No. 1328. Zaterdag 9 Februari 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNEN LAND. te ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het geheele Eijk 1,10. Door geheel Belgie 1,40. Men r.bonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regsls f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmiddag DItlE uren. Dli bind verschijut Dinsdag- en Vrijdagarond bij Ji. K. G. D li A T te Tee Neuzen. Politiek Overzicht. Eindelijk heeft de verblijdende tijding zich be- vestigd, dat het kanibalenwerk in het Oosten is gestaakt. De vredesvoorwaarden en de wapenstil- stand zijn den 31sten Januari te Adrianopel ge- teekend en het bericht voegt er bij, dat onmidde- lijk aan de Russische bevelhebbers, ook in Azie, be/el gezonden was, de operation te staken en dat de Donauvestingen en Erzerum door de Turken ontruimd werden. Nu de zaken zoover gevorderd zijn, trekt in de eerste plaats de aandacht, de conference, welke over de Europeesche belangen zal moeten beslissen en waartoe Oostenrijk reeds officieel het initiatief heeft genomen. Graaf Andrassy zond Zondag avond eensluidende telegram in en aan de kabinetten van Berlijn, Londen, Parijs en Rome, waarbij bij de gezamenlijke onderteekenaars van het verdrag van Parijs uitnoodigt, spoedig op een nader te bepalen dag te Weenen aan een congres deel te nemen, ten einde te beraadslagen over den nieuwen stand van zaken op het schiereiland van den Bal kan en de herziening van het verdrag van Parijs. Te Berlijn heeft men de uitnoodiging reeds aan- genomen en de andere mogendheden zullen dit voorbeeld volgen. Op deze bijeenkomst zal dus worden afgewerkt, wat de oorlog heeft gewrocht. De vorsten van Europa zullen hier door hunne gezanten eene nieuwe indeeling maken van de kaart in Oostelijk Europa, even als ze in 1815 hebben gedaan met het ge- heele werelddeel, nadat de vleugels van den Fran- schen adelaar waren gebroken. De tijd zal moeten leeren, of de hooge com- paranten weten te geven en te nemen, want het zal geen betoog behoeven, dat al de mogendheden niet maar zoo voetstoots zullen goedkeuren, wat de overwinnende czaar en de verslagen sultan goed vinden te besluiten. Voor zoover de door Rusland gestelde bepalingen eene onherstelbare verzwakking van het Turksche rijk bedoelen, mogen Engeland en Oostenrijk zien, hoe zij eene wijziging daarvan zullen verkrijgen, zonder een nieuwen oorlog te doen ontvlammen; maar dat Rusland op die punten niet gemakkelijk toegeven zal, gaf de czaar reeds te verstaan. Bij eene revue toch over het Vi- borgsche regement, wenschte hij de om hem ver- zamelde generaals en officieren geluk met den wapenstilstand, welks voorwaarden hij bevredigend moemde. Echter moeten wij ons, zeide hij, op alles voorbereid houden, tot een duurzame en Rusland waardige vrede verkregen is. Nog steeds rukken versche Russische troepen, die slechts voor een deel naar Bulgarije gezonden worden, maar grootendeels in de Donau—vorstendommen blijven, Rumenie binnen. Inmiddels is de tijding gekomen van den intocht •der Russen in Konstantinopelwel wordt geloofd, dat de Russische bezetting van Konstantinopel slechts het karakter zal hebben van den intocht der Duitschers in Parijs en waarschuwt. men tegen opgewondenheid en alarm. Het Engelsche parlement redeneert nog over het oorlogscrediet en dat dit niet altijd kalm toegaat, spreekt van zelf. De partijen staan te steil tegen- over elkander, om de kalmte altijd te kunnen be- waren. Sir Peel noemde de leiders der oppositie tegen de regeering blinde leidslieden der blinden. Minister Cross liet zich ontvallen, dat het er naar geleek, dat een liegende geest onder hen rondwaarde. De heer Lowe begreep, dat het zoo niet kon en zeide, dat zachtmoedigheid onmisbaar was bij het behandelen van openbare zaken. De regeering wil met het geld geen oorlog voeren, maar rammelen met de geldbeurs, indien straks de conferentie komt. Wanneer de afgevaardigden dat konden doen, begrepen de ministers, dan zouden de andere leden van t congres beter luisteren naar de eischen van Engeland, dan wanneer ze kwamen zonder ponden. Leden van 't parlement oordeelen die wijze, van invloed uit te willen oefenen, wel wat kinderachtig en wat ongemanierd. Wordt er een belang van Engeland benadeeld door het congres, zoo zeiden ze, dan kon de regeering zeker zijn van den steun der geheele oppositie, geen enkel lid uitgezonderd. De loop der zaken in Frankrijk begint weder aanleiding tot ongerustheid te geven. Z. H. Paus Pius IX is gisteren middag te 4 ure 57 minuten overleden. Het conclave tot verkiezing van een nieuwen paus zal onmiddelijk bijeenkomen. Ter Neuzen, 8 Februari. Ossenisse. Thans zal men alhier