en hem van zijn horloge en geld heeft beroofd; 3°. dat hij den 17 Juni den besteller Killmer, te Berlijn, toen de man op eene boven- woning eene soin van 3000 mark ging bezorgen, op de trap heeft doodgestoken en zich van het goud en de bankbilletten heeft meester gemaakt. In het verhoor verklaarde hij, dat hij Killmer niet had willen dooden, maar hem slechts een wond had willen toebrengen, om hem buiten staat te stellen zich te verdedigen. In de beide andere gevallen verklaarde hij onschuldig te zijn. De jury veroordeelde Thiirolf wegens moord- aanslag tegen den besteller Killmer, tot 10 jaar tuchtbuisstraf; wegens moord van Lude tot de doodstraf, en sprak hem van de aanklacht wegens den moord van Sabatzky vrij. GEMENGDE BERICHTEN. Het tractement van den hoofdonderwijzer J. de Klerck te Nieuwvliet is met f 100 verhoogd. Te Zuidzande worden aanstalten gemaakt tot het oprichten van eene bijzondere christelijke school. De nieuw benoemde hulponderwijzer te Hoofdplaat, zal eene jaarwedde genieten, gelijk aan die van den hoofdonderwijzer F. T. Luijpen aldaar. Naar het huis van arrest te Middelburg is over- gebracht de ontslagen gemeente-ontvanger te Krabbendijke B.onder verdenking van ver- duistering van gelden. In een perceel land in den Prins-Alexauderpolder onder Hilligersberg zijn bij het doen van opgravingen 9 menschelijke geraamten gevonden, waarvan de herkomst niet is na te gaan. Langs de plek waar de geraamten lagen, liep vbor de droogmaking van den polder een kade. Men berekent, dat er op dit oogen- blik te Amsterdam wel 10,000 werklieden zonder vast werk zijn. Terwijl een moeder te Gorredijk naar de kerk was, gaf haar oudste dochter aan een driejarig zusje een beker, om daarmede te spelen. Zonder dat zij 't wist bevonden zich daarin eenige lucifers, die door -het kind werden afgeknabbeld hetgeen den dood tengevolge had. Verledeu week had te Meerssen de begrafenis plaats van den heer P. Regout. Het aantal personen, daarbij tegenwoordig, bedroeg ruim 3000. Een expres—trein uit Maastricht voerde 2000 personen aan. Te Geestemiinde is men bezig eene vaste visschers- vloot tot stand te brengen, teneinde zoodoende te kunnen voldoen aan de steeds meer dringende be- hoefteu van den handel in visch. Er wordt reeds over het bouwen van een 20tal vischkotters onder- liandeld. Het schip ,/Adelheid" kapt. Lucas, van Delftzijl met stukgoederen naar Riga, is bij Hammershuis gestrand en uit elkander geslagen. j De kapitein, diens vrouw en een man zijn ver- dronken, de overigen gered. Te Middelbeers is dezer dagen een man overleden, aan buikwater lijdende, wien door den geneesheer gedurende de twee jaren zijner ziekte 151 emmers water zijn afgetapt. In het huis van arrest te Middelburg bevinden zich in dezelfde kamer: een gedeeltelijk lamme, een bijna blinde, een man van 81 jaar en een van 79 jaar. Yoorwaar een niet alledaagsch ensemble. Het gebouw Zeemansboop te Amster dam is voor 70,000 gulden door de Vereeniging j van dien naam aangekocht. Het perceel behoorde aan een club, die in in hetzelfde locaal nog bijeen- i komt. Te Ureterp is de volks-opinie tegen een brandspuit, waarom de raad besloten heeft de bv.indspuit van daar te halen en't huisje te sloopen. Hoe is tmogtlijk, zulk een volks-opinie Dezer dagen werden in de gasfabriek te Leipzig, in tegen- woordigheid van de politie, niet minder dan 150 hammen en 300 worsten van allerlei soort, die alien trichineus