Vertrel ier Iroemail naar OosMni. BUITENLAND. Het waterschap Schouwen heeft besloten tot het aangaan eener leening, groot f 75,000, bij 't gemeentecrediet te Amsterdam, tot bestrijding der kosten voor de verbetering der oeverver- dediging aan den zeedijk onder Flauwers, een punt dat den ingelanden van den polder reeds bij herhaling vele duizenden guldens gekost heeft. Om van het overlijden van militairen steeds zoodra mogelijk kennisgeving aan hunne naaste familiebetrekking te knnnen doen, heeft de minis ter van oorlog bepaald, dat voortaan, bij opneming van militairen in militaire ziekeninrichtingen, op het hosp'taal-biljet zal worden aangeteekend wer- waarts c. q. een schrijven aan het naaste familie- lid van den lijder kan worden geadresseerd. Dezer dagen hebben de drie beetwortel-sui- kerfabrieken te Bergen op Zoom liaren arbeid ge- eindigd. Honderden personen waren daardoor zonder werk, doch de meeste mannen keerden tot den veldarbeid en de meeste vrouwen tot werkzaamheden aan de oesterputten terug. Eene der fabrieken heeft 19 harer paarden voor gemiddeld 475 ver- kocht. Men meldt uit Oude Tonge van 26 Jan. Bij den storm, die gisteren avond gewoed heeft, is hier voor de haven een aak, geladen met kolen, gezonken; de opvarenden zijn alien verdronken. Zij bestonden, naar men zegt, uit den schipper en zijne vrouw, drie kinderen, twee knechts en een loods. Het lijk van den schipper is heden avond alhier aangebracht. Ook heeft in den sneeuwstorm iemand, tusschen deze gemeente en Sommelsdijk, denkelijk doordien hij verdwaald was geraakt, den nacht aan den dijk doorgebracht. Dezen ochtend is hij bewusteloos opgenomcn en men zegt, dat hij nu overleden is. De officier van justitie te Rotterdam ver- zoekt opsporing, aaiihouding en bericht van Sytze Hendrik Raadsveld, laatst handel gedreveu hebbende en een zoogenaamden onderlingen winkel- en goederenhandel onder de firma Raadsveld Co., tegen wien door de arrondissements-rechtbank te Rotterdam ter zake van bedriegelijke bankbreuk rechtsingang is verleend met bevel van gevangen- neming. Het visschen met de wonderkuil, een net waarvan de mazen geen vischje laten ontsnappen, is oorzaak dat de haringvangst in de Zuiderzee van jaar tot jaar vermindert. Wei is waar wordt dat zoogenaamde kleine goed tot mest of varkens- voer gebruik, maar het gevolg daarvan is, dat de haring uitsterft. Een miniinum-maat door de re- geering vast te stellen, zou misschien de geheele uitroeiing van den visch beletten. Uit New-York wordt aan het bureau van de New-York Herald te Londen getelegrapheerd Lage baroineterstand vergezeld van regen, sneeuw en zware Z. W. tot N. W. stormen kunnen op de Engelsche kust omstreeks den 28 Januari verwacht worden. Via BRINDISI, 1 Eebr., 1,'s middags. Via NAPELS, 3 Eebr., 5,45 's avonds. Via MARSEILLE, 8 Febr., 1,'s middags. Via NIEL WEDIEP, 15 Febr., 5,45 's avonds. De Fransche pakketbooten doen Riouw, Banka en Paleinbang niet aan. RECHTSZAKEN. Arrondissements-rechtbank te Middelburg. Gisteren, Maandag 28 Jaiiuari, is door de recht- bank het navolgende vonnis uitgesprokcn, tegen A. T. en P. T. landbouwerslieden te Ossenisse, ter zake van het moedwillig dooden van dieren;! de eerste veroordeeld tot 8 dagen celstraf en 8, of 1 dag celstraf; de tweede is vrijgesproken. Landbonwberichten. Voederkoeken voor paarden. Bepaaldelijk te Petersburg worden thans op groote schaal dusdanige koeken bereid. Uit gebroken haver en meel van grauwe erwten waarbij nog wat lijnolie en zout wordt gevoegd, worden 10 centimeter in doorsnede metende dunne koeken geinaakt en, nadat ze, om de poreusheid te vergrooten, op vele plaatsen zijn doorgestoken, gebakken. Nadat de koeken uit den oven zijn genomen, worden zoovelen als voor een dagelijksch rantsoen noodig zijn, aan een draad geregen en zoo verzonden. Elk van die rantsoenen weegt kilo en komt overeen met een gewoon rantsoen