BINNEN LAND. No. 1329. Woensdag 13 Februari 1878. 18e Jaargang. AIge m ee n Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Ter Neuzen, 12 Februari. TEH \KI 7.i:\SIM CIII IIAM. Per Hrie maanden binnen Ter Nenzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaiirs, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVEETENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nniniddag DRIE nren. Dit bind verschljnt Dinsdag- en Vrijdagavond bij J. K. 6, II II O V r te Ter Nenzen. F*olitiek Overziclit. Nauwelijks zijn de laatste toonen weggestorven, I welke aan de eeuwige stad Verkondigden, dat een doorluchtige doode zou worden grafwaarts gedragen, of wederoin is door den belieerscher van heinel en aarde het „tot hiertoe en niet verder" uitgesproken. De eerwaardige grijsaard paus Pius IX heeft zijn laatsten strijd volstredenzijne ziel is naar betere gewesten heengegaan, naar die gewesten, waar een eeuwigen vrede, eene eeuwige ruste, het loon zullen zijn voor den moed en de volbarding, waarmede bij zijn veelbewogen leven bier op aarde heeft doorworsteld. De catholieke kerk, tot wier leider hij was verordineerd, heeft hij geleid langs de wegen, liem door God aangewezen, den bitteren kelk, welken hem was voorgezet, heeft hij tot den bodem geledigd, zonder morren, berustende in zijn lot en vertrouwende op Dien, welke hem dien last had opgelegd. Had hij als paus naast zijne vrienden tallooze vijanden, als mensch werd hij van ieder weldenkende liooggeacht wegens zijn onberispelijken levenswandel, zijne edelmoedigheid en edelaardigen inborst. Als paus zal zijne plaats weldra vervangen wordenals mensch, moge we zeggen, blijft zijne plaats hier op aarde ledig. Verloor de catholieke kerk in hem een moedig strijder, de wereld verliest in hem een edel burger, een menschenvriend in den waren zin des woords.1 Van zijne stervenssponde scheidende, roepen ook wij den doorluchtigen doode toe: Rust in vrede." Welke eene tegenstelling biedt ook weder deze doodenkamer met het tooneel, dat daarbuiten in Europa wordt aanschouwd. Wei zijn de vuurmon- den, welke dood en verderf rondom zich verspreidden, voor het oogenblik tot zwijgen gebracht; doch een pennestreekeen woord is voldoendeom ze op nieuw te doen ontbranden. De spanning, waarin geheel Europa verke.ert, is groot; ja, grooter nog, dan toen voor eenige weken de wapenen over het bestaan of niet bestaan van eene geheele natie hadden te beslissen, en te midden van die spanning zwaait de dood zijn sikkel in het rond, als 't ware, om der menschheid van tijd tot tijd de onverbreekbare waarheid te herinnerendat de mensch wel wikt, doch dat de beschikking over alles, tot aan de voleinding der eeuwen, in Gods band is en zal zijn. Het officieele Russische blad bevat de voorwaar- den, waarop grootvorst Nicolaas gemagtigd was, den Turken een wapenstilstand te verleenen. Zij worden in een telegram volledig medegedeeld maar wij worden daardoor volstrekt niet bekend gemaakt met alle voorwaarden, die Turkije zijn opgelegd. Aan den grootvorst toch was de bevoegdheid ge- laten, de genoemde voorwaarden aan te vullen en de bezetting van gewichtige strategiscbe punten te verlaugen. Dat hij van deze bevoegdheid ruimschoots ge- bruik heeft gemaakt, bewijzen de feiten. De bezetting van gewichtige strategische punten is uitgestrekt tot aan de poorten van Konstanti- liopel en de kusten van de Zwarte Zee, de Zee van Marmora en den Archipel en zij is geschied, voor dat de Porte verwittigd-was, dat hare gevol- maehtigden liaar hadden toegestaan en terwijl Gort- schakolf met dubbelzinnige verzekeringen Engeland en Oostenrijk paaide. Er is thans bepaald, dat elk der mogendheden op de conferentie zal vertegenwoordigd worden door twee afgevaardigden doch, ofschoon reeds enkele namen genoemd zijn, weet men nog niet met zekerheid, wie daartoe zullen worden aangewezen. Engeland en Oostenrijk zouden daarom eenigen haast wenschen te maken met het tot stand komen der conferentie, opdat niet inmiddels tusschen Rus- land en Turkije de bijzonderheden worden vastge- steld van de tot dusver slechts in't algemeen ge- stelde grondslagen, en daardoor de debatten van de conferentie feitelijk worden gepraejudiceerd. Rumenie is niet tevreden met het aanbod van Rusland, om Bessarabie af te staan in ruil met de Dobrudscha. Het Engelsche lagerhuis heeft eindelijk het bui- tengewone erediet toegestaan met 328 tegen 124 stemmen, zoodat de regeering op eene meerderheid van 204 stemmen kan steunen. Door het gerechtshof te 's Gravenhage werd in de vorige week behandeld de zaak tegen P. van L., die, met behulp van den sleutel van haar kleerkast, uit het bureau van den landbouwer M. te Hengstdijk, bij wien zij diende een rijks- daalder heeft ontvreemd. Zij werd veroordeeld tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. Wie jl. Vrijdag