BU1TENLAND. Maastricht geeft een voorbeeld, dat vvel ver- dient overwogen te worden. Zij, die hun aanslag in den hoofdelijken omslag binnen 30 dagen be- talen, genitten eene korting van 5 pet. In de rneeste gemeenten wordt het betalen der belastingen door de meerderheid der belastingschuldigen zoo lang mogelijk verschoven, niet omdat het hun aan geld ontbreekt, maar omdat de gemeente geen haast heeft, zegt men, en omdat men het nu een- maal zoo gewoon is. De vraag is echter of eene coutante betaling voor de gemeente zoodanig gel- delijk voordeel zou kunnen opleveren, dat het tegen de korting van 5 pet. opweegt. RECHTSZAKEN. Arroiidissenients-rechtbunk te Middelburg. Gisteren, maandag 4 Februari, is door de recht- bank het navolgende vonnis uitgesproken, tegen P. de B., 41 jaar, werkman, geboren en wotiende te Koewacht, thans gedetineerd te Middelburg, wegens1°. twee feiten van eenvoudige diefstal, en 2°. diefstal gepleegd door een loonbediende ten nadeele van zijnen meester; veroordeeld tot vier maanden eellulaire gevangenisstraf. Landbouwberichten. Bij het in het land laten of verweiden van koeien, stooten zij elkander dikwijls de horens af. Natuurlijk worden zij hierdoor geschonden, 't geen de waarde der becsten bij verkoop vermindert. Om dit afstooten te voorkomen, begint men in Friesland het volgende middel toe te passen Men bestrijkt de horens en de banden met azijn; de koeien bereikeu elkaar nu wel evenzeer, maar de zure reuk oefent, blijkens de ondervinding, zooveel invloed uit, dat zij zich van elkander verwijderen en het stooten nalaten. Te Rauwerd is weer in twee stallen de besmettelijke longziekte uitgebroken. Sinds een paar maanden kwam zulk een ziektegeval niet voor. Het vee van een der genoemde stallen, bestaande uit 20 runderen, zal op last der regeering worden afgemaakt. Bij de militie—loting te Verviers, heeft eene onregelmatigheid plaats gehad. Toen er nog twaalf lotelingen hunne nummers moesten trekken, be- merkte men dat er nog slechts twee nummers in de bus waren, en bij nader onderzoek bevond men, dat men de serie van 191200 vergeten had in de bus te doen. Gelukkig voorziet de wet in zulke gevallen: er zal eene bijgevoegde trekking plaats hebben voor de tien jongelingen, welke niet heb- ben kunnen trekken en men zal in de bus hetzelfde getal nummers leggen, als bij het begin der eerste trekking, met weglating der serie 191200. De nummers, welke die jongelingen trekken, zullen, 't zij goede of slechte, /nsnummers zijn, zonder dat er eenige aanzienlijke wijziging zal moeten worden gebracht in den toestand der militiens, welke vroeger getrokken hebben. Een vreeselijk ongeluk heeft verledene week te Rijssel plaats gehad. De modemaakster juffrouw Thiedrez, woonde met haar ruim driejarig dochtertje op de tweede verdiepiug. In hare afwezigheid droeg zij de zorg daarvoor op aan hare moeder, eene oude vrouw van 78 jaren. Toen zij Dinsdag- morgen weder van huis was, ging de grootmoeder even een einmer water in de buurt halen en keerde binnen weinig minuten huiswaarts. Doeli nauwelijks was zij eenige treden geklom- men, of een hartverscheurend gekerm kwam haar uit de kamer, die zij zoo even verlaten had, te gemoet. Dikke rookwolken vulden het huis, de deur was onmogelijk te openen en half krankzinnig van angst spoedde zij zich naar hare dochter; maar te laat. Toen zij de deur na veel moeite geopend hadden, lag daar het misvormde overblijfsel van het lieve meisje. De radelooze droefheid der beide vrouwen is onbeschrijfelijk. Men vermoedt dat de kleeren van het ongeluk- kige kind, vuur gevat hebben aan de kachelj dat het daarna naar de deur is gevlogen en door een verkeerde beweging, het slot zal hebben dicht- gedraaid. De bekende spectilant Slrousberg heeft een brochure uitgegeven, om Berlijn met de Oost- en Noordzee te verbinden door een waterweg van de monden der Elve en der Oder. Nam slechts de helft der schepen, die de Oost- en Noordzee be- varen, den weg door dit kanaal, door zich te