BRAIDWIES. PUBLIC A T I K. A BINNEN LAND. No. 1324 Zaterdag 26 Januari 1878. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoofdelijken Omslag L 18e Jaargang. "T H ABONNEMENT. - Ter Neuzen, 25 Januari. TEfS Per drie maanden binnen Ter Neuzen f 1,Door het geheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zieh bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. COLRANT. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regels f 0,40. Voor elke regel meer f 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uamiddag DRIE nren. Oil blad verschijnt l)in«dag- eu Vrijdagarond bij Jl. H. G. D II O RI T te Ter Ncnzcn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TER NEUZEN herinneren de belanghebbenden, dat zij zich ter inschrijving voor de Brandweer moeten vervoegen ter Secretarie dier gemeente, in den loop Per maand Februari aanstaande, zullende zij anders ambtshalve ingeschreven en, zonder loting, ingelijfd worden. Ter Neuzen, den 25 Januari 1878. Burgemeester en Wethouders voornoemd, J. A. VAN BOVEN. De Secretaris, J. D1ELEMAN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente ZAAMSLAG, provincie Zekland, doen te weten: dat bet Kohier van den voor het dienstjaar 1878, zooals het door hen voorloopig is vastgesteld, gedurende veertien dagen, te rekenen van Maandag den 38 Januari tot en met Maandag den 11 Februari e. k., voor een ieder ter lezing is nedergelegd ter secretarie der gemeente, en dat binnen dien tijd elk aangeslagene, tegen zijnen aanslag bezwaren kan inbrengen bij den gemeenteraad, bij een verzoekschrift dat op ongezegeld papier kan worden gesteld. Gedaan ten gemeentehuize van Zaamslag, den 25 Januari 1878. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. VAN DIXTIOORN, Voorzitter. E. H. WORTMAN, Secretaris. Politieli Overziclit. Turkije's weSrstands—vermogen schijnt dan wel volkomen gebroken. Adrianopel, het laatste bol- werk voor de belegeringswerken van de hoofdstad, de vesting, op welker uitgebreide fortificatien de Turksche beiichten reeds lang boogden, de plaats, die men verwacht had, een tweede Plewna te zullen worden, werd zonder slag of stoot den vijand in handen gegeven, oindat de bezetting te zwak was, haar eemgen tijd te verdedigen. De Turken verlieten liaar, nadat zij het kruidmagazijn in de lucht liadden doen vliegen en na den geheelen voor- raad am muni tie en levensmiddelen aan de vlammen prijs te hebben gegeven. Te Konstantinopel gaat dientengevolge de paniek alle beschrijvirig te boven. Voortdurend stroomen vluchtelingen, meestal havelooze grijsaards, vrouwen en kinderen, de poorten binnen en de spoortreinen die hen aanvoeren, kunnen het werk onmogelijk af. Op een dag kwamen 6000 vluchtelingen alleen uit Burgos en omstreken. En zoo gaat het uit alle richtingen. Ook de Turksche bevolking van Adrianopel trok het garnizoen, dat onder Djemil- pacha de stad ontrunnd had, in allerijl achterna, hoewel de gouverneur vbor Djemils vertrek, d. i. verleden Vrijdag, gezorgd heeft voor een geregeld burgerlijk bestuur. Hij noodigde namelijk de buitenlandsche consuls uit, tot bijeenroeping van een raad van notabelen, voor de handhaving der orde met behulp van eenige gendarmen. De alge- meene ontsteltenis wordt nog vermeerderd door benden van ongeregelde troepen, die van de ge- legenheid gebruik maken, om te plunderen en huis te houden, zooals men dat van de heeren Baschi-Bazoeks gewoon is. Niet alleen de schrik voor de Russen, maar ook die voor de plunderaars, doet de bevolking in wanhoop vluchten, zoodat onder de vluchtelingen ook eenige joden en christenen zijn. De overgroote ineerderheid bestaat echter uit Mahomedanenwant Bulgaren en Grieken wachten over het algemeen rustig de komst der Russen af. De ellende onder de vluchtelingen is groot, en te Konstantinopel weet men geen raad, j om hen onder dak te krijgen. De Porte heeft reeds maatregelen genomen, om hen bij groote rnassa's over den Bosphorus te zetten, opdat zij in Azie hun heil zoeken. De Spanjaarden houden van pracht en statie, en, in weerwil van al de schatten, door den langdurigen Carlistischen oorlog verslonden, geschiedt nu weder schier het ongelonflijke, om het huwehjk van den koning tot een feest van den eersten rang te maken. De dagbladen zijn vol uitvoerige bijzonder- heden omtrent feestelijkheden, welke tegelijkertijd in bijna alle provinciesteden zullen plaats hebben, en waarbij het stierengevecht, evenals in de hoofd