in het gerechtsgebouw te Middelburg zich bevonden heeft, was onwille- keurig verbaasd over het buitengewoon talrijk daar aanwezige publiek. Dit zeldzame verschijnsel werd weldra duidelijk, toen Alexander August Vermandel, ontslagen notaris en alias doctor in de rechten, gevankelijk binnengeleid werd. Weldra ving het verhoor aan en toen bleek, dat den verdachte werd ten laste gelegd, dat hij als commissionair in dienst had gestaan van de Dortsche sigarenhandelaars de Bruijn Biaam- beek, voor wie hij tegen een vast overeengekomen provisie sigaren verkocbt; dat alhoewel hem door die firma raondelyig en scbriftelijk was verboden gelden, die hun competeerden te ontvangen, hij, riiettegenstaande dat, toch een aanzienlijk .bedrag aan geld had ontvangen, dat het eigendom der firma was, en hij na ontvangst verteerd of althans voor zich had gebruikt. Verder bleek dat beklaagde, die niet gegradueerd is, onder eenvoudige lieden zich uitgaf voor advo- caat en doctor in de rechten, die daardoor een dergelijk genie hun vertrouwen schonken, dat zoo verre ging, dat eenige zeer behoeftige personen, waaronder zelfs wed u wen, die wegens geringe ver- grijpen, boete en justitiekosten schuldig waren, zich door hem lieten verleiden, om liet bedrag daarvan gedeeltelijk aan hem te betalen, geloovende alsdan, zooals hij voorgaf, alles te hebben voldaan. Vermandel kwamen ook deze gelden ten goede, en het lichtgeloovige eenvoudige publiek, zag zich bedrogen en later andermaal, doch nu op wettige wijze, verplicht te betalen. De Vlissingscbe politie, die hem niet uit bet oog verloor, maakte aan die handelingen een einde, door hem gevangen te nemen en naar Middelburg in preventieve bewaring te brengen. De beklaagde, die door zijne kant noch wal rakende redeneeringen dikwijls de laohspieren van het ontwikkelde publiek in beweging bracht, deed zich als een rechte Don Quichot voor; hij was olgens zijn zeggen) in de wereld gekomen om de verdrukte onschuld te beschermen enz. enz. De beer substituut-officier van justitie, van Doom het O. M. waarnemende, deed, welsprekend als altijd, uitkomen hoe beklaagde, die eenmaal een fatsoenlijke betrekking in de maatschappij bekleed had, zoo diep gezonken was, dat hij zich thans op eene wijze had gedragen, die niet alleen af- keuring, maar ook een strenge straf verdiende. Een jaar celstraf en drie boeten ieder van 25 was de eisehde feiten werden gequalificeerd. ,/Oplichting tweemalen gepleegd en het zich weder- rechtelijk aanmatigen van een titel." Vrijdag jl. heeft met goed gevolg de proeftocht op de Noordzee en de reede van Vlissingen plaats gehad van het schroefstoomschip Maria Gerarda, bestemd voor den dienst der havenwerken te Batavia. Het schip is gebouwd bij den heer Arie Smit te Slikkerveer en de compound machine en ketel zijn vervaardigd aan de fabriek der koninklijke maatschappij de Schelde te Vlissingen. Op dit oogenblik zijn ten kantore van den rijksbetaalmeester te Utrecht zooveel koperen centen beschikbaar, dat meer dan voldoende in de be- hoefte van het verkeer kan worden voorziende bronzen 24 centstukken zullen derhalve aldaar nog niet uitgegeven worden. Het fibl. verneemt, dat de bekende Russische koopman Sibiriakow te Moskow, die het derde gedeelte bekostigt van de Zweedsche noordpool- expeditie, welke in dit jaar zal uitzeilen, thans per telegram heeft aangeboden, om de/ 10,000, welke nog aan de Nederlandsche noordpool-expeditie ontbreken, te geven. Als voorwaarde stelt bij daarbij, dat de expeditie ook het bereiken van den mond der Jenisei tot haar doel stelt. Welke beslissing het noordpool-comite op dit aanbod nemen zal, weten wij niet," voegt het Hbl. er bij //zou werkelijk in het rijke Nederland het na- tionaliteitsgevoel zoo diep gezonken zijn, dat men voor de geheele uitvoering vau zulk een ecbt nationale onderneming den finantieelen steun van den vreemdeling noodig heeft?" De groepen der nationale kleederdrachten, die bestemd zijn voor de internationale tentoon- stelling te Parijs, zullen uit vier-en-twintig stuks bestaan. Het eiland Marken is vertegenwoordigd door een moeder met haar kind op schoot, terwijl haar man, met zijn eene been op de tafel gezeten, een pijpje aansteekt. Er zijn verder Scheveningers een Zandvoortsche vrouween groep uit Vollendam j een Hinlooper groep; een Nunspeetergroep; wees« meisjes uit's Hage en Amsterdam; een evang.-luth. van 's Gravenhage klopt aan de deur van bet j gesticht, terwijl haar vriendinnetje, een Amster- j damsch weesmeisje, haar vergezelt; dan volgen de Zeeuwen in Goesche en Walchersche kleederdracht daarna komt een eiermarkt in Noord-Brabant met figuren uit de omstreken van Breda en van den kant tusschen Maas en Waaleindelijk een Friesche dame, die een bezoek ontvangt van het Haagsche weesmeisje.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1