BU1TENLAND. dommen in iedere provincie, volgens de uitkomsten der kadastrale leggers op 20 October 1876, de verminderingen en vermeerderingen, welke die be- dragen in bet jaar 1877, overeenkomstig de be- palingen van de tweede afdeeling der gemelde wet, hebben ondergaan, en het te heffen bedrag der belasting in 1878 op de ongebouwde eigendommen in iedere provincie. De belastbare opbrengst was voor Zeeland op 20 October 1876 3,784,184, de vermindering in 1877 f 465,61, de vermeer- dering in 1877 3,706,88. Op 20 October 1877 was de belastbare opbrengst/3,787,425,27, het bedrag der te heffen belasting voor 1878 is 469,205,81. De cijfers bedragen respectieve- lijk voor het geheele rijk 45,642,008,56* f 16,963,03*, 31,090,09*, 45,656,135,62* en 5,441,947,99. 's Rijks middelen bebben gedurende de maand December 1877 opgebracht 7,596,692, tegen f 7,808,016 in December 1876, en gedurende het jaar 1877 94,783,255, tegen 95,811,257 in 1876. De raining voor 1877 bedroeg/89,389,038, dus werd zij door de opbrengst overtroffen met 5,394,217. In de maand Mei van dit jaar zal er weder een overgang van Mercuris voorbij de zon plaats hebben. In het westelijk gedeelte van Noord- Amerika zal het geheele verschijnsel het best waar te nemen zijn. De Fransche regeering zal, naar men wil, aan de kamers een krediet vragen, ten einde de kosten goed te maken van eene wetenschappelijke com- missie, die zij naar San—Francisco wil zenden. Een bij het departement van kolonien ont- vangen telegram van den gouverneur—generaal van Ned.-Indie, van 11 dezer, bevat het bericht, dat de ex—radja van Simpang—Olim, Toekoe Moeda Nja Malim (van wiens vlucht, na de inneming zijner versterking te Pantech—Siram, werd melding gemaakt) zich aan het Nederlandsch gezag onder- worpen heeft. De gezondheidstoestand in Groot—Atchin wordt in hetzelfde telegram zeer gunstig genoemd. Landbouwberichten. Eene der belangrijkste veilingen van kort ge- hoornd vee (shorthorns), die men tot heden in Engeland gehad heeft, is verleden week te Bowness in het graafschap Cumberland gehouden. Twee en dertig runderen van de genoemde soort hebben 16,155 pd. st. of 113,859 opgebracht, dat is ge- middeld meer dan 6000 per stuk. De koning der Belgen woonde verledene week te Brussel een Nederlandsche tooneelvoorstelling bij van het gezelschap ,/de jonge tooneelliefhebbers." A Is gast trad op mej. Catharina Beersmans, door PIndependance Beige genoemd//de ster van het Nederlandsch tooneel." Opgevoerd werden ,/Lena" van Delcroix en de „Visschers van Blankenberghe" van vvijlen van Peene. Met geestdrift werd mej. Beersmans toegejuicht. Aan het einde van de voorstelling, die door den koning geheel werd bij- gewoond, wenschte Z. M. mej. Beersmans en de voornaamste medespelers geluk met hun uitstekende voordracht. Omtrent de vreeselijke misdaad te Antwerpen wordt nog nailer gemeld, dat Mestdagh in zijn be- kentenis meent te ver gegaan te zijn. Op de aan- houdende vragen van den rechter van instructie, hoe het mogelijk was de bijzonderheden van een dergelijken nacht in zijn leven, zoo als hij afschil- derde, te vergeten, heeft hij dan ook bekend, dat al wat hij gezegd had leugens waren. Ook zijne bekentenis trekt hij in, ten opzichte het in stuk- ken snijden zijner vrouw. Die intrekking zal echter niet zoo gemakkelijk worden aangenomen als hij gelooft. De opzoeking van het gebeente is tot dusver zonder uitslag gebleven. Een aantal werktuigkundigen te Yerviers houdt zich onledig met het inrichten eener laken- fabriek in working op de tenstoonstelling van Parijs. De wol zal onder de oogen van het publiek worden gewa-sen, gespoeld, gedroogd, gekamd, geolied en gesponnen. Het weefsel zal men zien -ezuiverd, geplet en toebereid worden; eindelijk zal het laken op de tentoonstelling zelve worden verkocht. Het ten uitvoer brengen van zulk een zoo vernuftig als practisch plan, kan niets anders dan de meeste aandacht vestigen op de laken- nijverheid van Verviers. De strikes der metselaars in Londen duurt reeds 23 weken. Natuurlijk