Suikerbieten. Algemeen was men van gevoelen dat het zaad in de laatste jaren door de suikerfabrie- kanten geleverd, zeer slechte uitkomsten beeft opge- leverd voor den landbouwer, want zoolang de suiker- fabriekanten op kleine in den grond groeiende bieten geteld blijven, die veel suiker bevatten en de landbouwer groote boven den grond groeiende wil, die veel gewicht opbrengen, zoo lang dietoestand blijft voortduren, ziet de vereeniging voor den landbouwers geen heil in de suikerbieten cultuur; wenschelijk achtte bet de vergadering, dat hierin ook verbetering kwam. In 1877 zijn van de drie steden Zwoile, Deventer en Kampen niet minder dan 2,000,000 K. G. boter verzonden naar het buitenland en naar Holland. De middenprijs van het vette vee op de voornaamste markten van Belgie was, gedurende de week van 7 tot 12 Januari, als volgt: Ossen 90 centimen tot 1 fr. 05, stieren 65 tot 93 centimen, koeien en runders 65 tot 95 centimen en kalveren 90 centimen tot 1 fr. 25. Afslag 2 tot 3 centimen. Alles per kilo levend gewicht. De markten waren goed voorzien. Die der vette varkens bleef vast staan op 97 centimen tot 1 fr. 07, mede per kilo levend gewicht. De markten waren zeer sterk bezet. De beternis in den graanhandel heeft opgehouden. In de prijzen van vlas is geene verandering te bespeuren, ofschoon dezelve meer naar af— dan naar opslag overhellen. Er is besteed per 3 kilos te Aalst 1 fr. 90 tot 5 fr. 90, te Mechelen 4 fr. 92 tot 5 fr. 61, te Sottegem 4 fr. 05 tot 5 fr. 15, te Thielt 4 fr. 50, te St. Nicolaas 5 fr. 61, te Deinze 5 fr. 50 tot 6 fr. 25, te Brugtre 4 fr. 68. Werk 2 fr. 50 tot 3 fr. 50 per 3 kilos. GEMENGDE BERICHTEN. De minister van oorlog heeft gelast, dat de miliciens van de lichting van 1876 van het ba- taljon mineurs en sappeurs den 15 Juli a. s. met groot verlof naar huis moeten gezonden worden. De heer A. Meskes, te Cadzand, heeft bij de viering zijner 40jarige ambtsvervulling als hoofd- onderwiizer van rijkswege de gedichten van B. ter Haar, in folio formaat en prachtband, als ge- schenk ontvangen. Aan het Westerhoofd te Vlissiugen is een jonggeboren kind van het vrouwe- lijk geslacht, met bebloed aangezicht tusschen het staketsel liggende, gevonden. Een paar dagen geleden is te Amsterdam een nachtwacht smoor- dronken op straat aangetrotfen en naar een politie- bureau gebracht, om zijn roes uit te slapen. De vischkeurder E. te Schiedam, zette zich aan tafel, stak een stukje vleesch in den mond, werd doodsbenauwd en toen zijn vrouw hem een glas water bracht, was hij reeds overleden, vermoede- lijk gestikt. In de gemeente Kesteren vond eene .noeder, die zeer jeugdige kinderen bij t ver- laten harer woning alleen achterliet, haar oudste van 4 jaren, bijna geheel verbrand. Te Heer nabij Maastricht is een moord gepleegd op een 60jarig persoon en wel door twee personen, waar van de een met de dochter van den verslagene wilde huwen, wat hem door den vader werd ge- weigerd. Beide daders zijn in handen der justi ce. Door een paar rietsnijders is in een veen- plas onder de gemeente IJsselmuiden, het stoffelijk overschot gevonden van zekereu boerenknecht J. v. A., die in Januari 1876 van Kampereiland op schaatsen naar Zwulle vertrok en gedurende al dien tijd vermist bleef. Te Vlissiugen is een soldaat bij het schijfschieten vrij ernstig aan de hand gewond door het stuk springen van den knop van het geweer. Te Amsterdam is dezer dagen een bankbiljet van /100 uitgegeven, dat gebleken is valsch te zijn, doch zeer kunstig is nagebootst. Drie werklieden van 's rijks werf te Amsterdam, een modelmaker, een scheepstimmerman en een lijubaander, zijn aangewezen om de Nederlandsehe commissie voor de tentoonstelling te Parijs als opzichters ter zijde te staan. Te Sehans, bij Leeuwaarden, is de aldaar in aanbouw z-jnde schaatsenbaan, welke den 1 Februari „feestelijk" zou geopend worden, door een rukwind omverge- waaid en ingestort. Gelukkig was het werkvolk naar huis om te eten, zoodat er geen menschen- levens te betreuren