BUITENLAND. ambtenaren hem ontmoetende, vermeenende dat zij met een smokkelaar te doen hadden, hebben hem eenig hagel in den rug gesehoten, waarop Pieters het op een loopen zette, hij werd echter herkend en later door de marechaussees gearresteerd. In een te Brussel verschenen geschrift wordt beweerd, dat de Nederlandsche regeering den af- koop van de lijnen van den Grand Central tot voorwaarde zou willen stellen voor de nog altijd aanhangige regeling omtrent de verbreeding van het kanaal van Ter Neuzen. Onder alle reserve meldt men uil Middel- burg, dat wordt getracht Vlissingen tot een vrijha- ven te doen verklaren, waar alle sehepen zonder betaling zullen kunnen binnen komen. Mocht dit inderdaad geschieden, dan acht men de toekomst van Vlissingen verzekerd. Jl. Zoudag heeft de heer mr. M. P. Blaaubeen te Goes zijn 80en jaardag gevierd en mocht de jubilaris zoowel van binnen als van buiten de stad talrijke blijken van belangstelling ondervin den. Op dienzelfden dag werden door hem aan ieder der 10 jonge meisjes, die bij gelegenheid van zijn 25jarig-jubile zijn stoep met mos en rozen belegd hadden, een prachtig album, met zijn portret er in, cadeau gedaan. Bij de regementen infanterie zullen de mili- ciens van 1877, die door de loting voor het zoogenaamde blijvende gedeelte zijn bestemd, in werkelijken dienst worden gehouden tot 30 Sep tember e. k. I^e overige miliciens dier lichting van deze regementen zullen ultimo April met groot j verlof worden gezonden. De minister van waterstaat enz. heeft dezer dagen ten gehoore ontvangen den voorzitter en den secretaris van het ,,Nationaal—Leder—Industrie— Bond," die den minister namens het bond hunne bezwaren hebben ontwikkeld tegen het tarief van 1877, dat niet in verhouding staat tot dat in andere landen en waardoor de toestand van de leder-industrie liier te lande onhoudbaar is. De minister heeft verklaard in de zienswijze van het I bond over den kwijnenden staat van een der be- langrijkste takken van nijverheid te deelen en alle pogingen in het werk te zullen stellen ora de gewenschte reciprociteit bij de andere mogendheden te verkrijgen. Landbouwberichten. Een jarige stier van den heer H. Punt te Klundert is voor 700 aangekocht om op de wereldtentoonstelling te Parijs te worden ge- exposeerd. Uit de vier noordelijke provincien zijn in 1877 p. m. 20000 nuchtere kalveren verzonden. Ruim de helft daarvan is geslacht naar Duitsch- land geexpidieerd, terwijl de overigen of hebben gediend voor vetmetsterij of voor de fokkerij. Wainieer men nu in aanmerking neemt, dat nit diezelfde provincien in 1877 ruim 50000 ge- droogde nuchtere kalfsvellen naar het buitenland, zijn veriiandeld, dan komen wij tot de slotsom, dat er ontzettend veel vee in het noorden is, dat er hehalve de bovengenoemde verzending veel nuchter kalfsvleesch gegeten wordt, of dat de grootste hoeveelheid voor de worstmakerijen is bestemd. Van dit laatste artikel wordt sreregeld elk jaar p. m. 2,000,000 KG. uit het noorden naar het buitenland gezonden. Radetski waren Zaterdag nog eerst aan het station van Mustapha. - Een metselaar in de gemeente Leonding (Berghan) Stummer genaamd, bezigde tot het af- breken van steenen dynamiet en kruit, en had eene hoeveelheid dezer gevaarlijke stoffen in zijn huis geborgen. Door een of ander toeval ontstond een ontploffing, zoodat liet huis in een oogwenk een vormlooze massa vormde, terwijl Stummer met zijne vrouw en vijf kinderen onder het puin bedolven werden. Oogenblikkelijk werden de noodige maat- regelen genomen om de ongelukkigen te redden. Allen waren gelukkig nog in leven, doch de vrouw had zulke ernstige brandwonden en kneuzingen bekomen, dat men voor het behoud van haar leven vreest, ook een kind van 7 maanden en de vader bekwamen ernstige verwondingen, terwijl de laatste daarenboven, tengevolge van den schrik, zijn verstand schijnt verloren te hebben. Voor het strafgerecht te Bremen is dezer dagen een zaak van