worden de werkstakers gesteund door werklieden in andere vakken. Er zijn intusschen reeds zooveel bekwame metselaars van elders ontboden, dat de patroons onafhankelijk zijn. Ook hier weder bewerkeu Engelsche werk lieden hun eigen ondergang en die hunner gezinnen. Het getal slachtoffers der strikes in Engeland be- draagt honderd duizenden. Omtrent de laatste oogenblikken van Victor Emmanuel vernemen we nog het volgende: De koning ontving des nainiddags in kalme stemming een priester, die hem de H. sacramenten toediende. Daarop liet hij den kroonprins en diens gemalin ontbieden en sprak eenige minuten met hen. Eenige oogenblikken daarna nam de koorts toe. De koning liet zijne omgeving aan zijn sterfbed kornen, en sprak tot ieder eenige woorden. De benauwdheid nam weder toe, doch de inademing van zuurstofgas scheen hem eenige verlic'nting te schenken. Hij kwam weder tot zichzelven, groette de omstanders door driemaal met bet hoofd te buigen, en stierf kort daarna. GEMENGDE BERICHTEN. Op den 11 dezer ontstond er brand te Sint Jan Steen bij A. Ringhoed. De arbeiderswoning met stal, waarbij eene koe, eenig oogst, vlas en meu- belen, werden eene prooi der vlammen. De oor- zaak is onbekend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Dr. Persant Snoop, geneesheer te Kapelle, is benoemd tot gemeentedoctor te Wage- ningen. Door den minister van marine zijn gelden beschikbaar gesteld voor de aanschaffing van uitspanningslectuur ten behoeve van de wacht- schepen en kanonneerbooten. De kamer van koophandel te Eindhoven heeft aan den minister van justitie wettelijke voorziening gevraagd tegen den namaak van fabrieksmerken en het daardoor, volgens hare meening, door de fabrikanten onder- vonden nadeel. Te Steenwerke slikte een zeven- jarig kind spelende een stalen pen, die het in den mond had, in. De pen drong door tot in de maag en alle middelen der kunst waren onver- mogend om ze er uit te halen. Onder de hevigste pijnen stierf het. Een fatsoenlijk gekleed per- soon wist van een magazijn in manufacturen te Amsterdam waar hij niet bekend was, 120 dozijn zakdoeken te krijgen, zonder dat hij oo 't betaalde. Te Winschoten heeft'eene 40jarige vrouw, gehuwd en moeder, zich jl. Zaterdag zoodanig aan sterken drank te buiten gegaan, dat zij bewusteloos ineen- zakte en spoedig daarna overleed. Te Amster dam zijn op nieuw een hulponderwijzer en ook een hulponderwijzeres voor een week in hun betrekking geschorst wegens het slaan der scholieren. Uit Nederland werden in 'tafgeloopen jaar naar Oost- Indie gezonden 3046 militairen, onder welke 884 Nederlanders, 299 Duitschers, 996 Belgen, 658 Franschen, 10 Elzassers, 52 Zwitsers, 13 Oosten- rijkers, 12 Italianen, 1 Rus, 1 Deen, 115 Luxem- burgers, 4 Zweden en 1 Pool. De kapelmeester Kronig, van het 3e reg. inf. heeft met pensioen den dienst verlaten en gaat zich te Zevenbergen als muziekonderwijzer vestigen. Onder de der- tifenhonderd burgemeesters van Nederland zal er moeilijk een te vinden zijn, die meer ambtsijver aan den dag legf, dan die van Ooststellingwerf, daar deze, in plaats van den gemeentebode, in eigen persoon de publication voor het gerneent.e- huis te Makkinga afleest. Als eene „bijzonder- lieid" wordt medegedeeld dat een officier van een der korpsen behoorende tot de zeemacht, den 1 dezer zijn vijfentwintig jarig achtereenvolgend ver- blijf in Neerlands lioofdstad heeft herdacht. Dit jnbile schijnt echter niet gevierd te zijn. In de kunstwolfabriek te Ginneken is brand uitge- barsten, die echter spoedig gebluscht werd. Een bejaarde vrouw, die rneende dat de brand bij hare doehter was, is van schrik plctseling overleden. De gemeenteraad van Haarlem heeft B. en W. uitgenoodigd het openbaar onderwijs aldus te rege- len, dat allengs geen grootere klassen dan van 50 leerlingen onder een onderwijzer of onderwijzeres staan. Op last van den regements-kommandant, zullen te Maastricht door de officieren in de kazernes voor de manschappen populaire voorlezingen worden gehouden, waarmede reeds een begin