zijn. Te Maurik zijn drie meisjes uit twee verschillende gezinuen en 7, 8 en 9 jaar oud, die na de middagschool zich op het ijs van een der kolken van de waarden ge- waagd hadden om te glijden, door het ijs gezakt en verdronken. Door een onbekende is aan de handwerkschool voor meisjes te Arnhem de aan- zienlijke som van 500 gezonden. Tot 5 dezer is in het Duitsche rijk gemunt in goud voor 1,549,267,980, in zilver voor 420,924,617, in nikkel voor 35,160,314 en in koper voor 9,595,930 mark. De stad Nancy heeft besloten een stand- beeld voor Thiers te doen oprichtenzij heeft een prijsvraag voor beeldhouwers openbaar gemaakt. De studenten van Kopenhagen hebbeu met 280 tegen 220 stemmen het hoffelijk besluit genomen hunne vrouwelijke medestudenten geen toegang tot hun societeit te verleenen. Als een bijzon- derheid merkt men op, dat koning Victor Emma nuel overleden is, juist op den vijfden verjaardag van het overlijden van zijn bondgeuoot Napoleon j HI. Een nieuw soort papier wordt tegenwoor- j dig in Amerika vervaardigd uit asperge-stengels. Het moet van zeer fijne kwaliteit zijn, en bijzonder geschikt voor luxe-papier. In Frankrijk zijn 18 tabaksfabrieken, 357 depots en 40,210 tabaks- winkels. De ontvangsten bedroegen in 1876 ruiin 300 millioen francs, waarvan 42 millioen alleen te Parijs. Te Middelburg is een pakhuis met lompen, beenderen enz. in brand geraakt en met de aan- grenzende panden, het eene gevuld met verfstoffen en het andere met hooi, vernield; de spoedige hulp der brand weer heeft de nabijliggende per- ceelen, waaronder ook verschillenden met brandbare stoffen gevuld, gelukkig behouden. Een soldaat van het 6e reg. inf. te Breda heeft zich in de kazerne door een geweerschot van het leven beroofd. Hij zou eerlang wegens her- haalde dronkenschap uit den dienst ontslagen worden en heeft in een nagelaten brief verklaard, dat hij, ook om zijne ouders, die schande niet wilde overleven. Hij was plaatsvervanger en reeds tweemaal in O. I. dienst geweest. Uit het zuiden der provincie Frieslaud schrijft men, dat de spreeuwen aldaar weder zijn aange- komeu. Ook de kievitten hebben zich aldaar, reeds eenigen tijd geleden, bij koppels weder in het veld vertoond. Uit een en ander maakt men op, dat er in dit saizoen weinig vorst meer is te verwachten. Dezer dagen werd te Smeermaas bij Maas tricht eene koe geslacht, die, volgens de verklaring van een empinist, zou geleden hebben aan „het bloed". Een slagersjongen, die bij het slachten behulpzaam was geweest, kreeg ettelijke dagen daarna een miltvuurpuist aan den arm en zou zelfs daardoor in levensgevaar hebben verkeerd. Op de verklaring van den empinist was het vleesch door de keurmeesters goedgekeurd, en misschien wel in konsumptie gebracht. In den namiddag van 11 dezer is brand ontstaan in de paohterswoning van den oud- burgemeester Maesen te Ooillenberg bij Roermond. De woning is geheel door de vlammen vernield; men heeft nagenoeg niets kunnen redden. Een paard en eenige koeien zijn almede in den brand omgekomen. De oorzaak is onbekend. Twee molenaarsknechts, die van Promontor naar Ofen gingen, zagen half weg een welgekleed man, die een langen staak in de sneeuw gestoken en zijn hoed daar bovenop had gezet. Hij liep over het kantijs, stapte daarna op een groote ijs- schol, liet zich een 50 schreden voortdrijven en sprong in den stroom. Op zijn hoed vonden de molenaars een briefje van den navolgenden inhoud Ik heet Ohristiaau Stauber, en ben een vroolijke klant, doch een treurig echtgenoot geweest. Mijn vrouw en twee kinderen zijn dood, mijn geld is op, en ik heb geen lust meer voor huishuur en belasting te gaan werken met een droge keel en een ledige maag. Lustig heb ik geleetd, en lustig wil ik sterven. Adieu, sehoone wereld, waarvan ik niets meer te hopen heb! De feestzaal in het paleis der wereldtentoon- stelling, die dezen zomer in Parijs zal gehouden worden, zal de grootste zijn die ooit gebouwd is. Zij is rond en haar middellijn bedraagt ongeveer 50 