laten slepen, men zou aan sleeploonen alleen 160 mil- lioen mark verdienen, dat is 10 pet. van het kapi- taal hetwelk het kanaal zou vereischen. Berlijn zou dan tevens een der eerste handelssteden van Europa kunnen worden. De ijzeren kroon, die achter de lijkkist van Victor Emmanuel werd aangedragen, bestaat uit een eenvoudigen, breeden, massief gouden ring, waaraan een diadeem is aangebracht. De gouden ring sluit een tweeden van ijzer in, die volgens de legende uit de spijkers is vervaardigd, waar- mede Christus aan het kruis geslagen werd. De heilige Helena heeft uit deze spijkers de kroon voor keizer Konstantijn laten vervaardigen, die hem op zijn helm gedragen heeft. Later kwam zij in 't bezit van paus Gregorius. Naar de over- leve.ing meldt, is ook Karel de Groote met haar gekroond. Zeker is het, dat ook koning Beren- garius haar gedragen heeft. De laatste monarch, die haar op den dag van zijne troonsbestijging in 1838 droeg, was Ferdinand I, keizer van Oosten- rijk. Ook Napoleon I heeft zich in 1805 met dit historisch kleinood te Milaan laten kroonen. Te Rostock heeft zich een gcheel gezin uit man, vrouw en zoon bestaande, van het leven beroofd. De man was rentenier, maar daar de tijden ook voor renteniers slecht zijn, vermeer- derde hij zijn inkomsten door tegen provisie borg te blijven voor allerlei personen. Voor eenigen tijd moest hij zijne aangegane verplichtingen na- komen, hetgeen hem totaal ruineerde, uit wanhoop besloot hij, evenals zijn vrouw, een einde aan hun leven te makendaar zij hun kind niet on- verzorgd wilden achterlaten, bonden zij het met touwen tusschen hen in en sprongen met hem in de rivier. Toen men de lijken vond waren zij nog aan elkander bevestigd. GEMENGDE BERICHTEN. Tengevolge van een concurrentie—strijd tusschen een kolenschipper, die dezer dagen te Vlissingen was aangekomen en eenige handelaars aldaar, wor den de steenkolen er nu verkocht voor 56 cent per hectoliter. De toestand der twee verwonde meisjes in het armweeshuis te Middelburg wordt bij toeneming wat gunstiger. De strike der Westmaasche bakkers is in hun voordeel geeindigd. Nood breekt wet: de broodzetting is met 1 cent per kilo verhoogd. In Finsterwolde stierf dezer dagen een 88jarige vrouw. In het sterfhuis treur- den 128 familieleden, en wel 5 dochters, 3 schoon- zoons, 1 schoondochter, 54 kleinkinderen, 64 ach- terkleinkinderen en 1 achler-achterkleinkind. In den dood waren haar voorgegaan, belialve haar man, 75 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. In Noord-Holland is zeker meer sneeuw gevallen dan in onze proviucie. Men hield althans te Pnrme- rend jl. donderdag een harddraverij met paard en slede. In den nacht van donderdag op vrijdag zagen eenige personen te Amsterdam in de War- moesstraat, door een venster van een gedeeltelijk onbewoond huis, in een kamer een man tegen den wand hangen. De politic werd geroepen, zij verschafte zich toegaug tot het huis, trad de kamer binnen, wilde den man afsnijden en vondeen jas, die aan een kapstok hing. Naar beweerd wordt, zou de justitieeie politie te Amsterdam ge- steld worden onder Mr. van Doesburg en de politie op de straten enz. onder den heer Steenkamp, thans koinmandant van de brandweer. Op den rijks- veldwachter Pasman, te Heerle, is door een smok- kelaar een schot gelost; de man is zwaar gewond, doch ueerat in beterschap toe. Binnen kort zal men overgaan tot de belangrijke uitbreiding der pupillenschool te Nieuwersluis, waartoe bij de be- handeling der oorlogsbegrooting reeds het voorne- men bestond. Door de uitbreiding zal de gelegen- heid ontstaan een grooter aantal jongelingen op te nemen. De oudste inwoner van Delft is over- ledende heer Nicolaas van Leeuwen, die, op 9 Mei 1777 geboren, alzoo den leeftijd van 100 jaren 3 maanden en 22 dagen bereikte. Hij was tot weinige dagen v<5or zijn dood gezond en in het voile bezit zijner geestvermogens. Een knap timmerman te Meerkerk meent het middel te heb ben uitgevonden, om alle waggons van