is gemaakt. Tot oefening van het geheugen kan de naam dienen van een der dorpen in Wales Llanfairpwllgwyngyllgogertysiliogogogoch. Toch is die naam volgens de Cambrian News nog een af- korting van den voluitgeschreven naam van dat dorp. Te Parijs is voorgeschreven, dat de wagens van den tramway binnen drie maanden voorzien moeten zijn van een voorzorg-toestel, hetwelk alle personen, die op de rails vallen, terstond weer daaraf stoot voordat zij door de wielen kunnen worden getroffen. De Societe du Credit In- dustriel et Commerciel maakt bekend, dat zij bij het gebrek aan voldoende remise de coupon van 12,50 verschenen 1 Januari der algemeene Turk- sche schuld voorloopig slechts met 7,50 francs kan betalen. De London School Board heeft het voornemen te kennen gegeven, om het onderricht in de electriciteit en telegrafie als vak van on derwijs in de scholen op te nemen. Te Brussel heeft bij een voorstelling van Carmen, don Josd in het laatste bedrijf aan Carmen (madlle Reine) een heusche schramp met zijn dolk toegebracht, zoodat het bloed uit de niet gevaarlijke wonde spatte. Het publiek daarboven was in geestver- voering. In de percussie-fabriek te Kiippersteg, heeft door onvoorzichtigheid een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan een werkman gedood en twee anderen zwaar gewond werden. De schuld lag geheel aan den man die gedood werd. De welbekende Zweed John Ericson, die verblijf houdt in Noord-Amerika, heeft een nieuwe soort torpedo uitgevonden, om als offensief wapen te worden gebezigd. Naar men verneemt heeft het werktuig een verbazende vernielkracht. Dezer dagen heeft bij Greifenhagen in Poinmeren een hevige brand gewoed. De suikerfabriek van den heer Jonas is met 12000 centenaars ruwe suiker een prooi der vlammen geworden, zoodat thans niets meer dan de schoorsteenen en de muren aanwezig zijn. Op de bezittingen van lord Londonborough in Yorkshire werd door den oudsten zoon van den ex-koning van Hannover en zeven andere heeren onlangs een jachtpartij gehouden, die vier dagen duurde. Er werden geschoten 3477 faisanten, 1182 hazen, 1015 konijnen, 177 patrijzen, 15 snippen en 23 stuks ander wild, te samen 5889 stuks. Zekere A. C. was in den Haag zooveel als directeur van een //onderlingen kolenhandel." Hij verbond zich b. v. aan de deelnemers in dien handel op 1 Jan. 1878 6 hektoliter puike ruhr- kolen te leveren, als zij elke week in 1877 tien cent bij hem stortten, hetgeen dus tot /5,20klom. Nog aanlokkender was 's mans zaakje, omdat hij het schitterend vooruitzicht opende op bons voor levensmiddelen en brandstoffen. Natuurlijk waren velen dom genoeg hun dubbeltjes heel geregeld aan hem af te dragen en staan zij er thans zeer verbaasd over, dat de vriendelijke A. C. is ver- dwenen, zonder de minste vergoeding te geven voor hetgeen hij aan geld ontving. Gemoedsbezwaren zijn ook in Nederland niet onbekend: men weet, hoe alleen uit gemoedsbe- zwaar vele landgenooten weigeren het voorbehoed- middel tegen de kinderpokken in toepassing te brengen. Nog sterker openbaarde zich het ge- moedsbezwaar bij de hindoes te Ahinedabad. Daar barstte een brand uit in eene der rijkste wijken en de ingezetenen beletten de politie om de spuiten te bezigen, daar in het water zoo tallooze diertjes leven, die nu in de vlammen zouden omkomen. Gelukkig zegt de Arnh. Ct., dat in Nederland de dierenbescherming slechts als een zedelijke plicht en niet als een geloofsartikel wordt beschouwd licht gaf zij dan ook aan gemoedsbezwaren het leven en zou men ook hier uit liefde voor de dieren de huizen laten verbranden. Misschien evenwel zou men er de redeneering tegenover kunnen stellen, waaraan de politie van Ahinedabad niet schijnt te hebben gedacht, dat nu wel de diertjes in de vijvers gespaard bleven, maar die, welke in de huizen waren ter dood werden ge- bracht. P. T. uit Standdaarbuiten, die wist dat

Ter Neuzensche Courant / Neuzensche Courant / (Algemeen) nieuws en advertentieblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1878 | | pagina 2