No. 1330. Zaterdag 16 Februari 1878. Alge meen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. 18e Jaargang. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. Oil bind verHchijnf Mnsdag- en Vrij<Iag.ivond ADVERTENTIliN. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmiddag OKIE uren. J. K. G. OHO S T te Ter Nenzcn, J 'olitieH Overzicht. Toen de wapenstilstand op 31 Januari jl. tot stand was gekomen, stonden de Russiscbe troepen op enkele uren afstands van KonstantinopelIn het stuk, geteekend door de wederzijdsche partijen, neemt de Sultan aan, de verdedigingswerken van Konstantinopel op te ruimen. Rusland stelde dien eiseh, natuurlijk met het doel, om elk oogenblik ge- reed te zijn, naar de hooldstad op te rukken, wan- neer er van de zijde van Engeland gesproken werd over het zenden der vloot naar de Dardanelles Dat oogenblik is thans gekomen. Engeland deed aanvraag bij de porte om vergunning tot het passeeren der Dardanellen, maar de porte w^igerde op grond, dat de aankomst dier vloot vdor de hoofdstad onmiddellijk door het binnenrukken der Russiscbe troepen in de hoofdstad gevolgd zou worden. Dat Rusland tot die daad overgaat, is van zijn standpunt zeer goed te verdedigen. Als de Rus- sische troepen meester zijn van de zeeengten tus- schen de Aegaeische zee en de zee van Marmora en tusschen de zee van Marmora en de Zwarte zee, van de Dardanellen dus en den Bosporus, dan is de positie van Rusland overwegond sterk geworden. Maar wat zal Engeland nu doen? Zal het zich deze nieuwe vernedering laten welgevallen en bet be vel om naar Konstantinopel te stevenen, reeds Vrijdag herroepen, aan een zestal Engelsche schepen ver- zonden, maar sedert tengevolge de weigering van de porte geschorst? Bezwaarlijk kan men dit ver- wachten, want verklaarde lord Derby in het hoogerhuis Engeland heeft geen vergunning noodig, omdat het reeds eene poos geleden de daarvoor vereischte //firman" verkreeg. Daarbij verdedigt Engeland zijn besluit op grond van bescherming der Engelsche onderdanen en hunne bezittingen te Konstantinopel, en als dit in de vorige week noodig was, dan is dit op 't oogenblik zeker nog even noodzakelijk. De toestand is te moeilijker, omdat de Sultan, volgens sommige berichten, aan de Oostenrijksche schepen wel vergunning gegeven heeft, om door de Dardanellen te stoomen, zoodat deze nu reeds voor Konstantinopel aangekomen zouden zijn, zonder dat Rusland er zich tegen ver- zette. Zal Engeland nu als een afgewezen bede- laar voor de deur blijven staan, terwijl Oostenrijk in bet huis toegelaten wordt Ziedaar eene vraag, die nog steeds op voldoende beantwoording wacht; want, wat men daaromtrent uit Engeland verneemt, geeft niet het minste licht. Intusschen gaf Rusland reeds gevolg aan zijn voornemen tot bezetting van de Turksche hoofdstad. Dat blijkt uit een telegram van prins Gortschakoff, in dato 10 dezer, aan de Russische gezanten bij de vreemde hoven. Daarin wordt gezegd: //aange- zien de Britsche regeering en andere mogendheden, tot bescherming der respectieve onderdanen, hare vloten naar Konstantinopel willen zenden, heeft de Russische regeering besloten, tot bescherming der christenen, Konstantinopel door een deel der Russische troepen te doen bezetten. Men ziet uit een en ander, dat zich aan den politieken hemel van Europa weer donkere wolken vertoonen, die de toekomst met weinig vertrouwen doen tegemoet gaan. Wel behoeft de bezetting van Konstantinopel door een gedeelte der Russische 1 troepen op zich zelve nog geen aanleiding te geven tot eene vredebreuk, maar zeer zeker zal het nu I al weer moeielijker wezen, elke aanleiding tot botsing te vermijden en het veiligst ware nu maar, dat ieder bleef, waar hij is, en men aan de Turken overliet, de orde binnen Konstantinopel te handhavente meer, daar deze sedert den stilstand van wapenen weinig of niets te wenschen overgelaten heeft. De houding van Turkije zelf toont intusschen, dat de rollen zijn verwisseld, en de porte, na al het gebeurde, meer vertrouwen stelt in den over- winnaar Rusland, dan in het dreigende Engeland. Zelfs beweren verschillende berichtgevers het bestaan van een of- en defensief verbond, tusschen Rusland en Turkije; en, moge deze bewering misschien onjuist zijn, niet onaannemelijk is het, dat de porte, na herhaaldelijk teleurgesteld te zijn in hare hoop op Engelands hulp, de voorkeur gegeven heeft aan de werkelijke, bescherming van den overwinnaar, boven de fraai klinkende beloften van Lord Disraeli. Ter Neuzen, 15 Februari. Clinge, 13 Februari. Heden had alhier de aan- gekondigde aanbesteding plaats van de verbetering en met keien bestraten van de wegen, loopende van de Kapellebrug tot aan den dijk van