BINNEN LAND. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoofdelijken Omslag Belasting op de Honden No. 1326. Zaterdag 2 Februari 1878. 18e Jaargang. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlJlN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag nnmlddag DRIE uren. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN doen te weten dat de primitieve kohieren van den en de dier gemeente voor het loopende dienstjaar, zoo als die door hen voorloopigzijn vastgesteld, gedurende veertien dagen, te beginnen met Maandag, den 4 dezer, ter gemeente-secretarie voor een ieder ter lezing zullen liggen; alsmede dat binnen dien tijd elk aangeslagene tegen zijnen aanslag bij deu Raad bezwaren kan inbrengen, bij verzoekschrift, hetwelk kan worden geschreven op ongezegeld papier. Ter Neuzen, den 1 Februari 1878. Rurgemeester en Wethouders voornoemd J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. DIELEMAN. F*olitielc Overzielit. Het officieele bericht van het onderteekenen der vredes-preliminairen la it nog altijd op zich wachten. Natuurlijk doet dit een aantal lezingen ontstaan van de voorwaarden, die verinoedelijk gesteld zijn, welke later blijken, niets met de waarheid gemeen te hebben. Thaus echter is in de zitting van het Engelsche lagerhuis door den kanselier van de schatkist verklaard, dat, hoewel de voorwaarden nog niet officieel bekend zijn, zij althans bij monde van den gezant te Londen aan de regeering zijn medegedeeld; die mededeeling komt geheel over- een met de voorwaarden, opgenomen in ons vorig numrner, en het hangt er slechts van af, met welk oog men ze leest, om ze al of niet verontrustend te noernen. Die Rusland verdenkt van allerlei arglistige plannen, kan er veel in vinden, wat zijn argwaan versterkt. Die meeut, dat Rusland niet meer eischen zal, dan bij verschillende gelegen- lieden door geloofwaardige personen is gezegd, kan dit schema gemakkelijk aanvullen, zonder op iets te stuiten, wat gegronde reden tot bezorgdheid geven kan. Dat de tegenwoordige Engelsche regeering dit laatste niet deed, zal niemand verwondcren en uit de rede, door den kanselier gehouden bij de mede deeling der voorwaarden, blijkt dit duidelijk. Hij verklaarde, vooral de bepaling omtrent de vergoeding van oorlogskosten merkwaardig te vinden door liaar algemeenheid. Doch in elk geval moesten er bij den vrede Europeesche belangen geregeld worden en zou Engeland geen verdrag erkennen, dat alleen tusschen Rusland en Turkije gesloten werd. Oostenrijk, verklaarde hij ten slotte, was het in dezen met Engeland geheel eens. Naar men uit Weenen meldt, acht Oostenrijk, evenals andere mogendheden, wijziging in de vredesvoorwaarden noodig, wat betreft de uitbrei- ding van Servie en Montenegro en den afstand van Bessarabie aan Rusland. De financieele eisch acht Oostenrijk onaannemelijk, omdat die eene blij- vende bezetting van Bulgarije tengevolge kan hebben. Een nota betreffende die punten zou on- middelijk uit Weenen verzonden worden. Intusschen zijn de krijgsoperatien nog niet ge- schorst. De Rumeniers spannen hunne uiterste krachten in, om zich van Widdin meester te maken, voor dat de vrede geteekend wordt. Twee stel- lingen, waardoor de vesting beheerscht wordt, vielen hun Zondag in handen, zoodat zij nog slechts op een geweerschot afstamls van de citadel staan. Doch deze kan het nog lang uithouden, en zelfs al worden de Rumeniers er meester van, dan nog, zou de annexatie van Widdin door Rumenie ongetwijfeld een krachtig protest van Servie uit- lokken, omdat deze vesting de vallei van den Timok en den weg naar Pirot en Sofia beheerscht. De Serviers richten zich, sedert de inname van Adrianopel, naar Oud-Servie. De bij Nova—Yaroch opgestelde troepen staan op nog slechts acht marschuren afstands van het Montenegrijnsche leger aan de Tara, terwijl de stad Pirot aan prins Milan eene schittereude ontvaugst bereidt. De Montenegrijnen namen, na een hevig bom- bardement, de forten Ostrowitz en Lesandra, aan het meer van Scutari en mak^n thans toebereidselen, om het belangrijke fort Zabliac te veroveren. De Russen in Klein—Azie bezetten in den nacht van 21 op 22 dezer, in weerwil van sneeuw en storm, de brug van Imirkotf en vielen eene sterke Turksche stelling bij het dorp Doliskhan aan. De vijandelijke macht, bestaande uit twee bataljons geregelde en zes bataljons ongeregelde troepen, werd volkomen verslagen. Men begint met het oog op deze berichten wel wat te twijfelen aan den ernst van Rusland, tot spoedige herstelling van den vrede. Dat de onder- teekeuing der voorwaarden nog niet is gesohied, wordt eenerzijds toegeschreveu