ingezondene stukken. Burgerlijke Stand van Ter Neuzen. handIlsberichten. voor goerle wegen en de koopers van gronden zijn dan verzekerd, dat ze niet in modderpoelen wonen; zijn de wegen eenmaal goed gelegd, dan kan de gemeente die eerst in onderhoud nenien. Hieromtrent hebben breed voerige besprekingen plaats en wordt besloten het voorstel van den heer de Feijter aan te houden. Niets meer te behandelen zijnde, wordt de vergadering door den voorzitter gesloten. Kan men dan een voldoenden oogst verwachten? Van 11 tot en met 18 Jan. zijn nit deze haven vertrokken ivan men aan een vuiuunuuc 5 komende van Gent, de volgende zeeschepen, als: Dit is verleden jaar te Westdorpe op scnittereiule jan gng 8toomb. Resolute, kap Cook, naar Londen met wijze bewezen. nau. uug. OWUIU-. r stukg. 16 Jan. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood, naar Goole JZ.O UCHtyflV/u. SLUtvg,. iu vcaaa. ""p,. i De heer Simon beweerde, dat het zaad, hetwelk hlj met stnkg. 17 Jan. Eng. stoomb. Troubadour, kap. Fisk, naar o - 1 1 tainlra Enc. stoomb. Stantons. kan. Lumlev. Mijnheer de liedactenr Uw geacht blad van 11. Zaterdag bevat het verslag van eene vergadering van landbouwers, die plaats ge- had heeft te Hontenisse, en welke ik met de leven- digste belangstelling gelezen heb. De landbouwers beklagen zich daarbvj vooreerst over de hoedanigheid der guano, en zij hebben gelijk. De guano is tegenwoordig verre van hetgeen zij vroeger wasmaar de koopers van deze meststof worden slechts bedrogen, voor zooverre zij dat willen Laat hen, aan het hoofd hunner rekening de samen- stelling der mestBtof eischen, welke men hun levert, en, iadien zij vervalsching vermoeden, laat hen de ontleding vragen bij eenig landbouw-station. De heer Marlet, de kundige schrijver over landbouw, te Hontenisse, zou hun dat veel beter verklaren, dan ik, en dit gedeelte der vergadering moet het dotl van mijn sohrijven niet zijn. Ik wil spreken over de klachten der landbouwers ten opzichte van het zaad van betteraven, dat hun verschaft wordt door de suikerfabrieken. Men zegt, dat het zaad, door de fabrieken verschaft, slechts eene geringe opbrengst geeftdat het alleen kleine betteraven oplevert, terwijl het zaad, hun door eenige kooplieden aangeboden, groote betteraven op levert, die boveu de oppervlakte van den grond groeien en eene zeer belangrijke opbrengst leveren.^ Deze vraag, die sedert vele jaren fabriekanten en landbouwers verdeelt, moet op onpartijdige wijze on- derzocht worden, zonder vooraf opgevat idee, om het eene belang aan het andere op te offeren. Wanneer de suikerfabriekant 40,voorschiet op ieder gemet betteraven, dat men aanneemt voor hem te plantenwanneer hij deze betteraven betaalt tegen 10,50 de 1000 kilo's, geleverd op de kaai, of aan eenig station, is dit niet, om eene koopwaar te ont- vangen, die slechts 2 of 3 percent suiker bevatterwijl zijne onkosten van fabrikatie en de buitengewone reehten, die hij aan de scnatkist betaalt, hem doen verliezen, indien hij uit de betteraven niet ten minste 6 percent suiker haalt. Hij moet dus betteraven hebben, die zijne Industrie knnr.en staande houden en de landbouwer heeft het eerste belang bij het behoud van eene industrie, die zoo krachtig bijdraagt tot den voorspoed van deii landbouw. Is dit, om te zeggen, dat de landbouwer noodza- kelijk verliezen moet bij de aankweeking van suiker- bieten? Klaarblijkelijk, neenmaar ik ben overtuigd, dat het zaad der fabrieken, zooals het hun