BINNENLAND. No. 1327. Woensdag C Februari 1878. 18e Jaargang. AI ge m een Nieuws- en Advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het /elieele Bijk 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. A D V E E T E N 'T 11 ST.. Van 1 tot 4 regels 0,40. Voor elke regel meer 0,10 Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden ■uiterlijk Dinsdag eu Vrijdag nnmlddag BRIE nren. Dit bind vcrMchijiit Dlnadag- en Vrljdagavond blj J. K. G. DHOKT te Ter Nenzcn. Fo^tieb Overziebt. Houtlen de berichten, omtrent de kwestie der vredesvoorwaarden ontvangen, waarheid in, dan is de onzekerheid, waarin men reeds veel te lang verkeerde om redenen, die een ieder wilde weten en tocii nieinand weet, thans gelukkig opgeheven. j Eindelijk is het bericht ontvangen, dat de vredes- grondslagen en de wapenstilstand geteekend zijn. De vredespreliminairen worden als volgt mede- gedeeld 1°. Oprichting van een vorstendom Bulgarije. 2°. Oorlogsvergoeding of kompensatie in grond- gebied. .3°. Onafhankelijkheid van ltumenie, Servie ^n Montenegro, met gebiedsvergrooting. 4°. Hervormingen voor Bosnie en de Herzegowina. 5o. Latere overeenkomst tusschen den Sultan en den Ozaar over de kwestie der zeeep.gten. 6°. Ontruiming der vestingen. Aan de onderteekening is voorafgegaan een direct verzoek van den Sultan aan den Czaar, om de vijandelijkheden, die in den laatsten tijd ook tegen de vlucbtelingen gericlit waren, te staken. Onmiddclijk volgde daarop een goedgunstig ant- woordeen nieuw bewijs, dat, wat van Russische zijde over storing der telegrafische gemee.nschap ter verklaring van het uitstellen van den wapenstil stand werd aangevoerd, als gewoonlijk onwaar was. Terwijl zoo voorloopig een einde aan den oorlog is gemaakt, laat de regeering van Griekenland weten, dat zij nu beginnen zal en op het voor- beeld van Rusland Tnrksche provincien, Thessalie, Epirus en Macedonia, zal gaan bezetten, ook al uit menschlievendheid en om de rechten der Hellenen te waarborgen. Opmerking verdient voorzeker de kalmte en stil- zwijgendheid van den ijzeren man van Varzin; hij gedraagt zich, alsof het gehaspel zijner collega's hem niet aangaat, of als iemand, die niet mag meespreken. Sommigen fluisteren van geheime overeenkomsten tusschen hem en Gortschakoff, waarbij Duitschland zich verbindt, Rusland onge- moeid te laten in zijne tuchtiging van Turkije en men wil zelfs, dat ook OoStenrijk niet vreemd aan deze combinatie zou zijn, maar dat alleen met wat ijdel vertoon Engeland op een dwaalspoor moet worden gehouden. Het Engelsche parlement beraadslaagd nog over de aanvraag van een oorlogscrediet, maar het is nog niet tot een besluit gekomen. Forster stelde voor, het aangevraagde crediet te weigeren, omdat het ongrondwettig was. De regeering was z. i. verplicht, het bepaalde doel van het crediet en de bestemming van het gevraagde geld juister te om- schrijven, evenals Gladstone dit in 1870 had ge- daan. Forster verwacht, dat, als de regeering openhartig verklaarde, wat liaar plan was, de ge- heele natie daartegen terstond protesteeren zou. Meer sprekers hebben in het lager- en hoogerhuis daarna voor of tegen een ernstig optre- den gesproken, andere inlichtingen gevraagd, ter wijl te telegraaf zeker spoedig zal mededeelen, wat het resultaat dezer besprekingen is geworden. De Fransche kainer slaat zich letterlijk door de begrooting been. Deze discussie, waarbij de hooge politiek slechts eene kleine rol speelt, vordert bijzonder vlug. Echter slaapt de hooge staat- kunde volstrekt niet. Er zijn nieuwe besluiten verschenen, waarbij twee prefecten, eenige onder- prefecten en lagere ambtenaren zijn benoemd en de conservatieven maken zich gereed, om eens in ernst de republikeinen tegen te houden. De royalistische rechterzijde heeft eene partijvergadering gehouden en besloten, tegen de staatkunde der regeering op te treden; zij heeft een programma daarvoor opgesteld. Ook is besloten tot het vormen van een kieseomite van eene commissie van rechts- geleerden, alsmede tot het oprichten van plaatse- lijke comite's in de provincien, ten einde ook op het platteland een krachtigen veldtocht tegen de republiek te beginnen. Ter Neuzen, 5 Februari. Met ingang van 1 Februari 11. is door gedepu- teerde staten van Zeeland de heer A. Harte, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als commis- saris van de provinciale stoombootdienst op de Wester-Schelde te Ter Neuzen, en in diens plaats tijdelijk aangesteld W. F. Harte alhier. Jl. zaterdag morgen omstreeks 8 ure had te St. Nicolaas een verschrikkelijk ongeluk plaats. Een geleider van een paard, genaamd Joseph Cremer, werkzaam aan het