No. 1333. Woensdaa: 27 Febnuari 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. BIN N EN LAND! abonnement. Ter Neuzen, 26 Februari. Per drie m-anden binnen Ter Neuzen f 1,—. Door het ^eheele Rijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. COURAAIT. ADVEBTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag unmiddag DR1E uren. »lt bind verschijut Riusdag- en Vrljdagnvonil bij J. H. X T te Ter ftenzeu. I'olitieli Overzicht. Rusland verbindt zich, om geen deel van het schiereiland van Gallipoli, of de linien van Boelair, te bezetten, noch troepen naar den Aziatischen kant der Hardanellen te zenden. Engeland zijner- zijds verbindt zich, om geen troepen op liet schiei- eiland van Gallipoli te doen landen, noch den Aziatischen kant der Dardanellen te bezetten. Deze belangrijke mededeeling werd gedaan in het Engelsch parlement, in antwoord op eene vraag naar den uitslag der onderhandelingen met Rusland. Men mag dus aannemen, dat het tusschen Rus land en Engeland, eindelijk tot een vergelijk is gekomen en de onderhandelingen tot finale regeling der toestanden in het Oosten weldra met rassche schreden zullen vorderente meer, nu alle mogend- heden hebben goedgekeurd, dat het voorgenomen congres, tot regeling der zaken, die de Europeescho belangen rechtstreeks raken, te Baden-Baden zal worden gehouden. Sommige correspondeuten willen, dat het congres reeds in de eerste week \an Maart zou bijeenkomen, anderen stellen ,een later tijdstip, zoodat men ongetwijield wel duct, aan geen enkel gerucht daaromtrent geloof te hechten. Een aantal geruchten zijn door de verklaringen in het Engelsche parlement voor goed weersproken. Hoe dikwijls reeds leerde ook de Oostersche kwestie, dat weinig op de mededeelingen van de meeste correspondenten valt te vertrouwenzelts al be- weren zij, hunne berichten uit vertrouwbare bron te putten. Een nieuw bewijs daarvoor is de mede deeling, dat in de door Rusland gestelde vredes- voorwaarden zou bepaald zijn, dat voortaan geen Muzelmannen in Rumenie zouden worden geduld, Uit den kortelings openbaar gemaakten tekst nu blijkt, dat enkel is bepaald, dat het 1 urksche leger Rumenie zou moeten ontruimen, welke voorwaarden natuurlijk zijn aangenomen. V an algeheele uit- sluiting der Muzelmannen is in't minst geen sprake. Hoe duister overigens de wegen der hoogere politiek zijn voor ons, die uit dergelijke geruchten moeten ontdekken, wat er in de hoogere spheren gebeurt en welke voorwendsels de regeeringen er toe brengen te handelen, zooals zij handelen, blijkt uit de ontdekking, dat de vredesvoorwaarden, zoo als zij thans door Rusland gesteld zijn, reeds in Juni 1877 aan Engeland vertrouwelijk zijn mede- gedeeld, waardoor Engeland volkomen op de hoogte was aangaande Ruslands plannen. Met die weten- pcliap, kan men zich niet genoeg verwonderen, dat Lord Beaconsfield eene liouding aannam, die geheel Europa in spanning hieldeen spel speelde, zoo gevaarlijk, dat elk oogenblik een vredebreuk tussciien Rusland, Engeland on Oostenrijk werd gevreesd, welke geheel Europa in vlam zou zetten. Veel zal er zeker achter de schermen gebeurd zijn, wat inisschien later de gescliiedenis aan liet licht zal brengen; maar vrij zeker zijn wantrouwen tegenover Ruslands beloften en lust, om in den buit te deelen, de hoofdfaetoren geweest, die de Engelsche regeering ten riclitsnoer hebben gediend bij de door haar gevolgde politiek. Rumenie en Servie hebben niet veel lust, zich aan de door Rusland ontworpene voorwaarden te onderwerpen. Deze beide staatjes zijn trouwens ook volstrekt niet geraadpleegd. „Turkije en Rus land hebben uitsluitend onder elkaar de onder handelingen over den wapenstilstand gevoerd,' j verklaarde de minister van buitenlandsche zaken van Rumenie in de kamer van afgevaardigden. ,/fe-1 gen onzen zin zijn wij bij die onderhandelingen door Rusland vertegenwoordigd, maar op het congres zal de Rurneensche regeering haar plicht weten te doen. Servie heeft generaal Leschjanin naar Adrianopel gezonden, om te onderhandelen over wijziging van de Servisclie vredespreliminairen. De Serviers be- schouwen de voorgestelde, als hoogst onvoldoende, terwijl de ontevredenheid met het Russische program- ma dagelijks toeneemt. 