No. 1323. Woensdag 23 Januari 1878. 18e Jaargang. Algemeen Nieuws- en Advertentieblad v o o r Zeeuwsch-Vlaanderen. BINNENLAND. ABONNEMENT. Per drie maanden binnen Ter Neuzen 1,Door het <eheele Rijk f 1,10. Door geheel Belgie f 1,40. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaars, Postdirec- teuren en Brievenbushouders. ADVERTENTlfiN. Van 1 tot 4 regsls 0,40. Voor elke regel meer 0,10. Grootere letters worden naar plaatsruimte berekend. Advertentien gelieve men aan den Uitgever in te zenden uiterlijk Dinsdag en Vrijdag uniuiddag DRIE uren. Dit blad vcrstcliljul Dinsdag- en Vpijdagavoud bij Jl. K. DHOJIT te Ter Kenzcn. P'olitieli Overziclit. Positieve berichten omtrent de onderhandelingen over wapenstilstand of vredespreliminairen or.tbreken thans nog geheel. De vooruitzichten zijn nog zeer twijfelachtig, vooral tengevolge de houding van Oostenrijk en Engeland, die beideu moeten ver- klaard hebben, niet geneigd te zijn, een vrede te erkennen, die zonder hunne toestemming gesloten werd. De Turksclie gevolmachtigden zijn intussohen te Kezanlik aangekomen, om met den grootvorst over de voorwaarden van den wapenstilstand te onder- handelen. De grootvorst verklaarde, dat bij niet ottderhandelen wilde, dan te Adrianopel, dat on- middelijk overgegeven moest worden. „De gedelegeerden hebben hierin toegestomd en Djemil pacha heeft bevel ontvangen, Adrianopel te ontruimen/ Uit Azie luidden de beriohteu bijzonder op- gunstig. De bevelhebber van Erzerum, Ismael Hakki-paoha, heeft, volgens een bericht uit Weenen, onderhandelingen aangeknoopt over de overgave der hem toevertrouwde vesting, indien aan de troepen vrije aftocht wordt toegestaan. Ook van de Montenegrijnsche en.Servische zijje komen slechts overwinningsberichten. De Monte- negrijuen hebben nu weer zonder slag of stoot Dulcigno bezet, de meeste aanwezige Muzelmannen voor zich ziende vluchten. De Serviers bezetten Kurschumla en Wranja en de Rumenen zetten met kracht de balegeringswerkeu voor Widdin voort, terwijl een Ru sisch korps aanrukt ter ver- sterking. De val dezer vesting wordt spoedig verwacht. Inderdaad, als men al deze jobstijdingen leest, hoort, hoe de toestand van Turkije met den dag verergert, en verneemt, hoe vreeselijk veel ge- leden wordt door soldaten en,vluehtelingen, vrouwen en kinderen,, dan is het ondenkbaar, dat de porte zich, bij maar eenigszins aannetnelijke voorwaarden, niet zal onderwerperi,omdat langer vejzet tegen den overmachtigen vijand slechts meer en meer ver woes ting en ellende, kan brengen. De met zooveel spanning verwachtte opening van het Engelscbe parlpment had jl, Donderdag plaats. De openingsrede maakt, vooral waar de Oostersahe kwestie, het hoofdpunt, de oorzaak van deze vervroegde bijeenroeping, werd besproken, een zonderlingen indruk. De regeering verklaart, dat zij haar best heeft gedaan, am den vrede te lierstellen en dat zij de hoop koestert, daarin te zullen slagen. Geen der oorlogyoerende partijen hoeft de neutraliteit goschonden. en ook het voor- neinen daartoe bestaat blijkbaar niet, Zoolang dit niet geschiedt, zal Engeland neutraal blijven. Bij voortduring van den oorlog zoudem echtgr onvoor- ziene gebeurtenissen kunnen plaats grijpeu; daar om wilde de regeering maatregelen van voorzorg nemen en vraagt er geld voor,, Zij vraagt nog geen som, omdat zij met weet, wat noodig zal zijn. Voorts erkent de regeering, dat Itusland niet buiten zijn programma is gegaan en de toe- zeggingen door dat rijk indertijd aan Engeland gegeven, getrouw naleeft. Onder dergelijke omstandigheden acht men het vreemd, dat het parlement vroeger werd bijeenge- roepen. De Nord, het vredelievende der rede erkennende, voegt er echter bij, dat zij wel in staat is, de hoop der Turken op Engelands bijstand te verlevendigen en alzoo de vredes-onderhandelin- gen te vertragen. Donderdag heeft te Rome de plechtige ter aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Victor Emmanuel plaats gehad. Te tien ure verliet de stoet het Quirinaal en kwara te ruim een uur aan het Pantheon. De hertog van Aosta volgde het lijk. Alle staatkundige notabiliteiten, deputa tion uit het buitenland en de staatslichamen sloten zich aan bij den stoet. Eene ontzettend groote menigte sloeg het treffende schouwspel gade. Ter Neuzen, 22 Januari. Wij maken onze lezers, voornamelijk den land- bouwstaud, attent op de vergadering, welke mor gan middag ten 2 ure plaats zal hebben in het Nederlandsch logement alhier, van wege de afdee- ling Hulst der maatschappij van landbouw en vee- tee.lt in Zeelandals spreker zal optreden de heer Marlet van Hontenisse. Moge eene talrijke opkomst het