spoorwegstation aldaar, is door den locomotief van den spoortrein Ter NeuzenMechelen gegrepen en oogenblikkelijk gedood; de ongelukkige was zoodanig vermorzeld, dat het koperen geld, hetwelk liij in zijn zak had, gansch plat en uiteen gepletterd was. In de jl. Vrijdag gehoudene zitting der prov. staten is, uit de vroeger gemelde voordracht, met 20 van de 32 geldige stemmen tot griffier der provincie benoemd mr. E. Eokker, advocaat te Middelburg. De minister van binnenlandsche zaken; Overwegende, dat, ingevolge art. 2 der wet van 26 Jan. jl. (Stbl. no. 5,) de verkiezing van een lid der tweede kamer van de staten-generaal in 61k der hoofdkiesdistricten Winschoten, Hilversum, Amsterdam, Rotterdam, Goes en Zevenbergen moet plaats hebben; Heeft goedgevonden te bepalen lo. dat die verkiezing in elk dier hoofdkies districten zal geschieden op Dinsdag 26 Eebr. e. k. 2°. dat, zoo eene herstemming noodzakelijk is, die zal plaats hebben op Dinsdag 12 Maart daaraanvolgende. De minister van financien maakt bekend, dat eerlang zal worden overgegaan tot uitgifte van bronzen stukken van een cent. Die pasmunt zal aanvankelijk bij de betaal- meesters te 's Hertogenbosch, Breda, Middelburg, Zierikzee, Sas van Gent, Maastricht en Roermond van den 16 tot en met den 25 van elke maand, Zon- en feestdagen uitgezonderd, gedurende de gewone kantooruren, voor zoover de voorraad strekt, in socmen van niet minder dan twintig cents, voor ieder op aanvraag, verkrijgbaar zijn, tegen overgave van een gelijk bedrag in ander wettig Nederlandsch betaalmiddel, voor minstens de belft, bestaande in Nederlandsche koperen centen. Aan andere betaalmeesters-kantoren zullen bron zen centen, voorloopig alleen bij gebrek aan koperen centen, tot 't doen van bijpassingen gebezigd worden. De koperen centen blijven wettig betaalmiddel zoolang zij niet op een bij algemeenen maatregel van inwendig bestuur te bepalen tijdstip buiten omloop zijn gesteld. Z. M. heeft den 2e luitenant II. Veen, van het 3e reg. inf., uit den militairen dienst ont- slagen, en is aau hem tot aanvankelijk levens- onderhoud, voor den tijd van vier en een half jaar, een tijdelijk onderstand toegekend ten bedrage van f 150 'sjaars. Bij den raad van state is in bebandeling een ontwerp van wet, betreffende de heffing van bet recht van successie in de rechtc lijn. Door den minister van oorlog is besloten tot de opheffing van het garnizoens-hospitaal te Bergen op Zoom vermoedelijk ingaande 1 Mei a. s. Het gerechtshof te 's Gravenhage heeft jl. Vrijdag uitspraak gedaan in de zaak van den koop- vaardij-kapitein F. Worts, die door de recbtbank te Middelburg tot eene geldboete van /500 werd veroordeeld, ter zake, dat hij op den 20 October jl. met zijn schip de haven van Vlissingen was binnengeloopen met een hoeveelheid buskruid aan boord, waarvan hij geen aangifte bad gedaan. Met vernietiging van dat vonnis werd de apellant vrijgesproken. Vervolgens heeft bet hof nog vrijgesproken den arbeider P. V. uit Bluis, die terecht stond, om dat bij in eene correctionele vervolging voor de recbtbank te Middelburg een valsche getuigenis had afgelegd, ten voordeele van den beklaagde. Het hof heeft aangenotnen dat bekl. niet in strijd met de waarheid bad getuigd. Nog stond voor -bet hof terecht H. P., visscber van beroep, woonachtig te Philippine, beschuldigd van op 5 November jl. voor de rechtbank te M id- delburg een valsche getuigenis te hebben afgelegd in de zaak en ten voordeele van v. W. Ver oordeeld tot 45 dagen celstraf. Op verzoek van den minister van oorlog heeft de minister van binnenlandsche zaken de coinmissarissen des konings in de provincien uit- genoodigd, de aandacht van de gemeentebesturen en de gedep. staten te vestigen, op de wensche- lijkheid, om ter voorkoming van moeielijkheden, die anders wellicht ontstaan, officieren van het leger niet tot een burgerlijke betrekking te be- noemen noch bnn eenige opdracht te doen, dan nadat daarover te voren het gevoelen van eerst- genoemden minister zij gevraagd. Dit schijnt, zegt het Vad., de fiuale te zijn in de veelbespro- ken kwestie van kapit^in de Bas. De minister van justitie heeft op grond der bepalingen van bet burgerlijk wetboek, bezwaar gemaakt, zijn toestemming te geven tot het splitsen der registers van geboorte en overlijden, waartoe te Amsterdam, machtiging was gevraagd, ten einde te gemoet te komen aan de moeielijkheid, dat voor bet doen van aangiften zooveel tijd gevorderd wordt. 1 De minister heeft echter beloofd nader te overwe- j gen, of er termen zijn een wetsverandering voor te drasen. TEH \Ki h:\mm ciii rwt.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1