haver van 5,* kilo. Dezer dagen keerde de veldwachter van Laarne (Belgie), van eene ronde die hij gedaan had, naar huis. Op zijn weg ontmoette hij twee jongelieden welke eene herberg wilden binnengaan. De veld wachter raadde hen aan naar huis te gaan. Hierop haalde een der twee jongelingen, een revolver uit den zak en gaf vuur op den veldwachter, wien de kogel in de lenden drong. Toen wierpen beide zich op hun slachtoffer, sloegen en schopten hem een tijd lang en naraen vervolgens de vlucht. Beide aanvallers zijn door hem herkend. Hij die het schot gelost heeft is aangehouden. Het slachtoffer verkeert steeds in bedenkelijken toestandde kogel is diep in de lenden gedrongen, In Belgie schijnt er kwestie te zijn om eene verandering te brengen in het stelsel der post- zegels. In plaats van postzegels van twaalf ver- schillende waarde en elf verschillende kleuren, zouden er, volgens de nieuwe inrichting nog slechts van drie kleursoorten en van ditzelfde getal waarde zijn. De postzegels zouden echter in vier deelen kunnen worden gescheurd, om de onderverdee- lingen te bekomen en men zou dus met postzegels van 4 en 20 centimes en van 1 franc, alle fran- keeringen kunnen doen. De postzegel van 4 centimes zou bestaan uit 4 deelen, elk van 1 centime, die van 20 uit 4, elk van 5, en die van 1 fr. uit 4, elk van 25 centimes. Te Parijs had verledene week een droevig voorval plaats. Omtrent 4£ uur 's raiddags be- vond zich een tramway juist op den doortocht van den spoorweg, toen een trein kwam aange- reden. Het rijtuig werd door midden gesneden, en de stukken tot op zes meters afstand geworpen. De koetsier van den tramway werd op den slag gedood, de conducteur doodelijk gekwetst, een reiziger werd bijna letterlijk onthoofd gevonden, terwijl nog vijf anderen verschrikkelijke wonden hadden ontvangen. De trein stopte zoo spoedig mogelijk, en iedereen haaste zich de ongelukkigen bij te staan of in de naburige huizen te brengen. Voor de noodlijdenden in Turkije heeft het Duitsche roode kruis 70 kisten met dekens en warme kleederen via Triest naar Konstantinopel gezonden, benevens 5000 mark in geld, waarbij de keizerin een gift van 1000 mark heeft gevoegd. Daar dit alles is, waarover het op het oogenblik beschikken kon, heeft het centrale coinitee dringend om verdere giften verzocht. De arrnste plaats in geheel Duitschland is voorzeker het dorp Frankenheim, in Weimar ge- legen, waar nog voor weinige jaren een groot aantal personen door den hongertyphus zijn over leden. Zeer hoog op het gebergte gelegen, heeft men er het drie vierde gedeelte van het jaar voort- durend winter, en de hoogst onvruchtbare bodem levert niets op. Vleesch is er totaal en brood bijna onbekend, aardappelen zijn het eenigst voe- dingsmiddel. Door den tegenwoordigen winter verkeeren de dorpelingen in een hoogst ellendigen toestand, daar het geheele dorp met zijn erbarme- lijke hutten van leem en stroo, als 't ware onder de sneeuw bedolven ligt, zoodat het verkeer door de schoorsteenen, of liever de rookgaten moet plaats hebben. Tal van personen zijn reeds dood- gevroren. Niettegenstaande dat alles hebben de bewoners, die zeer aan de plaats gehecht schijnen, bepaald geweigerd op den aandrang van de Wei- marsche regeering, om zich op staatskosten elders te vestigen. Bij Izanto in het Zempliner comitaat, in Hongarije, werd de diligence aangehouden. De postiljon, niet willende gehoorzamen aan het bevel, door de roovers gegeven, om stil te houden, kreeg een kogel door het lioofd en de 14,000 florijnen, welke zich in het voertuig bevonden, vielen den roovers in handen. Het gerechtelijk onderzoek, hetwelk hierop werd ingesteld, bracht aan het licht, zoo leest men in het Hongaarsche dagblad Hon, dat de vrederechter, te Izanto gevestigd, de aauvoerder der roovers was geweest. Op 23 dezer had te Madrid in de Atocha kathedraal het huwelijk plaats van den koning