bewijs.leveren, dat de landbouwers in het kanton Ter Neuzen, de pogin- gen van bet bestuur, om in dit kanton lezingen te doen plaats hebben minstens zoo op prijs stellen, als zulks plaats vindt in het kanton Hulst. - Ge.dure.nde het jaar 1877 zijn aan het rijks- telegraafkantoor alhier 16514 berichten behandeld, waarvoor f 3599,61 werd ontvangen. In 1876 werden 20004 berichten behandeld en f 4673,04 ontvangen; in 1875 werden 17463 be richten behandeld en 4964,10 ontvangen. De navolgende brieven, aan het postkantoor alhier bezorgd, zijn onbestelbaar gebleven, wijl de geadresseerden niet te vinden wareii. Bloemgaart te Visselen; J. A. Scheurs te's Gra- venhage; J. Hijens te Nieuwepolder. Bij koninklijk besluit van 5 dezer, n°. 5, zijn goedgekeurd de statuten der scherpschutters-ver eeniging „Prins Erederik Hendrik" te Hontenisse, en is deze vereeniging mitsdien als rechtspersoon erkend., Hoek. In de afgeloopene week is er ten huize van L. Platteeuw, rustend molenaar alhier, diefstal met inbraprk gepleegd bij nacht. De dieven heb ben in de woonkamer de lade der commode openge- broken, den inhoud van een houten spaarpot ge- ledigd en een steenen dito met den inhoud medegeno- men, inhoudende ongeveer te saraen 15 a, 16 gul den en 300 gulden aan bankpapier. Ossenisse. De bevolking dezer gemeente was op 31 December 1876: mann. vronw. totaal 460 423 8881 in 1877 geboren16 12 28 ingekomen26 24 50 33 22 55 op31 Dec. 1877 beliepdebevolking 469 437 906 Er werd 1 levenlooze aangifte gedaan en 4 huwe- lijken gesloten. Hontenisse, 20 Januari. Heden had alhier door stemgerechtigde manslidmaten der Ned. herv. ge meente de verkiezing plaats voor een notabel, in de plaats van den heer Eijke, die voor de op hem uitgebrachte benoeming heeft bedankt. Van de 86 kiezers waren slechts 34 opgekomen. Gekozen J. de Feijter, landbouwer te Stoppeldijk. Deze week zullen de notabelen 2 kerkvoogden, die nog steeds ontbreken, benoemen. Tot hoofdonderwijzer aan de opgerichte bijzon- dere school voor christelijk onderwijs te Sluis, is benoemd de heer Pieter Voerman, geb. te Vlissin- gen 8 Juni 1852, als hulponderwijzer aan de christelijke school sinds 1$70 aldaar werkzaam, die, nevens zijne hoofdonderwijzersaete, ook acte voor de Fransche teal bezit. Ds. E. F. II. Wolf, die den 27 Febr. 1853 zijne kerkelijke loopbaan te Zaamslag intrad en voortzette te Angeren 1856, Beekbergen 1859, Klundert 1861, Valburg 1866 en Utrecht sinds Mei 1870, hoopt eerlang aldaar de vervulling van zijn 25jarigen dienst te gedenken. Bij koninklijk besluit zijn in den militieraad voor de lichting der nationale militie van 1878 in Zeeland benoemdtot voorzitter rar. J. Snijder, lid der provinciale staten; tot zijn plaatsvervanger H. P. Winkelman, lid der provinciale statentot lid mr. N. C. Lambrechtsen van Ritthem, en tot z'jn plaatsvervanger mr,- A. J. van Eekelen, beiden leden van den gemeenteraad te Middelburg. De voordracht voor de plaats van griffier der staten van Zeeland bestaat uit de heeren lo. mr. F. H. J. Tavenraat, adj. komm. ter griffie van, Zuid-Holland, 2°. mr. E. Fokker, adv. te Middelburg; 3<>. jlir. rar. Bcelaerts, komm. ter secretarie van den Haag. Door de vereeniging voor ohr. nat. onderwijs is sedert 27 Dec. 11. slechts ontvangen aan jaar- lijksche giften negen en zestig en &n halve gulden. De som, die sedert November is afgeschreven, zoo wel door opzegging of weigeriug van betalen als door overlijden bedraagt 439. 't Nederlandsche volk schijnt in zijn hart niet voor sectescholen te zijn, zooals blijkt uit de bij- dragon. Zekere Raadsveld, zich noemende „directeur eener vereeniging voor onderlinge goederen-ver- deeling", bad te Rotterdam onder den naam van Raadsveld Ct>. een zoogenaamd centraal kantoor gevestigd en in alle provincien agenten aangesteld, om voor zijne onderneming deelnemers aan te werven. De zaak bestond hierin, dat ieder, die tegen eene contributie van 5 a 10 cents per week, lid der vereeniging werd, na verloop van een jaar eenig buisraad zou ontvangen, voor eene waarde van veel meer, en in elk geval van niet minder dan bij ip dat jaar bad betaald. Dit lokte overal een aantal deelnemers. Evenwel, na afloop van den termijn zag men te vergeefs uit naar de be- loofde goederen. Men hoorde wel, dat er eenige meubelen en andere voorwerpen op crediet werden gckocbt, maar niet waar die bleven. Er werd geklaagd, en onder anderen uit Friesland werd de tusschenkomst van het openbaar gezag inge- roepen om te verkrijgen dat er aan de aangegane TUB MUZMHE rn. V. totaal 502 459 961 overleden .10 8 18 verhuisd. 23 14 37

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 1