verschaft wordt door de solide huizen van Simon, Des prez, Dasses, enz.in onze prachtige en vruchtbare polderlanden de opbrengsten geven zou, die het in Prankrijk geeft, in minder vruchtbare landen, in groen; in landen, nagenoeg gelijk aan die onzer polders. Wat in onze polders ontbreekt, is de goede teelt, is de bemesting; men wordt onaangenaam aangedaan, wanneer men de hofsteden in Zeeland bezoekt van twee of drie honderd gemeten, door er slechts 4 of 5 hcren- beesten te vinden; en wanneer men zich afvraagt, waarmede men deze groote mitgestrekthedeu lands be- mesten zal. Welnu; men bemest niet geuoegzaam. De landbouwer, op die groote vruchtbaarheid van vroeger vertrouwende, behandelt zijn land niet beter, uit het oogpunt van bemesting, dan wanneer het namelijk ingedijkt is, en, ziedaar de reden, waarom bij voorbeeld, wanneer in het groen, de tarwe 30 a 32 hectoliters per hectare geeft, dezelfde tarwe in de polders niet meer geeft dan 20 hectoliters. Wat de betteraven betreft, is het onderscheid nog opmerkelijker en wordt verklaard door een andere reden. Vroeger huurden de suikerfabriekanten de landen en planten er betteraven in op hunne kosten. De landbouwers gaven hun de landen, die zij be- stemden tot braakland; de fabriekant, die 100 tot f 120 huur betaalden oogste weinig en rulneerde zich. Tegenwoordig plant de fabriekant niet meer te zijnen koste, hij meent, dat het verstandiger is, dat de land man zich met de aankweeking bemoeit en hij zich met zijne industrie; maar deze gewoonte heeft zich in de polders gehandhaafd, om de betteraven in de slechtste gronden te plantenop zulke, die besmet zijn met de ergste onkruiden en die eene zeer onzorgvul- dige voorbereiding ondergaan hebben. leverde aan de suikerfabriekanten van Zeeland, ten minste 17000 kilo's betteraven moest leveren per ge met, van land, dat goed was toebereid en in gocden staat van bemesting. De ondervinding had plaats en de heer Simon verkreeg een oogst, verre boven dien, welke hij voor- zien had. De naburige, minder verzorgde landen verkregen nauwelijks de helft van den oogst van den beer Simon. De slotsom, Mijnheer de Eedacteur is altijd dezelfde; deze, welke de groote Liebig, zoo duidelijk heeft aan- getoond en welke George Ville cp zoo schitterende wijze heeft algemeen gemaakt: geef den grond terug, wat hij hem ontnomen hebt, indien hij krachtige oogsten wilt; verarm uw land niet en houd het in goeden staat van vruchtbaarheid. En, te dien opzichte zij het mij vergur.d, er bij te voegen, dat onze landbouwers hunne belangen geens- zinsB begrijpen, wanneer zij, bij het kweeken van bette raven, de pulpe niet terug nemen en talrijk vee voeden. Deze pulpe, die met groote kosten naar Henegouwen vervoerd wordt, brengt daar de hoofdstoffeu van de vruchtbaarheid onzer Zeeuwsche landerijen over. Het is de eerste maal niet, dat ik op dit punt de aandacht onzer landeigenaars inroep. Ik zou daarover i veel te zeggen hebben; maar ik haast mij, tot eene andere soort van denkbeelden te komen en deze reeds te langen brief te eindigen. In de vergadering te Hontenisse heeft men zich bezig gehouden met een geldelijken maatregel, betrekke- lijk °den handel in zadenzou men in eene volgende vergadering niet eenige andere vragen kunucn onder- zoeken, eveneens van gewicht, in het belang van een eerlijken handel. Bijv. De suikerfabriekanten geven van nu af voor- schotten van 40 voor elk gemet, dat de landbouwer aanneemt voor het telen van betteraven. Deze