van Spanje en de infante Mercedes. Omtrent de plechtig- heden bij die gelegenheid wordt o. a. het volgende gemeldTegen elf uur zette zich de stoet in beweging. De koning en zijne zuster, de prinses van Asturien, waren in een met acht paarden bespannen rijtuig gezeten en don Frans van Assise in een dergelijk rijtuig. Elf met zes paarden be spannen rijtuigen bevatten het gevolg van den T koning en zijnen vader, gevolgd van acht rijtuigen met de grandes van Spanje. Ongeveer terzelfder tijd verliet de koninklijke bruid, eveneens in een met acht paarden bespannen rijtuig, het spoorweg- station van Atocha, vergezeld van 's konings grootmoeder, kouingin Christina. Zij werden ge- volgd door vier rijtuigen met de leden van het huis van Montpensier, den graaf en de gravin van Parijs en acht rijtuigen met de echtgenooten der grandes van Spanje. De kerk van Atocha, in welke de plechtigheid zou plaats hebben, was zeer rijk versierd, met rood fluweel, waarop de wapens van Spanje gestikt waren, 7 behangen en met kostbare tapijten belegd. De koning was in groot uniform van kapitein—generaal. 1 De jonge koningin, rijzig, schoon en bevallig, droeg een wit satijnen, met kant versierd kleed en een hoofdwrong van ongemeen groote paarlen. Koningin Christina was mede in het wit met goud en evenzoo de infantes, die zich echter met natuurlijke bloemen hadden getooid. De dienst geschiedde door den aartsbisschop van Sevilla. Na zijn toespraak stond koningin Mercedes op en het altaar langs gaande, wierp zij zich in de armen harer ouders. Na de plechtigheid verlieten de genoodigden de kerk, om den koning ten paleize op te wachten. De opgewondenheid in de straten, waar zich de van heinde en ver toegestroomde menigte letterlijk verdrong, was onbeschrijflijk. De bloemruikers, waarmede de grond voor de rijtuigen der jongge- huwden werd bedekt, werden bij duizenden getela en oogverblindend was de glans der uniformen en costumes. GEMENGDE BERICHTEN. Met 15 Februari zal de bronzen pasmunt van 2| cent in omloop gebracht worden. De Willem* Barendz, (het vaartuig voor de expeditie naar de Noordpool bestemd) is 24 meter lang, wijd 6 en hoi 3 meter. De voorsteven wordt voorzien van ijzeren banden en stootplaat. Het vaartuig zal met tuig, zeilen en inventaris, ongeveer 30,000 kosten. Te Brandwijk viel dezer dagen ten huize< i van een landbouwer een kind van omstreeks 15 maanden uit de wieg in een pot kokende melk. Ofschoon spoedig door de ouders, die op het ge- sclirei toeschoten, alles werd aangewend om hulp te bieden, verkeert het deerlijk gebrande kind in gevaarlijken toestand. Een landlooper, die geen onderkomen vinden kon en ook niet veel geld had om zijn honger te stillen, stal een houten trap weg, welke toegang gaf tot eene woning te Amster dam. De dief verkocht het hout voor 1,10, stilde zijn honger en gaf zich daarna aan bij de(. politie. De bestolene tuimelde zijn deur uit op gevoelige wijze. Een 71jarig rentenier, te Kruiningen is wegens moedwillige mishandeling van zijne vrouw en zijne dienstmeid, tot drie maan den gevangenisstraf en 8 boete veroordeeld. Te Meppel heeft zich een kroeghouder in den afge- loopen nacht door opzettelijke verstikking met kolendamp in een afgesloten vertrekje van kant gemaakt. Hij werd dood op zijn stoel gevonden. Zijn vrouw was afwezighij laat zes hulpbehoevende kin deren achter. Te Hoorn had 24 dezer een binnen- brand plaats, waarbij de inboedel der inwoners en de* voorraad vodden, waarin zij handelden, verloren is ge- gaan; de huisvrouw en haar kind zijn erg gebrand. l)e maatschappij tegen het misbruik van den tabak heeft op hare prijsuitschrijving van 1877 niet minder dan 108 handschriften ontvangen, waar- onder 14 uit Engeland, 1 uit Duitschland, 1 uit* Belgie. De Jardin, d'Acclimatation te Parijs heeft dezer dagen een aardige soort van hazen uit I

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2