't Zal do kleine staatjes weinig baten. Rumenie zal er zich ongetwijfeld aan moeten onderwerpen, wanneer Rusland bij zijn verlangen persisteert, om Ressarabie terug te hebben, op de voorwaarden, door den inachtigen nabuur voorgeschreveil. Servie zal eveneens wel gedrongen zijn, zich nog dankbaar te toonen, wanneer de groote Czaar de dappere Serven eene matige gebieds-vergrooting benevens onaf- hankelijk van den Sultan bezorgt. De redevoeringen van Bismarck, waarvan wij in ons vorig nutiimer den korten iuhoud mededeelden, hebben ons geleerd, dat Duitschland behoud van den vrede predikt, met concession aan Rusland, en waar deze beide machten samengaan, is verzet van derden ondenkbaar. De overeenstemming door die beide groote rijken in de Oostersche kwestie getoond, mogc blijven. Zij zal de rust en welvaart van Europa steeds ten goede komen. De hoofden van den opstand op Cuba hebben zich aan de Spaansche autoriteiten onderworpen. Met genoegen hebben wij aan de uitnoodiging van den garnizoens-koinmandant voldaan, om bet 1 op jl. Vrijdag avond gehouden generaal Assaut bij te wonen. De flinke ruime benedenzaal van den beer Baten- burg was daarvoor ingericht en zij, die op bet be- paalde uur kwamen, konden niet dan met groote moeite een plaatsje veroverende zaal was overvol en hij, die niet de toelating was belast, scbeen meer op de quantiteit dan op de qualiteit der belang- stellenden gelet te hebben, waaruit zeker voortkwam, dat wij de achtbaarste burgers en eenige officieren zich met eene staanplaats zagen vergenoegen. Het muziekgezelschap Apollodat met zijne tegenwoordigheid dit feest opluisterde, opende bet met een kraclitig Wien Neerlandsc'n bloed," waarna de sergeant Borghmans, uit naam zijner mede wapen- broeders, liet ,/Welkom" toesprak aan den garnizoens- en bataljonskommandant, den burgemeester dezer gemeente en aan alien die tegenwoordig waren. Verder wees hij op het edele doel der schermkunst, tot uitgangspunt kiezende bet eere devies Moed, Beleid en Trouw/' en eindigde met bet schoone vaderlandscbe vlaggeliedRood, wit en blauweene bijzondere goedkeuring voor het uitspreken en zin- gen dezer woorden viel den spreker van de aan- wezigen ten deel. Ook hier gold bet spreekwoord „een goed begin is half gewin," want de 23 nummers, welke zoo- weldoor militaire als burgerjongelingen werden gegeven, werden alien met eene bijzondere vlug- beid uitgevoerd en ieder toonde zijne bedrevenheid op de verschillende wapenen alslangen- en korten stok, sabel, degen en geweer; bijzondere vermel- ding verdient nummer 11 van het programma, het- welk bestond uit een bogendans, uitgevoerd door vier jonge heeren en dames; bun leermeester, de sergeant-majoor Sengers, oogstte daarmede eeti weiverdienden lof. Tot slot werd voorgesteld een algemeene strijd, waardoor het publiek in algemeene verwarring de zaal ontvluchtte, echter niet van den kruitdamp doch wegens den zwaveldamp, die ontstoud door het ontsteken van bengaalsch vuur om het „na den strijd" allegorisch voor te stellen; jammer was het voor de uitvoerders, dat die onaangename gast bun kwam overvallen, waarop de strijdenden niet gerekend badden, daar zij toch verzekerd meeuden te zijn, kamer-vuurwerk gekocht te hebben. Nadat de luchtstroom wat gezuiverd was, tracbtte ieder weder op zijne plaats te komen en sprak de beer A. Romswinckel, kapitein der artillsrie en ganiizoens-kominandant, de uitvoerders toe. ZEd. Gestr. wees op het nut, van zich op de wapenen te oefenen, om in nood gereed te zijn, die wape nen op te vatten voor koning en vaderlandhij dankte den leermeester-directeur Sengers voor zijrie moeite en bekwaamlieid, waardoor deze avond een waar feest was geworden en lioopte, dat deze avond moge strekken tot nauwere toehaling van den band, die burgers en militairen vereenigt. De burgemeester beantwoordde deze toespraak, met namens de burgers dank te betuigen voor het genot, dezen avond ondervondenwas het oefe nen op de verschillende wapenen hier eene zaak van eer geweest, hij lioopte, even als de vorige spreker, dat ieder die wapenen zou opvatten, zoo het de eer van het land gold, om met kracht, moed en beleid die wapenen te hanteeren tot bescberming van het dierbaar vaderland. Atchin, zegt. spreker, getuigt wat onze wapenen vermogenniemand echter moge van zijne geoefendheid misbruik maken, door zijne minderen te onderdrukken, want zulks zou hem tot oneer strekken en op eer komt alles aan. Nog werden 26 brevetten uitgereikt aan de militairen en burger jongelingen en wel: 2 als meester en 24 als prevot; in een „lang zal hij leven" ging deze sainenkomst uiteen. Tengevolge van het mist.ige wederop jl. Vrijdag, is de stoombqpt Wester-Scheld^, van Vlissingen naar hier bestemd, op de Suikerpla'at, bij Ellewouts- dijk, vastgeraakt en tot heden blijven zitten, alzoo de waterstanden tegenwoordig te laag blijven, om vlot te komen. Met de sloep zijn de passagiers voor een groot gedeelte aan den Zuid-Bevelandschen wal aan den dijk gezet, van waar zij zich naar Borsselen hebben begevende overige passagiers zijn Zaterdag morgen, door den Belgischen loods alhier, F. de Doelder, met de loodssloep afgehaald en hier aangebracht. Ean uegental runderen, welke mede ten vervoer op de stoomboot waren, zijn door een hoogaars van Ellewoutsdijk bier mede Zaterdagavond aan wal gebracht. De dienst wordt thans alleeu door de stoomboot Zeeuwsch-Vlaanderen waarge- nomen, alzoo de stoomboot Zeelandia in reparatic is. Dientengevolge is de vaart van hier op Hoede- ketiskerke tot Walsoorden vooreerSt gestaakt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1