voorschotten worden zonder eigenbelang ge- daan. Is er geen maatregel te nemen tegen den land bouwer, die deze verbindtenis aangaat, het voorschot ontvangt en geen betteraven plant. Deze handelwijze is tegenwoordig vrij gewoon, en evenwel kan zij niet genoeg worden afgekeurd. Ook gebeurt het, wanneer men een contract heeft aangegaan met eene fabriek, dat men contracteert met eene andere voor dezelfde gemeten en men dubbel voorschot ontvangt; op het oogenblik van den oogst geeft aan ieder fabriek een gedeelte betteraven; en, wat ook gebeurt, men levert aan een derde fabriek, 1 zonder iets te leveren aan de beide eerste contrac- tanten. 1 Onderzoek eens, mijnheer de redacteur, en gij zult gemakkelijk vernemen, dat ik niet overdrijf en dat de handelwijze, die ik u onder de aandacht breng, meer meer voorkomt, dan men denkt. Ik kom tot de slotsom, als ik verklaar, dat de polderlandbouw grooter vorderingen behoort te maken en dat het de plicht is van de landbouwers dezer streken, in hunne vergaderingen, alle bedrog af te keuren, van welken kant het ook kome, hetwelk men in praktijk brengt, bij de overeenkomst omtrent de voortbrengselen van hunnen grond. Dit is een waar- borg voor eerlijke lieden en de bedriegers alleen zul- len er zich over beklagen. Londen met stukg. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lumley, naar Londen met stukg. Eng. stoomb. Killarney, kap. Roth- barth, naar Goole met stukg. Noordsche bark Louise, kap. Christoienzen, op avontnre in ballast. Noordsche bark Treijen, kap. Gjersve, naar Arendal in ballast. 18 Jan. Eng. stoomb. Rosa, kap. Dumberlin, naar Goole met stukg. In deze haven zijn binnengekomen bestemd om aan den ijzeren weg alhier te lossen en te laden de volgende zeeschepen als: 13 Jan. Eng. stoomb. Killarney, kap. Rothbarht van Goole met stnkg. en steenk. naar Ter Neuzen en Gent. 16 Jan. Eng. stoomb. Anglian, kap. J. Walch, van Barro met ijzer. Uit deze haven zijn vertrokken na aan den ijzeren weg alhier te hebben gelost en geladen, de volgende zeeschepen, als 13 Jan. Eng. stoomb. St. Petensburg, kap. J. Morley, naar Londen met stukg. 17 Jan. Eng. stoomb. Anglian, kap. J. Walch, naar Rotterdam met ijzer. Van 1420 Januari 1878. Huwelijks-Voltrekkingen. 17 Jan. Jacobns Dieleman, oud 25 j., jm en Maria Geertrnida Wolfert, oud 18 j., jd. 18 Jan. Frain;ois van Pelegem, oud 45 j., wednwen. en Janna de Smidt, oud 44 j., wed. n Geboorten. 16 Jan. Leijntje Elisabeth, d. v. ^Cornells Kolijn on Janna van den Hout. 20 Jan. Maria Louisa, d. t. Pieter Bernard Hermans en van Anna Catharina Kaas. Overlijden. 19 Jan. Leijntje Elisabeth Kolijn, oud 3 d. d. v. Cornelia en van Janna van den Hout. Vederland. Bklgie Frankrijk. Rusland. JPrijzen tier iClfecten. Amsterdam, 21 Januari. Certific. Werkelijke schnld dito dito dito dito dito dito Aandeel Handelmaatschappy. dito exploitatie Ned. staatsspoorw. Ccrtificaten bij Rotschild Inschrijvingen Obligation 1798/1815 dito Hope Co. 1855 6e eerie dito f 1000 1864 dito L. 100 1872 dito L. 100 1873 Loten 1866 Oblig. Hope Co. Leaning 1860 Certific. dito Inscript. Stieglitz Co. 2e a 4e L. Obligation 18671869 Certifieaten Aandeel spoorweg Gr. Maatsch. Oblig. dito Aand. Baltische spoorweg dito dito Jelez Orel dito spoorweg Poti-Tiflis dito dito Charkow Azow Polen. Schatkist obligation Oostknrue. Oblig. metall. in zilver Jan. Juli. 21 pet 3 4 5 ft 2* 3 5 5 5 5 5 5 4» 4 4 4 6 5 4* Ter Neuzen, 21 Jan. 1878. Uw geabonneerde, X. Hongarije. Italie. Spanje. Portugal. Turkije. Egypte. Ameriea. Brazilie. dito dito April/Oct. dito in papier Mei Nov. dito dito Feb./Aug. Schatki8tbilletten Certific. Am terdam Obligation Buitenl. dito Binnenlandsche Obligation Inschrijving Alg. schuld dito 1868 dito dito dito (1904) dito dito dito (1885) dito Illinois Amsterdam Oblig. 