eerst goed be- grijpen, wat eene goede dijksverdedigingteweegbrengt. floort men, dat door den storm van 25 Januari 11. weer aan meest alle zeedijken, die voor den wind bloot lagen, aanmerkelijke schaden zijn ontstaan, onze zeedijk, waaraan al het rijsbeslag door steen- glooiing is vervangen, leed volstrekt niets. Men heeft, wel is waar, een duur werk daarge- steld, doch onderhoud en stormschade gerekend, zal het op den duur veel goedkooper maken dan het gedurig versleten en niet tegen stormen bestand zijnde rijsbeslag. Hengstdijk5 Februari. Heden morgen om- streeks half 4 ure ontstond brand in de schuur van den landbouwer J. F. Verdurmen, staande in de kom onzer gemeente. Het gebouw met de zich daarin bevindende voorwerpen, dieren, enz. werd eene prooi der vlammen. Door spoedig aangebrachte hulp, gepaard met eene stille natuur, mocht het gelukken, den brand tot dit gebouw te beperken. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar men zegt, was alles verzekerd. De Staats-Ct. bevat nalatenschappen, af- komstig van militairen der landmacht in Ned.- Indie. Daaronder behooren o. a. in deze provincie F. Bleijenberg, kanonnier 2e kl. geboren te Clinge, overleden 9 Febr. 1875, voor /9,23; J. van Gin- nekens, soldaat, geb. te Breskens, overl. 28 Maart 1875, voor 2,64; J. C. van Hee, korporaal, geb. te Groede, overl. 21 Mei 1874, voor /0,40; C. Luikenaar, soldaat, geb. te Heinkenszand, overl. 27 November 1874, voor 4,46; W. A. Wesselink, fourier, geb. te Colijnsplaat, overl. 8 April 1873, voor 40,12. De gemeenteraad van Middelburg heeft het voorstel tot afschaffing der wisselbank aangenomen. 1 Het voorstel tot aanleg van het Damplein en ver- plaatsing van de muziektent daarheen is ingetrokken. Door de anti-revolutionaire kiesvereeniging vvoor Nederland en Oranje" te Goes, is voor de aanstaande verkiezing voor een lid der tweede kamer met algemeene stemmen tot candidaat ge- steld de heer C. T. baron van Lijnden van Sanden- burg, oud minister van justitie. De nieuwe bronzen centen onderscheiden zich door een net en duidelijk model. Zij zijn wat kleinder en lichter dan de koperen centen. Aan de eene zijde ziet men het waarde-merk„1 cent" in een lauwerkrans, aan de andere zijde een staanden leeuw met een pijlbundel en het zwaard te midden van het randschrift: „Koningrijk der Nederlanden/' wat beter staat en zinrijker is dan de groote W der oude centen. Een gekartelde rand omgeeft het geheele stuk. De commissie van enquete uit de tweede kamer omtrent het rundvee heeft jl. Maandag hare werkzaamheden hervat. Men verzekert, dat de commisie nog slechts. enkele zittingen zal houden. Het onderzoek moet voornamelijk loopen over den toestand van het vee gedurende zijn verblijf in de stallen. Door den minister van oorlog is bepaald, dat de le luitenant J. van Heulen, van het le regement vesting-artillerie zal optreden als examina- i tor in de wis- en natuurkundige vakken, de artillerie-wetenscliap en de versterkings-kunst bij het in Maart aanst. te 's Hage te houden officiers- examen. ,/Ben ik goed ingelicht," schrijft de Haag- sche corresp. der Zutph. Ct., „dan ligt het wel J degelijk in het plan van mr, Kappeyne de waar- borgen voor het tneer uitgebreid lager onderwijs in de wet te verhoogen. Yerder verneem ik, dat. in de wet, die thans bij den raad van state is, het beginsel van leerplicht niet is opgenomen; dat de minister ons allengs van de kweekelingen als onderwijskracht wil verlossen, maar dat hij in het schooltoezicht geene belangrijke wijzigingen zal brengendat de vergelijkende examens zullen worden behouden en dat het onderwijzend perso- neel in de scholen zal worden uitgebreid, ter- wijl het rijk bovendien een deel der kosten op zich zou nemen. Over enkele weken zal onze nieuwsgierigheid geheel zijn bevredigd; want men verwacht, dat met veertien dagen het ontwerp reeds weder van den raad van state terug zal zijn. De kamer zal terstond de handen vol werk hebben; want ook de leenings- en belastingsvoorstellen zullen in 't begin van Maart reeds inkomen." Het Weekblad voor het Notarisambt meldt: dat de minister van justitie door tusschenkomst van zijn ambtgenoot van financien mededeeling van het gevoelen van de ontvangers der registratie heeft gevraagd, omtrent eene eventueele vermeer- dering van het getal notarissen binnen den kring van ieders kantoor. Sedert geruimen tijd bestaat te Bergen op Zoom gebrek aan zoet water, waardoor o. a. onlangs de werkzaamheden in de suikerfabrieken geruimen tijd gestaakt moesten worden. De gemeenteraad heeft, gehoor srevende aan vele klachten, eene raadscom- TGK Mi mSiM ill RANT.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1