meters; de omtrek is dus meer dan 150 meters. De hoogte, met inbegrip van het beeld de Faam, dat op den koepel komt te prijken, staat gelijk met die der torens van Notre-Dame en bedraagt in- wendig 32 meters. Het tooneel is zoodanig inge- richt, dat er ruim plaats is voor een orkest van 400 muzikanten. De eerste rangen, in gewone tijden voor het publiek bestemd, zullen echter in geval van nood, bij het tooneel gevoegd kunnen worden, zoodat er dan plaats voor 1200 executanten zijn zal. Achter in de zaal komt een enorm orgel te staan, minstens 12 meters hoog. De wind zal door eon stoommachine in de pijnen aangevoerd worden. In de zaal zal plaats zijn voor 6000 personen. Door 4000 gasvlaminen zal het gebouw behoorlijk verlicht worden, terwijl er voor verwarming of liever ver- koeling en luchtverversching eveneens zeer ver- nuftige en afdoende maatregelen genomen zijn. Het aantal deputation, welke de plechtigheid wenschte bij te wonen van de begrafenis van Victor Emmanuel, is buitengewoon groot, even als de toe Hoed van vreemdelingen. Vermoedelijk zal het lijk worden bijgezet in Pantheon. Het lijk ligt of liever staat thans op zijn paradebed in zijn groote generaals-uniform gekleed en met de ordeteekens van den overleden koning gesierd. De aanblik moet zeer indrukwekkend zijn. De trekken van den vorst zijn weinig veranderd en de beroemde snorrebaard maakt op het bleeke gelaat nog meer effect dan vroeger. Op de treden der estrade ligt de kroon op een kussen, naast een gouden lauwer- krans door den keizer van Duitschland gezonden. De dienst bij het lijk wordt verricht door een generaal in groot tenue en zes kurassiers van de garde. Zes monniken en andere geestelijken prevel- en gebeden voor het altaar, dat aan elke zijde van het lijk staat. De begrafenis zal zeker met buiten- gewone plechtigheid plaats hebben. Gemeenteraad van Ter Neuzen. Zitting van Dinsdag 15 Januari Voorzitter de heer J. A. van Boven. Tegenwoordig 7 leden, afwezig de heeren Fercken, de Jonge, Jac». de Feijter en Harte. De notulen der vergadering van 23 November, alsmede van de latere twee onvoltallige vergaderingen op 21 en 24 December 1877, werden gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat de heer J. A. van Boven zijne benoeming als lid der plaatselijke schoolcommissie heeft aangenoinen, benevens een schrijven van de heeren J. M. van den Driessen Mareeuw, C. B. Schuurman en J. Sturm dd°. 28 en 30 November en 6 December 1877, waaruit blijkt, dat eerst- en laatstgenoemden wegens be- staande omstandigheden en de tweede genoemde door ambtsbezigheden verhinderd worden, hunne benoeming als leden van dat collegie aan te nemen. Wegens dat bedanken hebbeu Burgemeester en Wethouders de twee leden der schoolcommissie, de heeren Grenu en van Boven, in de gelegen- heid gesteld, eene voordraeht den gemeenteraad aan te bieden, waaraan door hen is voldaan door het toe- zenden van drie dubbeltallen, bestaande uit de heeren J. J. Fercken en P. Moes; J. de Jonge en G. Dees; J. Lensen en J. Donze. Na deze voordraeht is van den heer J. J. Fercken een bericht ingekomen, dat hij door de school—commissie zonder zijne voorkennis op de voordraeht was geplaatst en niet wenschte in aan- merking te komen. Ook de heeren JLensen en G. Dees gaven, staande de vergadering, hun ver- langen te kennen, geene stemmen op hen uit te brengen, daar zij bij eventuele benoeming die betrekking niet zouden aannemen. De heeren Lensen en Joz. de Feijter geven tevens als hun gevoelen te kennen, dat zij zich met de voordraeht niet kunnen vereenigen, daar de twee leden der schoolcommissie reeds zitting in den raad hebben en nu de voorgedragenen ook alien leden van den raad zijn; art. 54 der wet op het lager onderwijs zegt, dat Burgemeester en Wethouders in gemeenten beneden de 3000 zielen de werkzaamheden der plaatselijke schoolcommissie is opgedragen en in de overige gemeenten die commissie door den gemeenteraad wordt benoemd,

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2