1865 dito 1875 5 5 5 4 5 5 5 5 6 5 1 1 3 5 7 5 6 5 5 34^ 7 6 J 1004 105* 1074 924 734 894 81(4 82 144 801 784 42 1094 878 454 834 844 814 734 564 564 534 53* 124 12* 49| 9J* 724 91| Iedereen weet, lioeveel borstdranken, pates en siroopen men gewoonlijk gebruiken moet ter ge- nezing van eene verkoudbeid, catharre of bronchitis. De nieuwe behandeling dezer ziekten door de teer- kapsules van Guyot, kost slechts zes a acht centen daags. Men behoeft slechts twee kapsules bij elken maaltijd te nemen en dikwijls doet de weldadige uitwerking zich reeds terstond gevoelen. Ten einde zich voor de talrijke namaaksels te vrijwaren, moet men de handteekening van den heer Guyot, in drie kleuren gedrukt op elke flacon, eischen. In de meeste goede apotheken zijn de teerkapsules van Guyot te verkrijgen. j Zeetijdina en. Van 11 tot en met 18 Jan. zijn in deze haven binnenge komen bestemd voor Gent, de volgende zeeschepen, als: 13 Jan. Eng. stoomb. Romeo, kap. Ellwood, van Goole met stukg. 14 Jan. Eng. stoomb. Stantons, kap. Lnmly, van Londen met stukg. Deensche schooner Guldbergkap. Hansen, van Keillenborg met gerst. 15 Jan. Nederl. koftjalk Volharding, kap. Kramer, van Londen met tarwe 16 Jan. Eng. stooinb. Rosa, kap. Dumberlin, van Goole met stnkg. 17 Jan. Eng. stoomb. Wynyard, kap. Drnny, van Goole met stukg. Eng. stoomb. EliphaDt, kap. Dodd, van Londen met stukg. Deen sche schooner Johanna, kap. Tonnesae, van Villanova, met fruit. Spaansche 3m. schooner Tomastito, kap. Egiervilo van Havana met hout. 18 Jan. Eng. stoomb. Contest, kap. Watson, van Londen met stnkg. Prijzen van Coupons, Amsterdam, 21 Januari. Metall. 21,174 dito zilver f 21,90Div. Eng. per 11,874- Eng. Portugal per f Spaansche piasters 47,85; Amerikaansche dollars (in goud) f 2,474- Amsterdam, 19 Januari. Metall. 21,174dito zilvcr 21 974 Div. Eng. per 11,874 Eng. Russen per 12024; Eng. Portugal per 12,074; Frans. *7,85. Belg 47,80 Pruis. 59,05; Hamb. Russen Russen in Z. R. 1,214; Poolsche per fl Poolsche per Z R. J Spaansche piasters/ 47,85; Spaansche binnenlandsche 2.36 4 Amerik. dollars f 2,474; papier f 2,41. Rotterdam, 21 Januari. Bij goede toevoer was de stemming over 't algemeen flanw en behalve Gerst verschillende artikelen lager. Tarwe 20 30 ct. Rogge en Haver 20 ct.Paardenboonen 10 ct. lager. Zeeuwsche en Vlaamsche Tarwe 14 - °ver' maasscbe f 12,— a 13,50, mindere dito 9,50 a J 11,50. Rogge, Zeeuwsche en "VTaAmsche S.20 a 8,50^ O-rmaassche f 7 20 a f 8,30. Gerst, Zeeuwsche winter 7,90 a J 8 30, mindere/6,40 a 7,80 zomer dito 6,70 a/7,20, mindere 5,50 a 6,60. Haver, korte 3,50 a 6,— lange J 2 f 5,20. Paardenboonen 7.30 a 7 70 uvenboonen 7,80 •V 8,50. Brnineboonen /13,- a 13,50, mindere lOv-j /l,75." WitteboouenWalch.rsche "f 12,75 a 13,2"5, sche 11,50 a 12,50. mindere 9,—a li,— Erwten, Walchersche f 10,— a f 10,50, Zeeuwsche 9,— a 9,7». Koolzaad 74 a 744 Lijnzaad 345 per 2040 kilo. Eieren j a per 100 stuks. Aardappelen /4,50 a 4 /&- Meekrap. Tot onveranderde prijzen vonden kleimgheden koopera. VIas. Hollandsch 43 tot 66 stuivers, per steen. Zeeuwsch 40 tot 48 st.

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 3