BINNEN LAND. No. 1331. Woensdag 20 Februari 1878. 18e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT, Per drie mr.anden binnen Ter Neuzen f 1,Door het kfeheele Bijk J 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men r.bonneert zich bij alle Boekhandelaara, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Oil bind verscliljnt Din«da$- en Vrij«lag:« voiiil ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regsls f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zeuden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag liamiddag URIE nren. J. K. G. DRONT te Ter Neuzen. J-*olitielc Overzicht. Do vraag, wat Engeland doen zou na de liieuwe vernedering, liaar aangedaan in de weigering van de porte, ora aan de Engelsche vloot bet verlof tot doortocht, naar Konstantinopel te verleenen, is reeds beantwoord met het feit, dat de Engelsche regeering eenvoudig zich aan deze weigering niet gestoord heeft, maar aan den bevelhebber der vloot bevel zond naar Konstantinopel te stoomen. Aan dit bevel is oniniddelijk gevolg gegeven en de Engelsche vloot is reeds voor de Turksche hoofdstad aar.ge- koinen. De Oostersche crisis heeft door deze daad van Engeland weer een meer dreigend aanzien bekomen. De spanning en onzekerheid is er te grooter op geworden en wordt alleen eenigszins getemperd door het bericlit, dat Oostenrijk en Italie vooralsnog af- gezien hebben van het voornemen, om Engelands voorbeeld te volgen. Zal Rusland nu zijnerzijds ook gevolg geven aan de bedreiging, Konstantinopel te bezetten W aar- schijulijk, jamaar toch geeft een telegram uit Konstantinopel hoop, dat Rusland zich bepalen zal tot het bezetten van den naasten orntrek, natuurlijk met dezelfde vriendschappelijke bedoelingen, als waarmede de Engelsche vloot is gekomen, n. m. de bescherming van de vreemde onderdancn. Eindelijk schijnt bovendien Bismarck het tijdstip gekomen te achten, waarop ook Dnitschland zich overwegend moet doen gelden, om ernstiger ver- wikkelingen te voorkomen. Hij heeft zich thans naar Berlijn begeven en zal heden in den rijksdag verschijnen, om over den stand der zaken in het Oosten te spreken. Reeds nu gaan daaromtrent allerlei geruchten. De Indep. heelt vernomen, dat men te Berlijn zoo bijzonder kalm is (juist het tegenovergestelde van wat er te Londen en te Weenen op te merken valt), omdat Bismarck onbepaald op eene vredelievende oplossing der zaak rekent„de visschen vechten niet met de viervoetige dieren" moet hij verklaard hebben. Ook de Duitsche keizer is, blijkens zijn antwoord aan den president van den rijksdag, die dezer dagen met de leden van het bureau bij hem op andientie was, overtuigd, dat er nog altijd veel kans bestaat op eene minnelijke schikking. Hoe dit zij, zeker is het, dat Bismarck en de keizer zich in de laatste dagen druk bezig houden met het Oosten. De keizer had dagelijks con- ferenties met den secretaris van staat, die op zijne beurt telkens telegrammen wisselde met den kanse- lier te Varzin. Nu van Bismarck gekomen is, komt hij dus goed voorbereid. De discussie in den rijksdag be- looft zeer belangrijk te zullen worden, want het gewiclitige woord, daar gesproken, zal voor de toekomst van ons werelddeel van veel beteekenis zijn. De Russische bladen brengen de woorden in berinnering, door prins Bismarck ten vorigen jare gesproken, dat Duitschland in de Oostersche ver- wikkelingen voor het behoud van den algemeenen vrede werkzaam zal zijn. Zij voegen er bij, dat de rol van scheidsrechter aan Duitschland des te eerder zou toekomen, omdat het door zijn militair overwicht en door zijne belangeloosheid ten aan zien van het Oostersche vraagstuk de eenige mogendheid is, welke die rol met succes zou kunnen vervullen. Het kan de zaak aanmerkelijk vereenvoudigen, want het behoeft zich slechts tegen die mogendheid te verklaren, welke thans het eersta kanonschot afvuurt, om alien van den lust daartoe te genezen. De opgewondenheid in Engeland neemt intusschen dagelijks toe. Zoo de Russische regeering niet meer dan voorzichtig met vuur omgaat en er niet voor zorgt, geen enkele vonk te laten vliegen, dan springt het geheele gebouw van Engelands onzijdigheid in de lucht en geeft het Engelsche volk toe aan die wilde woede, welke zich nu en dan van de natie meester maakt en waar tegen geen regeering bestaud is. Bij de ongerustheid en stilstand van zaken in Engeland, komt de angst over het lot van de vloot in de zee van Marmora, indien de oorlog eens verklaard werd en de Russen zich meester maakten van de forten aan weerszijde van het lange ^kanaal van Konstantinopel/'" gelijk de water- weg tusschen Dardan dlen en Bosphorus genoemd wordt. Het Hongaarsche parjeraent is, nu er werkelijk gevaar schijnt te zijn voor een actief optreden van Oostenrijk-Hongarije in de Oostersche kwestie, plotseling geheel van houding