Z. H. PAUPIUS IX. Burgerlijke Stand van Ter Nenzen. drietal knapen (van 20, 18 en 13 jaren oud) uit baldadi^heid eene kat met petroleum besmeerd en in brand gestokeu. Het beest is bran^ende in een huis gevlucht en later op den weg neerge- valien. De burgemeester van Ilpendam, die het gebeurde vernam, heeft onmiddelijk de schuldigen door den veldwachter doen halen en tegen hen e.ene vervolging ingesteld. Vrijdagavond liep een slagersknecht te Am sterdam met een mand met vleesch langs de Heerengracht, en was geuoodzaakt zieh even te verwijderen naar een plaats, waar hij zijn groote vleeschmand onmogelijk kon medenemen. Zonder eenig kwaad vermoeden zette hij zijn mand neer op een bordes en nam haar een oogenblik later weer op den schouder. De slager was al een grachtje verder toen hij eenige beweging in zijn mand meende te bespeuren, wat een oogwenk later zieh zoo duidelijk herhaalde, dat hij zijn mand van den schouder wierp om toch eens na te zien wat het was. Nog vdor zijn mand op den grond stond wipte er met groote selheid een gele smous- hond uit met een st.uk vleesch in den bek, waarmee de hond als de wind het hazenpad koos. Te Neeritter (Limburg) had voor een paar dagen een verschrikkelijke zelfmoord plaats. De Belgische rijksontvanger aan het kantoor te Geijs- tingen, gemeente Ophoven, in Belgisch Limburg, kwam 's avonds in bovengenoemd dorp, in de herberg van K., en bestelde een biefstuk. Nadat hqm dit was toegediend strooide hij er iets over- heen, wat door 3 it 4 in hetzelfde lokaal aanwezige personen gezien werd, en a,t het daarna op. Het spoedig daarop gevolgde braken onder hevige krampen, het plotseling sterven van zijn hond, die eveneens van het vleesch gegeten had, leiden aanstonds tot de overtuiging, dat liier vergiftigiug had plaats gehad. Met de grootste koelbloedigheid gaf de ontvanger bovendien onder het eten den kastelein een bankbiljet van 20 frs.er bijvoegde, hiervoor insgelijks zijne doodkist te doen vervaardi- gen. Daar hij geestelijken bijstand weigerde te ontvangen, werd hij in den nacht omstreeks 3 ure naar zijne woonplaats Qphoven getransporteerd, waar hij ten ongeveer 5 ure in den ochtend onder de hevigste pijnen bezweek. De ongelukkige was 38 jaren oud en laat eene weduwe met twee kleine kirideren achter, die hij in een brief, welke bij hem gevonden werd vaarwel zegt. De oorzaak tot deze wanhopige daad is tot nog toe onbekend. Hen koopman te Brussel had dezer dagen een zijner bedienden naar de Nationale bank gezonden, om aldaar eene betaling van 3000 fr. te doen. Ref geld bevond zieh in eene beurs, en terwijl de bediende bezig was met de eerste duizend fraric in goudstukken neer te tellen, had een behendige dief de kans waargenomen, om het hazenpad te kiezen met de beurs, welke de overige 2000 fr. bevatte. Yoor eenige dagen is een winkelbediende te Parijs, die met een bekoorlijke winkeljuffrouw sedert eenigen tijd betrekkingen had aangeknoopt, na hun terugkeer uit den schouwburg door deze gevraagd met hem te trouwen. De jongman weigerde. Het meisje haalde toen een revolver uit den zak en vuurde tweemalen op haren minnaar. Meenende, dat hij dood was, keerde zij het wapen tegen zieh zelve en viel naast den jongeling. Deze was echter niet dood en zal waarschijnlijk in het leven blijven en alzoo ruime gelegenheid hebben het meisje te beweenen, met wier onschuld hij zoo roekeloos den spot gedreven had en dat, naar gezegd wordt, hem innig liefhad. Het arme kind werd ter aarde besteld onder de deelneming van alien uit de wijk, die haar gekend hebben, en de geestelijkheid, aannemende dat zij in een oogenblik van zelfver- getenheid zieh van kant gemaakt had, heeft toe- stemming gegeven haar in gewijde aarde te be- graven. Minder tragisch is een ander voorval, hoewel het tot diep medelijden met het lot van de jeugdige vrouw wekt, die er het slachtoffer van werd. Terwijl haar huwelijksfeest nog gevierd werd, werd haar man door politie-agenten gehaald, omdat hij 's nachts (te midden van den dans had hij zieh verwijderd) zieh naar het huis zijner tante had begeven, aldaar een kast opengebroken en eene som gelds er uitgestolen had. De jonge man, een koopman, die zijn winkel, welke door zijne vrouw zou worden waargenomen, van een goeden voorraad artikelen wilde voorzien, had zijne ver- mogende tante eenig geld ter leen gevraagd. Doch deze was hiertoe niet bereid. De jonge koopman, in zijn wensch teleurgesteld om