stad, de vooruaamste plaast inneemt. In Madrid is de beroeinde toreador Julian Casas aangekomen, die bij het huwelijk van koningiu Isabella de jongste matador was en nu de oudste is. De bank van Spanje zal op den trouwdag 500,000 realen onder de armen der hoofdstad verdeelen. De nieuwe koning van Italie heeft jl. Zaterdag den eed op de constitutie afgelegd. De daarbij door hem gehoudene rede werd met geestdrift toegejuicht. Tot ons genoegen kunnen wij met zekerheid melden, dat zijne excellentie de minister van oorlog heeft besloten, te Ter Neuzen eene brigade mare- chaussees te vestigen, bestaande uit een onder- officier en vier manschappen. Allen, die belang stellen in den voortdurenden bloei en vooruitgang van den land- en tuinbouw maken wij op achterstaande advertentie, van de afdeeling der maatschappij van landbouw en vee- teelt in Zeeland, opmerkzaam. Immers de zoo bijzonder gunstig bekende spreker, de heer J. I. de Beucker, zal op a. s. woensdag eene lezing houden„Over het verbeteren en de keus der zaaizaden tot veredeling der gewassen in land- en tuinbouw." Is het onderwerp aller belangstelling waardig, wij hopen en vertrouwen, dat velen, vooral de practische landbouwstand, op die vergadering mogen tegenwoordig zijn; van bevoegde zijde kunnen wij de verzekering geven, dat niemand zich zal beklagen over den tijd daaraan opgeofferd en te vreden, zoowel over inhoud als vorm der lezing, huiswaarts zal keeren. Bij de op heden alhier gedane aanbesteding van het maken van drie rijshoofden aan den cala- miteusen polder Nieuwe Neuzen, is gebleken dat het minst is ingeschreven door D. Tholens te Hoek, voor eene som van /1700, Omtrent den diefstal met inbraak, welke in den I nacht van woensdag op donderdag 17 dezer, ten huize van L. Platteeuw te Hoek, tijdens zijne af- wezigheid heeft plaats gehad, kunnen wij nader melden, dat door de krachtige pogingen van den wachtmeester Vrielink en den marechaussee Allaart, van Sas van Gent, zekeren Jan de Smidt, smids- knecht aldaar, die reeds een ongunstig verleden achter zich heeft, tot bekentenis is gebraeht en heden morgen naar het huis van bewaring te Mid- delburg is vervoerd. In den nacht van 22 op 23 dezer zijn bij den landbouwer Corn. Verbruggen, in deze gemeente, bij drie van de vier in den stal zich bevindende paar- den de staarten geheel afgesneden en ontvreemd; de dader of daders zijn tot heden nog onbekend. Dinsdag jl. heeft de Belgische minister van openbare werken de afgevaardigden der obligatie- houders van den spoorweg Ter NeuzenGent audientie verleend en hun mededeeling gegeven van de aanbieding door den staat voor het overnemen dezer lijnwelke zou beloopen tot een bedrag van 2,050,000 fr., geheel het materieel daarin begre- pen, hetwelk eene waarde vertegenwoordigt van ongeveer 300,000 fr.de betaling zou gedaan wor den in titels der Belgische rente ad 4 pet. De belanghebbenden zullen eerstdaags opgeroepen worden, om uitspraak te doen. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald, dat de loting zal plaats hebben in de geraeenten en op de dagen en uren, als hier- onder zijn aangewezen Te Axel op maandag 25 Februari ten 9£ ure voor Axel, Zaamslag en Koewacht; ten 11 uren voor Ter Neuzen, Hoek, Sas van Gent, Philippine, Overslag, Zuiddorpe en Westdorpe. Te Hulst op dinsdag 26 Februari ten 9 uren voor Hulst, Osse- nisse, Hengstdijk, Hontenisse, Boschkapelle, Stop- peldijk, Graauw, Clinge en St. Jansteen. Te IJzen- dijke op donderdag 28 Februari ten 9 uren voor IJzendijke, Waterlandkerkje, Biervliet, Hoofdplaat, Nieuwvliet, Groede, Breskens en Schoondijke. Te Sluis op zaterdag 2 Maart ten 9 uren voor St. Kruis, Eede, Oostburg, Cadzand, Zuidzande, Retranchement, Aardenburg, St. Anna ter Muiden, Heille en Sluis. Z. M. heeft M. P. Troelstra, thans ontvan- ger der directe belastingen, invoerrechten en accijn- sen te Sas van Gent c. a. benoemd tot ontvanger derzelfde middelen te Texel. In het bestuur voor de waterkeering van den calamiteusen polder stad Philippine is tot voorzitter benoemd V. N. Voerman, en tot lid J. R. Snoek; tot plaatsvervanger van den dijk- graaf van het verdronken poldertje ten Z. O. van Philippine P. A. L. Nolson. Ilulst, 24 Januari. Heden werd van hier ge- vankelijk naar Middelburg gebraeht A. Pieters, die in den vroegen morgen van gisteren kolen ont vreemd? bij hot spoorwegstation alhier; de rijks-

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1