aan de verplaatsing van het Russische hoofdkwartier naar Adrianopel; anderzijds echter zoekt men, met het oog op de voortzetting der operation, de oorzaak in Ruslands zucht, om den gehaten vijand nog meer te ver- nederen, dan reeds geschied is. Wel verneemt men niets omtrent een verder voortrukken der troepen van Adrianopel naar Koustautinopel, maar velen zien daarin eene poging van Rusland, om te voorkomen, dat Engeland zich tot interventie gedwongeu acht, terwijl door volkomene veriiietiging der weinige aan Turkije overgeblevene legerbenden op de terreinen, waarop de troepen in Azie, de Montenegrijnen, Serviers en Rumeniers zich bewegen, voor Rusland vrijwel dezelfde resultaten worden verkregen. Ter Neuzen, 1 Februari. Jl. woensdag middag trad alhier in het Neder- landsch logement als spreker op, voor de afdeeling Hulst der maatschappij van landbouw en veeteelt in Zeeland, de lieer J. I. de Beucker van Ant- werpen de talrijke opkomst vooral van landbouwers bewees volkomen, dat men hier en in omliggende plaatsen de pogingen van het bestuur onzer afdee ling wil steunen, om door nuttige besprekingen, wenkeu en opmerkingen den landbouw op die hoogte te voeren, waarop hij recht heeft te staan. Spreker zou volgens de aankondiging handelen, over het verbeteren en de kens der zaaizaden tot veredeling der gewassen in land- en tuinbouwdat onderwerp was echter in de vorige lezing in hoofd- zaak behandeld door den heer Marlet, zoodat hij zich enkel zou bepalen tot het maken van enkele opmerkingen omtrent zaaizaden in het algemeen. Zaaizaad, goed gewonnen en van zuivere soort, is eer. hoofdvereischte, om goede vruchten te ver- krijgen; om de soorten der zaden te leeren kennen, teekende spreker op een zwart bord met krijt eene erwtenstruik en deed uitkomen, dat in elke vrucht of scheul zich drie verschillende soorten bevinden; de middelste waren de beste; die het naast b:j den stengel stonden, de tweede soort en de onderste de minste; ook bij tarwe was zulks het gevalde middelste zal steeds de beste, de onderste de mindere en van boven de minste soort bevonden worden. Wil men zelf zaaizaad kwee- ken, dan is het een vereischte, de scheulen af te knippen en niet te plukkenalle granen en zaden moeten op de zolders in het donker liggen, willen zij hunne hoedanigheid en groeikracht bewaren en het zaaizaad rnoet maar een of twee dagen, voor dat het gezaaid wordt, van den zolder gehaald worden, om te dorschen; zaden, goed in het donker bewaard, blijven zeker drie a vier jaren goed. Drie factoren zijn vooral noodig, om het ge- zaaide goed te doen ontkiemen en dat zijn: licht, warmte en vocht; bij eene warmte van 5 graden Reaumur kan het zaad ontkiemente veel vocht doet het zaad rotten. Breedvoerig stond spreker stil bij het zaaien van tarwe, wortelplanten, vlaszaden enz., om aan te toonen, hoe men het beste zaad verkrijgt en hoe men het bewaren moet, om er het meeste voordeel uit te trekken. Van het bespreken van zaaizaden afstappende, zou spreker op verzoek van den voorzitter der af deeling, de heer Hombach, het aanleggen van boom- gaarden bespreken. Om een goeden boomgaard te bezitten of aan te leggen, is in de eerste plaats noodig, dat de grond daarvoor geschikt gemaakt wordt; hoe die grond moet verzorgt en gespit worden, stelde spre ker weder aanschouwelijk voor en de wijze, waarop hij dat deed, getuigde van veel studie omtrent dat punt; de natuur werd bij elke verklaring tot ge- tuige genomen, als bewijs voor zijne stelling; alzoo moest niet volgens oude gewoonte een vierkanten put gegraven worden, om boomen te planten, maar ronde putten in den vorm van het onderste ge- deelte eener flesch en wel, omdat een boom van nature niet vierkant, maar rond is; de wortelen kunnen daarin beter ontwikkelen en de levenssappen worden in ruimere mate opgenomen; de boomen moeten in schuinsche richting geplant worden, opdat de zon hen alien kunne bereiken en aanbevelenswaar- dig is het, aan twee rijen te planten en daar tusschen een twaalftal meters ruimte te laten, om weder twee rijen te plaatsen en zoo vervolgens; ook omtrent het voeden van boomen, was spreker zeer duidelijk; onzin noemde hij het, rond den stain een kuiltje te graven en den boom alzoo voedsel te geven; zulks stond gelijk met hen, die in plaats van biefstuk tot voedsel in den mond te brengen, het op den buik leggen; de mest moest aan de zuigmondjes gebracht worden. Op de vraag, welke vruchtboomen zijn het ge- TEH VEIIZErtSCIIE coiirant. Dit bind verschijnt Uinsdiig- en Vrljilajavon .1 K. C. D II O M T te Ter Nenzen.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1