zijne vrouw in een goed voorzienen winkel te brengen, besloot nu zijne tante te bestelen, terwijl zij te bed lag. Hij werd echter op de daad betrapt, op het oogen blik dat in de bruiloftszaal eene polka geeindigd was en eene quadrille zou beginnen. De jeugdige vrouw, echtgenoote van nog niet tsen dag, voor altoos in 't hart gewond, is nu in het huis barer ouders teruggekeerd. Wat de outers wanhopig maakt, is dat er in Frankrijk geen mogelijkheid bestaat, om het huwelijk te qntbinden. Scheiding van tafel en bed is al wat de rechter kan uitspreken, zoodat de jonggehuwde, tenzij ze haar man vergiffenis schenkt, fllle—veuve zal blijven, totdat de dood den band des huwe- lijks verbreekt. Pius IX was 86 jaar oud. Hij werd, volgens de gewone opgaven, den 13 Mei 1793 te Sinigaglia ge- boren uit het huwelijk van graaf Hyrouimus Mastai Ferretti en Catharina Salazzi. Hij geuoot zijn eerste opleiding op de Pius-school bij pater Scolopi te Volterra en werd oorspronkelijk bestemd voor den militairen stand. Hij zou officier zijn geworden bij de pauselijke garde in Mei 1815 als zijne zwakke gezondheid dat niet minder raadzaam had gemaakt. Een jaar later droeg hij reeds het geestelijk gewaad en 13 Dec. 1818 werd hem het subdiakonaat verleend. 11 April 1819 droeg hij de eerste mis op in de kapel van een weeshuis te Rome, waar van hij directeur was. 15 Oct. 1823 vertrok hij, in het gevolg van een pauselijken gezant, naar Zuid- Amerika, welke missie ten doel had het bijleggen van ge- schillen tusschen de bisschoppenen de regeering van Chili. Na zijn terugkeer werd hij 21 Mei 1827 tot aarts- bisschop van Spoleto verheven en 17 December 1832 tot aartsbisschop van Imola. De kardinaalshoed be- kwam hij 14 December 1840 van Gregorius XVI, en toen deze overleden was, werd Mastai Ferretti 16 Juni 1846 tot zijn opvolger gekozen. Toen nam hij den naam Pius aan, werd 21 Juni gekroond en nam 8 Nov. plechtig bezit van den pauselijken stoel. Hij begon zijn bestuur met het verleenen van een amnestie voor alle politieke veroordeelingen en ver- bannenen en werd al spoedig als een hervormer be- groet. De liberalen vooral stelden zicli gouden bergen van zijn regeering voor. De wet op de drukpers van 1847, de vergunning die hij verleende tot het aauleggen van spoorwegen (door zijn voorganger steeds hardnekkig geweigerd,) het instellen van een gemeenteraad in Rome en voor al in Maart 1848 het invoeren van een constitutio- neel ministqrie, uit leeken-elementen samengesteld, en het decreteeren van een grondwet, gaven hem zelfs reeds den uaam van een revolutiouairen paus. In 1848 veranderde hij echter geheel van houding. De allocutie van 29 April wordt als het keerpunt van zijn leven beschouwd. Het Italiaansche volk was in opstaud gekomen tegen zijn Oostenrijksche overheer- schers en meeqde qp 's pausen medewerking te kunnen rekerien, doch dit bleek niet hel geval te zijn. Pius brak dien dag met de revolutie en het resultaat is bekend. Het oproer won te Rome meer en meer veld toen eindelijk Rossi 's Pausen eersten minister, 15 Nov. van dat jaar op de trappen van het parlements- gebouw vermoqrd werd, besloot Pius Rome te ver- laten en te Gaeta onder de hoede van den koning van Napels beseherming te zoeken. Eerst in April 1850 kwam hij te Rome terug, nadat de Fransche troepen de eeuwige stad voor hem herwonnen hadden, waar verder een Fransche bezetting te zijner beseher ming vertoeven bleef. Het dogma der onbevlekte ontvangenis werd 8 Dec. 1854 afgekondigd. De jaren 1859 en 1860 waren zeer ncodlottig voor den paus als wereldlijk vorst. Hij verloor het grootste gedeelte van zijn gebied, dat met de overige rijken van het schiereiland weldra deel uitmaakte van het 6ene koningrijk Italie. De encyclique en de syllabus, waarin onbewimpeld den oorlog verklaard wordt aan de liberale begiuselen op staatkundig en geestelijk gebied, dateeren van 8 Dec. 1864, terwijl 8 Dec. 1869 het Vaticaansche eon- cilie geopend werd, dat eindigde met de onfeilbaar verklaring van het hoofd der katholieke kerk. Nauwelijks was dit geschied of t'engevolge van den Fransch-Duitschen oorlog werd het Fransche garnizoen uit Rome teruggetrokken en seiner zonder slag of stoot nam Victor Emmanuel kort daarop bezit van Rome als Italie's hoofdstad en werd het wereldlijk gebied van den paus alleen tot het Vaticaan beperkt. Sedert 20 September 1870 heeft Pius IX dit Vaticaan niet weder verlaten. De laatste jaren