aanvaring behandeld. De j kapitein van de Noordduitsche Lloyd—stoomboot Ealcke is voor het gerecht gedaagd wegens door onvoorzichtigheid een aanvaring te hebben veroor- zaakt tusschen die stoomboot en een Hollandsch visschersvaartuig de Vrede en Welvaart. Tenge volge van de aanvaring is het visschersvaartuig onmiddelijk gezonken. De equipage werd op 6en matroos na, die verdronk, door het volk van de Ealcke gered. Uit het verhoor bleek dat van de zijde van bet visschersvaartuig door de misthoorn (het mistte toen het ongeluk plaats had) en roepen alles was gedaan, om den kapitein te waarschuwen en alzoo een aanvaring te voorkomen, terwijl deze met grooter snelheid voer dan wegens de weers- gesteldheid geoorloofd was. De kapitein is tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. GEMENGDE BERICHTEN. kocht worden. De beroemde natuurkundige A. te Parijs overleden in den ouder- jaar. Ook meldt men den dood de uitstekende scheikundige te aantal faillissementen in Erankrijk Becquerel is dom van 90 van Regnault Parijs. Het heeft in 1877 53 minder bedragen dan in 1876 Evenwel zijn er in dit aantal zeer groote begrepen als van anonyme societeiten, bankiershuizen, spoor- weg-maatschappijen. Aan de westkust van Zweden moeten de haringen thans zoo talrijk wezen, dat ze den visschers haast de baas zijn. De netten scheuren nu en dan door de vracht. Te Ixelles bij Brussel is in den ouderdom van slechts 43 jaren overleden, een van Belgisch voor- naamste letterkundigende heer Frans de Cort. Te Parijs heeft zich eene zangvereeniging van Nederlanders gevormd, genaamd ,,1'Union chorale Neerlandaise", onder directie van den in de m uzikale wereld wel bekenden heer Jac. Franco-Mendes. Bij de laatste trekking der obligaties van de stad Pariis, leening 1869, is de grootste prijs gewonnen door een wisselwachter van de lijn Orleans-Chalons— sur-Marne. Deze man bezat slechts deze enkele oOigatie, en is thans een groot kapitaal rijk. In Juli 1876 werd een knaap, ter zake van brandstichting in de tapijtfabriek van de heeren L. S. de Leeuw Zoon, naar de gevangenis opgezonden. Thans is die knaap weder in de cel. Hij was werkzaam aan de Palraitinefabriek, en nam daar kaarsen weg. Op de vraag, waarom h;j den diefstal gepleegd had, vertelde hij, dat f Omtrent de ontruiming van Adriauopel wordt het volgende gemeld De gouverneur van Adrianopel heeft die stad Zaterdagavond verlaten. De uotabelen hebben Passo Etfendi met het voorloopig bestuur belast en deze heeft onmiddelijk een openbare macht samengesteld uit 100 Christenen, 50 Turken, 25 Armenianen en 25 Joden. Er zijn maatrogelen genomen tot een algemeene ojitwapening, Passo Eft'endi toont zich vast besloten de orde te haudhaven. De 80 gendarmen welke hem gelaten waren om hem zijne taak te ver- gemakkelijken zijn vertrokken hij de nadering der Russische troepen. De voorpoosten van generaal De maatschappij van landontginning gevestigd te Apeldoorn, is in verzet gekoinen tegen het vonnis der rechtbank te Zutfen dd. 20 .Nov. 1877, waarbij genoemde maatschappij is verklaard te zijn in staat van faillissemeut. Te Middelburg is 1 gevankelijk binnengebracht de ongehuwde moeder van een kindje, dat eenige dagen geleden in deernis- waardigen toestand te Vlissingen tusschen de sta- ketsels in het water werd gevonden. De man uit het gehucht Biesland, die in den nacht van 22 op 23 December 11. zoo deerlijk door honden werd verwond, is niet alleen tegen alle verwachting nog levend, maar verkeert thans ook buiten ge- vaar. Hij is echter nog in het gasthuis te Maas tricht onder geneeskundige behandeling. De gezagvoerder van de Aurora, de heer J. Zoutman, uit Veendam, is op reis van Middlesbro naar Brake, over boord geslagen en vedronken, een weduwe met 1 kind achterlatende. De gemeente- raad van Gorinchem heeft besloten dat voortaan de palmpaardenmarkt gehouden zal worden op Zaterdag voor, in plaats van op Dinsdag na palm- zondag. In de gemeente Odoorn viel dezer