waren, verbrand. De nieuwe kostbare schouwburg te Dresden, waaraan milli- oenen zijn ten koste gelegd, blijkt onbruikbaar te zijn wegens slechte akoestiek. De spoortrein- die de paarden van den czaar uit Bulgarij naar Petersburg terugbracht is met een trein, die oorlogs- materieel vervoerde in botsing gekomen. Dertien wagens werden verbrijzeldvijf stalknechts hebben het leven verloren on bijna alle paarden, waarvan de meeste groote waarde hadden, zijn gedood. Te Zweibriiken is een echtscheiding uitgesproken tusschen een paar echtelieden, beide n 68 jaren oud die 40 jaren met elkander vereenigd waren ge- weest. Zulk een gebeurtenis komt gewis niet dage lijks voor. In het Oostenrijksche stadje Neutra j heeft een echtpaar den 17 Februari 11. zijn 70n bruiloftsdag gevierd. Een tiental kinderen, 44 kleinkinderen en 39 achterkleinkinderen vierden het feest mee. De jubilaris heeft reeds op 13jarigen leeftijd om de hand zijner levensgezellin gevraagd op zijn 15e jaar stapte hij met haar het huwelijks- bootje in. Gepasseerde week had te Kralingen een niet alledaagsche twist plaats. Een der orgeldraaiers (daar bekend onder den naam van Pinksterblom), die in dit vak wordt bijgestaan door zijn kolossale en gezonde dochter, kreeg twist met een burgerman. Deze laatste nl. beduidde de dochter, dat zij beter zou doen als ze ging dienen in plaats vanorgeldraaien. De orgeldraaier en zijn dochter werden door dat gezegde zoo verwoed, dat zij den burger op een pak slagen en de noodige trappen trakteerden. De positie van den laatste was alles behalve benijdens- waardig totdat eenigen tusschen beide kwamen en de burger zoo wijs was zijn weg te vervolgen. Te Veenhuizen duwden dezer dagen drie jongens een handkar voort, waarop het zesjarig zoontje van den heer A. V. gezeten was. Bij het afrijden eener brug lieten ze eensklaps de kar los, die van de hoogte met vollen gang in de vaart liep. Gelukkig bleef het kind, hoewel aanvan- kelijk geheel onder water, op de kar zitten en werd met eenige moeite Van hoe grooten jered. omvang de schoen— en laarzenmakers—industrie te Dongen is, kan blijken uit de volgende cijfers. Er zijn aldaar 60 schoen- makersbazen gevestigd die (vrouwen en meisjes niet meegerekend) 700 personen in dienst hebben. Stelt men, wat niet te veel is, dat iedere knecht gemiddeld 8 paar schoenen of laarzen in de week aflevert, die gemiddeld op/5 per paar kunnen geschat worden, dan vertegenwoordigt deze tak van nijver. heid in die gemeente alleen een kapitaal van bijna anderhalf millioen gulden in het jaar. Onder den naam van boterpoeder (star butterpoeder) wordt thans een produkt in den handel gebracht, dat uit gelijke deelen aluin en suiker of ook wel uit aluin en keukenzout bestaat, en dienen moet om op goedkoope manier veel boter van de melk te maken. De bereidingswijze luidtbij 1,1 36 liter melk voegt men 373 grammen gesmolten boter en een suikerlepel van het boterpoeder, men karnt en zal bijna een kilogram versche en heerlijke boter verkrijgen. Deze oplichterij behoeft geen verdere kommentaar, maar toch wordt, naar men ver- neemt, door velen dit boterpoeder gekocht. Van eene dame, die, als man verkleed, 50 jaar als chirugijn in 't Engelsche leger dienst ge- daan heeft, wordt het volgende verhaald Zij ging gedurende den langen diensttijd bij het leger voor een koelbloedige, flinke operateur door, was zeer om

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2