veranderd. Vroeger wilde men volstrekt aan den oorlog deelnemen, docli nu verklaart men, zich niet door Andrassy ter slachtbank te willen lalen leiden; als Amdrassy en Tisza aftreden en Kossuth aan het hoofd der regeering komt, zal men zich niet tegen eene oorlogzuchtige politiek verzetten. Men stelt het onmogelijke tot voorwaarde, ora zoodoende de eigenlijke vrees voor den oorlog te verbergen. Ter Neuzen, 19 Februari. Naar wij uit goede broil vernemen heeft de Vereeniging tot bevordering der belangen van Zeeuwsch-Vlaanderen, als antwoord op een door haar aan den minister van finantien ingezonden verzoekschrift, om de in- en uitklaring der voor Ter Neuzen bestemde schepen, aldaar in plaats van te Vlissingen te doen geschieden, het volgende schrijven ontvangen ,/dat in afwachting eener algemeene regeling, welke te dezer zake in overweging is, aan de in- en uitklaringen te Ter Neuzen voor het oogenblik geene uitbreiding kan worden gegeven, zooals de adressante verlangt." Zoo die algemeene regeling nu maar spoedig komt, dan zal de haven van Ter Neuzen spoedig van een groote drukte bevrijd zijn. In de vergadering der obligatiehouders van den spoorweg Gent-Ter Neuzen, welke verleden week te Gent heeft plaats had, hebhen de afgevaardigden verklaard, dat de staat maar 2,050,000 franc wil. geven voor den afkoop der lijn en nog onder voorbehoud, dat het gouvernement der Nederlanden er zich niet tegen verzet. Alles afgetrokken zou de staat de lijn maar op 1,574,000 fr. schatten, wat aan elke obligatie maar 161 fr. zou toekennen. De afgevaardigden hebben integendeel aangetoond, dat de lijn tegenwoordig ongeveer 3,086,000 fr. waard is, dat is nagenoeg bij de 300 fr. per obligatie. De vergadering heeft dan ook met algemeene stem men besloten, dat het aanbod van den staat on- voldoende is en dat er nieuwe stappen zullen aange- wend worden om betere voorwaarden te bekomen. Znaiuslag, 18 Februari. De gemeenteraad alhier heeft in zijne vergadering van heden aan mejuffrouw G. de Somer, onder toekenning van een jaailijksch pensioen groot/100, eervol ontslag verleend uit hare betrekking als vroedvrouw in deze gemeente, welke betrekking zij gedurende bijna 45 jaren met den loffelijksten ijver heeft waargenomen. In hare plaats is als zoodanig benoemd mejuf frouw W. de Vos, geboortig alhier en opgeleid aan de rijks-kweekschool voor vroedvrouwen te Am sterdam. Houtenisse, 18 Februari. Notabelen der Ned. hervormde gemeente alhier verkozen tot kerkvoogd den heer H. de Regt. Met genoegen kunnen wij dit melden, daar deze heer in vroegere kerkelijke betrekkingen, ten opzi elite van kerk en pastorie steeds nuttig werkzaam was. Z. M. heeft benoemd tot ridders der orde van den Nederlandschen leeuw de heeren Hoyer, provinciaal inspecteur der belastingen te Middelburg en Donnaar Hz., commies ter provinciale griffie in Zeeland. Benoemd tot ontvanger der directe belastingen te Dirksland de heer P. Visser, thans te Sluis, en te Sluis de heer C. J. Buwalda, surnumerair bij de administratie der belastingen te Amsterdam. Het schijnt nog niet zeker, dat de tweede kamer den 4 Maart zal bijeenkomen, zooals het voornemen is geweest. De raad van state wijdt aan het onderzoek van de ontwerp-schoolwet meer tijd dan waarop gerekend was, waardoor de indiening der wet vertraagd wordt. In verband hiermee zou een latere bijeenkomst der kamer waarschijnlijk zijn. Bij de tweede kamer is ingekomen de memorie van beant woord ing op het verslag betreffende de wet op 't notariaat met een gewijzigd wets- ontwerp. De tegenwoordige minister van justitie wil de niet-gepromoveerde candidaat-notarissen ook in 't vervolg niet uitsluiten, maar in de wet bepalen, dat niemand tot notaris kan worden benoemd, die niet na zijn candidaat-notaris-examen eenigen tijd op een notaris-kantoor heeft gewerkt. De verplichte bijstand van getuigen bij het vast- stellen van notarieele acten blijft behoudenhet disci- plinair toezicht op denotarissen zal verscherpt worden. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter algemeene kennis, dat de examens voor het verkrijgen van acten van bekwaamheid tot het geven van lager school- en huisonderwijs, voor de eerste maal in het loopende jaar zullen gehouden worden op Woensdag 24 April aanstaande en volgende dagen; dat zij, die een dezer examens wenschen j af te leggen, zich uiterlijk voor 3 April bevorens behooren aan te melden bij den schoolopziener van het district waarin zij wonen, of van buitenslands komende, voornemens zijn zich te vestigen, met opgave van de acte, die zij verlangen en overlegging van een of meer getuigschriften van hun goed 1 zedelijk gedrag en van hunne geboorte-acte, 1 terwijl de dag en plaats van het examen hun door den schoolopziener zullen worden bekend gemaakt. TEli \KI ZDSi ilK l OIIIWT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1