van zijn leven werden gekenmerkt door de talrijke jubile's, waartoe zijn hooge leeftijd als van zelf aanleiding gaf. Hoedanig ook het oordeel over het leven en sterven van Pius IX uit mocht vallen, over zijn persoonlijke eigenschappen en hoedanigheden was ook onder de niet-roomschen slechts een stem. Hij was van vlek- keloozen levenswandel, streng rechtvaardig en een vij- and van alle nepotisme, matig in het voldoen zijner behoeften, steeds opgewekt en goed geluimd. Het lot had hem een hooge plaats in de wereld doen innemen en hij bekleedde die op een waardige wijze. Dikwijls komt de vraag bij ons op, hoe is het toch mogelijk, dat de arbeiders, die in de open luqht moeten werken en aan alle afwisselingen van ons veranderlijk klrmaat zijn blootgesteld, nog gezond blijven? Men zou werkelijk gaan gelooven, dat die arbeidende klasse van een ander maaksel is, inaar wanneer men de doctoren spreekt en anderen, die met hun gezondheidstoestand beter bekend zijn, dan verneemt men helaas, dat er in dien kring oneindig velen gevonden worden, die aan ver- koudheul, bronchitis, catharren, of andere aan- doeningen van borst en longen lijden. Voor hen is het werkelijk een zegen, dat de Teerkapsules van Guyot zijn uitgevonden, die door den arbeider gedurende zijn arbeid kunnen worden ingenomen, en die alle borstdranken, pates en siropen ver- vangen, die hij tehuis zou moeten bereiden en innemen. Daarenboven heeft dit geneesmiddel het voorrecht van bijzonder goedkoop te zijn. Elke flacon Teerkapsules bevat zestig kapsules, zoodat de geheele behandeling slechts 6 £t 8 centen daags kost. Het is zeker, dat zoowel de goed- koope prijs als de uitstekende uitwerking dier kapsules er veel toe hebben bijgedragen om dit geneesmiddel de populariteit te doen verwerven, die het tegen woordig in alle landen geniet Te verkrijgen in de meeste goede apotheken. 296»te Staai»loter ij. 2de Klasse. Trekking ran 11 Febraari. Pryzen van J 100 en daarboven. 200 no. 13001 14205. 100 263 1329 2716 8177 10269 19717. Van 4 tot 10 Febr. 1878. Huwelijks-Aangiktkn. 9 Febr. Sjuck Gerrold van Welderen baron Rengers, oud 42 j. weduwu. en Cornelia Jacoba van Pien- broek oud 23 j.jd. Huwelijks-voltrekkingen. 7 Febr. Desiderius Spietael, oud 33 j., jm. en Maria Lagroe oud 30 j., jd. Geboorten. 5 Fibr. Jan Jacob z. v. Frederik Sturm en van Catrina Walraven. 7 Febr. Aantje d. v. Joost Tollenaar en van Aantje de Lege. Willem z. v. Adriaau Riemens en vau Adriaua den Engelsohman. 8 Febr. David z. v. Louis Jolijt en van Francina Goedgeluk. Maria Janna d. v. Cor- nelis de Kubber en van Suzanna Deij. Franciscus z. v. Jacoba Meijer. Overlijden. 4 Febr Jan Hamelink, oud 8 m., z. v. Simon en vau Jozina de Bliek. Adrians de Kubber, oud 5 m., d. V. Francois en van Levina de Blaey. 5 Febr. Anna Susanna de Doelder, oud 11 m., d. v. Francis Andreas en van Fijtje Graauwelman. TIT.TS i Zeetijdingen. Van 1 tot en met 8 Febr. zyn in deze haven binnenge- komen bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen, als: 3 Febr. Eng. stoomb. Killarney, kapt. Rothbarth, van Goole met stnkg. Eng. stoomb. Stantons kap. Lumley, van London met stukg. 7 Febr. Eng. stoomb. Contest, kapt. Watson, van Londen met stukg. Eug, stoomb. lie, kap. Davidson, van Louden met stnkg. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumb^lin, van Goole met stukg. 8 Febr. Eng. stoomb. Wynyard, kap. Druny, van Goole met stukg. Van 1 tot en met 8 Febr. zijn uit deze baven vertrokken komende van Gent, de volgende zeeschepeu, als: 3 Febr. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberlin, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood, uaar Goole met stukg. 4 Febr. Eng. stoomb. Wynyard, kap. Druny, naar Goole met stukg. 6 Febr. Belg. stoomb. Flecha, kap. Lamo, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. Rothbarth, naar Goole met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Eliphant, kap. J. Dodd, naar Londen met stukg. In deze haven zijn binuengekomen bestemd om aan den ijzeren weg alhier te lossen eri te laden de volgende zeeschepen als: 8 Febr. Eng. stoomb. Romeo, kap. J. Ellwood, van Goole met Btukg. naar Ter Neuzen en Gent. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den ijzeren weg alhier te hebben gelost en geladen, de Volgende zeeschepen, als 6 Febr. Eng. stoomb. St. Petersburg, kap. J. Morley, uaar Londen met stukg.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 3