den Nieuw-Kieldrechtpolder, door de dorpen Clinge en Kauter, ter gezamenlijke lengte van 5800 M. De besteding had plaats in 4 perceelen, als: 1. het vestjgende beantwoording dier vraag zijn zeker goede gronden aan te voeren; maar o. i. moet men niet alleen hem straffen die vraagt, maar ook hem die geeft, want laatstgenoemde is mede- plichtige. Wie nooit geeft, heeft over drie weken geen last meer van bedelaars. Is het bedelen een maatschappelijk kwaad, dan moet men in de eerste plaats hen treffen, die het uitlokken. Dat eene wanhopige liefde den mensch al zeer zonderlinge parten spelen kan, hiervan zijn talrijke voorbeelden, maar de gevolgen die zoo- danige liefde voor den arbeider J. J. v. R. uit Oversande had, kunnen ongetwijfeld tot de zeld- zaamheden worden gerekend. Aan dien jongen man, die voor het gerechtshof te 's Gravenhage terecht stond, worden niet minder dan zes diefstallen met verzwarende omstandigheden en een poging daartoe ten laste gelegd. In de maand October jl. maakte hij zich binnen den tijd van 14 dagen aan drie misdrijven schuldig. Allerhande zaken die hem voor de hand lagen, zooals gouden en zilveren sieraden, brood, boter en geld werden door hem buit gemaakt en dat alles, volgens zijne opgaven, louter uit verdriet over zijne niet beantwoordc liefde. Met deze nieuwe soort van verdediging kon de adv. gen. niet instemmen, meenende dat hot plegen van al die feiten aan eene geheel andere oorzaak moest worden toegeschreven en drong bij het hof aan om deze specialiteit in het stelen eene eenig- zins zware straf op te leggen. Hij eischte mits- dien besch. veroordeeling tot vier jaren gevan- genisstraf. aanleggen der aardebaan; 2. de levering der be- noodigde keien; 3. het vervoer derzelve, en 4. het De verdediger Mr. Leesberg was van meening bestratingswerk. Het minst is ingeschrevenper- dat de philippica door het O. M. tegen de liefde ceel 1 voor 4150, door den heer C. L. Bleijen- gehcuden niet geheel juist was. berg, te St. Jansteenperceel 2 voor 31,605, Misbruik van sterken drank, het gevolg van I door de heeren Adhman le Roy Com p., te St. Jans-Molenbeek (Brussel)perceel 3 voor/3075, door den heer E. Bolsens, te Clinge, en perceel 4 voor 2390, door den heer P. J. van Remortel, te Hontenisse. De perceelen 1, 2 en 3 zijn dade- lijk toegewezen, doch perceel 4 is vooralsnog niet gegund. Het Fransche schip Jupiter, van Bordeaux met wijn naar Gent, is door het stoomschip Flecha de onbeantwoorde liefde van zijn client, moest z. i. als de oorzaak van het plegen der verschillende oneerlijkheden worden beschouwd. Uitspraak Donderdag 14 dezer. Deze week is te 's Hage in hechtenis ge- nomen eene dame, gescheiden echtgenoote, tot don deftigen stand behoorende, onder verdenking van een poging tot vergiftiging te hebben aangewend. Naar men ons mededeelt was het object van de van Gent naar Londen buiten de Wielingen aan- handeling een heer, met wien de verdachte in gevaren. De bemanning, uitgezonderd 6en matroos, I zeer vriendschappelijke betrekking heeft gestaan, i_ 1 11 1 1 maar die aanleiding tot jaloesie schijnt te hebben Het corpus delicti is, naar men zegt, door de Flecha gered en aldaar aangebracht Het schip kon door de dikte van mist niet meer gezien worden. Het Engelsche stoomschip Clio, met lading van Antwerpen naar Rotterdam, is te Bath gestrand; assistentie is derwaarts vertrokken, doch tot heden is men nog niet geslaagd het stoomschip er af te brengen. Eerst na den afloop der verkiezingen wordt de indiening van de school wet verwacht. Veel werk zal de kamer bij haar terugkomst in Maart nog niet vinden. Dat het nieuwe strafwetboek ook in den eersten tijd nog niet zal komen, mag daaruit afgeleid worden, dat de minister van jus- titie een gewijzigd wetsontwerp op de bedelarij heeft ingediend. Over de vraag of tegen een- voudige bedelarij straf zal worden bedreigd zal zeker lang gedebateerd worden. Voor eene be- een fleschje, welks inhoud ten gebruike werd toe- gezonden. Er schijnen echter redenen te hebben bestaan om niet tot dat voorgesteld gebruik over te gaan, alvorens zich van de onschadelijkheid van het vocht te hebben overtuigd, terwijl dan ook bij het dientengevolge ingesteld onderzoek, moet gebleken zijn, dat dit vocht giftige bestanddeelen bevatte. Zooals wij hierboven zeiden, heeft de justitie voldoende gronden aanwezig geoordeeld om aan een poging tot misdaad te gelooven en de zaak ernstig te onderzoeken. Een ontzettend ongeluk heeft Dinsdag in den vroegen morgen plaats gehad op de rivier voor Rotterdam. Tusschen Rotterdam en Brielle vaart tweemaal daags een postbootje. Dien ochtend te 6 uur 10 TEH NEEZENSEHE COERANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1