dagen een klein kind in een sloot. Een hond, die het zag vallen, hief een luid gejank aan, waardoor de ouders opmerkzaam werden gemaakt en het kind nog juist in tijds gered kon worden. In eene houtzagerij te 's Hage geraakte deze week cen werkjongen met een der armen tusschen een stoomzaag, waardoor dat lichaamsdeel geheel werd afgesneden. Te Goenga (Fr.) is een kind met het hoofd op de punt van een schaar gevallen die hem eenige c. M. diep in de slapen is ge- drongen. De kleine is na het uitstaan van de vreeselijkste pijnen, bezweken. Volgens de Neue freie Piesse is den 19 dezer een aanzienlijk transport gevangen Turken in den ellendigsten toestand te Plock in Polen aangekomen. Velen huuner zijn onderweg bevroren. Te Unruhstadt, nabij Griinberg, is de irichinenziekte uitgebroken. Reeds vier personen zijn er aan overleden. Het bruiloftskleed der koningin van Spanje is te Brussel j vervaardigd. Het kleed is geheel in kant en strekt ter eer der oude Brusselsche kantnijverheid. Het ijzeren eilinderschip, dat de Naald van Cleopatra j bevat, ligt thans veilig en wel in het O.-I. dok te Louden. Het zal daar een paar dageu te zien zijn voor het publiek. Dan zal het van zijn kostelijken last ontheven en voor oud ijzer ver- bij hem in de buurt een paar oude lieden wonen, die het zeer armoedig hebben, en niet in staat zijn kaarsen of olie te koopen om des avonds hunne woning te verlichten. Medelijden met die oude lieden had hem tot diefstal aangezet, om die oudjes des avonds van licht te voorzien. Thans zit hij zelf in den donker. Door een Amsterdam mer, den heer Z.is den heer Oscar Carre op eene galavoorstelling, een met zilver gemouteerde rijzweep aangeboden, oin- geven met een oranjestrik, als bewijs van erken- telijkheid, omdat de heer Carre te Stuttgart op den dag der teraardebestelling van wijlen II. M. de* l koningin het circus sloot ten teeken van rouw. In den Haag bestaat het plan het raadhuis te verbouwen. De teekeningen daarvoor zijn ont- worpen en de kosten geraamd op ongeveer anderhalf millioen. De gevel in denzelfden stijl als die van het tegenwoordige raadhuis en het gebouw zal een geheel vormen met de politie-bureaux. Maandag avond, ongeveer zeven ure, brak te Nieuwveen brand uit, die door den fellen wind zoo in hevigheid toenam, dat een twaalftal huizen totaal zijn afgebrand, onder welke eene flinke boer- derij. In eenen stal der boerderij ziet men de^- verkoolde en verschroeide overblijfselen van 17 koeien en een paard. Nog is een paard deerlijk gebrand en verminkt, doch nog levend. Vreemd is het gezicht van het geteisterde gedeelte van het dorp. Hier en daar staat een huis, dat gespaard is gebleven, terwijl rondora alles is afgebrand. De brand hield aan tot des morgens ongeveer zes ure na dien tijd kon men er aan denken de rookende puinhoopen onschadelijk te maken. De toevloed van belangstellenden en nieuwsgierigen is verbazend groot. Te Twijzel speelden eenige knapen op een weiland, toen een van hen op den inval kwam, eens de gevolgen van het ophangen te willen beproeven. Anderen volgden het voorbeeld door in boomen te klauteren en vervolgens de slippen van den halsdoek aan eene der takken te binden. Bedoeld knaapje kwam op die wijze in zulk eene slechte positie te hangen, dat hij spoedig de bewust- lieid verloor en binnen korten tijd den geest zou hebben gegeven, indien een zijner makkers hem door ondersteuning en een ander door losmaking niet uit dien toestand nog bij tijds had geholpenrt - Het gebruik van gegoten ijzeren dakpannen neemt, bepaaldelijk in Saksen, in hooge mate toe. Allerlei soorten van pannen worden daar nu gegoten. De pannen worden weder geasphalteerd, en ook met een geemailleerd bekleedsel in verschillende^ kleuren gemaakt. Een met zulke pannen gedekt huis ziet er vaak elegant uit. Elegant, sterk, dun en niet duur, worden de goede eigenschappen van deze nieuwe dakbedekking genoemd.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2