een in voile vaart zijnden spoortrein met een handgreep van den machinist snel en krachtig te verwinnen, bijna zonder slijtage. Spoorweg-directeuren en andere belangstellenden kunnen zich onder de letters A. E. te Meerkerk aan het postkantoor adresseeren. In het Limburgsche worden op de Maas de vis- schen gedood door patronen onder water te doen ontploffen. Deze helsche werktuigen worden uit Luik medegebracht en moeten de vischvangst op de Maas geheel in den grond werken. Te Garijp zakten vijf meisjes door het ijs. Twee flinke jongens snelden ter hulp toe. Vier werden door hen gered. Bij de verdere pogingen schoten de jongelingen naar de diepte en verdronken. De omstanders redden nog het vijfde meisje. Tegen twee personen te Stein (Limburg) is door de politie proces—verbaal opgemaakt, wegens het onbevoegd uitoefenen der verloskunde. Mejuffrouw Pusto- woitow, die tijdens de Poolsche revolutie als adjudant van den aanvoerder der opstandelingen Langiewiez fungeerde, is te Rothenburg gearresteerd en tot gevangenisstraf veroordeeld wegensland- looperij. Te Kassel heeft de politie bekend ge- maakt, dat men zich moet voorbereiden op onder- scheidene gevallen van dolheid, zoowel bij menschen als vee, daar onlangs een dolle bond onderscheiden personen, honden en hoornvee heeft gebeten. In den Antwerpschen dierentuin heeft een slang de geboorte geschonken aan 14 jongen, die sints den 14 October meer dan 200 musschen hebben verslonden. In denzelfden tuin heeft men ook onder de massa jonge pasgeboren slangen twee boa-constrictors gevonden, die uit een lichaam be- staan. Er is een telephoon geplaatst tusschen het paleis des konings en het kabinet van den minister van openbare werken en een andere tusschen de kamer van volksvertegenwoordigers en den Senaat. Te Freiburg in Baden bezoeken de scholieren zoo druk de herbergen, dat de districts-regeering zich genoodzaakt heeft gezien de ministerieele verordening in herinnering te brengen, waarbij hun het bezoeken van dergelijke plaatsen wordt verboden. De oudste inensch, die op dit oogenblik in Europa leeft, is een Russisch heer, die in zijn vaderland te Andreew woont en 116 jaar is. In 1833 kreeg hij op 71jarigen leeftijd zijn pensioen als rijksambtenaar, dat hij thans reeds gedurende 45 jaar rustig en in ge- zondheid verteert. In Amsterdam is thans een nieuw article de Paris te koop. Het is vle foulard barometre." Op een zijden zakdoek met blauwe rand zijn drie heeren afgebeeld. De een houdt een parapluie boven het hoofd. Deze parapluie verandert van kleur naar gelang van bet weder. Hij ziet licht rood als het regent, paars als het weer veranderijk is en blauw als het gestadig schoon weer is. Of de barometer goed wijst zal de ondervinding nog moeten leeren, maar de vinding is toch aardig. Een behendige oplichtst.er, zekere juffrouw Kasterop, (jammer dat haar naam niet begon met een P.) geboortig van Soerabaya, die in den zomer van 1876 te Amsterdam, waar zij onder een valschen naam in het Amstel-Hotel haren intrek genomen en zich voor de nicht van een kolonel van het O.-I. leger uitgegeven had, wegens oplichting gearresteerd en tot een half jaar celstraf veroordeeld werd, is op nieuw in hechtenis ge nomen. Thans had zij haren intrek genomen in het logement „Te huis" voor vrouwelijke dienst- boden op de Prinsengracht te Amsterdam en zich wederom aan bedriegelijke oplichting schuldig ge- maakt, o. a. bij eene modiste, welke zij een gekleurden dameshoed afhandig maakte. Een tapper te 's Gravenhage, die tegelijker* tijd een groote dronkaard is, was verleden maand veroordeeld, omdat hij zijn jenever had vervalscht, of verslapt liever, en nu strafte hem de kantonrechter wegens dronkenschap op den openbaren weg. Toen hij die veroordeeling hoorde, riep de man wanhopig uit z/Als ik water in de jenever doe, word ik veroordeeld, en als ik er geen water in doe en hem onvervalscht drink, ook. En dat noemen de lui nu ,/recht!"

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2